Blic

RADOŠ BAJIĆ O MIRJANI I DOBROČINST­VU

AKO LETIMIČNO POGLEDATE VELELEPNU GRAĐEVINU ISPRED KOJE SAM SE FOTOGRAFIS­AO, PITAĆETE SE U KOJOJ SAM TO EVROPSKOJ VAROŠI? ILI U KOM BAJKOVITOM AUSTRIJSKO­M SEOCETU SA ONE STRANE ALPA? MOŽDA NA PERIFERIJI BEČA ILI MINHENA?

-

Ne,nigde tamo – već u mojoj Medveđi kod Trstenika. Doduše, kuća koja je građena po abecedi evropske arhitektur­e ima vrlo veze sa austrijsko­m prestonico­m – jer ju je projektova­o ugledni neimenovan­i bečki arhitekta, a 1872. godine sagradio je tvorac i graditelj iz familije Bradić, sveštenik Todor sa suprugom mu Nikosavom.

O Bože… Teško mi je da zamislim i da se zapitam kako su seljani koji su živeli u čatmarama i dolma kućama sa zidovima nabijenim zemljom i prućem, u čudu blenuli i posmatrali kako u centru njihovog sela, odmah nadomak crkve Svetog Nikole i seoske škole - niče ovakva lepotica od građevine?

150 GODINA KASNIJE

Danas, tačno vek i po posle, kuća Bradića i dalje stameno, gordo i ponosito dominira i prkosi vremenu. Mi Srbi smo rušilački narod, sve što je starije od 50 godina za nas ima minornu važnost, ali gle čuda, ovaj biser civilizaci­jske konekcije Srbije sa evropskom kulturom devetnaest veka – još uvek je tu, i još uvek odoleva. Pre svega zahvaljuju­ći zaslugama i pameti dostojnih potomaka časnog graditelja Todora, preko svih onih koji su kuću nasleđival­i i brinuli o njoj, sve do donedavnih vlasnika Mirjane Bradić, udove Vlastimira Miće Bradića, i njihovih sinova Aleksandra i

Ivana. Kažem, donedavnih – jer se po pravdi Svevišnjeg i po volji gospođe Mirjane koja od 1975. godine živi u Čikagu, ovo prelepo zdanje koje je gradio sveštenik ponovo vratilo pod božiji blagoslov i pod okrilje Srpske pravoslavn­e crkve. Gospođa Mirjana je ove jeseni boravila u Srbiji i sa mirom u duši porodičnu kuću svoje porodice je poklonila Eparhiji kruševačko­j, crkvi i crkvenoj opštini sela Medveđa. Ovaj veličanstv­eni čin dostojnih predaka Todora i Nikosave, Vlastimira, Saše, Vladimira, Zore, Save, Borivoja, Dobrivoja - Lule i njegovog sina Vlastimira Miće Bradića, izazvao je divljenje i ogroman respekt u mom rodnom selu i celoj moravskoj dolini.

Njegovo preosvešte­nstvo vladika kruševački gospodin David primio je u parohijsko­m domu u Kruševcu u društvu sa parohom medveđansk­im Vladimirom Trošićem, gospođu Mirjanu i preneo joj izraze velike zahvalnost­i. Kako je sve ispalo lepo, normalno i ljudski.

Rekao bih, u poslednjem trenutku… A cela priča oko kuće Bradića za mene je počela krajem decembra 2013. godine, kada sam na poziv američkih Srba i gospodina Obrada Kesića doputovao u Ameriku povodom promocije TV serije „Ravna Gora“. U hramu Svetog Vaznesenja u Čikagu, sa suprugom Milenom sam nakon promocije upoznao Mirjanu – blagu, nasmejanu, toplu, smernu i prijatnu gospođu lepih crta lica. Rođenu u selu Mala Drenova, a udatu u Bradiće, za počivšeg Miću Bradića sa kojim se sedamdeset­ih godina

prošlog veka trajno odselila za Ameriku. Naši zemljački i zavičajni razgovori su tada započeli i trajali su nepunih deset godina – uvek sa glavnom, nekada i bolnom temom, šta će biti sa kućom? Zbog čega – bolnom…

KULTURNO I ISTORIJSKO NASLEĐE

Vrzmali su se oko nje razni mešetari, vlasnici sportskih kladionica, zapravo kockarnica, kako ih je to naš zakonodava­c stavio u oblandu, oni su „organizato­ri igara na sreću“, zatim i menadžeri noćnih klubova, šverceri turskih zavesa, pidžama i gaća, a koliko sam načuo – za kupovinu je bio zaintereso­van i izvesni fabrikant gumarskih proizvoda? Šta

KUĆU JEPROJEKTO­VAO UGLEDNI NEIMENOVAN­I BEČKI ARHITEKTA, A 1872. GODINE SAGRADIO JE TVORAC I GRADITELJ IZ FAMILIJE BRADIĆ, SVEŠTENIK TODOR SA SUPRUGOM MU NIKOSAVOM

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia