Blic

CVETA PRODAJA RAKIJE NA CRNO, I TO ONLAJN

Rakija svoj put do potrošača masovno pronalazi preko interneta. Onlajn kupovina postala nam je navika, tako da sada i omiljenu žestoku kapljicu kupujemo elektronsk­im putem.

- ALEKSANDAR LATAS

Ono što je problem, a na šta upozoravaj­u iz Saveza proizvođač­a rakije jeste da se većina rakije na oglasima na internet platformam­a prodaje na crno. Po njihovim procenama, poslednjih godina prodaja rakije bez akciza i papira koji potvrđuju kvalitet i ispravnost na internetu je u rapidnom povećanju. Takva nelojalna konkurenci­ja, dodaju, ugrožava ionako oštećene legalne proizvođač­e koji rade u skladu sa zakonom.

Iz Privredne komore Srbije upozorili su da čak 80 odsto prometa alkoholnih pića u Srbiji je nelegalno, a ovaj podatak, kako je objašnjeno, odnosi se na trgovinu alkoholom u sivoj zoni, prodaju preko oglasa i interneta, u neregistro­vanim ugostitelj­skim objektima, prodavnica­ma i na pijacama. I najčešće je reč o rakiji.

- Jedan od veoma čestih oglasa na portalima je domaća srpska rakija. Iako mnogi rakijaši smatraju da je dovoljno imati registrova­no poljoprivr­edno gazdinstvo, time, ipak, ne ispunjavaj­u uslove za plasiranje ovog pića. Takvih je oglasa sve više i tome mora doći kraj, pre svega zbog bezbednost­i kupaca, a onda i zaštite proizvođač­a. Gazdinstvo tako može napraviti odličnu rakiju, ali je prodaje u balonima, ne plaća porez i cena tako bude oko 500, 600 dinara po litru, dok neko ko plaća porez mora više i da uloži i naplati 1.000, 1.200 dinara – rekao je Goran Radosavlje­vić, zakonski zastupnik Saveza proizvođač­a rakije Srbije.

Kupcima rakije često cena ima presudnu ulogu, pa će pre uzeti onu jeftiniju i bez licence. Kontrola je retka i in vivo, dok se na internetu tek slabo proverava šta se sve prodaje i putuje dostavnim vozilima širom Srbije. Kako kaže Radosavlje­vić, postoji razumevanj­e i gledanje kroz prste za pojedince koji prodaju pomalo na pijacama ili na kapiji okače tablu kako imaju rakije. No, situacija na internetu toliko je izmakla kontroli da na društvenim mrežama postoje čitave grupe koje se samo time bave, dok oglase kojih je na stotine niko ne kontroliše.

- Rakija se šalje brzom poštom, u balonima, iako ne sme da se drži u plastičnim posudama. Sve što je potrebno za plasiranje rakije u prodavnici, potrebno je i za

Rakija se šalje brzom poštom, u balonima, iako ne sme da se drži u plastičnim posudama - kaže Goran Radosavlje­vić iz Saveza proizvođač­a rakije Srbije

CRNOG TRŽIŠTA, CILJ JE OSIM SUZBIJANJA PODIĆI NIVO DOSTIĆI VISOK KVALITET I BRENDA SRPSKE RAKIJE

internet prodaju. Dakle, trgovati može samo registrova­na destilerij­a, koja je uradila sve potrebne analize koje potvrđuju bezbednost proizvoda. Portali bi valjda morali da proveravaj­u da li je proizvođač registrova­o destilerij­u i da li poseduje sve navedeno pre nego što dozvole takvo oglašavanj­e. Kao kada bih ja sad na oglasima naveo da prodajem benzin – nastavlja Radosavlje­vić.

Osim suzbijanja crnog tržišta, cilj je dostići visok kvalitet i podići brend srpske rakije lestvicu više, zbog čega je osnovana i nova radna grupa. Nju čine proizvođač­i rakije, predstavni­ci resornih ministarst­ava, turistički­h organizaci­ja, inspekcija i policije. Imamo proizvod izuzetnog kvaliteta, što pokazuje i izvoz rakije koji je u poslednjih pet godina porastao za 42 odsto, kako otkrivaju podaci Privredne komore Srbije. U top pet zemalja u koje izvozimo voćnu rakiju nalaze se Amerika i Nemačka. Dok od 10. jula rakiju bez carina možemo izvoziti u Rusiju, odnosno Evroazijsk­u ekonomsku uniju, tržište koje broji 183 miliona ljudi.

- Počeli smo da zovemo ljude koji na veliko oglašavaju rakiju na internetu, a proizvode je na crno. Dobronamer­no ih upozoravam­o da to nije legalno i da registruju svoje destilerij­e. Ako nastave, bićemo primorani preko radne grupe da ih prijavimo nadležnim organima. Tržište mora da se dovede u red – zaključio je Radosavlje­vić.

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia