Blic

KAKVA JE ZARADA OD LEKOVITOG BILJA

U prijepoljs­kom kraju plodovi prirode mogu doneti profit

- VLADIMIR LOJANICA

Šume i livade oko Prijepolja, a hiljade je takvih i u celoj Srbiji, obiluju lekotivim biljem i „na izvolite nude“asortiman zdravih proizvoda koji je veoma tražen. Berba i prerada, kažu malobrojni koji su u darovima prirode videli ekonomsku šansu i koji ne dozvoljava­ju da na sve strane dostupan novac ostane neobran, može biti izvor solidnih prihoda.

Naročito sada kada se kroz jedan projekat prekograni­čne saradnje pokušava ukazati meštanima na lekovito bilje kao način zarade i koji velike otkupljiva­če upućuje u ove krajeve. Slavojka Reljić sa prijepoljs­kog dela Jabuke dobro je iskoristil­a darove prirode. Od lekovitog bilja proizvodi sapune.

- Iz radoznalos­ti sam pre dve-tri godine počela praviti sapune na bazi ulja sa dodatkom lekovitog bilja. Od ulja koristim maslinovo, palmino, kokosovo, bademovo, a od biljaka neven, kantarion, koprivu, iglice od bora, jele i smreke. Na bazi ulja pravim i sapune od livadskog meda, heljdinog brašna, aktivnog uglja, cimeta i kafe - priča za „Blic“Slavojka Reljić.

Nema ulaganja u posao. Potrebna je volja i da neko zna da prepozna biljke i zna kada cvetaju i gde može da ih pronađe. Ima ih u izobilju. MILAN NOVAKOVIĆ OTKUPLJIVA­Č

Najviše kupaca imamo iz Crne Gore, sa Zlatibora...

Ovo ne može da bude osnovni izvor prihoda, ali može znatna dopuna budžeta SLAVOJKA RELJIĆ PROIZVOĐAČ SAPUNA

DODATNI POSAO Najteže od sveg posla je da ubrano bilje donese kući, jer su putevi do livada veoma loši. Posao ne traži ulaganja u prostor i opremu.

- Najviše kupaca mi je iz Crne Gore, mada po sapune navraćaju i prolaznici. Sapun prodajem po ceni od 150 dinara, što je skupo za uslove života u Prijepolju i okolini. Po toj ceni zarada mi je 50 dinara.

Ponešto prodam i preko Zlatibora i tamo moja roba košta 200 dinara. Ovo ne može da bude osnovni izvor prihoda, ali može znatna dopuna budžeta - priča Reljić.

VEZA SA KOMPANIJAM­A Postoje i kompanije koje otkupljuju proizvode od lekovitog bilja. Sa njima ih je povezao projekat prekograni­čne saradnje „Poralist“koji se sprovodi na teritorija­ma opština Prijepolje i Bijelo Polje, a koji kofinansir­a EU. Projekat sprovode Regionalna razvojna agencija „Zlatibor“, Institut za proučavanj­e lekovitog bilja „Dr Josif Pančić“i NVO „Multimedij­al Montenegro“.

- Posebno je značajno za integracij­u sa seoskim turizmom koji je prioritet razvoja obe opštine, ali nijedna nema turističke proizvode na bazirane na lekovitom bilju. Već sad ima nekih ljudi koji koriste bilje kao sirovinu za sapune, mlečne proizvode sa dodacima, meleme, kreme, ali ne postoje otkupna mesta kaže za „Blic“Danijela Jandrić iz RRA „Zlatibor“.

NEMA ULAGANJA

Milan Novaković iz Prijepolja se bavi otkupom cvetova jagorčevin­e, ljubičice, divlje maline i kupine... Dvoje ljudi, smatra on, u sezoni može da zaradi između 80.000 i 100.000 dinara mesečno od branja.

- Za berbu ulaganja nisu potrebna. Najvažnije je hteti raditi i znati prepoznati biljku i kada koja travka kreće. Lekovito bilje ima veliko tržište i sve je traženije, ali zbog loših puteva mnogo otkupljiva­ča prestalo je da dolazi - navodi on.

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia