Nin

Друиди и Божић

-

Или: ако Лонгиново копље има моћ да одређује судбину света, да ли би онда секира којом је Карађорђу глава одрубљена могла да помири Србе за сва времена ДРАГАН ЈОВАНОВИЋ

Дугогодишњ­и колумниста НИН-а

Чим сам чуо да су емигранти из Шида, стрпани у аутобусе и „одвезени у непознатом правцу“знао сам да ће завршити код мене у комшилуку у Дечјем одмаралишт­у у Дивљани. А могли су да их сместе у Јајинце, да чувају имање и кућу мом Алеку пошто је стално негде на службеном путу.

И шта су се, бре, острвили на јадног Синишу Малог због једне скупе јелке, а никоме не смета то колико коштају скупе сенке над Београдом, пардон над Балканом. Елем, у нападу на Малог укључио се и мали Бјелогрлић, хоћу рећи, низак растом. Он кипти од беса што Малијева јелка кошта колико и једна епизода његовог мегапројек­та. Притом, Драган Мали се офира колико коштају десет епизода његових Сенки над Балканом. Или је, пак, дрско хтео да нам јави да су му Сенке холивудски скупе, јер су Холивуду и намењене. Крв, стрес, крв, трас, лете одрубљене главе на све стране, а ту су и Врангелови белогардеј­ци и Црно сунце, а код ковача у Јатаган Mали штанцају се и – Лонгинова копља.

Уочи Никејског сабора, цар Константин је наредио свим презвитери­ма да дођу у Никеју и да се између себе договоре ко ће бити заједнички бог Римског царства. Почеле су жустре расправе јер су у игри била 53 бога! После седамнаест месеци жучне расправе одлучено је да се бира између пет богова; Кришне, Митре, Хоруса, Зевса и – Јулија Цезара!? Да, Цезар се, по смрти, славио пуних триста година као бог. Пошто и надаље није било слоге, а било је и туче, цар Константин је одлучио да, од друидског бога Хесуса и индијског Кришне направи једног бога, Хесуса Кришну, то јест, Исуса Христа. Када је то одлучено кренуло се на штанцовање званичних јеванђеља и у њима почиње да се спомиње Лонгиново копље...

E, сад ту се поставља блесаво питање; ако је Исус Христ настао укрштањем Хесуса и Кришне кога је, од ове двојице, проболо Лонгиново копље? И да ли то парче гвожђа може да има толику моћ да од њега зависи судбина света!? И да ли моћ има и секира којом је Карађорђу глава одрубљена? Или ножекања којом је Брут убио Цезара усред римског Сената?

Лонгиново копље се, пак, први пут појављује 570. године, а код себе га је најдуже задржао Карло Велики који, изгледа, уопште, није ни постојао! Уосталом, ништа се не зна о 1.200 година историје хришћанств­а, јер је папа Иноћентије из 13. века повукао све списе о раној историји Цркве, па се поставља и питање да ли од Никејског сабора до поменутог папе Иноћентија има, уопште, хиљаду година! Притом, методом радиоактив­ног угљоводони­ка показује се да је Лонгиново копље из осмог или деветог века!?

К. Г. Јунг, мој гуру из Швице, задовољно трља руке: „Зар не видиш, мој сувопланин­ски друиде, да све иде теби на руке! Прва постојбина Келта је у Подунављу и они су друидског бога Хесуса однели на Британска острва. А индијски бог Кришна је слика и прилика ћелавог Исуса са фреске у Рсовцима код Пирота! И ко ти каже да цар Константин није знао да је Исус, син Клеопатре, био у Индији и да се вратио да поврати престо!?“

Кренем на сува весла у Видовданск­ој и решим да са јужног Врачара одвеслам, некако, до Британских острва, до Стоун хенџа где столује друид ДРАГОН! А када га видиш на слици, брале, као да смо близанци! Него, Биља ме брзо спусти на земљу те ме пошаље на Душановачк­у пијацу код „Шицка“по роловану прасетину. Ту се моја Црна, већ, на прасетину облизује, па ће да каже: „Знаш, ваљда, да ти је ДРУИД, на санскриту, ДРВО! И то не било које дрво него ХРАСТ! Под храстом су друиди, и у време Божића, то јест, зимског солистициј­а разговарал­и са боговима и покојницим­а, а и ти то радиш, мој друиде!“

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia