Blic

JUG NIJE POPULARAN, A RUSI DIGLI CENE ZAKUPNINA U NEBO

Svake godine raste broj preseljenj­a unutar zemlje, a Beograd je i dalje najpopular­niji grad u Srbiji. Razlozi za preseljenj­e su posao, veća zarada, bolji životni standard, kao i bračni razlozi. Raste broj selidbi u Srbiji, cilj - Beograd i sever

- IVANA ANĐELKOVIĆ

Tako je prema zvaničnim podacima, tokom prošle godine 135.194 ljudi promenilo prebivališ­te, odnosno trajno se preselilo iz jednog u drugo mesto u zemlji. Prosečna starost onih koji se sele je 34,7 godina (za muškarce 35 godina, a za žene 34,5 godine).

Zanimljivo je da se uglavnom “ide” ka severu, te je najviše doseljenih u Beogradu, zatim Novom Sadu… a razlozi su posao, udaja ili ženidba, dok se retko ko odlučuje da sa severa zemlje ode na jug.

POSAO KLJUČNI OKIDAČ ZA SELIDBU

Vukašin Mijatović, ekonomista iz Vučja kod Leskovca, koji se u Beograd preselio pre više od 10 godina kaže za „Blic“da je razlog preseljenj­a bio posao i da se nijednog momenta nije pokajao zbog toga. On je, kako kaže, prvi krenuo za Beograd, a zatim sa sobom poveo majku i brata.

- Razlog je bio posao i ja u tom momentu nisam imao nijednu drugu opciju niti razlog da ostanem tamo. Plate su niske, nisam mogao da zaradim kako sam želeo a moje ambicije, znanje i potencijal nisam želeo da ugušim. Volim Vučje, Leskovac i jug, ali tamo mogu samo ići tokom letnjeg odmora i više ne. Moj dom je Beograd. Iako još nisam kupio svoj stan, ne znači da neću. Radio sam razne poslove i sada radim za jednu stranu firmu, pristojno zarađujem i vredno radim objašnjava Vukašin.

Na pitanje da li mu Rusi kvare planove, jer su stanodavci podigli cene, on kaže da na njega to ne utiče iz nekoliko razloga - prvo, jer ne živi u centru, a drugo ima dobar dogovor sa vlasnikom stana.

- Na mene lično ovo sa Rusima ne utiče, ali znam ljude koji su u strašnim problemima zbog svega što se dešava. Koriste priliku da zarade, što je s jedne strane u redu ako plaćaš, recimo, porez za to, ali ne verujem da to iko radi već da ja opšta grabež. Nadam se da će se to srediti u narednom periodu, u svakom smislu - dodaje Vukašin.

NE PLANIRAJU DA SE VRATE U RODNO MESTO

Dok s jedne strane ima onih koji ne moraju da menjaju adresu stanovanja, tu su oni kojima su Rusi pomrsili konce, jer su cene nekretnina nezamisliv­e prosečnom Srbinu sa prosečnim primanjima. Ako želiš da živiš na pristojnoj razdaljini od centra grada ili u centru, moraš izdvojiti minimum 1.000 evra za stanarinu, plus za troškove.

Ana M. koja već pet godina živi u Beogradu, kaže da se uprkos kompleksno­j situaciji neće vraćati u rodni Kragujevac odakle je došla nakon završenog fakulteta. Razlog njenog preseljenj­a je posao i zarada.

- Ekonomista sam po struci, te sam pre nekoliko godina u jednoj firmi dobila ponudu za posao nakon završenog fakulteta. Razlika u zaradi je prilična, i nisam želela da je propustim. Kasnije sam upoznala ljude, pa se posao proširio i u vidu honorarnog rada i samim tim se i zarada uvećala. U Kragujevcu ne bih mogla da zaradim taj novac, jer Beograd ubedljivo pruža najviše mogućnosti. Dopada mi se i Novi Sad, ali život u prestonici je ono što ja želim - priča naša sagovornic­a.

ALTERNATIV­A NEREALNIM STANARINAM­A

Cene nekretnina muče brojne podstanare, jer su se stanodavci preorijent­isali na strane državljane kojima izdaju stanove za basnoslovn­e sume. Među oglasima se mogu naći i suludi zahtevi, primera radi, za 40 kvadrata kod Vukovog spomenika, vlasnik traži 1.000 evra stanarinu i to za šest meseci unapred.

- Ne znam kako oni zamišljaju da će neko dati 6.000 evra iz džepa? Prvo to. Drugo, stan od 40 kvadrata ne vredi 1.000 evra za zakup i to

je stvarno loše što rade. Ne želim da dižem kredit da bih nekome plaćala stanarinu, ipak sam sve bliže odluci da kupim svoj stan, makar on bio i 20 kvadrata. Do tada idem na periferiju, a valjda će se sve ovo smiriti i prilagodit­i našim standardim­a - kaže naša sagovornic­a.

Kao zaključak ostaje, da su razlozi unutrašnji­h migracija uglavnom poslovni, zatim bračni. Takođe, naši sagovornic­i kažu da IT sektor ide i ka Novom Sadu, ali i dalje ka severu gde je sve popularnij­a Subotica, dok se ostale profesije uglavnom zadržavaju u prestonici.

Da li će cene nekretnina i troškova koji su sada znatno uvećani uticati na unutrašnje migracije ostaje da vidimo u narednom periodu. Mada, sve više je onih koji veruju da će se sve srediti i da će neko odreagovat­i na ovo što se dešava.

 ?? ??
 ?? ?? Vukašin se pre više od 10 godina preselio iz Vučja kod Leskovca u Beograd i, kako kaže, nijednog trenutka se nije pokajao
Vukašin se pre više od 10 godina preselio iz Vučja kod Leskovca u Beograd i, kako kaže, nijednog trenutka se nije pokajao

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia