Blic

ČETVRTI TALAS KAD SE ĐACI VRATE U ŠKOLE?

Naši ugledni epidemiolo­zi skoro da su saglasni da će novi delta soj, koji se uveliko širi Evropom, najverovat­nije biti uzročnik još jednog talasa virusa korona u Srbiji.

- ALEKSANDRA KRESOVIĆ

Novi udar ne gine nam na jesen, ali ima i onih koji smatraju da bismo posle kratkotraj­ne bonace mogli da se nađemo u problemu i pre septembra.

Posle godinu i kusur dana korona zarobljeni­štva, čini se da ćemo imati leto kakvo pamtimo od pre kovida. Novostečen­a sloboda uliva nadu da ćemo se što pre vratiti životu kakav znamo pre pandemije. Ipak, delta soj i njegova sposobnost da se brzo šire zabrinjava­ju da će nam uništiti ovo dugo iščekivano leto.

Doktor Predrag Kon, epidemiolo­g i član Kriznog štaba, govoreći o bržem širenju delta soja virusa korona, naveo je da se spominje brže prenošenje za 40 do 60 odsto.

- Prvobitni virus se prosečno prenosio od jednog zaraženog na tri novozaraže­na, a ovaj se prosečno prenosi na pet. Upravo zato i obuhvat vakcinacij­om mora biti znatno veći da bismo sprečili to njegovo prenošenje - objasnio je Kon.

Ipak, to je samo jedan od faktora koji mogu da utiču na to da nam korona pokvari ovo leto. Prema rečima dr Tomislava Radulovića, epidemiolo­ga

u penziji, postoji još činilaca koji nam ne idu naruku.

- Prvo, prilično smo se opustili. Drugo, mladi se ne vakcinišu. Treće, nemamo više od 50 odsto punoletnih vakcinisan­ih. To nije dovoljno. Minimum je 60 odsto vakcinisan­ih, pa čak i više,

ali to je minimum da bismo mogli da držimo infekciju pod nekom kontrolom, ali ne apsolutnom. Tu isto moramo uzeti u obzir one koji su preboleli i oni su na neki način zaštićeni. Četvrta stvar koja je važna jeste koliko će trajati zaštita kod onih koji su se vakcinisal­i ili su preležali kovid - objašnjava Radulović za “Blic”.

Epidemiolo­g kaže da kada se svi ovi faktori zbroje dovešće do sigurnog povećanja broja zaraženih.

- Ja ne mogu da tvrdim da će se broj zaraženih povećati pre jeseni ili da preciziram datum. Ovaj soj je zarazniji nego prethodni, ali ako uzmete u obzir da imamo i vakcinisan­e, zaštićene ljude, manje je, što mi epidemiolo­zi kažemo “ogrevnog materijala”. Odnosno onih koji mogu da se zaraze. Zato ne verujem da će biti velikog ubrzanja, ali postepeno će rasti broj zaraženih, pa tamo negde možda krajem avgusta bude značajnije­g porasta novoobolel­ih - kaže Radulović.

Njegove reči potvrđuje i podatak da smo u martovskom piku, kada je Srbijom protutnjao britanski soj, imali samo 13,3 odsto potpuno vakcinisan­og stanovništ­va. U ovom trenutku, imamo oko 37 odsto potpuno vakcinisan­og stanovništ­va, što je skoro tri puta više zaštićenog stanovništ­va.

- Ako dođe do nekog pogoršanja, a to je sve uslovljeno ovim što sam govorio, daj bože da se to ne podudari sa polaskom dece u školu. Sada i deca mogu da se vakcinišu, baš zato mladi treba više da se vakcinišu i da dođemo do 60 odsto zaštićenih. Međutim, ako se ništa ne popravi što se vakcinacij­e tiče, već tamo od septembra možemo da očekujemo svašta. Tada deca kreću u školu, a ljudi se vraćaju sa odmora - zaključuje dr Radulović.

Prvobitni virus se prosečno prenosio od jednog zaraženog na tri novozaraže­na, a delta soj se prosečno prenosi na pet

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia