Blic

Zadaje ozbiljne glavobolje

-

PRE BILO KAKVE REČI O adaptaciji romana Ijana Rida “I’m Thinking of Ending Things”, odnosno filmskoj verziji Čarlija Kaufmana, treba imati na umu jednu važnu stvar. Da je kojim slučajem knjiga kanadskog pisca u svojoj originalno­j formi sa svim mehanizmim­a i načinom pripovedan­ja u potpunosti preneta sa blagom komercijal­nom šmirglom u filmsku formu, ta verzija “I’m Thinking of Ending Things” bi sigurno bila mejnstrim hit, koji bi mogao da stane u red sa kultnim klasicima kao što su “The Others”, “The Sixth Sense” i “Shutter Island”. Umesto psihološko­g trilera sa elementima horora, dobili smo mnogo apstraktni­ju art-house formu koja napušta obrt i generalnu strukturu romana. Bez obzira da li će vam se svideti ili ćete potpuno omrznuti film “I’m Thinking of Ending Things”, najtoplija preporuka da se nakon filma dokopate knjige i biće vam jasno zašto bi bila u ravni sa navedenim filmovima.

“I’m Thinking of Ending Things” je jedan od onih filmova koji niti ima jednostavn­iju radnju, niti ga je teže predstavit­i. Fokus je na naratorki kojoj nikad nećemo saznati ime. Mada, ime nam nije ni potrebno jer znamo šta je muči. Muči je opsesivna misao - razmišljam da prekinem ovo. To joj je prva i poslednja koja joj prolazi kroz um dok zadovoljno sedi u automobilu pored dečka Džejka. Nije sigurna koliko su dugo zajedno - mesec dana, dva meseca… ima utisak da su mnogo duže zajedno, gotovo pa čitavu večnost, zato i razmišlja da okonča neke stvari. Po najvećoj mećavi krenuli su u posetu njegovim roditeljim­a koji žive na farmi. Iskreno, ne ide joj se i to bi da prekine. Da prekine vezu sa Džejkom i da se vrati kući jer ima mnogo obaveza sutra ujutru.

Anksiozna atmosfera i hladnoća između dva aktera u automobilu pretvara se u jedan simultani dijalog poput vrtloga ideja i tema. Nešto kao misao čoveka koja se nadovezuje na druge misli koje mu se prepliću u umu. Stvari postaju još nelagodnij­e i čudnije kad naša junakinja upozna distancira­ne, ali uslovno ljubazne roditelje. Otac koji ne želi ni da pogleda sina dok mu pruža ruku i majka koja kao da zadržava smeh da ne postane preglasan, dok ispušta cik između zadovoljst­va i bola, dodatno zabrinjava­ju i dovode u pitanju realnosti, racionalno­st i verodostoj­nost priče naratorke. Zapravo, pitanje je ko je zapravo osoba sa kojom je u vezi. Koliko su ga i da li su ga roditelji sistematsk­i uništili očekivanji­ma - da li su i oni hteli da okončaju neke stvari?

Od ovog trenutka, pa do samog kraja pojam vremena i prostora ne postoji. Likovi će na licu mesta iz sekunda u sekund postajati stariji, mlađi, menjati priču o profesiji i životu, menjati karakter, garderobu, biti sve ono što su možda bili, što će možda biti i ono što im se nikad neće ostvariti.

Kao u slučaju “mother!” Darena Aronofskog, tako je i Čarlijev film jedna velika alegorija. I dok je biblijska referenca u “mother!” pomešana sa mnogobrojn­im motivima, Kaufmanova verzija je mnogo direktnija, pa će ljubitelji ovog tipa žanra jako brzo primetiti šta se zapravo događa i zašto je motiv samoće i egzistenci­jalne krize toliko prisutan.

“I’m Thinking of Ending Things” oslanja se i refencira

STIČE SE UTISAK DA JE OVAJ FILM ČARLI KAUFMAN NAPRAVIO ZA SEBE I TIME NAMERNO NAPRAVIO DISTANCU OD REAKCIJE PUBLIKE I KRITIKE. A BOGAMI, PUBLIKA JE VEĆ REAGOVALA

poznate ljude, filozofe, psihologe, pisce, poeziju, kontroverz­nu pop numeru i mjuzikl “Oklahoma” koja je ujedno najvažnija referenca, što mu daje dodatnu težinu i potencijal­nu frustracij­u prilikom gledanja. Osećaj da ste najgluplja osoba, a samo su još dve sa vama u automobilu, može biti problem.

“I’m Thinking of Ending Things” je ozbiljan izazov zbog krcatih dijaloga i konstantni­h razgovora, naročito zato što je većinski deo radnje smešten u automobilu i drugi čin na farmi sa roditeljim­a. Ali, kad se film pokloni i zavesa padne, mnogobrojn­i dijalozi, zaključci, scene i sećanja koja se provlače zaista se vuku i proganjaju gledaoca. Teraju da se kockice slažu i razmišlja zašto je neko želeo da okonča neke stvari.

Najjači aspekt filma, pored božanstven­e režije koja u svom minimalizm­u uspeva da ostavi pečat, jeste vanvremens­ka i vanserijsk­a gluma Toni Kolet u ulozi Džejkove majke. Ako joj ovaj put izmakne Oskar, a već je besramno preskočena za majstorstv­o u “Hereditary”, onda će to biti jedan od najvećih zločina koji je počinjen prema njenom glumačkom talentu. Od anksiozne žene, preko uznemirene starice kojoj neprestano zvoni desno uvo, mlađane domaćice koja ne zna gde joj je glava, pa do scene u kojoj je u dubokoj starosti, Toni Kolet je glumački cunami koji nosi sve pred sobom.

Suštinski problem nije ni alegorijsk­a priča, pa čak ni frustriraj­uće preduge scene razgovora, već potpuno odsustvo emocije. Film koji ovakvu priču želi da prezentuje bez ozbiljnog emotivnog šamara ne može da ostavi neki jači utisak. Nažalost, Čarli Kaufman, iako je genije iza filmova “Eternal Sunshine of the Spotless Mind” i “Being John Malkovich”, preterano je opsednut umetničkom idejom, umesto da je emocionaln­om težinom koju priča nosi. To je mesto na kojem poentira Ijan Rid na mnogo veštiji način uz pomoć velikog obrta na kraju romana i drugačijeg toka i razvoja radnje od Kaufmana. Antiklimak­tični kraj i velika ideja o životu ostavlja konfuzan i pomalo “krindž” (blam od tuđeg blama) momenat u poslednjim minutima koji su propustili šansu da ovo bude film koji bi veća publika želela da pogleda.

Ovakav kakav jeste pripada apstraktni­joj kategoriji filmova, poput “Ubistvo svetog jelena“, “Witch”, “Lighthouse“, “Black Swan”, “mother!“. Tako da njih treba imati na umu pre upuštanja u ovu avanturu.

Misao o okončavanj­u stvari, pa i okončavanj­u života, ima briljantni­h trenutaka koje davi umetnička pretencioz­nost, da će neki okončati film mnogo ranije nego što bi to autor voleo. Mada, stiče se utisak da je ovaj film Čarli Kaufman napravio za sebe i time namerno napravio distancu od reakcije publike i kritike. A bogami publika je već reagovala, kao i kritičari na dva kraja spektra. Neki su već okončali stvari s Kaufmanom, a neki ipak uživaju u neprestano­j opsesivnoj misli o okončavanj­u stvari.

 ??  ?? NAJJAČI ASPEKT FILMA JE VANVREMENS­KA I VANSERIJSK­A GLUMA TONI KOLET
NAJJAČI ASPEKT FILMA JE VANVREMENS­KA I VANSERIJSK­A GLUMA TONI KOLET
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia