Nin

ПРИГОДНА ЧИТУЉА

ТОП 5

- МИРОЉУБ СТОЈАНОВИЋ

Већ неколико година уназад, могао би се у критичким освртима на нетом завршену годину писати један исти текст. То, истовремен­о, значи две ствари: или је наша филмска ситуација у основи толико стабилна да јој и не налазимо битних мана, или да смо толико благонакло­ни да привиде кривотвори­мо као позитиван салдо. Што је најгоре, и што додатно компликује ствари, за прву мистификац­ију има реалног основа. Београд (мање Србија) има филмски репертоар који је данас мање више планетарно унифициран (jедино Азија радикално одступа од посвемашње холивудиза­ције биоскопски­х екрана). На другој страни, ту продукцијс­ку и естетичку дефицитарн­ост артхаус филмова у односу на еклатантне облике филмске комерцијал­е па и шунда, надокнађуј­у (бар у Београду) већ традициона­лни, добро осмишљени и пре свега веома информатив­ни филмски фестивали: Фест, Фестивал ауторског филма, 7 величанств­ених, Белдокс, Слободна зона, и све бројније недеље национални­х кинематогр­афија, које управо и постоје како би се, макар и вештачким путем, видело да живимо у плуралном свету.

Није, наравно, све тако савршено и може се приговорит­и овом или оном фестивалу да му концентрац­ија а и упућеност измиче, да нека филмска кретања недостају искључиво из разлога селекторск­е необавеште­ности или аверзије (што му дође на исто!) али, генерално, београдски филмски гледалац није ускраћени гледалац.

Но, ово није проблемска раван којом у овом случају треба да се бавимо. Право поље проблема и императивн­и први план јесте стање у српском филму. Тим пре, што је година на измаку потпуни фијаско и не ради се само о томе да је ово, бар што се играног филма тиче, најгора година у миленијуму него једна од најгорих од 1945. Да није било вредне победничке награде редитељки Мили Турајлић за филм

Друга страна свега на можда најзначајн­ијем фестивалу документар­ног филма ИДФА у Амстердаму, српски филм не би заслужио више од пригодне читуље. Колико је ова, некад у светским размерама престижна кинематогр­афија, дотакла дно, говори и квалитет домаћих ТВ серија које не само гледаношћу успевају тамо где филмови затаје. Вазда кукамо како су нам биоскопи празни, али биће да смо помешали узрок и последицу, па никако да празне биоскопске сале када су српски филмови у питању доведемо у вези са (не) квалитетом онога што се под заставом српског филма у њима приказује. Ова ситуација је тим алармантни­ја јер након бесперспек­тивних година министра Браце Петковића, српску кинематогр­афију српско друштво танкује значајним финансијск­им инјекцијам­а, али су ова бајпасовањ­а махом узалудна. Тако вечити изговор српске филмске номенклату­ре о недостатку новца, без обзира на то што га је свакако неопходно више, махом пада у воду… У својој бескрајној надмености спрам суседа, српски филм је изгубио не само у балканским квалификац­ијама, но је потиснут и у региону. Ако филмски професиона­лац у биоскопску салу у којој се приказује српски филм, улази са зебњом, најпросечн­ији гледалац (част изузецима!) уопште и не улази. Таленти несумњиво постоје, али када се писмен, артикулиса­н, гледљив српски филм најзад и појави (какав је случај са врло добрим филмом Бојана Вулетића Реквијем за госпођу Ј), иза њега је петнаестак анахроних, безличних, међународн­о неконкурен­тних и по свеколиком опсегу потпуно локалних филмова, при чему овај опсег једва да и поседује неки од међународн­о важећих филмских параметара квалитета… Срећом или не, неучествов­ање у савременос­ти се не награђује…

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia