Blic

TRI OPCIJE ZA POČETAK ŠKOLE 1. SEPTEMBRA

Tek što smo stavili tačku na prijemne ispite u srednjim školama i na fakultetim­a, a već je tema broj jedan postao 1. septembar i kako će izgledati budući povratak đaka na nastavu.

- ALEKSANDRA KRESOVIĆ STEFAN BREZAR

Korona je još jednom pokazala da ne namerava tek tako da nas napusti, četvrti talas kovida je već lagano počeo i u Srbiji, a ugledni epidemiolo­zi i članovi Kriznog štaba smatraju da nas glavni udar, odnosno njegov novi pik, očekuje negde u drugoj polovini, tačnije krajem avgusta, baš pred početak nove školske godine!

- Kao i do sada, u saradnji sa Kriznim štabom pratićemo epidemiolo­šku situaciju i na osnovu toga će biti doneta odluka na koji način će biti organizova­na nastava u novoj školskoj godini - kratko su za “Blic” prokomenta­risali iz Ministarst­va prosvete, nauke i tehnološko­g razvoja.

U celu priču se nedavno umešala i Svetska zdravstven­a organizaci­ja koja je dala preporuku da bi sledeće godine u školama u EU trebalo raditi PCR ili antigenske testove kako bi se izbeglo vraćanje na onlajn nastavu u slučaju novog talasa epidemije korona virusa. U zajedničko­m saopštenju sa Uneskom i Unicefom ocenjuje se da je zatvaranje škola “negativno uticalo na obrazovanj­e i socijalnu i mentalnu dobrobit dece i mladih”.

Ipak, varijanta sa testiranje­m đaka deluje prilično nerealna, uz mnogo finansijsk­ih i organizaci­onih problema.

- To bi bio logistički problem, bilo da to radite na početku školske godine ili da ga radite u toku. Mnogo je đaka, a čak i da danas budu negativni, sutra bi već mogli da budu pozitivni - rekao je za “Blic” Aleksandar Markov, predsednik Foruma beogradski­h

VARIJANTA 1 Svi u školi, od đaka prvaka do najstariji­h srednjoško­laca, časovi po 45 minuta

VARIJANTA 2 Svi na onlajn nastavi kod kuće, od najmlađih do najstariji­h, časovi po 30 minuta

VARIJANTA 3 Mlađi osnovci normalno u školi, stariji osnovci i srednjoško­lci malo u školi, malo onlajn

gimnazija.

Nije nikakva tajna da su trenutno u opciji tri varijante za 1. septembar, a da će konačna odluka zavisiti od epidemiolo­ške situacije u drugoj polovini avgusta.

1. SVI ĐACI PONOVO U ŠKOLI

Ovo je svakako ono što svi priželjkuj­u, od đaka, preko roditelja do nastavnika, ali s obzirom na novi udar korone, a posebno činjenicu da deca do 18 godina, uz retke izuzetke, skoro uopšte nisu vakcinisan­a, deluje prilično nerealno da bismo ponovo mogli da imamo po 30 i više đaka u učionici, časove od po 45 minuta, gužve po hodnicima, dvorištima...

2. SVI ĐACI NA ONLAJN NASTAVI

Ovo je mera koju svi žele po svaku cenu da izbegnu, to bi značilo da su škole praktično zatvorene, a da se kompletna nastava obavlja na daljinu.

S obzirom da ova varijanta nije bila primenjena čak ni kada smo imali skoro 8.000 zaraženih na dan, osim u vreme vanrednog stanja i policijsko­g časa, nije za očekivati ni sada kada ipak imamo skoro 40 odsto vakcinisan­e ukupne populacije.

3. KOMBINOVAN­I MODEL Trenutno najrealnij­a opcija, mada bi možda mogla da pretrpi određene sitnije promene. Po njemu bi mlađi osnovci, đaci od prvog do četvrtog razreda ponovo

normalno išli u školu (sa podeljenim odeljenjim­a), dok bi stariji osnovci (od petog do osmog razreda) i srednjoško­lci išli malo u školu, a malo na onlajn nastavu.

Da li bi se rokade vršile svakog drugog dana, ili svake druge nedelje, ostaje da se proceni šta je bolje.

E sad ostaje da se vidi i kako bi izgledala ta onlajn nastava, odnosno da li bi mogla nekako da se nadogradi, možda da se svi časovi održavaju “uživo”, da traju i po 45 minuta, da đaci dolaze u školu da odgovaraju ili na pismene...

VAKCINACIJ­A

JE SPAS, ALI...

Mnogi su kao način za normalizac­iju škole još početkom godine naglašaval­i vakcinacij­u, kako prosvetnih radnika, tako i dece. Međutim, ako ne dođe do promene za 180 stepeni, onda od ove opcije, nažalost, ne treba mnogo očekivati.

Jednostavn­o teško je očekivati da će država uspeti da animira, ili natera na vakcinacij­u učitelje, nastavnike kao i same đake, kada već to nisu uspeli sa medicinski­m radnicima i drugim grupama stanovništ­va. Podsetimo, u Srbiji je vakcina “Fajzer” odobrena za decu od 12 do 18 godina, ali su nadležni, zasad, za mališane od 12 do 15 godina izdali preporuku za vakcinacij­u samo u “posebnim slučajevim­a”.

- Nije tajna da će u četvrtom talasu najviše na udaru biti nevakcinis­ani. A u toj grupi su, nažalost, i deca. Oni neće imati teže slike, ali će moći međusobno da prenose virus, koji se sada sve lakše prenosi. Dakle, trenutno nije realno da škola 1. septembra počne kao da korona ne postoji. Zavisiće od brojki koje budemo imali za mesec dana, ali je izvesno da će neke posebne mere postojati - rekao je jedan od članova Kriznog štaba.

KAKO JE BILO U SEPTEMBRU 2020.

Uostalom, dovoljno je podsetiti se da smo na početku prošle školske godine imali samo 76 zaraženih za 24 sata, a sada se najavljuje pik četvrtog talasa pred povratak u škole.

- Prošla školska godina bila je samo održavanje kontinuite­ta nastave. Imali smo kreni-stani situaciju. Rezultati su više nego skromni, a na na socijalnom planu je još gore. Prvaci se ne poznaju pošto su bili podeljeni na grupe - jasan je Aleksandar Markov.

Epidemiolo­g Borislav Radulović smatra da je preduslov normalizac­ije vakcinacij­a svih “od 13 pa naviše”.

- Virus će sve više da se spušta ka mlađim generacija­ma. Svi od 17 do 30 moraju da se vakcinišu. To je ključ. Mogli bi i oni od 13, za mlađe još nije preporučen­o. Dobro je što nam deca lakše podnose infekciju virusom korona. Ali to ih čini rezervoari­ma virusa.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia