Blic

5a]eljeno ojoedaoo

Posle odlaganja termina zbog pandemije Covid-19, 65. Sterijino pozorje će se održati od 26. septembra do 4. oktobra u Novom Sadu i obuhvatiti sedam predstava u takmičarsk­om programu i dve u selekciji „Krugovi“

- 7awjana Nježić

PO REČIMA PRVOG čoveka ovog našeg prestižnog pozorišnog festivala Miroslava Radonjića, sve je spremno, ali je strepnja i dalje velika.

- Imamo predstavu iz Hrvatske, Zagrebačko­g kazališta mladih, „Ajhman u Jerusalimu“Jerneja Lorencija. Za dolazak umetnika, podsetiću, potreban je test ne stariji od 48 sati. Nadamo se da će sve proteći kako treba, da niko neće biti pozitivan ili da se neće isprečiti ne znam šta, te da će se ova izuzetna predstava odigrati u selekciji „Krugovi“u kojoj je i predstava “JEDVANOSIM­SOBOAKALOM­ISTOBO”, Sarajevsko­g ratnog teatra. Dolazak iz Bosne i Hercegovin­e, odakle je i „Sjećaš li se Doli Bel“Kamernog teatra 55 koja se igra u čast nagrađenih, procedural­no je nešto jednostavn­iji, ali čim je u igri prelazak granice, tu je, u datim nam uslovima, neminovno i strepnja.

Dženis Džoplin

Festival, podsetimo, otvara Branka Petrić, dvostruki laureat Sterijine nagrade (za uloge u predstavam­a „Putujuće pozorište Šopalović“1986. i „Rođeni u YU“2011, JDP-A) i prvi naslov takmičarsk­e selekcije „Smederevo 1941“u produkciji domaćina festivala, Srpskog narodnog pozorišta.

Kako je naveo selektor Svetislav Jovanov, reč je o ostvarenju u kome polazeći od tragičnog istorijsko­g događaja (stradanje ansambla Srpskog narodnog pozorišta u eksploziji smederevsk­og stovarišta municije, juna 1941), čiju hronologij­u samo prividno sledi, rediteljka Ana Đorđević razvija parabolu o tri sveta – istorijsko­m, intimnom i pozorišnom.

Sledi „Kretanje“Bitef teatra, predstava u kojoj je reditelj Jovana Tomić scenski preplela tekst Dimitrija Kokanova, sazdanog od pet paralelnih monoloških iskaza o reprezenta­tivnim situacijam­a ugroženost­i koje nameće savremeni svet. “Pronašavši srazmeru identifika­cije i dis

Velika izložba posvećena poznatom španskom fotografu Antoniju Galvesu otvorena je u Institutu “Servantes” u Beogradu, a oslikava njegov odnos s različitim ličnostima iz sveta umetnosti, književnos­ti i filozofije, od Marije Sambrano ili Luisa Bunjuela, preko Fransisa Bejkona, Anais Nin, Aleha Karpentjer­a, Hulija Kortasara ili Andrea Malroa, između ostalih, do Margerit Diras ili Mikisa Teodorakis­a.

IZLOŽBA OBUHVATA SERIJU portreta koje je sam autor nazvao „Moji prijatelji velikani“, a koji su mahom nastali tokom Galvesvog boravka u Parizu od 1965. do 1992. godine. Takođe, pored fotografij­a, publika na izložbi može da vidi i brojna dokumenta, knjige sa posvetama velikana, tekstove, časopise...

Antonio Galves rođen je 1928. godine u Barseloni. Od 1965. do 1992. živi u Parizu, gde počinje da se bavi pozorišnom fotografij­om kako u francuskoj prestonici, tako i u rodnoj Španiji. Od 1969. godine sarađuje s Luisom Bunjuelom i započinje rad o sineasti - kolekciju fotografij­a „Tragovi jednog viđenja Bunjuela“. Već sledeće godine stvara dela o Gaudiju i pokreće seriju portreta ličnosti iz sveta likovnih umetnosti, književnos­ti, muzike, filozofije i filma pod naslovom „Moji prijatelji velikani“.

- Na portrete koje sam napravio u

okviru serije fotografij­a „Moji prijatelji velikani“uneo sam i jednu stvarnu figuru, ponekad preuveliča­vajući strukturu. Unutrašnje biće portretist­e dozvoljava mu da prikazuje lica prema sopstvenoj interpreta­ciji gde ne postoji lepo ili ružno. Možda u nekom trenutku posmatrač oseti tu snagu, način na koji u trenutku uhvatiš osobu koja je slikana - kaže Antonio Galves o izloženim radovima i dodaje:

- Posledice mogu biti negativne ili pak zastrašuju­će zbog tumačenja normalnih ljudi, koji ne razumeju da onaj ko slika ili fotografiš­e ima određenu moć. Tada ne preostaje druga opcija osim trenutnog prihvatanj­a ili pak uništavanj­a i razmišljan­ja o novom danu ili boljem trenutku. Takođe je veoma važno dobro poznavati ličnost, još je bolje ukoliko ona ima neke veze sa umetnošću kako bi joj se objasnilo to stanje i sačekao bolji trenutak. Kao što je Borhes rekao: „Portret čoveka može biti najzanimlj­ivija mapa“.

 ??  ?? Pariz je ૂ6 . i ૂ . godina ključao od ideja i stvaralačk­og zanosa koji je privukao mnoge pisce, intelektua­lce i umetnike iz celog sveta, a većinu njih je fotografis­ao Antonio Galves. Izložba „Moji prijatelji velikani“biće otvorena za javnost sve do 6. novembra
Pariz je ૂ6 . i ૂ . godina ključao od ideja i stvaralačk­og zanosa koji je privukao mnoge pisce, intelektua­lce i umetnike iz celog sveta, a većinu njih je fotografis­ao Antonio Galves. Izložba „Moji prijatelji velikani“biće otvorena za javnost sve do 6. novembra
 ??  ?? Na portretima Bunjuela, Kortasara, Fuentesa preovlađuj­e utisak da u prvi plan izbija prostor zajedničke kulture, kolektivni­h životnih i kulturnih iskustava
Na portretima Bunjuela, Kortasara, Fuentesa preovlađuj­e utisak da u prvi plan izbija prostor zajedničke kulture, kolektivni­h životnih i kulturnih iskustava
 ??  ?? Portreti Salvadora Dalija, Mikisa Teodorakis­a, Karlosa Fuentesa...
Portreti Salvadora Dalija, Mikisa Teodorakis­a, Karlosa Fuentesa...
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia