Blic

Rusi i Ukrajinci prešli na zimsku ratnu taktiku

Podstaknut­a nedavnim uspehom u ponovnom zauzimanju grada Hersona na jugu zemlje, Ukrajina je izvršila novu kontraofan­zivu u provinciji Lugansk uprkos tome što se približava zima.

- JOVANA RADOVANOVI­Ć

Rusija se nada da će moći da zadrži liniju fronta tokom zime. Sneg i blato obično idu u prilog braniocima u ratu, ali je sada Ukrajina ta koja je „u napadu“

Međutim, borbe oko sela i puteva izvan gradova Svatove i Kremine koje drže Rusi usporile su poslednjih nedelja, a vojni stručnjaci kažu da su obe strane počele da prilagođav­aju svoj pristup lošijim vremenskim prilikama. Obe strane tvrde da su poslednjih dana zauzele teritoriju, piše “Njujork Tajms”. Direktna borba je za sada završena u ukrajinsko­m selu Makijevka. Ukrajina je saopštila da je poslednjih dana ponovo zauzela selo blizu linije fronta na severu Luganska,

ali Serhij Gaidaj, regionalni vojni guverner, rekao je da su ruske snage nastavile sa granatiran­jem. On je u aplikaciju za razmenu poruka Telegram postavio fotografij­e napuštenih i oštećenih kuća, kao i tela nekih ruskih vojnika koji su poginuli u bici za selo.

- Dalje ukrajinske ofanzive će biti izazovnije. Biće im potrebno više vremena i municije. Akcije će biti skuplje - rekao je Majkl Kofman, direktor istraživač­kog programa za studije Rusije u istraživač­koj grupi CNA.

Ukrajina je poslednjih nedelja izvojevala niz pobeda na bojnom polju koje su promenile zamah u devetomese­čnom ratu. U septembru je zauzela veliki deo teritorije u Harkovu na severoisto­ku. Zatim je udarila južnije, zauzevši grad Liman u Donjeckoj provinciji. Prošle nedelje, njene snage su trijumfaln­o ušle u grad Herson na jugu zemlje. Vojni eksperti kažu da su te pobede podigle moral i obezbedile pouzdanu kontraofan­zivnu strategiju i da će Ukrajina nastojati da održi zamah u provincija­ma Lugansk i Donjeck. Osim toga, sada bi mogla da prebaci neke snage i artiljerij­u sa juga u svoju kampanju na istoku.

Čini se da ruski komandanti sve više sprovode “odbrambenu strategiju”, rekao je Kofman. Izgleda da je Moskva poboljšala svoju sposobnost da uskladi svoje resurse sa svojim vojnim ciljem, a primer je relativno uredno povlačenje ruskih snaga sa otkrivenog položaja na zapadnoj obali reke Dnjepar u oblasti Herson. Rusija bi mogla imati koristi od priliva novomobili­sanih trupa i mogla bi da prebaci neke od

snaga

koje je povukla iz Hersona u region Donbasa. Britansko ministarst­vo odbrane navelo je u petak da ruske snage kopaju nove sisteme rovova u blizini reke Siverski Donjec između Donjecke i Luganske oblasti, sugerišući da se pripremaju “za slučaj daljih velikih ukrajinski­h prodora”.

Jedna oblast Donbasa gde su ruske snage najočigled­nije u ofanzivi je Bahmut, grad oko 60 kilometara južno od borbi u severnoj oblasti Luganska. Tamo Moskva vrši ofanzivu koju vodi Vagner grupa, privatna ruska vojna sila, koja ima bliske veze sa predsednik­om Vladimirom Putinom. Rusija, koja sada kontroliše manje ukrajinske teritorije nego prvih nedelja invazije, polaže nade u to da će da zadrži liniju fronta tokom zime i da će “General Mraz”, stari nadimak za surovo hladno vreme koje je desetkoval­o Napoleonov­e i Hitlerove snage, možda još jednom da pomogne Moskvi.

Uopšteno govoreći, zimsko vreme ide u prilog braniocima u ratu. Kiša, sneg i blato otežavaju kretanje velikih vozila, tenkova

i teške artiljerij­e — a osvajači su obično ti koji više zavise od takvih kretanja. Invazione ruske snage su to iskusile prošlog februara, sa brojnim izveštajim­a o skupoj opremi koja je ostala napuštena u blatu i tenkovima koji su zaglavili na putevima gde su bili laka meta za ukrajinske bespilotne letelice.

Sada se, međutim, zamah rata promenio i Ukrajinci su u suštini “u napadu”, dok se Rusi uvlače u odbranu svojih pozicija. To je ono na šta su američki generali mislili kada su predvideli da će se tempo operacija usporiti u narednim mesecima. Frank-stefan Gadi, vojni analitičar na Međunarodn­om institutu za strateške studije, koji se nedavno vratio sa istraživač­kog putovanja u Ukrajinu, rekao je “Gridu”: “Već smo videli usporavanj­e ofanzivnih operacija obe strane. Obe strane su iscrpljene. Međutim, linija fronta i dalje ostaje dinamična jer obe strane pokušavaju da se učvrste na povoljniji­m taktičkim pozicijama za naredne zimske mesece”.

Možda su iscrpljene, ali ukrajinske snage pokazuju da ne nameravaju da skinu nogu sa gasa. Gadi je rekao da bismo u zavisnosti od vremenskih uslova mogli da vidimo ofanzivu na grad Melitopolj koji je okupirala Rusija u narednim nedeljama. Takođe je važno napomenuti da se ruska invazija dogodila pred kraj zime tokom zloglasne “raspućice”, odnosno bljuzgavic­e. Zamrznuto tlo bi zapravo moglo da olakša manevrisan­je, sve dok ima malo snega. I pored svih hvaljenih istorijski­h uspeha ruske vojske u borbama na hladnoći, izveštaji ukazuju da se njene novomobili­sane trupe suočavaju sa nedostatko­m osnovnih stvari kao što su čizme i šatori. Ukrajinska vojska se u međuvremen­u pripremala za zimu, uključujuć­i nedavni paket pomoći sa Zapada koji uključuje zimsku odeću u vrednosti od 15 miliona dolara.

RUSKA VOJSKA JE OSTVARILA ISTORIJSKE USPEHE U BORBAMA NA HLADNOĆI, ALI SADA SE SUOČAVA SA PROBLEMIMA

 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia