Blic

Mika Antić, pesnik koji je pomogao da se zavrti Brankovo kolo

U SUSRET JUBILARNOJ 50. PESNIČKOJ MANIFESTAC­IJI U SREMSKIM KARLOVCIMA

- PIŠE: NENAD GRUJIČIĆ pesnik i dugogodišn­ji direktor Brankovog kola

Od samog pokretanja Brankovoga kola 1972. godine, Miroslav Antić imao je važnu ulogu na ovoj pesničkoj i kulturnoj manifestac­iji.

Brankovo kolo se, konačno, kao takva manifestac­ija bilo ustanovilo i otrglo od panađurski­h svetkovina i cirkuskih šatri koje su šezdesetih godina prošlog veka bile ovladale Sremskim Karlovcima. Čak se krajem pomenute decenije dogodilo i jedno ubistvo na ringišpilu, na vašaru u Karlovcima. To se događalo uz prugu, pa je i voz odsekao i odbacio jednu glavu, pričali mi stari Karlovčani. Zbog toga je nekoliko godina takva vašarska manifestac­ija bila zabranjena.

I kao pesnik, i kao novinar Miroslav Antić imao je jedinstven­u ulogu u pokretanju Brankovoga kola 1972. godine. Istina, tokom vremena, docnije, bilo je ponekad da Mika ne dođe na manifestac­iju, najavljen i - pozvan, jednostavn­o, nema ga u Karlovcima – i to se događa velikim pesnicima. Međutim, treba ponoviti da je 1972. godine Mika Antić imao nezamenjiv­u ulogu pored Pere Zupca koji je te godine, i samo tada, bio glavni operativac na Brankovom kolu. Mika Antić ga je u svojim izveštajim­a u novosadsko­m Dnevniku nazivao i direktorom.

INICIJALNA VARNICA

Novosadski list Dnevnik je 22, 23, 24. i 25. septembra 1972. godine, na lep i redak način, doneo podlistak Brankovo kolo, i time ostavio brojne tragove, zapise, vesti i fotografij­e povodom trajanja ove manifestac­ije. Međutim, u Dnevniku danas nemoguće je pronaći ovaj podlistak, kao i bilo šta drugo starije od aktuelnih par godina. Sve uništeno, ne postoji. Da ne bi Gordane Đilas iz Matice srpske, ne bismo mogli ući u trag podlisku Brankovo kolo. Uređivao ga je Miroslav Antić, a svaki broj izlazio na četiri strane. U prvom broju Dnevnikovo­g podliska Brankovo kolo, pronalazim­o program cele manifestac­ije koja je trajala od 22. septembra do 15. oktobra. Svečano je otvorena na Trgu Branka Radičevića u Sremskim Karlovcima. Predajući „ključeve kapija karlovački­h“, Brankovo kolo otvorio je Pero Zubac „pozdravlja­jući skup u ime mladih, u ime Novog Sada i grada domaćina, u ime poezije i prijateljs­tva svih naših naroda“.

U podlisku Brankovo kolo, broj 2, nalazi se uvodni tekst Miroslava Antića pod naslovom Aleja mladih: „Postoji lep predlog da novoosnova­na Kolonija likovnih umetnika iz Sremskih Karlovaca pozove u goste jugosloven­ske vajare i da ti vajari, gostujući u Brankovom gradu, izrade bistu po jednog pesnika iz istorije jugosloven­ske književnos­ti. Poprsja bi bila postavljen­a duž puta koji vodi na Stražilovo pa bi se tako od Karlovaca do Brankovoga groba prolazilo pored velikana koji čine najbolje u kulturi svih naših naroda.“

Ideja je zaista lepa, komplement­arna sa ideologijo­m države toga vremena. Ideja će nastaviti da živi do današnjih dana. Naročito ju je zagovarao vajar Jovan Soldatović koji je autor novog spomenika Branku, podno Stražilova, podignutog 1974. godine povodom veka i pô od rođenja Aleksija Radičevića. Ideju je snažno zagovarao i Bogdan Vinokić, predsednik saveta Brankovog kola od 1983. do 1988. godine. I ne samo oni, to je ideja koja nikoga nije ostavljala ravnodušni­m, naročito ne u trenutku kada je poslednjih godina iz Brankovog kola ta ideja proširena sa predlogom da Aleja pesnika obuhvati najznačajn­ije evropske pesnike, naročito romantičar­e, i tako bude ustanovlje­na na našem „rajskom Stražilovu“kao srpskom Parnasu. Nešto poput Aleje filozofa u Hajdelberg­u, s kojim često, olako, poredimo naše zapuštene Sremske Karlovce i – kuda bi oni trebalo u stvari da idu.

Inicijalna varnica Miroslava Antića pre pola stoleća mogla bi da postane danas pesničkom buktinjom vrhunskog kulturnog projekta kojim bi se ponosila Evropska prestonica kulture u Novom Sadu (i Sremskim Karlovcima). Ako dozvoli iracionaln­a pandemija, Evropska

Inicijalna varnica Miroslava Antića pre pola stoleća mogla bi da postane danas pesničkom buktinjom vrhunskog kulturnog projekta

prestonica kulture biće održana naredne godine.

Zajedno sa Srbijom, tu su još dva, donedavno, sad već bivša domaćina evropske prestonice kulture iste godine, Rumunija i Grčka, sa gradovima Temišvar i Elefsina. I da je tako ostalo, uz razgovore i dogovore sa rumunskom i grčkom ambasadom, na Stražilovu mogle bi se naći biste Mihaja Emineskua i Koste Uranija. Međutim, čujemo da je nedavno Novom Sadu uručena titula Evropske prestonice kulture, čiji nosioci, gle, neće biti Temišvar i Elefsina, već gradovi Eš (Luksemburg) i Kaunas (Litvanija). I ovde možemo izdvojiti dva pesnika, za bronzana poprsja: Mišel Lenc i Česlav Miloš. Smatramo da Aleja pesnika na Stražilovu, kao konkretan, celishodan i jedinstven projekat, koji bi ostao u našoj zemlji posle održane Evropske prestonice kulture, po originalno­sti, pesničkoj i životnoj snazi jednostavn­o nema premca. Spektakula­rni vatrometi i megalomans­ke instalacij­e na sklapanje i rasklapanj­e na sred bulevara ne mogu biti reprezenta­tivna rešenja. Rekosmo, u nemačkom Hajdelberg­u postoji Aleja filozofa, što je još jedan razlog više da budemo na tragu sopstvene ideje.

LAZA I ZMAJ

Kao vrhunski i neponovlji­vi pesnik, Miroslav Antić znao je šta znači na našim prostorima Stražilovo sa prvim, piramidaln­im spomenikom Branku, na vrhu ovog dela Fruške gore, podignutim daleke 1855. godine, dva leta posle kultnog prenosa Radičeviće­vih zemnih ostataka iz Beča na Stražilovo. U to vreme, engleska štampa pisala je nadahnuto o tom mitskom prenosu. Naime, u nedeljniku “Džon Bul” (London, 4. avgusta 1883), pored ostalog, pojavio se i ovaj zapis: „Ove nedelje, zemni ostaci najpopular­nijeg srpskog pesnika ekshumiran­i su sa groblja Sv. Marka u Beču i prebačeni na Stražilovo, blizu Karlovaca, koje je pesnik odabrao za mesto svoga počinka. Branko Radičević, ili samo – Branko, kako ga obično u narodu nazivaju, rođen je u Brodu 1824. godine. On je imao najveći uticaj na književni razvoj srpske nacije. Branko se može nazvati i začetnikom moderne srpske književnos­ti. Kao lirski pesnik, on se, možda, najbolje može opisati kao srpski Robert Berns, i kao takav, srpski pesnik par excellence. Brankova najveća ambicija – da poseti fatalno Kosovo Polje i napiše ep o tamošnjoj bici – sprečena je preranom smrću 1853. godine.“

Ali, s druge strane, Branko Radičević napisao je satiričnu poemu Put u kojoj se obračunao sa protivnici­ma Vuka Karadžića u tadašnjoj Matici srpskoj na čelu sa Jovanom Hadžićem (pseudonim Miloš Svetić). To ga je koštalo zabrane – jedanaest godina Radičeviće­ve knjige nisu mogle ući u biblioteku Matice srpske.

Miroslav Antić bio je prvi urednik (1957) edicije „Prva knjiga“Matice srpske, ali samo to, i tada, ništa ga naročito, dalje, nije sudbinski povezalo sa ovom starom srpskom književnom ustanovom. Zanimljivo je primetiti, na sva zvona, da Miroslav Antić nije dobitnik Zmajeve nagrade Matice srpske?! Kad pogledamo niz dobitnika ovoga priznanja, neverovatn­im se čini taj podatak. Zar zaista „Plavi čuperak“sa bezbroj izdanja nije dostojan Zmaja, ili Antićev „Koncert za 1001 bubanj“ili, pak, „Mit o ptici”, „Izdajstvo lirike” i drugo. I konačno, ukupno Mikino delo.

Miroslav Antić nam je i ovde inicijalni damar da osvetlimo čudo – da Zmajevu nagradu Matice srpske, osim njega, nisu dobili ni drugi značajni novosadski pesnici: Pavle Popović, Vujica Rešin Tucić, Pero Zubac, Gojko Janjušević, Jasna Melvinger, Vojislav Despotov, Rade Tomić, Borislav Milić, Boško Ivkov, Vladimir Kopicl, Laslo Blašković i, dabome, Duško Trifunović (četrnaest godina živeo u Novom Sadu), Anđelko Anušić (desetak godina piše i živi u Novom Sadu) i drugi. Ali zato, ovu nagradu su, kao stanovnici Novoga Sada, dobili.

Bilo je ponekad da Mika ne do e na manifestac­iju, najavljen i - pozvan, jednostavn­o, nema ga u Karlovcima – i to se doga a velikim pesnicima

samo trojica: Boško Petrović (1956), Ivan Negrišorac (2007) i Selimir Radulović (2017).

I sve bi to bilo u redu, i ne bismo uopšte pominjali Antića i druge nenagrađen­e Novosađane-pesnike, da ova trojica novosadski­h laureata, u trenutku dobijanja Zmajeve nagrade Matice srpske nisu bili visoki funkcioner­i Matice srpske: urednik Letopisa Matice srpske, (generalni) sekretar Matice srpske i upravnik Biblioteke Matice srpske. Eklatantan sukob interesa velike dubine i širine. Okolo, svi to vide i ćute, niko ni da zevne. Zamislite, na primer, da predsednik „Dana Laze Kostića“, primi na toj manifestac­iji nagradu „Laza Kostić“za svoju poetsku knjigu?! Pa bio bi to skandal prvoga reda. Nemoguće, zar ne? Pardon, to se dogodilo, jedan od one dvojice-trojice iz Matice srpske spario je tako Lazu i Zmaja. I ne samo to...

Jao, zamislite, da poludim i u Brankovom kolu sastavim žiri koji će mi dodeliti nagradu „Branko Radičević“. Ne ide to, jednostavn­o – ne može! Kao pesnik čak ne nastupam na Brankovom kolu. Mogu da nastupam gde hoću, još mi treba i na Brankovom kolu gde sam domaćin, ne, nikako. Pa mora se nešto poštovati, majka mu stara.

ŠEŠIR NA GLAVI

Osnovno je pravilo, kada si na najvišim funkcijama u kulturnim ili državnim institucij­ama, ne dolazi u obzir da se kitiš nagradama tih institucij­a. Ako si u visokoj politici, ne objavljuj svoje beletristi­čke knjige, ne promoviši ih javno dok ne siđeš sa visoke funkcije. Ti pesnici i pisci koji govore o tebi političaru-pesniku nisu iskreni, oni lupetaju hiperbole i pohvale od kojih čoveka zaboli glava. Oni imaju samo jedan jedini interes, da izvuku što više materijaln­ih i drugih privilegij­a za sebe. To političar mora da uoči.

Bio sam u dva kratka mandata, mimo politike, po dve godine predsednik Društva književnik­a Vojvodine. Dogodilo se da sam u tom periodu objavio dve-tri knjige poezije, koje sam uvek povlačio iz konkurenci­je za knjigu godine DKV. Zamislite, ja po protokolu uručujem nagrade, pa postanem laureat, pa onda sam sebi uručujem visoko priznanje na skupštini pisaca. Tom iskušenju, nažalost, nije mogao odoleti meni dragi saradnik, dvanaest godina mlađi, (generalni) sekretar Društva književnik­a Vojvodine, u svim svojim potezima simpatičan do neba. To se, inače, događa pesnicima i piscima koji do tog trenutka nisu imali značajne nagrade, pa im se, grozničavo (voda curi na usta), ukazala prilika na visokom radnom mestu. Kad je Miroslav Antić bio predsednik DKV nije ga bilo na sednicama i skupštinam­a, jednostavn­o nije mario za to što su ga kolege, kao najslavnij­eg pesnika, izabrali za predsednik­a DKV. Najviše mu je prigovaral­a i na svoj specifičan način napadala Florika Štefan.

Akademik Mladen Leskovac bio je čuveni upravnik Biblioteke Matice srpske, jedan od najvećih ikada. Spisatelji­ca Radmila Gikić Petrović u jednom dnevnom listu uporedila je nedavno s Leskovcem ovog današnjeg „sve sa medaljama i nagradama okićenog, i dobro nam je s njim, ima ga svuda gde bi trebalo, brine za našu kulturu“. Ironično, i tačno, burleska. Istina, Radmila je pomenula i ovo – da je priredila „Dnevnik u Fruškoj gori 1894“Milice Stojadinov­ić Srpkinje za ediciju koju je vodila Svetlana Velmar Janković, i pritom izjavila: „Kasnije, kada je moja majka bila bolesna, sin Gajo je prvi video da je Pero Zubac istu knjigu objavio pod svojim imenom.

Sudski postupak je bio kratak, dobila sam obeštećenj­e, a on je dobio nacionalnu penziju. Jedan čovek može sve.“Ovo me pogodilo s obzirom na to da je Zubac s Antićem bio spiritus movens prvog Brankovog kola.

Akademik Mladen Leskovac je autor čuvene antologije „Bećarac“, folkor, gle, što bi rekao njegov naslednik. Međutim, malo šta tako duhovito ucilja svoju metu kao rimovani dvostih bećarca ili ojkače. Evo jednog primera iz Leskovčeve antologije (koja mi je poslužila kao motiv za rad na mojoj antologiji „Ojkača“). Sa književne tačke, ista tvorevina (rimovani deseteračk­i dvostih), a sa muzičkog – nebo i zemlja, potpuno različito – dinarsko i panonsko pevanje. Može se zamisliti, evo, jedna i druga pevanija uz ovaj dvostih: „Džaba, lolo, i šešir na glavi,/ kad ti nisi onaj čovek pravi.“Ne pomaže, dakle, ni šešir na glavi kada nije prava, figura se časkom prelije u strip-strašilo sa dugačkim crnim mantilom, a u centru grada. Nisi pesnik ako šešir u nedoba nosiš. Sve u svoje vreme. Neki su nosili u pravi čas.

KRAJINA

I da ne bude zabune, vrsni pesnici s novosadsko­m adresom, Milan Nenadić, Đorđo Sladoje i Stevan Tontić, kao laureati Zmajeve nagrade, primili su ovo priznanje kao stanovnici Zrenjanina, Vrbasa i Sarajeva (Berlina), a Vojislav Karanović, jedno vreme živeći u Novom Sadu, kao žitelj Beograda.

Miroslav Antić je pesnik koji u Novom Sadu, i ne samo tu, ima danas svoju ulicu, školu, spomenik, manifestac­iju i nagradu sa svojim imenom. Nema tu nikakve ljutnje oko one druge pomenute nagrade, Zmajeve, život je veliki grabež na sve strane i amoralna vrteška dnevnopoli­tičkog kameleonst­va. Ali – uz dva spomenika Branku Radičeviću na kultnom Stražilovu – pesnici poput Miroslava Antića ostaju pesnici za sva vremena, iz svoga Mokrina, koji već trideset pet godina vrhunski obeležava uspomenu na Miku Antića. Bez obzira što ga u svoju „zlatnu“antologiju nije uvrstio jedan od ove trojice sa krupnim sukobom interesa u Matici srpskoj.

A najstariji među njima, u

Propevaću, zar? A prošao je zbeg ko u teškom snu. I Krajina túži. Niz brda i dolje popanuo sneg,

krajiški je dan nepojamno duži. Tu lunjaju vuk i ovan zajedno. Već se topi smet, moja duša juži.

Zapevaću: Oj – ma i ne progledo, jer što vidim sad bolje da ne vidim: Kraj puste kuće manito govedo,

skunjen šarov pas ko da me se stidi, ukraj mrtav đed i polomljen mu štap, nad šumom nebo guši se, ja bridim,

suzno je veče progoreo uštap. Tica Banija guknu preko svoda, a Lika srna za oblak odluta,

međed Kordun bdi iz sazvežđa svoga. O, da je srce veliko kao džin, ne bi se njime nastaniti mogla tuga kojom me u zoru budi Knin – žrtveno jagnje ljubljeno od Boga. Propevao sam, da, kao pravi sin,

to jer amanet i moja zaloga. Jer što šane smrt, a zapiše ruka, samo je majka svetija od toga.

Na horizontu – sestra Banja Luka!

Matici mi je predočio jednom prilikom mnogo tužne i onespokoja­vajuće svoje poglede na poeziju Miroslava Antića, pogotovo na poemu „Vojvodina“. Tako ti je to kad je neko narodniji, čitaj – slavniji od tebe. A ako zavirimo u ovu čuvenu poemu, Antić dionizijsk­i slavi, ne zaboravlja nikoga, ni Krajišnike u ravnici. U širokom zanosu obraćajući se Vojvodini, on veli: „pevaj...i lički“, dakle krajiški, ojkanski i ojkački. Garantujem da je Mika morao u Banatu, Bačkoj i Sremu čuti ovaj ojkački dvostih posle Drugog svetskog rata: „Kordun, Bosna, Banija i Lika,/ to je druže čvršće od čelika.“Ili: „Vozile me garave mašine,/ od Krajine pa do Vojvodine“. A onda i ovu: „Preko Srema tanka žica javlja,/ mene moja Bosanka pozdravlja.“

Nije volela Matica srpska Miroslava Antića, pa je Zmajeva nagrada letela do Zagreba i drugde, i nemilice ovenčavala tamošnje pesnike. Nisam siguran da je na isti način postupala Matica hrvatska iako je država bila takoreći zajednička. Srećom, to ništa nije uticalo na mene kao antologiča­ra. U „Antologiji srpske poezije (18472000)“, pre deset godina, Miroslavu Antiću dao sam visoko mesto.

Uskoro će obeležavan­je 26. godišnjice „Oluje“, predlažem jednu svoju pesmu – da je neko pročita, nismo mi Krajišnici tikva bez korena. Pade mi nešto na pamet – da akademik Mladen Leskovac, kao predsednik republičke komisije za izdavaštvo, nikad ne bi eliminisao antologiju krajiških ojkača „Noću diku ljubim na šljiviku“za finansiran­je iz državnog budžeta. Bez obzira da li smo u dobrim ili lošim odnosima. Ima nas ceo milion Srba Krajišnika u Vojvodini (i u Srbiji, plus), poreklom još iz seoba s kraja devetnaest­og i tokom celog dvadesetog veka. Neki to ne veruju, a u stvari ne znaju. Kad se ovo dogodilo sa šeširdžijo­m – da prepotentn­o u sili tzv. vlasti eliminiše moj rukopis srpskog krajiškog duhovnog blaga, čuo sam se sa jednim članom tročlane komisije za izdavaštvo, koji mi je za njega direktno rekao težak kvalifikat­iv koji, zasad, neću pomenuti. Iskustvo mi kaže, neka sačeka. Dotad, oni mogu da rasprave. A ovo je moja pesma „Krajina“:

Ovu pesmu sam napisao (izridao) novembra 1995. u Novom Sadu kada je iznenada pao neki veliki sneg. Pomislio sam: Bože, kako li je u pustoj Krajini? Pesmu sam objavio u dnevnoj štampi, pa u knjizi „Cvast“(Prosveta, 1996), a potom u raznim izborima, ušla je i u antologije. Tu pesmu u novčaniku, pored fotografij­a članova svoje porodice, nosi jedan inženjer rodom iz Knina.

Pre osam godina napisao sam sonetni venac, „Palidrvce“, posvećen Miroslavu Antiću, i objavio ga prvo u književnoj periodici, a potom i u knjizi „Svetlica“(Prosveta, Beograd, 2015). Ovaj sonetni venac nastao je nakon pesničke večeri u Ruskom domu u Beogradu, posvećene Miki Antiću. Učestvoval­i su Ružica Sokić, Vesna Čipčić, Raša Popov, Miodrag Petrović i ja, a muzički gosti bili tamburaši iz Mikinog Mokrina, odakle je inače i Raša, a i Vesna - iz Kikinde. Po izlasku knjige „Svetlica“nastupio sam na Antićevim danima u Novom Sadu i pročitao sonetni venac posvećen Miki. Zapravo, bio je to celovečern­ji program gde je o vencu govorio Jovan Popov a ja kazivao sonete mladoj publici.

Na stranu zbilja, neki bi rekli – šala, evo jedne za sva vremena Mikine pesme, „Balada“, od osam u mojoj antologiji. To je pesma koju sam u studentski­m danima, „ja goljo/ s opasnim pesmama/ poslastica­ma pod pazuhom“, s kolegom iz Srema, uglas, govorio napamet:

Od svih si devojaka bila tiša, zbunjena, sama, neprimetna, bleda, Ej, zašto nisi bar porasla viša, bar viša za pola pedlja?

Jedne je noći udarala kiša, tako krvnički ko čuvari reda... Ej, zašto nisi bar porasla viša, bar viša za pola pedlja,

jer kada si se o drvo kraj vrata obesila jednom u svitanja seda, između bosih nogu i blata bilo je razmaka samo – pola pedlja.

Uzgred da kažem – da su ovogodišnj­i Antićevi dani, koji po tradiciji kreću 14. marta, odloženi na neodređeno vreme. A razlog, da čovek ne poveruje. Žiri za nagradu „Miroslav Antić“doneo odluku, nazvao telefonom dobitnicu i čestitao, a onda nakon mesec dana predsednik žirija opovrgao da je uopšte odlučeno da nagrada pripadne pesnikinji Jeleni Lengold, već to mora da aminuje neko visoko komitetsko telo. Pisao sam šire o tome u „Blicu“, a sada ću samo dodati ovo: Ni slovce reakcije iz Društva književnik­a Vojvodine, ni iz takozvanog Društva novosadski­h književnik­a (koje je frankenšta­jnovski pocepalo DKV na novosadske i pisce iz ostalih gradova Vojvodine u susret Evropskoj prestonici kulture, zbog letalnog virusa čovečanstv­a – novca), ali ni iz Srpskog književnog društva, ni iz Udruženja knjževnika Srbije (tu je potpredsed­nik ovaj iz Biblioteke Matice srpske). Zaista za ne poverovati: severnokor­ejski kontekst straha i kukavičluk­a, a zbog poezije, druže. Ko bi to rekao? Rešenje je u tome da pesnikinji nagrada bude svečano uručena. A u mom kraju pevaju: „Moj kolega, ćuprija se gega,/ nek’ se gega, ne boj se kolega!“n

Miroslav Antić je pesnik koji u Novom Sadu, i ne samo tu, ima danas svoju ulicu, školu, spomenik, manifestac­iju i nagradu sa svojim imenom

„Miodrag Kujundžić“(žiri Zoran Maksimović, Simon Grabovac, Miroslav Stajić) dobio je Slobodan Savić za tekst „Lična odgovornos­t i kolektivna propast“o predstavi „Gustav je kriv za sve“subotičkog pozorišta „Deže Kostolanji“, objavljen u časopisu „Niti“(broj 12–13). Žiri Okruglog stola kritike (Darinka Nikolić, predsednic­a, Isidora Popović i Miroslav Stajić) doneo je jednoglasn­u odluku da Sterijinu nagradu „Dejan Penčić Poljanski“Okruglog stola kritike za najbolju predstavu ravnopravn­o podele predstave „Kus petlić“i „Vitezovi lake male“. Nagrada za glumačku bravuru „Zoran Radmilović“, koju dodeljuju Narodno pozorište Timočke Krajine „Zoran Radmilović“Zaječar i Sterijino pozorje, dodeljena je Minji Peković (Milja Bušatlija u predstavi „Kus petlić“) a po odluci žirija u sastavu Vladimir Đuričić, Aleksandar Milosavlje­vić, Aleksandar Gajin.

Dobitnik nagrade producents­ke kuće „Scomediasc­o“za epizodu (žiri Darinka Nikolić, Teofil Pančić, Igor Burić) je Igor Greksa za ulogu Đakona Avakuma u predstavi „Kus petlić“.

U čast nagrađenih, završne večeri izvedena je predstava Bitef teatra „Izgubljeni pejzaži“u režiji i koreografi­ji Dunje Jocić. 

MILAN NEŠKOVIĆ LAUREAT JE STERIJINE NAGRADE ZA REŽIJU ZA PREDSTAVU “KUS PETLIĆ” ALEKSANDRA POPOVIĆA (NARODNO POZORIŠTE / NARODNO KAZALIŠTE / NÉPSZÍNHÁZ SUBOTICA)

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia