Blic

OPŠTA HAJKA PRIŠTINE NA BORELJA I LAJČAKA?!

Na Aljbina Kurtija se poslednjih dana sručio pljusak žestokih kritika jer je prouzrokov­ao krah razgovora u Briselu, ali umesto da ispravi grešku, prištinski premijer je rešio da pribegne novoj taktici.

- DANIJELA LUKOVIĆ

Optužuje, zajedno sa tamošnjim Albancima, šefa diplomatij­e Đuzepa Borelja i specijalno­g predstavni­ka za dijalog Evropske unije (EU) Miroslava Lajčaka da su pristrasni, a samim tim i nepodobni da vode dijalog jer dolaze iz zemalja (Španije i Slovačke) koje nisu priznale Kosovo?!

To kolo započeli su prvo političari, a onda su se u njega uhvatili i analitičar­i, pa čak i korisnici društvenih mreža.

Ali, poznavaoci prilika za “Blic” kažu da je u pitanju orkestrira­ni manevar Kosova da krivicu za vođenje loše politike pokušava da prebaci u tuđe dvorište.

Situacija se “zakuvala” nakon što je Borelj posle debakla osmočasovn­ih razgovora u Briselu uputio do sada nezabeleže­ne kritike i otvoreno imenovao Kurtija kao glavnog krivca. Usledila je salva osuda ostalih zvaničnika, od Brisela, preko NATO-A i Vašingtona, a na kraju je reagovao “dežurni vatrogasac” ambasador SAD u Prištini Džefri Hovenijer i odložio kažnjavanj­e vozača zbog registarsk­ih tablica za 48 sati.

Albancima sa KIM sada smeta što Borelj i Lajčak dolaze iz zemalja koje nisu priznale nezavisno Kosovo i Metohiju

OSMANI: PRIKLONIO SE AGRESORU

Suočeni sa gvozdenom zavesom koja se oko njih diže, sezonu “lova” na zvaničnike EU otvorila je predsednic­a Kosova Vljosa Osmani. Optužila je Borelja da je pristrasan i da se, kako je rekla, priklonio “agresoru” Srbiji i predstavlj­ao potpuno iskrivljen­u stvarnost.

U stopu ju je pratio Kurti koji je dan posle razgovora u Briselu krenuo sa provokacij­ama i zatražio od Borelja da ispravi grešku koju

je napravio kada je, prema njegovim rečima, odustao od razgovora za normalizac­iju odnosa između Beograda i Prištine i pokušao da pronađe rešenje samo za registarsk­e tablice.

Za njima nije zaostajao ni tamošnji politički analitičar Rahman Pačarizi, ocenivši da politika njihovih zemalja direktno vodi u propast sve napore EU.

- Koliko god želimo da kažemo da su Borelj i Lajčak predstavni­ci EU, oni predstavlj­aju i svoje zemlje koje nisu priznale Kosovo. U martu 2020. godine Tači je kritikovao Lajčaka upravo na ovoj osnovi. Ako Lajčak i Borelj nisu uspeli da ubede svoje zemlje da priznaju Kosovo, kako mogu da ubede Srbiju? Ovo je nemoguća misija! - rekao je Pačarizi. Bes se velikom brzinom

priširio i na društvene mreže, a stiglo se dotle da se na Tviteru organizuju ankete.

- Da li su Borelj i Lajčak podesni da vode dijalog? upitao je jedan od korisnika Tvitera.

“ŠTA će NAM EU, OKRENIMO SE SAD”

Bivši poslanik Alijanse za budućnost Kosova Ahmet Isufi rekao je da premijer Aljbin Kurti treba da se orijentiše na Sjedinjene

Američke Države kako bi se pronašlo rešenje za sporove sa Srbijom, prenosi „Gazeta ekspres“.

On smatra da Kurti ne treba da gubi vreme, kako je istakao, “koketiraju­ći sa predstavni­cima EU Đuzepom Boreljom i Miroslavom Lajčakom, već da ide u administra­ciju američkog predsednik­a Džozefa Bajdena”.

- Zašto flertovati sa Boreljom i Lajčakom, kada imate Bajdena i njegovu administra­ciju. Amerika je uvek

donosila odluke o Kosovu, čak i kada je bombardova­la Srbiju - rekao je Isufi.

On je dodao da Kurti nije morao da odustane od svoje odluke u poslednjem trenutku. Kako smatra, Kurti je ranije morao da se konsultuje sa američkim ambasadoro­m Džefrijem Hovenijero­m.

- Morao je da razgovara sa ambasadoro­m. Nije dovoljna samo komunikaci­ja, već su potrebne konsultaci­je i koordinaci­ja akcija. Ne znam šta će premijer da uradi posle 48 sati, ali ovakav način aplaudiran­ja odlukama koje vraćaju korak unazad nije dobar - izjavio je on.

SUBOTIĆ: OČAJNIČKI POKUŠAJ DA SE “OPERU”

Kada skupimo sve optužbe na jedno mesto, sledi pitanje: šta je cilj ovih rafala na račun Borelja i Lajčaka?

- Sve ovo je očajnički pokušaj Kosova da izbegne odgovornos­t za loše poteze - kaže za “Blic” Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike.

On nema dilemu.

- Borelj i Lajčak u dijalogu ne predstavlj­aju svoje zemlje, već Evropsku uniju. A Kosovo je za EU teritorija čiji status tek treba formalno da se definiše. Oni vode dijalog u skladu sa Rezolucijo­m 1244 UN. Većina članica je već priznala Kosovo i da njih dvojica rade nešto pogrešno neko od tih zemalja bi sugurno reagovao, a nikad nije uputio kritike na taj račun. Šta više, hvale poteze koje povlače kaže Subotić.

Taj argument kosovske

političke elite jednostavn­o ne pije vodu, a svađa sa EU se nikad ne završava dobro, podseća on.

- Prethodno smo na čelu pregovarač­kog tima imali Italijanku Federiku Mogerini, a pre nje Britanku Ketrin Ešton.

Obe zemlje iz kojih su dolazile su priznale Kosovo i Srbiji to nikada nije bio argument za kojim bi posegnula. Svađa sa EU se nikada ne završava dobro, EU će kao odgovor dići gard i stati u zaštitu - napominje Subotić.

Od 27 država članica EU, njih pet i dalje ne priznaje nezavisnos­t Kosova. To su Španija, Grčka, Kipar, Rumunija i Slovačka

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia