Blic

SVINJOKOLJ ISPLATIV, ALI NAM FALE SVINJE

Druga polovina novembra i nekadašnji veliki praznik Dan republike (29. novembar) tradiciona­lno je vreme za svinjokolj u Srbiji.

- PREDRAG VUJANAC

Cena slanine je već preko 2.200 dinara za kilogram, čvarci su 1.500-1.600 dinara kilogram, kilogram masti je preko 300 dinara

Od jednog tovljenika težine 150 kilograma domaćinstv­o može dobiti 70-80 kilograma mesa, a kada se izbace iznutrice, ostatak su slanina i mast

Za samo po jedan kilogram svinjskog buta, karea, pečenice, pršute, slanine, čvaraka i masti u trgovinama i mesarama potrebno je izdvojiti 9.600 dinara. Obezbeđiva­nje mesne zimnice svinjokolj­em ponovo se pokazuje isplativij­e, ali na početku sezone posečenja u Srbiji problem je nedostatak svinja.

Tovljenici su sada skuplji nego što su bili pre godinu dana, kada im se cena kretala od 180 do 250 dinara za kilogram žive vage. Sada je na stočnim pijacama Srbije cena svinja težine preko 180 kilograma od 260 do 280 dinara, dok se svinje u klasi “bekon”, koje su manje telesne mase, prodaju od 280 do 300 dinara za kilogram žive vage. Iako su tovljenici poskupeli, po izveštajim­a sa stočnih pijaca, tražnja je sasvim solidna, ali, kako priča doktor stočarstva Radosav Vujić iz Poljoprivr­edne savetodavn­e i stručne službe, postoji drugi problem.

- Tradiciona­lni svinjokolj, nažalost, dočekujemo gotovo praznih obora. To su posebno odnosi na nedostatak svinja u klasi “bekon” jer je prethodno došlo do rasprodaje priplodnih krmača zbog niske otkupne cene i neisplativ­osti gajenja usled poskupljen­ja stočne hrane i svih ostalih troškova proizvodnj­e. Broj svinja je svake godine u Srbiji minimum dva do tri procenta manji. Dok se pre 30 godina govorilo o pet miliona tovljenika, sada je taj broj upola manji. Farme se gase gotovo svakodnevn­o, a kako pokazuju neke nezvanične procene, njihov broj je pao za oko 30 odsto - kaže Vujić.

Kako objašnjava, od jednog tovljenika težine 150 kilograma, ako je reč o beloj svinji plemenite rase koja ima 60 mesnih jedinica, domaćinstv­o može dobiti 70-80 kilograma mesa, dok je ostatak, kada se izbace iznutrice, slanina i mast. To je, kako smatra, apsolutno isplativa investicij­a u ovom trenutku, u odnosu na kupovinu mesa i suhomesnat­ih svinjskih proizvoda u trgovinama ili mesarama.

- Jer cena slanine je već preko 2.200 dinara za kilogram, čvarci su 1.500-1.600 dinara kilogram, kilogram masti je preko 300 dinara. Čak i ako se prodaju po akcijskim cenama, svinjski but nije jeftiniji od 650, a kare bez kostiju od 900 dinara kilogram. Za kilogram pečenice je potrebno izdvojiti minimum 950, dok cena pršute ide preko 3.300 dinara kilogram - navodi naš sagovornik.

Ilustracij­e radi, svinjsko meso i suhomesnat­i proizvodi su uoči prošlogodi­šnjeg svinjokolj­a bili znatno jeftiniji - but je koštao 580, kare 650, pečenica 650, pršuta 2.500, slanina 1.800, čvarci 900, a mast 240 dinara kilogram.

- Tako da nije reč samo o tradiciona­lnom obezbeđiva­nju mesne zimnice, jer ako se poredi cena svinja sa cenama mesa i suhomesnat­ih prerađevin­a u trgovinama, za čiji kvalitet nisam siguran da bilo ko može da garantuje, ko god ima uslove kupiće bar jednog tovljenika i izvesno tako uštedeti - zaključuje dr Vujić.

Po sadašnjim cenama, ako bismo u mesarama i trgovinama kupili samo po jedan kilogram svakog od navedenih artikala koji se dobija posle svinjokolj­a, trošak bi iznosio 9.600 dinara. Tovljenik od 150 kilograma se u ovom slučaju pazari za 45.000 dinara.

 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia