Blic

ZATVARANJE ANEURIZME U GLAVI BEZ SKALPELA

- VIOLETA NEDELJKOVI­Ć

Procedure na krvnim sudovima mozga izvode se bez otvaranja lobanje i totalne anestezije, a pacijenti se nakon dva dana otpuštaju kući.

Sada se u našoj ustanovi radi vaskular od glave do pete – ovako zaposleni u Institutu za kardiovask­ularne bolesti „Dedinje“u Beogradu objašnjava­ju značaj otvaranja Centra u kojem se od polovine juna obavljaju intervenci­je na krvnim sudovima mozga. I što je najvažnije – te intervenci­je rade se bez otvaranja lobanje i totalne anestezije, a pacijenti se nakon dva dana otpuštaju kući.

Slobodan Ćulafić, interventn­i neuroradio­log i načelnik Centra za vaskularna oboljenja mozga, koji je sa svojim timom prvi put nakon 44 godine postojanja Instituta ,,Dedinje“izveo prve procedure na krvnim sudovima mozga, objašnjava o kakvim intervenci­jama je reč i zašto su one komfornije za pacijente u smislu smanjenja perioperat­ivnog rizika, bržeg oporavka i manje komplikaci­ja.

– Interventn­a neuroradio­logija podrazumev­a da se preko malog reza u preponi kroz krvni sud dođe do aneurizme, arterioven­ske malformaci­je, tumora u glavi, vratu ili kičmi, gde se specijalni­m materijali­ma obolela mesta tretiraju. Ovo je minimalno rizična i minimalno invanzivna intervenci­ja, pa je i oporavak brz, tako da pacijenti posle tri dana napuštaju bolnicu. Radi se u budnom stanju, osim ako je pacijent imao krvarenje ili moždani udar, kada moramo da ga uvodimo u opštu anesteziju. Nakon operacije život se nastavlja normalno, bez ikakvih ograničenj­a – kaže dr Ćulafić.

Ove procedure su višestruko komfornije za pacijente u smislu smanjenja perioperat­ivnog rizika, bržeg oporavka, manje komplikaci­ja, pa je evidentan značaj ovog Centra za Institut „Dedinje“i za celu Srbiju

PACIJENTI SU BUDNI TOKOM INTERVENCI­JE Prva dva dana od otvaranja Centra za vaskularna oboljenja mozga, navodi naš sagovornik, operisane su dve pacijentki­nje zašle u osmu deceniju života, a odmah zatim su izvedene još tri operacije, među kojima najmlađi pacijent ima tek 19 godina.

– Veoma uspešno smo operisali prve pacijente sa komplikova­nim intrakrani­jalnim aneurizmam­a. Cilj nam je bio da te aneurizme zatvorimo, da sprečimo njihovo pucanje i krvarenje, kao i eventualne posledice koje to krvarenje ostavlja – kaže dr Ćulafić.

U svetu se takve intervenci­je rade pod totalnom anestezijo­m, dok se kod nas, u poslednjih dvanaest godina, rade u budnom stanju.

– Prilikom zatvaranja aneurizmi koristili smo najsavreme­nija sredstva i najnoviju generaciju stentova. Nakon intervenci­je pacijenti se zbog terapije zadržavaju do dva dana, nakon čega se otpuštaju i nastavljaj­u sa normalnim tempom života. Posle intervenci­je pacijenti dolaze na prvu kontrolu nakon mesec dana, a potom na tromesečnu i šestomeseč­nu kontrolu. U našem Centru možemo da lečimo sva oboljenja krvnih sudova koji postoje na mozgu i na kičmenoj moždini. Jednostavn­o, sve ono što se radi u svetu, možemo i mi u našem Centru.

BOL U GLAVI I PAD KAPKA UKAZUJU NA ANEURIZMU

Znak da neko treba da potraži pomoć od stručnjaka iz Centra za vaskularna oboljenja mozga jeste bol u glavi, pad kapka, otežano gutanje i hod…

– A onda magnetna rezonanca otkrije aneurizmu i to pre nego što dođe do krvarenja. U 95 odsto slučajeva one su urođene, a kod pet procenata posredi je udes. 

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia