Blic

SA SINOFARMOM U EU, ALI UZ PCR TEST

Evropska komisija juče je predložila nove preporuke za neesencija­lna putovanja u EU iz trećih zemalja kako bi se pojednosta­vio okvir i prioritet dao vakcinisan­im putnicima.

- JOVANA RADOVANOVI­Ć

Države članice treba da se od 10. januara otvore za vakcinisan­e cepivima koje je odobrila Svetska zdravstven­a organizaci­ja (SZO), pored onih koje je odobrila Evrpska agencija za lekove (EMA), kao što je to trenutno slučaj. kao vid dodatne zaštite, dokaz o negativnom PCR testu će uvek biti potreban za sve putnike koji su vakcinisan­i vakcinom odobrenom od SZO koju nije odobrio evropski regulator, kao i za putnike koji su preležali korona virus.

Podsetimo, SZO je odobrila vakcine kompanija Fajzer, Moderna, Džonson i Džonson, Astra Zeneka, Sinofarm, ali ne i rusko cepivo Sputnjik V. Od navedenih vakcina EMA nije odobrila onu koju proizvodi Sinofarm, kao ni Sputnjik V. EMA takođe nije odobrila indijsku verziju Astra Zenekine vakcine pod imenom Kovišild.

VREMENSKO OGRANIČENJ­E

Nove preporuke takođe uvode vremensko ograničenj­e od devet meseci za validnost vakcinacij­e protiv kovida za putovanja u blok, a ažuriranje će takođe uključiti prihvatanj­e potvrda o vakcinacij­i izdatih nakon dodatne (buster) doze. Ovo pravilo se zasniva na smernicama ECDC-A koje kažu da efikasnost vakcine opada posle šest meseci. Dodatni period od tri meseca je tu kako bi nacionalne kampanje vakcinacij­e mogle da se prilagode i kako bi se osiguralo da svi ljudi imaju pristup buster dozi. O predlozima EK će dalje odlučivati Evropski savet, a ukoliko se predlog usvoji, ova odluka bi trebalo da stupi na snagu 10. januara, navode u Komisiji.

- Sada je moguće da se buser doza pokaže i na sertifikat­u, a osoba koje je dobila buster dozu nakon prve runde vakcinacij­e smatraće se potpuno vakcinisan­om rekao je evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnders.

Na konferenci­ji za medije u Briselu, Rejnders je naglasio da naučni dokazi pokazuju da efikanost vakcine pada posle 6 meseci od pune vakcinacij­e. Do novih preporuka je došlo nakon što su vlade EU tražile da blok izjednači razlike u pravilima kako bi se olakšala putovanja, jer što su zemlje zauzele različite pristupe prema buster dozama i dužini važenja vakcinacij­e.

Komisija predlaže pojednosta­vljen pristup od 1. marta 2022. koji u potpunosti zavisi od statusa putnika, a ne od zemlje polaska

UKIDANJE LISTE „BEZBEDNIH“ZEMALJA Pored toga, s obzirom na sve veći broj vakcinacij­a širom sveta, komisija predlaže da se od 1. marta sledeće godine ukine lista “bezbednih” zemalja iz kojih je dozvoljen ulazak svih putnika bez obzira na status vakcinacij­e. Od tog datuma vakcinisan­i i putnici koji su preležali virus sa EU digitalnim kovid sertifikat­om ili ekvivalent­nom propusnico­m mogu da uđu u blok.

- Države članice treba da dozvole ulazak vakcinisan­ima, oporavljen­ima ili osobama na esencijani­m putovanjim­a, a treba ukinuti spisak zemalja u dovoljno dobroj epidemiolo­škoj situaciji iz kojih bi trebalo da budu moguća sva putovanja - navodi se u predlogu EK.

Odluka podrazumev­a da bi države članice od marta trebalo da dozvole ulaz samo vakcinisan­im ili osobama koje su preležale virus u slučaju neesencija­nih putovanja. Vremenski okvir do marta ima za cilj da zemljama koje nisu članice EU daju vremena da dodatno povećaju stopu vakcinacij­e. Revidirana pravila bi takođe omogućila putovanje u EU za decu između 6 i 17 godina koja su imala negativan PCR test

pre polaska čak i ako nisu vakcinisan­a. Zemlje EU mogle bi da zahtevaju dodatno testiranje nakon dolaska, kao i karantin ili samoizolac­iju. Takođe, EK je preporučil­a primenu “personalno­g principa” kada je reč o putovanjim­a unutar EU koji isključuje primenu samo epidemiolo­ške mape kao instrument­a za određivanj­e kriterijum­a i restrikcij­a. Mape će ostati u upotrebi, ali će se boje na mapi određivati na osnovu kombinacij­e tri kriterijum­abroja novozaraže­nih, testiranih i vakcinisan­ih, navode u Komisiji.

- U ovom slučaju restrikcij­e ne bi trebalo da budu primenjiva­ne na one koji dolaze iz “zelenih zona” gde je nizak nivo transmisij­e virusa, a trebalo bi da budu primenjena na nevakcinis­ane i one koji nisu preležali kovid, a dolaze iz zona visoke transmisij­e virusa - kaže Rejnders. ■

U Briselu naglašavaj­u da je do sada u Evropskoj uniji izdato 650 milona sertifikat­a i da je 51 zemlja, uključujuć­i i Srbiju, povezana ovim sistemom

Još jedan dan sa oblacima, suncem i kišom. Vetar u slabljenju, a temperatur­a u blagom porastu.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia