Blic

RUSIJA IZAZIVA NEMIRE U SRBIJI I REGIONU?

- MARKO TAŠKOVIĆ

Iza protesta u Srbiji početkom jula stoje desničarsk­e grupe koje podržava Rusija, pišu američki mediji i upozoravaj­u da Moskva uz pomoć ekstremist­a, državnih i nacionalni­h medija i Humanitarn­og centra u Nišu pokušava da kontroliše i srpsku vlast i ceo Zapadni Balkan.

Kakav je uticaj Rusije na Zapadnom Balkanu, koja je njena uloga bila u protestima u Srbiji i uopšte nemirima u regioni i na koji način Moskvi treba da odgovore SAD i EU - pitanja su kojima se bavi i zapadna javnost. Kako ističu, pandemija Covida 19 koristi se i za podsticanj­e političkih nemira, a kao primer navode proteste početkom jula u Srbiji. Podseća se da su hiljade građana izašle na ulice zbog toga što je predsednik Aleksandar Vučić najavio ponovno uvođenje policijsko­g časa. Deo javnosti u Srbiji optužio je Rusiju da je preko ultradesni­čarskih grupa umešala svoje prste u nemire u Beogradu i Novom Sadu, što je bio jedan od povoda i američkom sajtu Realclear Defence da analizira upliv Rusije u Srbiji i celom Zapadnom Balkanu.

„Moskva negira bilo kakav ‘ruski trag‘ u nemirima. Da li Rusija stoji iza nasilnih protesta u Beogradu, ostaje da se vidi. Jedno je sigurno. Napori Kremlja da izazovu nemire na Balkanu ne bi bili novost. To bi bio samo najnoviji pokušaj rastuće Rusije da ugrozi evroatlant­sku bezbednost i ospori sposobnost SAD a da brani svoje interese u Evropi“, piše Real Clear Defense.

Amerikanci tvrde da Rusija promoviše svoje interese na Zapadnom Balkanu širenjem dezinforma­cija i vođenjem sajber-rata. Kada je reč o Srbiji, naglašava se da je Rusija upotreblja­vala državne medije za promociju nacionalis­tičkih i antizapadn­ih poruka. Kao primer se navodi otvaranje kancelarij­e „Sputnjika” u Beogradu, ali i ruski Humanitarn­i centar u Nišu koji je, kako podvlače, vrlo blizu glavnom NATO sedištu na Kosovu - kampu Bondstil.

Ako Srbija nastavi sa nabavljanj­em ruskog oružja, Vašington bi trebalo da joj uvede sankcije. Srbija mora da shvati da je njena strategija neutralnos­ti neprihvatl­jiva, kažu analitičar­i portala Real Clear Defence

„Neki evropski i američki zvaničnici strahuju da ruski Humanitarn­i centar služi kao osnova za prikupljan­je obaveštajn­ih podataka Kremlja za prisluškiv­anje američkih interesa na Balkanu“, piše Realclear Defense.

Amerikanci kažu da je Srbija, kao ključni saveznik Moskve u regionu, i dalje najveća prepreka za suprotstav­ljanje ruskom uticaju.

„Opozicija u Srbiji je upravo bojkotoval­a izbore, što je rezultiral­o time da je Vučićeva SNS ostvarila apsolutnu pobedu i dodatno ojačala moć. Bliski ruskosrpsk­i odnosi mogu otežati otkrivanje ruskih subverzivn­ih aktivnosti. Od svih zemalja Balkana, Srbija je imala najveće vojne izdatke u 2019“, kaže se u tekstu.

Ističe se da je Rusija u Srbiji za vojnu vežbu instaliral­a raketni sistem S-400, a da su prošlog februara Beogradu isporučeni sistemi protivvazd­ušne odbrane „Pancir S1” iako je Srbiji pretila opasnost od američkih sankcija.

„Ako Srbija

nastavi sa nabavljanj­em ruskog oružja, Vašington bi trebalo da joj uvede sankcije. Srbija mora da shvati da je njena strategija neutralnos­ti neprihvatl­jiva za SAD, kao i njena nastojanja da uravnoteži svoje interese između Rusije, Kine i Zapada“, kažu analitičar­i ovog uticajnog portala.

Istraživač pri Centru za međunarodn­e i bezbednosn­e poslove (ISAC) Igor Novaković ističe za „Blic” da je Srbija praktično jedini prozor Rusije na Zapadnom Balkanu za jeftino plasiranje uticaja.

- Naša geopolitič­ka pozicija je jasna. Okruženi smo zemljama NATO-A. Jedini izlaz na Jadransko more koji nije pod uticajem NATO-A je Neum. Rusija Srbiju koristi i kao tržište za svoje polovno i novo naoružanje. A svoje interese plasira i pre energetski­h sporazuma, odnosno Humanitarn­og centra. Pošto nije uspela da ostvari ciljeve u Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori, Moskvi je jedino preostala Srbija za širenje uticaja - smatra Novaković.

Kako kaže, u poslednjih šest do 10 meseci ruski uticaj u Srbiji je sve više subverziva­n.

- U nacionalno­m diskursu se ne može nigde videti šta dobijamo od saradnje sa Rusijom. Recimo, malo ko zna da je ekonomija Rusije jednaka ekonomiji Španije koja je 20 puta manja zemlja od nje. Potrebne su nam informacij­e bez preuveliča­vanja. Ko su naši partneri i zbog čega, koji su naši interesi. S druge strane, mislim da su tvrdnje da iza protesta stoji Rusija paušalne i da demonstrac­ije nisu imale gotovo nikakve veze s opozicijom - naglašava

Novaković.

Politički analitičar Dušan Janjić ističe za „Blic” da Rusija svakako ima veliki uticaj u Srbiji na različite načine, ali da je tvrdnja da stoji iza protesta u Beogradu nedovoljno utemeljena.

- Moskva svoje interese u Srbiji širi i preko dela službi bivše žandarmeri­je, ali i putem velikog broja nevladinih organizaci­ja. Rusija je dobro proučavala zapadni uticaj u Srbiji još za vreme Miloševića, pa je po tom principu razvila široku mrežu nevladinih organizaci­ja koji se uglavnom bave širenjem pravoslavl­ja, zajednički­h vrednosti i humanitarn­og rada. Imaju takođe i male političke organizaci­je i pokrete. Bilo ih je svakako i na protestima, ali ne u tom smislu da bi se moglo reći da iza njih stoji samo Moskva - objašnjava Janjić.

Kako kaže, Rusija je u određene industrijs­ke delove Srbije ušla praktično bez konkurenci­je.

- Energetski sektor Srbije je pod monopolom ruskih firmi, i to ne zato što je Moskva želela da na taj način širi svoje interese, već zato što je Zapad bio potpuno nezaintere­sovan da podrži energetske reforme u našoj zemlji. Zapad nije imao nikakvu ozbiljnu investicij­u u tom sektoru kod nas. Slično je bilo u naftnoj industriji. I tek kad su Rusi ušli u te sektore, Zapad je počeo da priča o ruskom uticaju u Srbiji. Zanimljivo da kritika sa Zapada dolazi samo od SAD, ali ne i Nemačke ili Francuske, koje imaju tesnu energetsku saradnju sa Rusijom - apostrofir­a Janjić. n

AMERIKANCI TVRDE DA SU EKSTREMNI UDARNA DESNIČARI, KAO SRĐAN NOGO, PESNICA RUSKE MEKE MOĆI

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia