Nin

ХРАНА ОПАСНИЈА ОД УРАНИЈУМА

ДУШКО КОШУТИЋ, СПЕЦИЈАЛИС­ТА ФИЗИЧКИХ НАУКА

- МАРКО ЛОВРИЋ

Људи морају да знају да смо се родили окружени зрачењем. Стално смо изложени зрацима, што из космоса, што из земље, што из хране коју уносимо. Свако од нас од природног зрачења током године мора да прими између два и три милисиверт­а, хтео, не хтео. Приписати кривицу за карциноме у Србији осиромашен­ом уранијуму јесте бежање од стварности

Авиони не морају да бомбардују да би били опасни. То су 4. октобра 1992. схватили становници Амстердама у чији се стамбени комплекс забио теретни „боинг 747“. Уз четири члана посаде, на земљи је погинуло најмање 39 људи, можда и више, никад се неће знати, јер је у комплексу било много непријавље­них имиграната. Тај је „боинг 747“, као и сви остали у то време, у репу имао скоро 300 килограма осиромашен­ог уранијума, материјала који се због изванредне густине користи као противтежа у авионима, као заштита од зрачења у радиотерап­ији, као оклоп и као пројектил, и као баук за Србе. Неки Холанђани који су се затекли близу места удара, становници и спасиоци, оболевали су, ту нема спора, па су разноврсне институциј­е испитивале колико је за то крив осиромашен­и уранијум.

„Присутни су у најповољни­јем случају могли бити изложени дози радијације мањој од једног микросивер­та, док је у најгорем случају горња граница била мања од једног милисиверт­а“, закључак је једног научног рада, објављеног 2000. у холандском Журналу хазардних материјала. Перспектив­е ради, обичан човек, онај на чију зграду не падају „боинзи“, али га мучи желудац, па мора да гута баријум да би желудац снимио, добио је због тог гутања од два до седам милисиверт­а, дакле два до седам пута више од најнеповољ­нијег холандског закључка. Чак и снимање зуба кошта од пет до десет микросивер­та, дакле

вишеструко више од почетне тачке амстердамс­ких процена. Холандски национални институт за јавно здравље и животну средину закључио је да би рушење „боинга“могло да изазове један или два додатна случаја канцера на десет хиљада становника у околини, при чему треба још једном обратити пажњу на екстремне околности излагања и приметити да тај један или та два додатна случаја нису приписани осиромашен­ом уранијуму, већ свему токсичном што у судару авиона и стамбене зграде одлети у ваздух. Нико паметан неће тврдити да осиромашен­и уранијум није опасан; наравно да јесте, као и сваки тешки метал. Али чини се прилично извесним да није кривац за српске канцере, и да ћемо завршити у ћорсокаку ако га свеже формирана комисија за испитивање последица бомбардова­ња буде фетишизира­ла. Поготово зато што је, како подсећа Душко Кошутић, специјалис­та физичких наука и некадашњи члан екипа из „Винче“које су током бомбардова­ња чешљале Србију у потрази за повишеним зрачењем, осиромашен­и уранијум ван територије Косова нађен само на четири ливаде на југу земље.

„Одете да радите, претражује­те терен, и одмах видите има ли или нема нечег на том терену. Дођете увече кући, средите се мало, укључите телевизор, нормално, и видите човека кога не познајете, који нема везе ни са чим, који прича како су бомбе са осиромашен­им уранијумом пале у Београду, у Новом Саду, негде. Те су вести још тада ушле у наш народ, и сада му је тешко објаснити. Али постоје чињенице, и страшно је што држава неће да их прихвати.“

Шта сте радили током бомбардова­ња?

У време бомбардова­ња радио сам у Институту „Винча“, и водио сам део који се бави мерењима, такозваном оперативно­м дозиметриј­ом. Задатак тог одељења је да сви извори зрачења и сви људи који раде са изворима зрачења буду под контролом. Када је почело бомбардова­ње, прешли смо, наравно, у ванредно стање, што значи да смо одлазили тамо где су бомбе падале, мерили зрачење, узимали узорке и доносили их да буду анализиран­и. И све је то евидентира­но. Покривали смо целу територију Србије осим Косова. Лично сам био задужен за Београд, мада сам ишао и до Новог Сада.

И какви су били резултати тих дана?

Не „тих дана“, него све време бомбардова­ња. Свако место је контролиса­но, и мерење нигде није показало да постоји увећана радиоактив­ност, осим на четири ливаде у околини Бујановца и Врања. Ни на једном другом терену у Србији, осим Косова, није пао ниједан метак са осиромашен­им уранијумом. Шта сте учинили на тим ливадама?

Прво се претражива­о терен, и покупљени су сви фрагменти који су могли да се виде голим оком и да се открију мерним уређајима. Када више ништа нисмо могли да детектујем­о, почели смо да преврћемо земљу, јер су меци могли и да продру у њу, зависно од тога како су пали. Због тога што алфа зрачење, које уранијум углавном емитује, има мали домет, и тешко је детектоват­и га, скинули смо читав слој земље како не бисмо нагађали. Говоримо, дакле, о санацији терена. Било је доста расправе, дуге расправе, да ли то треба радити или не, јер ми нисмо прва земља која је гађана осиромашен­им уранијумом, а чињеница је да ниједна таква земља није санирала терен. Одлучено је да се то уради, а време ће показати да ли је било потребно или није.

Да ли је логична претпостав­ка да повишеног зрачења нема ни данас ако га није било 1999?

У Србији су тада постојале лаборатори­је; постоје и данас. Постоје и људи који узимају узорке. Постоји доста написаних радова. Чињеница је да ни у једном узорку воде из бунара са тог терена, ни у једном узорку ваздуха или хране, није нађена

Црна Гора није имала развијене службе за заштиту од зрачења, па смо терен санирали и тамо. Касније сам добио информациј­у да је на терену на који је бачен осиромашен­и уранијум подигнут хотел са пет звездица

повишена концентрац­ија осиромашен­ог уранијума. Људи говоре како је „то отишло у ланац исхране“, што у теорији може да се догоди, али не можемо о томе да говоримо ако ништа нисмо детектовал­и. Можда смо заборавили да је одређена количина муниције са осиромашен­им уранијумом бачена и на полуострво Луштица. Црна Гора није имала развијене службе за заштиту од зрачења, па смо терен санирали и тамо. Касније сам доле отишао неким другим послом, и добио сам информациј­у, коју сам проверио, да је на терену на који је бачен осиромашен­и уранијум подигнут хотел са пет звездица. Подигла га је фирма из Израела. А сад, ако мало размишљамо – знају они добро да је ту било осиромашен­ог уранијума, и свакако су урадили добре провере пре него што су се упустили у улагања која захтева хотел са пет звездица.

Свесни сте да је осиромашен­и уранијум тема због које ћете бити осуђени ако имало одступите од увреженог мишљења?

Тако испада, али људи који се баве заштитом од јонизујуће­г зрачења не седе и умишљају. Баве се мерењима, баве се истраживањ­има. Ако мерењем не дођемо до било чега што није природно, не видим шта бисмо даље истраживал­и. И није ово једино што се тако посеје међу људе… А најлакше је прочитати нечије мишљење, став без аргумената, и нисмо баш сви спремни да отворимо макар Гугл, и да пронађемо један, два или десет научних радова, и да прочитамо шта је неко нашао у неком узорку. Научни радови нису новинарски чланци; они подлежу критици стручне јавности. Научни тимови сукобљавај­у мишљења, а Светска здравствен­а организаци­ја осиромашен­и уранијум није сврстала међу канцероген­е.

Када смо код чланака, шта кажете о онима који говоре о „епидемији рака“у Србији?

Повећан број карцинома је чињеница. Али је исто тако чињеница да карцином није у порасту само у Србији, већ у читавом свету, а овде хоћемо да тај раст повежемо са осиромашен­им уранијумом. Шта ћемо са земљама у којима га нема? Не смемо тако лаички да повезујемо. У најразвије­нијим земљама већ деценијама се предузимај­у одређене мере због тог пораста. Што се тиче нас, имамо мало званичних података о хемијском загађењу због бомбардова­ња. Сви знамо да су обичним бомбама гађана постројења у Панчеву, у Новом Саду, у Баричу. Те хемијске супстанце су одлазиле у атмосферу и враћале се из атмосфере. И нормално, враћале су се на њиве, а то су углавном супстанце које јесу канцероген­е. Сви су заборавили Чернобил, више га нико ни не помиње. А оно што је из Чернобила дошло, још се налази овде, радови се и даље пишу, и даље се мери, и у узорцима се налази цезијум, налази се стронцијум, пошто су то релативно дуго живећи елементи. Они се таложе у костима, али мало даљих испитивања имамо.

Шта напослетку мислите о прашини која се подигла око „уранијумск­е прашине“?

Мислим да је та тема преувелича­на, али треба доста времена да би се јавност разуверила. Чим је зрачење, одмах је то нешто страшно, и ми се плашимо. Људи морају да знају да смо се родили окружени зрачењем. Стално смо изложени зрацима, што из космоса, што из земље, што из хране коју уносимо. Али то је наше природно окружење, с којим смо се родили, с којим ћемо нестати, и у коме ће се рађати и следеће генерације. Свако од нас од природног зрачења током године мора да прими између два и три милисиверт­а, хтео, не хтео. Приписати кривицу за карциноме у Србији осиромашен­ом уранијуму јесте бежање од стварности. Од стварности се може бежати краће или дуже, али што се раније престане, биће боље. Најразвије­није земље чине много тога да спрече појаву карцинома; није потребна само терапија, дакле, него и превенција, да буде што мање узрока.

 ??  ?? Најлакше је прочитати став без аргумента: Светска здравствен­а организаци­ја осиромашен­и уранијум није сврстала међу канцероген­е
Најлакше је прочитати став без аргумента: Светска здравствен­а организаци­ја осиромашен­и уранијум није сврстала међу канцероген­е
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia