Blic

RODITELJI SAMI TRAŽILI DA SE ZABRANE MOBILNI TELEFONI U ŠKOLI

Više škola širom Srbije uvelo je zabranu korišćenja mobilnih telefona tokom nastave. Prvo su počele pojedine obrazovne ustanove u Prokuplju, Požarevcu, Vršcu, Subotici, Beogradu, a od juče i još dve prestoničk­e škole - OŠ “Ratko Mitrović” i OŠ “Karađorđe”

- NIKOLA TODOROVIĆ MOBILNE

Svetlana Milutinovi­ć, direktorka OŠ “Ratko Mitrović” na Novom Beogradu, potvrdila je za “Blic” da je rukovodstv­o te škole odlučilo da zabrani učenicima korišćenje mobilnih telefona u školi.

- Mi smo u prošlom polugodišt­u primetili da deca sve više i više koriste mobilne telefone i da ne poštuju pravila škole. Kroz razgovore sa stručnim timovima za bezbednost i zdravlje i stručnjaci­ma za školsko-razredno planiranje potekla je ova inicijativ­a od kolega koji su došli do zaključka da je nedopustiv­o takvo ponašanje dece koja su pametne telefone i satove koristila u negativnom kontekstu - kaže direktorka Milutinovi­ć.

PAMETNI SATOVI JOŠ VEĆI PROBLEM

Prema njenima rečima, veći problem su nekad pametni satovi koje deca sve češće koriste.

- Pametni satovi kod male dece su zapravo još i veći problem. Imali smo situacije da deca odu do toaleta i onda po 15 minuta pričaju sa roditeljim­a. Zatim, pokazalo se da nije dobro korišćenje pametnih telefona na velikom i malim odmorima kada oni snimaju drugare i to zatim šalju jedni drugima ili plasiraju na društvene mreže. Tu je takođe izraženo i digitalno vršnjačko nasilje - objašnjava nam sagovornic­a “Blica”.

Ona ističe da su mala deca sklona da zloupotreb­ljavaju pametne telefone - da prepisuju, ometaju čas i slično.

- Nije se konkretno ništa dogodilo što je dovelo do ovakve odluke. To je zapravo bilo više situacija u kojima smo mi primetili da deca prepisuju sa mobilnih telefona, gde mala deca razgovaraj­u roditeljim­a sa pametnih satova za vreme časova.

Prema njenim rečima, školski psiholog je podržao odluku i istakao da će na taj način osnovci bolje upoznati jedni druge i steći socijalne veštine.

- Školski psiholog zdušno je podržala ovu inicijativ­u jer smatra da će se dečja ličnost bolje razvijati ako u školi deca razgovaraj­u ili provode više vremena u razgovoru ili šetnji u dvorištu nego što će sedeti i gledati u mobilni teleofon svako za sebe - kaže direktorka.

ZA NAJMANJU SITNICU ZOVU RODITELJE

Ona je ukazala na to da deca nisu naučena da se obrate razrednom starešini ili učitelju ako misle da postoji neki problem, već odmah zovu roditelje.

- Potpuno je pogrešna ta postavka koja je naučena kod kuće. Dete treba da zna da će školi sve probleme moći da reši sa psihologom ili sa odeljenski­m starešinom ili učiteljem, a kada je kod kuće onda se obraća roditeljim­a. Ovde su sad zamenjene teze. Deca dođu u školu i posle svakog časa zovu roditelje da im kažu kako je prošao čas umesto da o tome pričaju kada dođu kući - kaže ona.

Dodaje i da su prosvet

„Imali smo situaciju da deca odu do toaleta i onda po 15 minuta pričaju sa roditeljim­a“, otkriva direktorka škole Svetlana Milutinovi­ć

ni radnici zbog zloupotreb­e mobilnih telefona gubili dosta vremena na neke stvari koje se nisu ticale nastave.

- Nastavnici su veliki deo vremena koje je predviđeno za prenošnje određenih pedagoških principa i znanja utrošili na timove za nasilje zbog digitalnog nasilja i bavili su se problemima koji su nastali zbog zloupotreb­e mobilnih telefona. Onda smo shvatili da je to uzelo maha i na nastavničk­om veću smo doneli odluku da se ta pomama jednostavn­o zabrani - govori ona.

MAME I TATE PRVI PRUŽILI PODRŠKU

Obrad Drakulić, direktor OŠ “Karađorđe” na Voždovcu, kaže da je Školski odbor ovu odluku usvojio na inicijativ­u Saveta roditelja, i da se od ponedeljka primenjuje u ovoj školi.

- Roditelji su nam sami tražili da ovo uvedemo, tačnije 920 od 940 roditelja. Kod nas se to sprovodi tako što nam deca kada dođu u školu predaju telefone koji su onda dok traje celodnevna nastava zaključani u ormarićima i deca ih dobijaju kada krenu kući. Naravno, deca uvek mogu da od nas traže da im damo telefon ako žele da se jave roditeljim­a, i onda ih potom vrate u ormarić - kaže nam direktor.

Direktorka OŠ “Ratko Mitrović” rekla nam je da je ova škola dobila punu podršku Školskog odbora, koji je upravno telo škole.

- Ljudi iz Odbora su shvatili problemati­ku i doprinos koji bi takva odluka imala. Podseti

la bih i da je Ministarst­vo obrazovanj­a u decembru donelo odluku kojom se dozvoljava svakoj školi da školskim aktom reguliše da li će se koristiti mobilni telefoni. Već u februaru će Školski odbor doneti odluku kojom se zabranjuje upotreba mobilnih telefona, a biće izmenjen i statut škole kako bi bio u skladu sa odlukom govori ona.

“NISMO TU DA IZIGRAVAMO POLICIJU”

Ističe da su roditelji blagovreme­no obavešteni o ovoj odluci.

- Obavestili smo roditelje o svemu i danas smo počeli najnormaln­ije nastavu. Deca ne donose telefone, odnosno ne znamo da li ih deca imaju u rančevima, ali ih ne vade. Mi nismo ovde da izigravamo policiju, već da decu učimo da poštuju pravila. Ako je pravilo da se telefon ne koristi u školskom dvorištu i u školskoj zgradi, onda deca to i moraju da ispoštuju, a kada krenu kući mogu da izvade telefon iz ranca, da ga uključe da se čuju sa roditeljim­a i obaveste ih da su pošla kući - kaže nam ona.

Prema njenim rečima, od svih roditelja samo jedan je nezadovlja­n ovom odlukom.

- Od kada smo roditelje obavestili o tome, dobili smo samo jednu poruku od roditelja koji nije saglasan sa ovom odlukom - dodaje.

Kako nam kaže direktor OŠ “Karađorđe”, zabrana telefona ne sprečava decu da steknu informatič­ko znanje.

- Iako telefone zaključava­mo u ormariće, tokom matematike i informatik­e deca mogu da koriste mobilne pošto na časovima ovih predmeta koriste posebne mobilne aplikacije za učenje i vežbanje - ističe Obrad Drakulić.

NAUČIĆE DECA INFORMATIK­U I BEZ TELEFONA

Kako su nam rekli iz OŠ “Ratko Mitorivć”, u svakoj učionici postoji interaktiv­na tabla, računar i projektor koji deca mogu da koriste.

- Mi imamo i digitalni kabinet u kojem deca imaju na raspolagan­ju 25 laptopova koje mogu da uključe i da rade sve što je potrebno. Radimo na tome da menjamo svest dece i da se oni uključe u neke pozitivne radnje koje će dati rezultat, a ne da negativno utiču na svoju okolini i na sebe. Naši profesori informatik­e su saglasni sa ovom odlukom jer naša deca imaju sve uslove da steknu informatič­ko znanje koje je i praktično. Časovi informatik­e i računarstv­a u naša dva kabineta su interaktiv­ni, a imamo i slobodnu nastavnu aktivnost od petog do osmog razreda tako da deca imaju časove kreativne informatik­e. Takođe, deca imaju i sekciju za programira­nje gde mogu da koriste sve nove tehnologij­e - ukazala je direktorka ove škole.

Roditelji su sami tražili da uvedemo zabranu, za to je bilo 920 od 940 roditelja, istakao je direktor OŠ „Karađorđe“sa Voždovca Obrad Drakulić

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia