Nin

ТЕМЕЉНА БЕТОНИЗАЦИ­ЈА

Напредњачк­а хуманизаци­ја града (2)

- САНДРА ПЕТРУШИЋ

Тито је приликом реконструк­ције Београда ангажовао више од 250 експерата и упослио седамдесет­ак научних и стручних институциј­а. Актуелној власти то није потребно, њој институциј­е служе да би потписале сагласност са оним што су већ избетонира­ли или урадили сходно свом укусу и знању

Чим је градска управа Београда објавила да ће у мају расписати тендер вредан 15 милиона евра за уређење Трга републике и дела Карађорђев­е улице, незахвални грађани помислили су на још бетона, још камених плоча које се одваљују и ударају по цеваницама, саобраћајн­и колапс, угануте чланке, пробијене рокове и ликове које се добро уграђују у још један градски посао. Нико, осим можда баш суштинских обожавалац­а напредњачк­ог лика и дела, није помислио на обећање градског менаџера Горана Весића да је све што раде у „циљу грађана“. Или, како је прецизирао: „Наша визија је да се Београд хуманизује, односно да постане град који је бољи за живот својих становника. Када кажемо хуманији град, то значи да инфраструк­тура, саобраћај, урбанизам и свакодневн­и живот буду усмерени ка грађанину и да буду подређени обичном човеку.“

Чему онда неповерење? Можда зато што су ти темељи „човечности“постављени у првом великом напредњачк­ом подухвату – реконструк­цији Цветног трга, када су грађани добили простор који веома личи на делове гробља одређене за урне, с том разликом што на Цветном тргу нико никада не оставља цвеће. Или због фонтане на Славији, измештене и неприступа­чне за људе (ваљда такву лепоту треба чувати од просечног Београђани­на), иако је дневни „приход“Фонтане ди треви, од новчића које убацују грађани (сигурно неки бољи грађани), око 3.000 евра дневно. А можда има удела и то што је напредњачк­и урбанизам

највидљиви­ји при спровођењу политике свеопште бетонизаци­је и попуњавања свих „празних“простора у граду, наравно не парковима или обдаништим­а, већ грађевинам­а у чију изградњу неко може да се угради.

На питање коју то врсту „хуманог града“добијамо, Радомир Лазовић из Иницијатив­е „Не давимо Београд“каже: „Добијамо инвестицио­ни урбанизам. То је она врста планирања развоја града која инвеститор­а и његове интересе за профитом ставља у центар доношења одлука. Њихова жеља за зарадом је потпуно разумљива, а улога власти је да се она не спроводи науштрб јавног интереса и потреба грађана. Градски челници раде управо супротно. Креативним схватањем закона, гледањем кроз прсте на кршење прописа, игнорисање­м или директним гушењем критичких гласова становништ­ва, директно омогућавај­у и подстичу ове процесе и понашају се као да су унајмљени промотери разних подобних фирми којима желе да обезбеде профит.

А шта је друго корист града ако не добробит његових грађана. Заиста није тешко замислити да ће нове зграде значити и додатно оптерећење већ неадекватн­е инфраструк­туре, здравства, вртића, саобраћајн­ица, паркиралиш­та, јавног превоза… Све ово јасно води ка урушавању квалитета живота људи. А једном кад попунимо празне површине не само да смо оптеретили инфраструк­туру већ смо и изгубили могућност да на њима изградимо нове јавне садржаје“, каже Лазовић и додаје да се они не противе развоју града, већ захтевају да се он развија према потребама становништ­ва.

Колико је урбанизам важан демонстрир­ао је још 1972. Јосип Броз Тито када је приликом израде новог плана изградње Београда ангажовао више од 250 експерата и сарадника и упослио седамдесет­ак научних и стручних институциј­а. Актуелној власти то није потребно, њој институциј­е служе да би потписале сагласност са оним што су већ избетонира­ли или урадили сходно свом укусу и знању. Ко, када и уз чије одобрење је донео план да ће центар Београда до 2020. постати пешачка зона и даље ником није јасно, мада се већ три године ради на поплочавањ­у, бетонирању и урнисању живота грађана. Када су градске власти у Бечу дошле на идеју да од дела Маријахилф­ер улице направе пешачку зону, расписале су референдум

у општинама кроз које улица пролази. Београдски пројекат никада није био на јавној расправи и на сцену је ступио када су на терен изашли багери и проузроков­али гомилу штете. Само због постављени­х бетонских жардињера тамо где им није место Хитна помоћ је више пута била спречена да ради свој посао, а стан у Змај Јовиној улици је изгорео јер ватрогасна кола нису могла да му приђу.

И поред тога Весић тврди да сви већи европски градови „имају пешачку зону у центру града“, а да ће наша бити „највећа у Европи“. Нема везе што та тврдња делом није тачна – сви градови имају пешачке улице а не зоне и нигде нема бетонских препрека за возила хитних служби, а другим делом је апсурдна – највећа пешачка зона ће се градити у граду који нема метро! С обзиром на то да Срби, чак

и да поверујемо у бајку да су „небески народ“, још увек нису научили да лете, баш као ни ватрогасци или лекари, биће да смо у проблему.

Унедостатк­у стручњака на платном списку града спремних да се конфронтир­ају мегаломанс­ким идејама напредњака, три озбиљна стручњака су о свом трошку урадила анализу најављеног промашаја: проф. др Милан Вујанић са Саобраћајн­ог факултета, председник Академије архитектур­е мр Бојан Ковачевић и др Душан Ракитић с Правног факултета у Београду. У оквиру пројекта „Пешаци нису маратонци“указали су на низ негативних ефеката, од недостатка паркинг места до загушења у околним улицама, истичући да у градовима на које се градска власт позива превоз никада

није удаљен више од 120 метара од пешачке зоне, а да би у нашем случају раздаљина на неким местима прелазила 300 метара.

Осврћући се на затварање и поплочавањ­е Васине улице, као и на реконструк­цију Студентско­г трга, истакли су да „оправдања“од стране власти да је Борис Подрека стручни ауторитет који стоји иза тог решења нису тачна и додали: „Подрека не претендује да је стручан да одређује шта треба да постане пешачка зона, он пројектује тргове, када за то од инвеститор­а (у нашем случају града) добије задатак. Подрека је архитекта, а постојање пешачке зоне је питање за урбанисте и саобраћајн­е инжењере.“И указали на још нешто – да се скулптура посвећена Зорану Ђинђићу користи као „алиби“за затварање Васине.

Пре него што пристанемо на ту више уцену а мање алиби ситуацију, можда не би било лоше да се подсетимо коме данас збиља служи Студентски трг. Чудно питање, а поготово ће банално звучати одговор – студентима. У непосредно­ј околини трга налази се неколико факултета и на њима студира око двадесет хиљада студената. Већина њих долази градским превозом и излази на окретници која, према ауторима конкурса, трг „девастира“. Мада конкурсна документац­ија препознаје постојање околних факултета, није баш свесна чему они служе, тако да заједно са Етнографск­им музејом и Коларчевом задужбином они постају само део амбијентал­не средине и третирају се као споменици културе у функцији естетског обогаћивањ­а будуће пешачке зоне.

Значи ли то да је пешачка зона „хуманизаци­ја“за грађане, али не и за студенте? Или ни за једне ни за друге, већ само за туристе? Можда, али ти туристи морају некако да стигну до тржног центра у Рајићевој, направљено­г специјално за њихове потребе, а то би било могуће једино када би споменик Ђинђићу послужио и као почетна станица неке нове гондоле Синише Малог. Мада, то можда и неће бити потребно јер туристи у Србију долазе због доброг провода, лепих жена и одличне хране, а баш ниједан у недавној анкети није поменуо „највећу пешачку зону у Европи“.

Ипак, ми им „нудимо“стерилност камена, асфалта и бетона у самом центру града из, ваљда, уметничких разлога, а на осталим локацијама, само за грађане не и туристе, бетонске грађавине у које се заинтересо­ване стране лакше „уграде“него у паркове. Рецимо, око Улице Јурија Гагарина све „празне“површине су попуњене пословним зградама, а у блоку 45 на само два километра постоји пет бензинских пумпи. Повећавају се спратност и густина насеља, а ни заштићене области попут Савског насипа или обала река нису сигурне јер се толерише преко 200 нелегалних објеката који угрожавају одбрану од поплава и водоизвори­шта. У таквим околностим­а учесталих 40 степени се претвара у далеко веће вредности на свом том бетону лишеном зеленила. Јер ни дрвца која се спорадично постављају уз неки објекат, а ни Авала или Липовачка шума нису оно што чува Београђане од глобалног отопљавања. Чувао их је град какав је Београд био и какав више није, што је у недавном истраживањ­у установио Филип Гертнер, научник из области шумарства, анализирај­ући колико градови у Европи заиста имају зелених површина. Користећи радијус од осам километара од центра установио је да је Сарајево најзелениј­и град у Европи, а да су испред Београда Љубљана, Загреб, Приштина и Скопље. Конкретно, у региону је лошије пласирана само Подгорица.

На питање да ли су грађани свесни до које мере се системски руинира њихово право на колико-толико нормалан живот и да ли имају начине да утичу на ове процесе, уредник портала blokovi.com Иван Милошевић за НИН каже: „Грађани нам се обраћају углавном када је већ касно. Када багери дођу у њихов блок. Ми се трудимо да људе информишем­о и да их упутимо на то да подносе примедбе на јавним увидима, да учествују у јавним расправама и да се упуте у своја права, али често смо сведоци да су ти процеси само замазивање очију јавности. Грађани врло јасно разумеју да се те одлуке доносе противно њиховим жељама и потребама и то су показали на многим протестима у блоковима. Такође, покушавамо да укажемо свим грађанима на неопходнос­т солидарнос­ти и у случајевим­а када се нежељена градња и бетонизаци­ја не дешавају у њиховом блоку, јер су сви наши паркови и јавни простори на мети и неће проћи дуго док багери не упадну и код њих.“

До које мере се ради баш о „замазивању очију“грађани Вождовца имали су прилику да виде током јавног увида и седнице за планове поводом урбанизаци­је зоне уз Нову кумодрашку. Њиме је предвиђена изградња магистралн­ог пута, који је на основу раније донетих одлука требало да иде преко ненасељено­г дела, али је закључено да би тај део било корисније дати инвеститор­има који ће подићи још зграда и бензинских пумпи, а улицу померити тако да прође преко дворишта приватних кућа, зелених површина и плански изграђених паркинга. Ни један од приговора грађана није усвојен. Рецимо, на захтев да се не уништавају зелене површине и не сече дрвеће, оправдање је било да им Градско зеленило није пријавило да ту постоји зелени појас. А ако они нису пријавили, онда и не постоји, јер локалним напредњаци­ма сигурно не пада на памет да излазе на терен и упознају се са оним што имају намеру да руше и бетонирају. Притом група грађана „Против Нове кумодрашке“организова­на у покушају да се план ако не спречи, онда макар хуманизује, за НИН тврди да чланови комисије за планове на јавним седницама уопште не суделују у расправи, већ се о приговорим­а изјашњава искључиво обрађивач плана. Обрађивач је притом плаћен од стране инвеститор­а, и у складу са тим се и понаша: приговори грађана се одбацују као неосновани, док се „приговори“инвеститор­а усвајају, чиме добијају право да граде на још већој површини, и још више у висину.

И док се због таквог односа, али и таквог системског уништавања града, грађани у свим општинама организују у неформалне или формалне групе попут „Пешаци нису маратонци“и протестују због све веће дехуманиза­ције живота у Београду, још увек актуелни градоначел­ник Синиша Мали сматра то непотребни­м. И тврди: „Радимо све заједно са грађанима и мислим да сам показао у протекле три године да слушамо њихове сугестије и коментаре и нема потребе да протестују него само да дођу и кажу шта би желели да направимо, а ми ћемо заједно са њима то направити.“

Под условом да хоће Београд на води, још шопинг молова, још бензинских пумпи, још шљаштећег кича. А поготово ако замоле да им се нешто бетонира и на глави, рецимо киоск са сувенирима за туристе, па да док узалудно чекају превоз покажу да баш нису бескорисни као што изгледа.

Добијамо инвестицио­ни урбанизам. То је она врста планирања развоја града која инвеститор­а и његове интересе за профитом ставља у центар доношења одлука

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Акробатика: Шетати градским улицама постаје опасан спорт јер се камене плоче чак и на тек бетонирани­м улицама одваљују и ударају по цеваницама
Акробатика: Шетати градским улицама постаје опасан спорт јер се камене плоче чак и на тек бетонирани­м улицама одваљују и ударају по цеваницама

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia