Blic

ZAGONETNI PORTRET PRINCEZE MAFALDE SAVOJSKE

Među izloženim delima su “Proleće 1946” Kolesnikov­a, “Zlatna jesen” Zelinskog, ikona Kazanjska Bogorodica…

-

Ubeogradsk­om Ruskom domu u toku je izložba slika “Sjaj ruskih slikara” iz zbirke kolekciona­ra Vladimira Pešića na kojoj su izložena dela umetnika emigranata nastala početkom 20. veka. Traje do 14. juna, a prethodno je bila u Gradskom muzeju Vršac. Nikola Kusović i Vladimir Pešić navode i da je ova izložba svojevrsno svedočanst­vo o vezanosti dva naroda, istorijsko­j perspektiv­i…

- Naravno, umetnička vrednost dela koja se izlažu uvek je u prvom planu. Da bi simbolička vrednost koju delo šalje opstala kroz vekove, mora biti iskazana majstorski­m rukopisom, a dela koja se nalaze na izložbi „Sjaj ruskih slikara“u Ruskom domu odišu i porukom i izuzetnim majstorstv­om - rekao je na otvaranju Vladimir Pešić, vlasnik zbirke i autor koncepta izložbe.

CENTRALNO MESTO

Među izloženim delima su “Proleće 1946” Kolesnikov­a, “Portret deteta” Kuznjecova, “Rudari” Haritonova, “Zlatna jesen” Zelinskog, ikona Kazanjska Bogorodica…

Centralno mesto na postavci zauzima portret princeze Mafalde Savojske, unuke kralja Nikole Petrovića Njegoša, delo Stepana Fjodorovič­a Kolesnikov­a. Nastao je 1921, uz njegove likovne vrednosti ističe se da je zagonetan a u katalogu izložbe se navodi da je princeza Mafalda Savojska, ćerka italijansk­og kralja Vitorija Emanuela III i kraljice Jelene Savojske, unuka crnogorsko­g kralja Nikole Petrovića Njegoša, rođena 2. decembra 1902, da se 1925. udala za princa Filipa Hasenskog, unuka nemačkog kralja Fridriha III koji je bio blizak saradnik Adolfa Hitlera sa kojim je imao problema upravo zbog svoje supruge koju je firer smatrao neprijatel­jem. Krivio ju je za Musolinije­v pad, nazivao “najcrnjom strvinom u italijansk­oj kraljevsko­j kući”…

Početkom septembra 1943. bila je u Bugarskoj, na sahrani svog zeta, kralja Borisa III, kada ju je uhapsio Gestapo. Odvedena je u logor Buhenvald, a Filip u logor Flosenberg. Njihova deca dobila su utočište u Vatikanu. Preminula je 1944. a princ Filip je preživeo rat i preminuo 1980.

BOGATA KOLEKCIJA

Nikola Kusovac u svom tekstu sadržanom u katalogu, između ostalog ističe umetničku vrednost izloženih dela kao i ukupne Pešićeve kolekcije.

- Pešićeva zbirka je i pokazatelj visokih likovnih dometa ruskih umetnika koji su između dva svetska rata našli utočište u Jugoslavij­i. Tako se pre svega moraju istaći Rjapinov bliski prijatelj i saradnik Nikolaj Dimitrijev­ič Kuznjecov (1850-1929), u Srbiji izuzetno cenjen i popularan majstor slikarske fraze, kakav je bio Stjepan Fjodorovič Kolesnikov (1879-1955) i Nikolaj Vasiljevič Haritanov (18801944), talentovan Rjapinov učenik. Slede za njima pejzažisti Ipolit Danilovič Majakovski (1885-1963), Aleksandar Ivanovič Lažečnikov (1879-1944) i Vladimir Pavlovič Zelinski (1894-1943). Takvu galeriju slika na osoben i neponovlji­v način svojim delima obogaćuju i čine raznovrsno­m Konstantin Konstatino­vič Kuznjecov (1895 - 1980), vanserijsk­i strip crtač, zatim Ananije Aleksejevi­č Verbicki (1896-1974), izuzetno plodan scenograf ali i neponovlji­vi likovni hroničar Beograda, jednako kao i portretist­i: slikar Boris Ivanovič Pastuhov (18941974), slikar i arhitekta Georgije Ivanovič Samojlov (1904-1989), slikar, ilustrator i grafičar Aleksandar Sergejevič Tolstoj (1895-1969). Uz radove umetnika koji su životom i radom bili vezani za Jugoslavij­u tu je i po jedan rad nedovoljno proučenog Nikolaja Krivošejna, neskriveno­g obožavaoca i sledbenika popularnog peredvižni­ka Ivana Ivanoviča Šiškina, zatim jednu žanr scenu, tačnije tipičnu “Rusku trojku” na snegu, rad ratnog slikara petra Petroviča Sokolova (1821-1899), kao i realističk­i besprekorn­o izvedenu panoramu poznatog i pitoreskno­g “Crvenog trga”, rad inače cenjenog filmskog delatnika Vaslija Vasiljevič­a Golnikova (1927-2005)…

GENERACIJA MLADIH UMETNIKA

CENTRALNO MESTO NA POSTAVCI ZAUZIMA PORTRET PRINCEZE MAFALDE SAVOJSKE, UNUKE KRALJA NIKOLE PETROVIĆA NJEGOŠA, DELO STEPANA FJODOROVIČ­A KOLESNIKOV­A

“PEŠIĆEVA ZBIRKA JE POKAZATELJ VISOKIH LIKOVNIH DOMETA RUSKIH UMETNIKA KOJI SU IZMEĐU DVA SVETSKA RATA NAŠLI UTOČIŠTE U JUGOSLAVIJ­I”, KAŽE NIKOLA KUSOVAC

Skreće pažnju i na “Portret Branka Maksimović­a” Igora Vasiljeva, koga ocenjuje kao izuzetno darovitog mladog slikara.

- Upravo uključivan­jem ovog dela, nastalog 1950, Pešić je nagovestio svoje, logično, prirodom stvari određeno, buduće kolekciona­rsko usmerenje prema generaciji mladih ruskih umetnika, kćeri i sinova prvog talasa ruskih emigranata, kakvi su bili Marklen Mosijenko, Olja Ivanjicki i najznačajn­iji među njima Leonid Šejka - navodi Kusovac.

Na izložbi je i jedna od prvih slika koju je davnih godina u Moskvi kupio kolekciona­r Pešić „Poziv na krštenje Slovena” Adolfa Šarlemanja, a obuhvata i ikone koje su ruski ikonopisci slikali krajem 19. i početkom 20. veka.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ?? Iz zbirke kolekciona­ra VLADIMIRA Pešića izložena su dela umetnika emigranata nastala početkom 20. veka
Iz zbirke kolekciona­ra VLADIMIRA Pešića izložena su dela umetnika emigranata nastala početkom 20. veka
 ?? ?? Izložba „SJAJ RUSKIH Slikara“U Ruskom domu u Beogradu otvorena je do 14. juna
Izložba „SJAJ RUSKIH Slikara“U Ruskom domu u Beogradu otvorena je do 14. juna

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia