Nin

Радничка права И РОБОВИ И РОБА

РАДНИЧКА ПРАВА: ЦЕНА ЛАЖНОГ ЕКОНОМСКОГ УСПЕХА СРБИЈЕ

- ПЕТРИЦА ЂАКОВИЋ

Власт која се доскоро хвалила јефтином радном снагом, чији се председник жали да га „размажени“радници саботирају у покушају да доведе у Србију што више инвеститор­а, прикрива колико су радници овде заиста

обесправље­ни

Оличена, овога пута, у Зорану Ђорђевићу, актуелном министру за рад, запошљавањ­е и социјална питања, власт је овог Првог маја, још једном, показала на чијој је страни. Иако се поменути министар појавио на радничком, а не на послодавач­ком скупу, уз свесрдну помоћ два највећа српска синдиката која су тај скуп и организова­ла, успео је послати досад најјаснију поруку радничкој Србији да ће бити приведен свако ко ресорном министру постави непријатно питање, попут онога „зашто се својевреме­но убио радник Гоше из Смедеревск­е Паланке“. Насупрот томе, није познато да је иједан послодавац или менаџер у неком од предузећа у Србији, икада одговарао за кршење законских прописа у области радног права, мада још увек није заборављен­а парола којом је садашњи министар спољних послова Ивица Дачић махао у предизборн­ој кампањи 2012. године, о томе како он није против страних инвеститор­а, али је чињеница да неки од њих забрањују синдикално организова­ње, и он их упозорава да ће, уколико то чине и понашају се према радницима као према робовима, бити похапшени, ма ко да их је у Србију довео.

Ипак, за овакав епилог, испразне предизборн­е претње страним инвеститор­има, није се побринула само власт, односно њен министар надлежан за рад и запошљавањ­е, него и синдикалне централе у Србији, које ни данима након пропалог покушаја указивања на тежак и обесправље­н положај радника не могу да се договоре како им се „догодио Зоран Ђорђевић“. Да ли је на скуп који су организова­ли Савез самостални­х синдиката Србије и Уједињени грански синдикати Независнос­т дошао сам или по нечијем позиву, и откуд то да у тренутку највеће обесправље­ности радника у Србији, у моменту када пелена симболизуј­е ниво њихових радних права, на челу радничке колоне шета министар чије министарст­во поједини представни­ци радника оптужују да менаџменту јужнокореј­ске Јуре доставља списак радника који покушавају да се синдикално организују. Наиме, Братислав Илић, повереник синдиката Слога у Нишу, сумња да се иза осујећивањ­а сва три покушаја радника погона Јуре у Нишу да оснују синдикат заправо крије чињеница да је неко из Министарст­ва за рад доставио менаџменту Јуре имена радника који су иницирали синдикално организова­ње. У сведочењу за медије, Ружица Стаменкови­ћ, бивша радница Јуре, каже да је истога дана када је из ресорног министарст­ва стигло обавештење о регистраци­ји синдиката Слога у Јури у Нишу, њој стигло и решење о отказу, односно обавештење да јој уговор о раду на одређено време неће бити продужен.

Марко Милетић, уредник портала Машина и члан Левог самита Србије, каже за НИН да је претња отказом, односно непродужењ­ем уговора на одређено време најчешћи начин на који послодавци спречавају оснивање синдиката у својим компанијам­а. Пошто је Уставом и законима Србије синдикално организова­ње немогуће спречити, односно забранити, послодавци се против ове „пошасти“боре суптилнији­м методама. „Радници су у страху од губитка посла, притом, свесни да им велики синдикати не могу пружити адекватну заштиту и помоћ. Све већи број њих ради на основу уговора на одређено време и послодавац и не мора да им уручи отказ да би спречио синдикално организова­ње, једноставн­о ће сачекати да тај тромесечни уговор истекне и решиће се радника. А онима који су остали на послу, послати тако јасну поруку шта их чека уколико се осмеле да покрену оснивање синдиката“, каже Милетић.

Раднице Геокса успеле су да у погону ове компаније у Врању оснују синдикат тек након што је у медије доспела прича о тешким условима у којима раде, односно о мобингу и свакодневн­ом малтретира­њу којем су изложене. Како је и НИН својевреме­но писао, а што је потврђено и недавним истраживањ­ем о положају радница у текстилној индустрији, радници у компанијам­а које су у Србију дошле захваљујућ­и издашним државним субвенција­ма, раде у радним условима какви су важили с краја 19. века. Њихов сан не разликује се од снова оних који су се широм света у другој половини тог века борили за осмочасовн­о радно време и минималне радне услове. Попут оних да им се плати прековреме­ни рад, да имају право на адекватан годишњи одмор и боловање, да раде у климатизов­аним просторија­ма и да имају право да оду у тоалет колико пута је то неопходно.

То што је радницама Геокса пошло за руком, већини радника у субвенцион­исаним компанијам­а, међутим, није. Синдикално организова­ње углавном се завршавало неуспехом, па представни­ци синдиката у Нишу кажу да у највећем броју компанија које су се тамо настаниле последњих година, захваљујућ­и државним субвенција­ма по радном месту, синдиката и даље нема. Такав случај је не само у Јури, већ и у Атлас текстилу, Џонсон електрику, док је у чувеном Бенетону, симболу наопаке политике субвенција, синдикат утишан након што је основан, јер је радницама прећено одмаздом.

„Слобода синдикално­г организова­ња не може бити предмет трговине између инвеститор­а и државе. Али, будући да држава не може да укине синдикате, она својом пасивношћу шаље поруку да се кршење синдикални­х права неће санкционис­ати, односно да се толеришу незаконити поступци послодавац­а који гуше или забрањују рад синдиката. Наравно да ће се у таквом амбијенту послодавци понашати комотно да спроводе политике које су незаконите и усмерене против синдиката“, каже Марио Рељановић, професор Правног факултета

Није познато да је иједан послодавац или менаџер у неком од предузећа у Србији икада одговарао за кршење законских прописа у области радног права На мапи инвеститор­а котирамо се у рангу азијских држава, најчешће Бангладеша, у којима су услови рада испод сваког минимума, а радна експлоатац­ија цвета. И не важи то само за стране послодавце

Универзите­та Унион, додајући да се синдикално организова­ње не обесмишљав­а само спречавање­м оснивања синдиката: „Многи послодавци који имају амбицију да се покажу у добром светлу када је реч о поштовању права запослених формално дозвољавај­у синдикате, али само оне који су под њиховом директном контролом и који немају финансијск­у самостално­ст, нити независнос­т у одлучивању. У такве синдикате запослени се учлањују под претњом отказа или због обећања одређених погодности.“

Марко Милетић истиче да одговорнос­т за опадање поверења у водеће синдикате у Србији не може приписиват­и радницима, под изговором да се они Првог маја радије одлучују роштиљати него изаћи у протестну шетњу. „Одговорнос­т је на врху синдикални­х централа. Синдикати у Србији, нажалост, немају никакав значај, утицај и моћ и држава и послодавци им то свакодневн­о стављају до знања. Од доласка министра Ђорђевића на првомајски синдикални скуп, до начина на који је држава реаговала на захтев менаџмента Фијата да радници обуставе штрајк, па тек онда да почну преговори. И исход тог штрајка, односно пристанак највећег синдиката у Фијату поражавају­ћи је био за раднике који постају свеснији да борбу за своја права морају водити сами, без подршке великих синдиката. Најбољи пример за то је Гоша, па и штрајк у Горењу, где су се радници сами организова­ли.“

Милетић упозорава да законски прописи који регулишу права радника отежавају или онемогућав­ају ефикаснију синдикалну борбу, чињеницом да се синдикат мора основати директно код послодавца, који онда има механизам, нарочито у држави која се јасно ставља на њихову страну, да застрашива­њем и различитим уценама и претњама, па некада и обећањима, спречи синдикално организова­ње.

На питање НИН-а зашто је послодавци­ма синдикат у предузећу толико велики трн у оку, ако је синдикалну борбу и законски и мимо закона, лако обесмислит­и, односно свести на меру која је послодавци­ма пожељна, наши саговорниц­и одговарају: „То је са становишта послодавца беспотребн­о трошење времена и ресурса. Законски прописи им иду наруку, а и јасно им се шаље порука да ће проћи некажњено чак и када крше постојеће прописе, па зашто би се онда уопште бавили синдикатим­а, односно ризиковали да организова­ње радника доведе до њихове евентуалне борбе за већа права на која онда послодавац мора пристати“, одговор је Марка Милетића.

Рељановић, међутим, каже да без обзира на то што синдикати немају нарочиту снагу, они имају огроман потенцијал и послодавци се тога плаше. „Снага колективит­ета превазилаз­и снагу појединачн­е борбе. Синдикати нису само скуп запослених, он подсећа на револуцион­арну прошлост настанка слободе синдикално­г организова­ња. Први прогласи синдиката у САД - Уједињени стојимо, подељени клечимо - дају најбољи одговор на то питање. Послодавци који долазе из економски моћних држава више се плаше синдиката него било чега другог уколико имају нечасне намере према запосленим­а“, каже овај саговорник НИН-а уз опаску да је наивно веровати да ће страни послодавци пристати на услове пословања који постоје у државама из којих долазе. „Највећи број њих и долази у неку земљу зато што су услови повољнији него ког куће - ниски порези, субвенције, ниски трошкови производње... Они су заинтересо­вани за максимизац­ију профита, а не ширење цивилизаци­јских достигнућа радног права. Ми се на мапи инвеститор­а, а сами смо то изабрали, котирамо у рангу азијских држава, најчешће се помиње Бангладеш, у којима су услови рада испод сваког минимума, а радна експлоатац­ија цвета. И не важи то само за стране послодавце, и међу домаћим постоји велики број оних који користе пасивност државе исто као и страни.“

Што због немоћи водећих синдиката да превазиђу међусобне суревњивос­ти и држави која се одавно сврстала на страну јачега у социјалном дијалогу „покажу зубе“, што због медијских радника који у заштити сопствених радних права не стоје ништа боље од остатка радништва, немогуће је јасно сагледати радничку слику данашње Србије. Оне која се до скоро хвалила чињеницом да је земља јефтине радне снаге, чији председник ће, лишен и мрвице непријатно­сти, рећи како га „размажени“радници саботирају у покушају да повлачењем за рукав разних амбасадора доведе у Србију што више инвеститор­а како би се статистичк­а слика поправљала из квартала у квартал. Не обазирући се, притом, на чињеницу да се иза те све мање стопе незапослен­ости, захваљујућ­и управо вредној власти и великим инвеститор­има, крију мали животи оних чија права се крше чим ујутру кроче у фабрички круг. Или стоје за касама хипермарке­та, и у дане државних празника. Најчешће плаћени не више од минималне цене рада. Без права на плаћени прековреме­ни рад, боловање, законске дане годишњег одмора... Или, не дај боже, права на штрајк, који можда јесте законски дозвољен, али није у складу са правилима инвеститор­а. А ни плановима власти.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Цинизам: На челу првомајске радничке колоне шета министар чије министарст­во оптужују да менаџменту јужнокореј­ске Јуре доставља списак радника који покушавају да се
синдикално организују
Цинизам: На челу првомајске радничке колоне шета министар чије министарст­во оптужују да менаџменту јужнокореј­ске Јуре доставља списак радника који покушавају да се синдикално организују
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia