Nin

Кад се не би играло ни бог се не би померио

АКАШ ОДЕДРА НА БФИ

- МАРКО ЛОВРИЋ

Игра као облик уметности није нешто што се смешта у музеј. Она живи, дише и има пулс. Како време пролази, уметност се мења, и мора да се мења. Морате имати нешто што се уклапа у мисао данашњице да бисте комуницира­ли са људима, и то је будућност традициона­лних уметности – суштина способна да ангажује људе

Игра као облик уметности није нешто што се смешта у музеј. Она живи, дише и има пулс. Како време пролази, уметност се мења, и мора да се мења. Морате имати нешто што се уклапа у мисао данашњице да бисте комуницира­ли са људима, и то је будућност традициона­лних уметности – суштина способна да ангажује људе

Свако из наше цивилизаци­је зна добру библијску причу о тројици мудраца са истока који су донели дарове детету Исусу. Мање је позната, а нимало лошија прича о тројици врхунских уметника – Акраму Кану, Раселу Малифанту и Сидију Ларбију Шеркауију – који су даровали кореографи­је генију са истока. Да ли то значи да је даровани, Акаш Одедра, некакав Исус света игре? Не, већ нешто још боље. То значи да је Одедра и даље дете; исто оно дете које је пре тридесетак година ходало на врховима прстију како би околина знала да ће бити играч. Не може се, додуше, порећи да Акаш зна за Исусове муке. Мали Индијац који у сивилу централне Енглеске, у ономе што је од Бирмингема и Лестера остало након дивљања Маргарет Тачер, жели да се бави индијским плесовима? То је могло да се заврши само веома лоше или веома добро. Завршило се сјајно, рећи ће сваки гледалац Београдско­г фестивала игре који је Акаша Одедру прошлог четвртка са сцене испратио дивљим аплаузом.

„Нешто ме је у венама, у крви, повезивало са Индијом и њеном традициона­лном музиком иако сам одрастао у Бирмингему и Лестеру, и у породици нисам имао ниједног плесача. Од бабе и деде сам слушао приче о овом или оном богу, и митологија ме је опчинила. У западном свету, у хришћанств­у, богови не плешу, постоје само фигуре бога и посвећеник­а, али у свету у коме сам ја одрастао богови су плесали, и постао сам опседнут традициона­лним плесовима. Ходао сам на врховима прстију како би рекли ’Биће играч’, нешто је у мојој крви пулсирало, и молио сам оца да ме упише на плесни течај. Дао ми је једног дана број телефона, рекао да је то број наставнице катака, и то је било то – од тог тренутка ниједном нисам застао. Било је то остварење мојих снова и нисам могао мање марити за то шта други мисле“, прича Акаш Одедра за НИН.

О томе шта је катак, Одедра ће говорити за који трен. Пре тога се ваља подсетити какав је подвиг био не марити за то шта други мисле у његовом пресеку простора и времена. Одрастао је међу људима из Азад Кашмира, обода Пакистана и комада области због које су Индијци и Пакистанци, Срби и Хрвати јужне Азије, од 1947. ратовали три или четири пута, и због које и даље редовно пуцају.

„То је било тако подељено друштво – муслимани, црнци, белци, Индијци… Мојим квартом доминирали су Пакистанци из Азад Кашмира, те сам био изолован и мета, прво тамошњих људи, а потом и белаца. Са изолацијом и улогом жртве можете да се идентифику­јете само ако сте и сами прошли кроз то искуство; ако и сами знате какав је осећај штрчати – бити играч катака и живети у Бирмингему, најтмурниј­ем граду овог света. Мрзим га. Потпуно га мрзим, и био сам страствен у тој мржњи, али недавно сам се са њиме помирио, и захвалио му за лоша искуства која су ми дала подстицај да изађем у свет и нешто урадим.“

Шта год Акаш Одедра радио, вуче корене из катака, једног од десет великих облика традициона­лног индијског плеса.

„Катак се некада изводио у храмовима, и био је облик приповедањ­а о митологији, о боговима и богињама. Када су муслимани продрли у Индију, катак је променио облик. Задржао је хиндуистич­ке традиције, али је преузео исламску поезију, и променио је покровитељ­е, те се изводио у дворовима. Изводиле су га индијске гејше – као што у Јапану имате гејше, у Индији имате таваиф девојке – и када је Индија стекла независнос­т, а краљеви изгубили титуле, катак је повезиван са проституци­јом и морао је поново да пронађе себе. Сада се катак не игра пред краљевима, ни пред индијском публиком, већ пред међународн­им гледалиште­м. За мене је суштина катака приповедањ­е, и ту суштину користим.“

Шта је на северу Индије катак, то је на југу баратанати­јам, а Одедра је и у њему стручњак.

„Пре него што би се врата храма отворила, морало се играти. Ако се не би играло, ни бог се не би померио. Све донедавно постојао је понеки такав храм. Сврха је, дакле, била веома ритуална, али је и баратанати­јам повезиван са проституци­јом јер људи нису схватали положај игре између сензуалног, секуларног и сакралног. У Индији људска сензуалнос­т није била стидна. Секс је део живота, тако је посматран, али када су Британци окупирали Индију, њихов је викторијан­ски морал изазвао велике невоље целом потконтине­нту, и 250 година њихове владавине умногоме је променило Индију. Плес су, као сензуалан, чак и Индијци почели да посматрају као неморалан.“

Крајем 19. века хришћански мисионари су оснивали „противплес­не“покрете, књига Греси индијске женственос­ти исмевала је „курве, изопачену културу еротике и ропство идолима и свештеници­ма“– ово потоње, чини се, без ироније – а како је хришћански морал увек некако деловао убедљивије потпомогну­т бајонетима, и британска је колонијалн­а власт прогањала катак и баратанати­јам. Етномузико­лошкиња Маргарет Вокер потврђује да ни Индијци образовани у Британији више нису схватали духовност у позадини традициона­лних плесова, те су их и сами газили. Но, наставља Маргарет Вокер, катак се и даље изучавао у породичним круговима, а у покушају да се одвоји од проституци­је, катак је пребацио фокус са девојчица на дечаке. Тако се временом отворио простор и за Акаша Одедру.

„Катак вежбам 24 године, баратанати­јам нешто краће, али користим обе форме, комбинујем север и југ да бих комуницира­о. Катак ми је животна азбука. Учим га од осме године, и за мене је најбољи начин да се покрећем, да скупљам слова. Но да бих му дао поезију и шири израз, да не бих од тих слова правио речи ограничене на мој потконтине­нт, користим савремену игру. Катаком се, дакле, служим као темељом. Он је вечни повратак на почетак, на суштину бића. Чак и када је нешто сасвим савремено, почело је на месту моје душе, мог катака.“

Није било лако помирити прилично диспаратне плесне светове, али су и Акрам Кан – и сам плесач катака од седме године – и Расел Малифант и Сиди Ларби Шеркауи у Акашу Одедри видели мост, и за њега исковали кореографи­је којима је одушевио београдску публику.

Плес катак се некада изводио у храмовима, и био је облик приповедањ­а о митологији, о боговима и богињама. Када је Индија стекла независнос­т, катак је повезиван са проституци­јом и морао је поново да пронађе себе

„Било ми је потребно време да схватим однос центра и периферије тела, и однос тела и простора. У катаку се то ради другачије него у савременом плесу, у коме се центар помера, и морао сам да ухватим то пропадање и уздизање, и како се дисање користи као техника покрета. Обликовање катака било је попут сипања воде у боцу. Ако проспете воду на под, она ће тећи. Али ако је сипате у боцу, добиће облик. Налик томе, морао сам да научим када да отворим боцу да би вода потекла, али и како да ту боцу напуним.“

Свеједно, као што сам каже, и као што су гледаоци видели у кореографи­ји једноставн­о названој Нрита, „игра“, коју је смислио сам Одедра, катак остаје суштина. А тиме што га Одедра осавремењу­је, даје му и нов живот.

„Радио сам са последњим индијским куртизанам­а. Њихов је свет веома затворен, и истраживањ­е је било дуго. Од њих сам учио о другачијем катаку; толико другачијем да данас не би био прихваћен. Игра као облик уметности није нешто што се смешта у музеј. Она живи, дише и има пулс. Како време пролази, уметност се мења, и мора да се мења. Не можете да носите дедин капут. Неће вам пристајати, биће превелик или превише врећаст или превише стар. Морате имати нешто што се уклапа у мисао данашњице да бисте комуницира­ли са људима, и то је будућност традициона­лних уметности – суштина способна да ангажује људе.“

Када већ говоримо о комуникаци­ји, Акаш Одедра је пре неколико година за Гардијан забележио занимљив проблем савремене игре. Подсетио је како се данас често игра пред стотинама или чак хиљадама људи. „Мали гестови и суптилни покрети очију говоре нешто дубоко, али у задњим редовима велике позоришне сале лако је не приметити их“, записао је. Како савремена игра често покушава да са публиком подели комплексне социјалне или политичке приче, остаје питање како њихове минијатурн­е детаље пренети распродато­ј дворани.

„Не постоји један начин за то. Покушаји да се сачува суптилност игре стално ће се мењати. Знам да понешто што ми се учини веома занимљиво, а мало, није прикладно за одређену публику. Има уметника који заиста мисле ’Треба их поучити’. Ко треба да буде поучен? И шта ћеш да урадиш, да постанеш учитељ? Људи не долазе увек да би били поучени, долазе и да буду дирнути. Некада морате да изградите однос са публиком, да јој дате нешто њој блиско пре него што јој дате парче свог света.“

Акаш Одедра је парче свог света нудио и у грчким избеглички­м камповима. А његов овогодишњи комад #Ја сам, први ансамбл у продукцији његове трупе, отворено се бави нашим светом, његовом ксенофобиј­ом и згаженом слободом говора, све скупа са турским играчима. На питање да ли играти политику може да буде опасно и смислено као и писати или говорити о њој, Одедра даје недвосмисл­ен одговор.

„Наравно. Стопроцент­но. Ако седимо за компјутери­ма и цео живот хаштагујем­о и дебатујемо на Фејсбуку, шта ћемо променити? Игра и позориште имају моћ да понуде нешто моментално. Све је ту, нема никакве манипулаци­је. Како год људи то што се дешава на сцени интерпрети­рали, свидело им се или не, оно постоји у том тренутку, док је све остало чиме нас хране режирано, направљено за људе из ове или оне земље. Може да буде опасно, али шта друго да радимо? Да седимо и не учинимо ништа? Радије ћу покушати и пропасти него да уопште не покушам. Игра ме је повезала са децом из грчких кампова. Да је нисам употребио зарад моментално­г повезивања са људима, ни друго се не би догодило. Али за то је потребно изложити се.“

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Мали гестови говоре дубоко: Игра и позориште имају моћ да понуде нешто моментално
Мали гестови говоре дубоко: Игра и позориште имају моћ да понуде нешто моментално

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia