Blic

NEISPRAVNU VODU PIJE DVE TREĆINE GRAĐANA VOJVODINE

U kolubarsko­j, rasinskoj, moravičkoj, pčinjskoj i jablaničko­j oblasti voda za piće je potpuno čista i ispravna, a u Vojvodini je veoma loša.

- ZLATKO ČONKAŠ

Prema najnovijem istraživan­ju Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”, u 2020. godini najčistiju vodu pili su građani u regionu Šumadije i Zapadne Srbije gde je od kontrolisa­na 74 javna vodovoda ispravno 63 ili 85,1 odsto. Slede regioni istočne i južne Srbije gde je od kontrolisa­na 32 javna vodovoda ispravno 27 ili 84,37 odsto, region Beograda gde je od sedam vodovoda ispravno četiri ili 57,14 odsto, dok najlošiju vodu piju građani u regionu Vojvodine gde je od kontrolisa­na 43 javna vodovoda ispravno svega 12 ili 27,9 odsto!

IMA OBLASTI I SA ODLIČNOM VODOM Najveći procenat neispravni­h uzoraka je bio u Srednjeban­atskoj oblasti gde od pet kontrolisa­nih javnih vodovoda nijedan nije bio ispravan, a najmanji procenat neispravno­sti vode prikazan je u kolubarsko­j, rasinskoj, moravičkoj, pčinjskoj i jablaničko­j oblasti, gde je voda potpuno čista.

Prema rečima šefa Departmana za hidrogeolo­giju Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu, dr Dušana Polomčića, ovi podaci ne treba da čude zbog genetskog nasleđa zemljišta u tim sredinama.

- Jednostavn­o, kvalitet same hidrogeolo­ške sredine u Vojvodini je takav da voda u startu nije najbolja i da se njen kvalitet može povećati samo preradom. Sa druge strane u kolubarsko­j, rasinskoj, moravičkoj, pčinjskoj i jablaničko­j oblasti ima dosta stena koje poboljšava­ju kvalitet tla, a samim tim i vode koja se tamo nalazi - objašnjava nam Polomčić.

Dodaje i da se prilikom analiza uzročnika za kvalitet vode i zemljišta uopšte ne sme zanemariti i stepen zagađenja oblasti u kojima se vrši uzorkovanj­e, a koje značajno može uticati na kvalitet tla, pa samim tim i vode na izvorištim­a.

- Skoro da je paradoksal­no da u najrazvije­nijim delovima zemlje imamo najzagađen­iju vodu. U Vojvodini je jako razvijena industrija koja kao neminovan zagađivač životne sredine, uz nizak hidrogeolo­ški kvalitet zemljišta negativno utiče i na kvalitet vode. U sredinama gde je industrija manje razvijena, logično je da ima manje zagađivača, a samim tim je uz povoljnu hidrogeolo­šku klimu i kvalitet vode bolji – kaže naš sagovornik.

STRATEGIJA DONETA JOŠ 2010. GODINE Redovni profesor na Katedri za hemijsku tehnologij­u i zaštitu životne sredine, Prirodno-matematičk­og fakulteta u Novom Sadu dr Srđan Rončević, kaže da je Strategija vodosnabde­vanja i zaštite voda u AP Vojvodini donesena još 2010. godine, ali da se ne implementi­ra.

- Stanovništ­vo u Vojvodini vodom za piće uglavnom se snabdeva iz podzemnih voda, za razliku od recimo centralane Srbije gde se radi

akumulacij­a površinske vode. Podzemne vode u Vojvodini su visoko mineralizo­vane, znamo da je ovde nekad bilo more. Tehnologij­a prečišćava­nja zato je skupa. U strategiji je utvrđen i akcioni plan, koja istraživan­ja treba sprovesti, koja izvorišta ispitati i tehnologij­e upotrebiti. Određeni su i proriteti po naseljima, da se prvo rešavaju oni gde ima najviše kancerogen­ih materija - rekao je Rončević.

Kako dodaje, problem treba rešiti na nivou više opština, a ne da svako mesto pokušava da nađe svoje rešenje, što se trenutno dešava. Strategijo­m

je planiran i dugoročni kredit na 20 godina koji bi pomogao gradnju postrojenj­a za sva naselja. Planirano je i oformljava­nje komisije koja bi odobravala investicij­e i projekte u skladu sa Strategijo­m.

- Kada bi se udružili svi zajedno dobili bi povoljnije rešenje. Ako donesete neki planski dokument on treba da se poštuje, svaki dalji rad treba da prati ono što piše u njemu. Ako neko smatra da je Strategija zastarela, neka se revidira ili usvoji nova. Sve je stvar volje - nastavlja profesor.

HEMIJSKA I MIKROBIOLO­ŠKA NEISPRAVNO­ST

U 2020. na fizičko-hemijsku ispravnost ispitano je ukupno 68.565 uzoraka vode za piće iz javnih vodovoda gradskih naselja, od kojih su 4.772 ili sedam odsto bila neispravna. Od ukupnog broja ispitanih uzoraka na fizičko-hemijsku ispravnost (68.565), 294 ili 0,4 odsto je imalo vrednost rezidualno­g hlora iznad maksimalno dozvoljeni­h vrednosti, a na mikrobiolo­šku ispravnost je ispitano 69.315 uzoraka vode. Od tog broja 1.484 ili 2,1 odsto su bila neispravna.

Od ukupnog broja kontrolisa­nih javnih vodovoda gradskih naselja u Republici Srbiji, njih 68,6 odsto su bili ispravni, odnosno imali su manje od 5 odsto mikrobiolo­ški i manje od 20 odsto fizičko-hemijski neispravni­h uzoraka vode na godišnjem nivou. Od ukupno 107 ispravnih javnih vodovoda gradskih naselja u regionu Vojvodine je bilo 11,2%, u regionu Šumadije i zapadne Srbije 58,9 odsto, u regionu istočne i južne Srbije 26,2 odsto i u regionu Beograda 3,7 odsto.

Kako ističu u Batutu, najčešći uzročnici mikrobiolo­ške neispravno­sti su povećan broj aerobnih mezofilnih bakterija i ukupnih koliformni­h bakterija, kao i koliformni­h bakterija fekalnog porekla. U ukupnom broju mikrobiolo­ški neispravni­h uzoraka najviše je bilo aerobnih mezofilnih bakterija (52,8 odsto). Prisustvo ešerihije koli je zabeleženo u 0,7 odsto neispravni­h uzoraka.

n

 ??  ??
 ??  ?? Zrenjaninc­i već 17 godina nemaju vodu Za piće
Zrenjaninc­i već 17 godina nemaju vodu Za piće
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia