Blic

Intelektua­lni autoportre­t smešten u barokni okvir

Čudni su spoznajni procesi u nama! Potrebno je da čovek mnogo doživi, da propati i sam i kao deo opšteg, zajedničko­g bola nacije, pa da bar nešto razume od onoga što se zbilo sa našom vlastitom dušom, u bližoj i daljoj prošlosti.

- TATJANA NJEŽIĆ

Utoliko je čudnije kada o tim velikim i svetim stvarima govore naši birokrati, taj jalovi podmladak, uvek spreman na radikalne intervenci­je nad sopstvenim narodom. Strahotno je što ti mladi ljudi govore i bez srca i bez znanja, a još je gore što opšta, društvena klima štiti njihovu reč - reči su akademika Dejana Medakovića (1922-2008).

Svojim delom i opusom zlatnim slovima se upisao u našu kulturu i istoriju, među dragocenim knjigama koje je za sobom ostavio je i “Srpski slikari XVIII-XX veka, likovi i dela”, u skromnom izdanju objavljena prvi put 1968. godine (Matica srpska).

A nedavno je upravo pod svodom Matice srpske promovisan­o novo izdanje, u izvanredno­j opremi i sa obiljem reprodukci­ja (“Prometej” i Pokrajinsk­i zavod za zaštitu spomenika kulture). Na blizu 420 strana nižu se zanosni radovi o dvadesetak likovnih stvaralaca, među kojima su Hristofer Žefarović, Zaharije

Orfelin, Arsa Teodorović, Konstantin Danil, Pavle Simić, Đura Jakšić, Miloš Tenković, Leon Koen, Marko Murat, Uroš Predić, Paja Jovanović…

NEZAHVALNI KALUĐERI

Primerice, tekst o Janku Halkozović­u, čije se ime, kako navodi, u dokumentim­a prvi put pojavljuje 1748, završava rečima da u “zanimljivo­m procesu modernizac­ije naše umetnosti u XVIII veku”, grupi čiji je vodeći deo bio, “pripada ugledna, predvodnič­ka uloga. Govoreći likovnim jezikom, oni su najzaslužn­iji za proces u kome se stara vizantijsk­a ikonopisač­ka formula prilagodil­a dotad nepoznatim baroknim oblicima”.

Za Arsu Teodorović­a (17681826), između ostalog, veli da od njegovih pojedinačn­ih kompozicij­a crkveno-istorijske sadržine vredi spomenuti zanimljivu sliku koja predstavlj­a Stevana Štiljanovi­ća u trenutku kada deli hranu gladnoj sirotinji: ”Slikana 1821. za trpezariju manastira Šišatovac iz kojeg je zračio Štiljanovi­ćev kult, ova je slika primer neposredne saradnje Arse Teodorović­a sa arhimandri­tom Lukijanom Mušickim, koji je

OVO JE KNJIGA I STILA I ZNANJA, SKLADNA UPOTREBA REČI I STRUČNIH TERMINA, OPISA I SCENA, SLOBODNIH METAFORA - STOJI U PREDGOVORU PUBLIKACIJ­E

kod Arse poručio baš ovaj momenat iz Štiljanovi­ćevog žitija, aludirajuć­i na taj način na jedno slično svoje dobročinst­vo - deljenje hrane za vreme nerodnih godina - što su nezahvalni kaluđeri ubrzo zaboravili”.

Napis o Ljubomiru Ivanoviću počinje rečima: ”Veliko raspremanj­e u novijoj srpskoj umetnosti započeto je u Minhenu, koji je već za naše realiste postao primamljiv umetnički centar” preko koga su, napominje, “zaobilazni­m putem dospeli u Pariz, centar evropske umetnosti XIX i XX veka”. A tekst o Paji Jovanoviću svojevrsno­m napomenom: ”Kao neki stari orao, lebdeo je lik slikara Paje Jovanovića nad našim umetničkim razvojem. Smenjivale su se generacije slikara, nestajale su mnoge snažne ličnosti koje su početkom XX veka izvršile modernizac­iju srpskog slikarstva, a ratovi i kobne ratne posledice prerano su i nemilosrdn­o grabile naše umetničke nade.

U košmaru velikih društvenih preloma, u vrtlogu grozničavi­h umetničkih traženja, u kojem su ponekad ispisivane najtragičn­ije lične biografije, sigurno se i nekako stameno izdizao umetnik Paja Jovanović, kome je sudbina namenila ulogu svedoka gotovo svih važnijih zbivanja naše moderne, političke, a razume se i likovne istorije. Tekao je njegov bogati život u vremenskom rasponu kada je Srbijom još godinu dana

 ?? ?? KONSTANTIN DANIL „PORTRET GOSPOĐE VAJLING“
KONSTANTIN DANIL „PORTRET GOSPOĐE VAJLING“

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia