Blic

Ni rasprodaje „polovnjaka“više nisu kao nekada

-

je i na auto-placevima i po autokućama, ali ni nalik onima kakve pamtimo pre vremena korone i rata u Ukrajini. Neki je ovih dana najavljuju u sklopu “crnog petka”, a neki kao sezonu nižih cena koja traje do kraja godine.

Popusti idu od nekoliko stotina evra za jeftinije modela do 2.000 za one skuplje, nove i luksuznije.

U auto-kućama kažu da su nekada novogodišn­je akcije bile smišljene kako bi stare automobile rasprodali i ne bi gubili na njihovoj vrednosti, ali da to sada, zbog velike tra

žnje, nije slučaj u tolikoj meri. Kod nekih prodavaca ipak se može naći i ova priča.

- Imamo sada akciju zbog “crnog petka”, a posle toga ponovo idu pune cene. E sad popusti su različiti i nisu isti za sve modele, i to mnogo zavisi i od godišta, kao i od cene automobila. Na skupljim modelima, preko 10.000 evra, popust je svakako veći, dok je za one jeftinije manji - kažu nam na jednom auto-placu, gde u ponudi imaju automobile od 5.000 do 15.000 evra.

Njegov kolega ima drugačiju priču.

- Većina modela je u roku od dve godine poskupela, bez obzira na godište. Činjenica je da je tražnja za polovnjaci­ma sada veća od ponude. Mi u ovom trenutku nemamo neke prosečne modele koji se veoma traže i neće ih sigurno biti do sledeće godine, a to nije bio slučaj pre koju godinu. Popusta tako i nema - kažu za “Blic Biznis” iz jedne auto kuće u Beogradu.

Da tražnja za polovnjaci­ma samo raste, potvrđuju iz nekoliko većih beogradski­h auto kuća. “Fijat grande punto” 2011. godište koji je pre dve godine koštao 3.700 evra, danas je 4.500. “Pežo 2008” koštao je 6.000, danas 8.000, dok su oni skuplji modeli koji su koštali oko 15.000 evra poskupeli na 17.000 evra, pa i na 18.000.

U odnosu na period od pre dve godine, automobili su danas skuplji za više od 30 odsto. U auto-kućama kažu da bi vlasnici novih vozila koja su kupili 2019. danas prilikom njihove prodaje, nakon što su ih koristili i do tri godine, opet mogli da dobiju istu cenu koju su dali za kupovinu svog novog automobila.

Ovome u prilog nesumnjivo ide to što se na nove automobile čeka u proseku od tri do šest meseci, a dešava se da se ovaj period produži i do devet meseci u ekstremnim slučajevim­a.

Većina auto-placeva odustala od popusta pošto je potražnja za vozilima trenutno veća od ponude

 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia