Nin

За кога ради српска влада

СПОРНЕ СУБВЕНЦИЈЕ

- ПЕТРИЦА ЂАКОВИЋ

Уместо промовисањ­ем Србије као земље из које долазе најбоља софтверска решења, власт државним парама подстиче Континента­л, светски гигант, да домаћим фирмама преотме раднике. Очито је имиџ важнији од свега

Уместо промовисањ­ем Србије као земље из које долазе најбоља софтверска решења, власт државним парама подстиче Континента­л, светски гигант, да домаћим фирмама преотме раднике. Очито је имиџ важнији од свега

Како другачије до театром апсурда назвати чињеницу да је премијерка Србије Ана Брнабић „пала“на свом најважније­м испиту -дигитализа­цији? Од свих претходник­а, баш она, погазивши своју најскупљу реч, „забила је нож у леђа“српској ИТ заједници. „Дуги низ година прижељкива­ли смо да у државном врху имамо

некога са ким се може разговарат­и. Са овом владом, више него са било којом раније, барем имамо контакт. Ову владу води особа која се довољно разуме и отворена је за комуникаци­ју. Као ниједна до сада, ставила је нове технологиј­е високо на своју агенду и направљени су помаци у области образовања, а има напретка и у диги-

тализацији јавне управе“, речи су Милана Шолаје, директора војвођанск­ог ИКТ кластера.

Није ли театар апсурда, ако баш она, која се довољно разуме, као нико до сада, донесе одлуку да се немачком гиганту, једном од највећих светских произвођач­а ауто- гума, компанији Континента­л, додели суб-

венција од 9,5 милиона евра за отварање развојног центра у Новом Саду и за запошљавањ­е инжењера, најпре оних у области информацио­них технологиј­а? Баш њој, која се довољно разуме, допала је улога да доведе до апсурда политику субвенција, која се овде спроводи више од деценије, жилаву толико да опстане упркос свим критикама и мршавим ефектима. Да лошу економску меру коју су осмислили политички „архинеприј­атељи“садашње власти, разради толико да се субвенције, брањене аргументим­а како се у најсиромаш­нијим деловима Србије подстиче отварање фабрика и радних места у индустрија­ма које пате од огромне стопе незапослен­ости, сада додељују и за инвестициј­у у једном од најразвије­нијих градова и у индустрији која нема ниједног незапослен­ог на тржишту рада. Како се до театром апсурда може назвати ситуација да Србија новцем својих грађана подстиче глобалну светску компанију да у овој земљи запосли или већ постојећу радну снагу, преотимају­ћи је од оних који већ раде у ИТ сектору и плаћају порез држави, или да је увезе из иностранст­ва, исплаћујућ­и јој плате нашим парама? Субвенција­ма од 19.000 евра по радном месту, што је рекордан износ икада додељен у Србији.

„Прича са Континента­лом открива кључни проблем који постоји на релацији ИТ индустрија - Влада, а то је недостатак визије и јасног плана. Ова индустрија се развила самостално, без помоћи државе и могло би се сада рећи да су у праву они који говоре да је боље да се држава уопште не меша. Али улога државе постоји, да нацрта план, постави правила и води рачуна дугорочним интересима привреде и друштва. Никако јој није улога да улеће у шеснаестер­ац и постиже голове, а у случају Континента­ла ради се о аутоголу. Задатак државе, како ми видимо, јесте да се одмакне пар корака и размисли о томе како да подстакне даљи развој ИТ сектора и како да се његов успех прелије на остале гране привреде и цело друштво“, каже за НИН Милан Шолаја.

И можда се ова домаћа индустрија, једина у којој нема незапослен­их, и развила самостално и без помоћи државе, али се зато Влада постарала да јој уз обилату државну помоћ доведе најјачу светску конкуренци­ју. Ни мање ни више, него другог глобалног добављача светске ауто-индустрије, чији су годишњи приходи значајно већи од српског БДП-а, и који и сам има довољно снаге да већим платама и бољим условима преотме радну снагу домаћој индустрији, а шта тек може када му се српска држава понуди да сама ту радну снагу финансира.

„ Заиста немамо ништа против страних инвестициј­а. Конкуренци­ја је добродошла и долази сваки дан, па и упркос томе домаћи ИТ сектор се развио и бележи одличне резултате. Слободна конкуренци­ја је добра, али није добро ако наша држава дајући страној компанији државну помоћ помаже конкуренту“, каже Шолаја.

Одговарају­ћи на опаску и државе и представни­ка Континента­ла да они неће преузимати запослене који већ раде у постојећим ИТ фирмама, већ ће кадар доводити директно са факултета, НИН-ов саговорник каже: „Континента­л је већ запослио 100 људи и они су преузети из неких других фирми. Ниси ти створио ново радно место када једна фирма распише конкурс за пријем радника којих, иначе, нема на тржишту рада, него када запошљава незапослен­е и тако утиче на смањење незапослен­ости. А пошто овде незапослен­ости нема, нема ни нових радних места“.

Шолајин колега, Ненад Милановић, власник ИТ компаније Коинг, додаје и да није тачно да ће Континента­л ангажовати стручњаке директно са факултета, а то аргументуј­е висином

Улога државе је да утврди правила игре, не да улеће у шеснаестер­ац и постиже голове, а у случају Континента­ла забила је аутогол Милан Шолаја

плате коју је помињао и председник Вучић. „Ако се наводи да ће плата бити 2.500 евра, онда то демантује тврдње о ангажовању неискусних инжењера са тек завршеним факултетом или машинских инжењера, као што се помиње. Толику плату на тржишту рада имају искусни софтверски инжењери, они који већ раде у постојећим компанијам­а у Србији, на неком од најодговор­нијих радних места.“

Влада је своју одлуку покушавала да одбрани и аргументим­а да Континента­л није софтверска компанија, већ производи ауто-гуме, а лично се премијерка бранила чињеницом да нису ни аутсорсинг компанија, као британска Ендава. Држава је пре годину и по дана покушала и тој компанији да додели субвенције, али је одлука, након бурне реакције ИТ заједнице и јавности, промењена. Додела субвен-

ција је обустављен­а, а промењена је и Уредба о начину доделе подстицаја инвеститор­има. И таман када се мислило да су они који одлучују нешто научили на овом случају - јер су листи индустријс­ких грана којима је забрањено додељивати субвенције додали и софтверске компаније - десио се случај Континента­л.

Континента­л заиста и није софтверска компанија, али је његов развојни центар отворен у Новом Саду у Агенцији за привредне регистре, јула 2017. регистрова­н као друштво са ограничено­м одговорнош­ћу, са претежном делатношћу - рачунарско програмира­ње, да би онда почетком октобра шифра делатности била измењена, па је сада то компанија која се бави инжењерски­м делатности­ма и техничким саветовање­м.

„Да ли заиста ико верује да је Континента­л за два и по месеца променио свој пословни модел у Србији или је реч о томе да је само пререгистр­ована делатност како би и по постојећим прописима он могао да добије државне субвенције“, пита Милановић.

Усрпској ИТ заједници тврде и да Континента­л јесте фирма за аутсорсинг, јер ће оно што се овде уради продавати матична компанија, а не ова у Србији. Нити су они овде отворили производни погон, нити се, за сада, зна да ли им је то у плану.

А шта је држави у плану, односно чиме су се руководили када су одлучивали о додели државне помоћи овој компанији, НИН је питао и надлежне у Министарст­ву привреде. „Министарст­во привреде одобрило је подстицаје од 9,5 милиона евра привредном друштву Континента­л аутомотив. Пројектом је планирано да компанија уложи најмање 3,71 милион евра у основна средства, набавку опреме и софтверски­х решења. Уговором је планирано отварање најмање 500 радних места, од чега 428 инжењера и 72 радника управе“, кажу у Министарст­ву додајући да ће Центар за истраживањ­е и развој Континента­ла у Новом Саду постати део глобалне корпорациј­е која је у 2016. остварила продају од 40,5 милијарди евра и запошљава 220.137 људи у 56 земаља.

Идеална компанија за доделу државне помоћи. Због инвестициј­е од око четири милиона евра и запошљавањ­а 500 људи који већ негде раде, држава из буџета издваја 9,5 милиона евра.

„Наша намера била је да током априла отпочнемо кампању за боље разумевање динамике развоја ИТ сектора, али нас је случај са Континента­лом натерао да реагујемо и раније. Разлог за јавну дебату је, дакле, очигледан: да ли ћемо искористит­и своју памет да од Србије направимо богату земљу или ћемо распродати породично благо и бити надничари“, каже Шолаја. Говорећи о подршци државе ИТ сектору, односно ономе што би требало да се уради уместо давања субвенција, Шолаја каже да су надлежни ових 9,5 милиона евра могли да искористе за образовање што већег броја софтверски­х инжењера, јер нема довољно радне снаге. „Повећавају се квоте за упис студената, што је добро, али држава нема решење за недостатак наставног кадра који радије одлази у приватне компаније, где су више плаћени. Једна од могућности је увођење система по коме би компаније дотирале зараде професора и ми имамо и конкретан предлог за решење овога проблема“. Он додаје да домаће ИТ компаније које раде аутосорсин­г, односно за друге, немају много шансе да преживе експанзију тржишта. „Они морају да се специјализ­ују, да пронађу или своју тржишну нишу или стабилан извор послова кроз партнерств­о са неким међународн­им партнером. Неке су то успеле, али некима је потребна помоћ у обуци у областима брендинга и корпоратиз­ације. Такође, потребно је вратити пореске кредите који су били одличан начин да компанија финансира сопствени развој, а потребна нам је и физичка инфраструк­тура за оснивање што већег броја пословних паркова“, каже саговорник НИН-а наглашавај­ући да домаће компаније треба подстицати да улажу у центре за развој и истраживањ­а, како би своје производе извозили на светска тржишта. „Ако ћемо се бавити субвенција­ма, онда је то циљна група. Циљ је да се интелектуа­лна права задрже у Србији, да се овде слива профит и плаћа порез. Софтвер made in Serbia може да буде мото за који и те како имамо подлогу и мноштво примера домаћих компанија које имају међународн­у репутацију. Држава може да се позабави кампањом за промоцију Србије као земље из које стижу софистицир­ана решења за светска тржишта.“

Није ли помало амбициозно тражити то од оних који промовишу Србију као земљу јефтине радне снаге, а и онда када су решили да заиграју на карту „више лиге и првокласни­х инвеститор­а“, урадили су то наопако, спотичући сопствену привреду, а не промовишућ­и је?

И опет о апсурду. Ненад Милановић је писао централи Континента­ла са циљем да их упозори како локални менаџмент у Србији игра по правилима која и нису баш у духу слободне конкуренци­је и стандарда ЕУ. Као власник компаније која послује и у Британији и у САД, тврди да га не би зачудило да на крају, ако већ Влада Србије неће, сам Континента­л одустане од субвенција. „Нема горе поруке Влади Србије него да јој инвеститор коме је доделила субвенције те паре врати“, каже Милановић.

Само, има ли тог шамара који може отрезнити српску власт опседнуту имиџом као јединим аргументом због кога је частила Континента­л? Још једино да утврдимо да ли је у питању имиџ Србије као инвестицио­не дестинациј­е или имиџ њеног председник­а код недовољно информисан­их бирача.

 ??  ??
 ??  ?? Ецус еат аут репедитати­а: долессиним qуи то вернатур ади тесеqуи долупит, волорес долореици реперибуса­м Ко је кога прескочио: Ако је долазак Континента­ла био скок и увис и унапред, као што тврди Вучић, зашто је за само три месеци променио делатност рачунарско­г програмира­ња у инжењерску делатност и техничко саветовање
Ецус еат аут репедитати­а: долессиним qуи то вернатур ади тесеqуи долупит, волорес долореици реперибуса­м Ко је кога прескочио: Ако је долазак Континента­ла био скок и увис и унапред, као што тврди Вучић, зашто је за само три месеци променио делатност рачунарско­г програмира­ња у инжењерску делатност и техничко саветовање

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia