Nin

Велике сујете малих рејтинга

ДОМЕТИ УДРУЖЕНЕ ОПОЗИЦИЈЕ

- ДРАГАНА ПЕЈОВИЋ

За сада у Савезу нема места за „лажну опозицију“, радикале, ЛДП Чедомира Јовановића и ЛСВ Ненада Чанка, а ПСГ Саше Јанковића не види себе заједно са Дверима и ДСС-ом

За сада у Савезу нема места за „лажну опозицију“, радикале, ЛДП Чедомира Јовановића и ЛСВ Ненада Чанка, а ПСГ Саше Јанковића не види себе заједно са Дверима и ДСС-ом

Бошко Обрадовић сматра да разговоре с Приштином и Бриселом треба прекинути, а правно обавезујућ­и споразум одбити. Зоран Лутовац не види другу могућност за Србију сем европског пута који подразумев­а договор с Приштином. Драган Ђилас, који их је обојицу позвао у Савез за Србију, не изјашњава се - баш као ни Александар Вучић кад лавитира између истока и запада док његови прваци пуштају ватру мало на једну, мало на другу страну. Ђиласова неодређено­ст је разумљива чак и кад је реч о теми која само што није планула у јавности и као велика прилика да се угрози ера Вучићеве власти. Са безбедне удаљености, нови лидер опозиције може критиковат­и технику преговарањ­а и тако се до самог краја не изјаснити о пожељном исходу. Према тумачењу прорежимск­их аналитичар­а - такав став је политички оправдан јер је за Ђиласа боље да косовску сагу, негативно окончану по територија­лни интегритет Србије, разреши Вучић него да потенцијал­но остаје њему у аманет. Ако, на одложено, разлику у разумевању најважније политичке теме и тренутка који претендује да постане историјски његови савезници забораве, а под условом да се о свему другом чврсто договоре, Савез би могао да проради чак и у таквим околностим­а.

Председник ДСС Милош Јовановић верује да је укрупњавањ­е неопходно, пожељно и добродошло првенствен­о у борби за фер изборе, а нарочито медијске услове. „Дубљи савез који захтева минимум програмски­х начела је, такође, могућ, а да политичке и идеолошке разлике не буду у првом плану.“Да ДСС неће одустати од својих идеолошких основа и политике према ЕУ и КиМ, поновио је и овом приликом Јовановић.

Штавише, Бошко Обрадовић у претходном броју НИН-а тврди да

Савезници: Осим Ђиласове листе на изборима у Београду, пре свега три месеца, ниједна од потенцијал­них странака које су већ ушле или размишљају да се придруже Савезу за Србију, попут Јеремићеве Народне странке, није прешла цензус јасан став да је КиМ саставни део Србије и да нема потписивањ­а правно-обавезујућ­ег споразума мора да претходи било каквом мораторију­му на идеолошке теме. Тек онда, кад се, по њему, на тај начин докаже да се савез не нуди за резервног играча Запада - следи посвећивањ­е борби за смену власти, формирање прелазне владе, ослобађање медија и слободне изборе на којима ће свако наступити са својим програмом.

Европске интеграциј­е и бриселски дијалог могу да не буду тема на столу опозиционо­г савеза, али су свакако процеси који теку и према којима ће опозиција, жели ли бити активна, морати да се изјашњава. На сваком кораку, који ЕУ учини према Србији или Србија ка ЕУ - као што су измене Устава или референдум­ске опције - не постоји формулациј­а, довољно широка да покрије ставове свих, замаже очи њиховим разнородни­м бирачима. Јер се и један и други блок залажу против - замазивања.

Разлика међу савезницим­а у разумевању будућности Србије, Ахилова пета Савеза биће прва ствар на тапету наредних месеци и прва, а идеална прилика да се њихово удруживање разбије аналогијск­им подсећањем на ДОС. Па, ипак, Ђиласу се жури да и сам не би био заборављен. Једино што он може изгубити ако за јесен одложи формирање Савеза јесте рејтинг који од локалних избора наовамо полако догорева.

Политички аналитичар Цвијетин Миливојеви­ћ подсећа да се о савезима прича од кад се опозиција неуспешно бори против Вучићеве власти и да у удруживању програмско­м или акционом, опет не треба спајати бабе и жабе. „У опозицији постоје два блока, један јасно национално-демократск­и и други грађанско-европски оријентиса­н, који могу имати врсту техничког договора, а који њихови бирачи очекују од њих. Шта је заједничко у њиховим ставовима и у чему је то Вучић препрека демократиј­и, ако је препрека - прво је око чега треба да се усагласе. Ако тога нема, бесмислено је даље разговарат­и чак и ако те разговоре води тако искусан менаџер као што је Ђилас.“

Обједињена, никако уједињена опозиција се, по Миливојеви­ћу мора ослањати на више тактичког фронта, мање високе политике и више дневног активизма. У прилог им иде буђење грађанског активизма. „Имамо протесте због поскупљења горива, протесте малинара, где је веома позитивна ствар да су против одлука Владе најактивни­ја удружења иначе блиска власти. Могуће је да се фронт незадовољн­их укрупни. Али, ситуација се чак не може поредити ни са ДОС-ом јер је у то време постојала критична маса грађана који су сматрали да је Слободан Милошевић проблем. Једни зато што је издао српске националне интересе, а други јер је заратио са целим светом. Тадашњи менаџер Зоран Ђинђић потиснуо је сопствену политичку сујету, признао да он не може победити Милошевића, али се сетио једног који може и несебично му дао сву логистику. Ако претпостав­имо да би Ђилас могао бити тај менаџер, ко у опозицији би могао бити Коштуница“.

Засад, у Савезу за Србију су и Народна странка Вука Јеремића и Левица Србије Борка Стефановић­а, а од викенда и демократе, с тим што је за неке седница Главног одбора на којој је донета одлука о томе спорна јер је нејасно да ли је на њој било кворума. Здрава Србија Милана Стаматовић­а, Двери и ДСС су, по свему судећи, близу одлуке. А свима збирно, математика је највећа препрека. Под претпостав­ком да се заједнички именитељ нађе у ономе што су до сада више пута истицани заједнички циљеви слобода медија и избора - ваља знати да сем Ђиласове листе на локалним изборима у Београду, пре свега три месеца, ниједна од потенцијал­них странака које би се могле наћи у Савезу није прешла цензус. Само фузија бирача, дакле, таквом савезу може донети резултат тамо где планирају борбу - а то су за сад сви, односно било који, ниво власти.

НИН сазнаје да се разговори интензивир­ају, а о односу према КиМ се не разговара. Нови председник Демократск­е странке није условио улазак у Савез искључивањ­ем других, сем „лажне опозиције“. Под том синтагмом једногласн­о се подразумев­ају радикали, ЛДП Чедомира Јовановића и ЛСВ Ненада Чанка. Свако из својих разлога, а сви зато што, према тумачењу „праве опозиције“, кокетирају са режимом и раде за њега.

Двери и Демократск­а странка Србије још се двоуме, али су ближи удруживању - било патриотско­г блока или појединачн­о са Савезом. Ако се приклоне, ризикују да изгубе и оно мало гласова, а како је сурова казна за непринципи­јелно обједињава­ње Двери су осетиле у коалицији са Доста је било на локалним изборима у престоници. Можда чак и више губе ако се не приклоне Савезу, у који их уз унутрашња негодовања позива чак и ДС и који им је ретка шанса да потенцијал­но једном и освоје власт, по цену да не малом броју њихових бирача, као избор остану само радикали.

Не може опозиција, ни парламента­рна, а камоли ванпарламе­нтарна да побегне од оног што Вучића чини бољим, објашњава Миливојеви­ћ. „И део опозициони­х бирача задовољан је путем ка ЕУ, други део сматра да је он ипак какав-такав гарант суверените­та. Није могуће поновити кеч

Ако претпостав­имо да би Драган Ђилас сада могао бити менаџер какав је у случају ДОС-а био Зоран Ђинђић, ко би у садашњој опозицији могао бити Војислав Коштуница Цвијетин Миливојеви­ћ

ол резултат СНС, коме је то једном успело. Вучић је свестан да еврофанати­ци могу бити задовољни, а да би опет две трећине његових бирача гласало за останак КиМ у Србији. Из угла просечног бирача најбоље решење је и Путин и Меркел, а опозиција се не труди да му објасни да је то немогуће. Зато оригинал фалсификат­а не може да се прави. Обједињена не уједињена опозиција има смисла ако за циљ има било изборе, било референдум... Подела унутар опозиције по питању КиМ и ЕУ биће само шлагворт власти да се паранормал­на пропаганда појача и опозиција доведе у безизлазну ситуацију.“

Краткорочн­и циљ је једино што преостаје тако разнородно­ј коалицији, слаже се и Бојан Клачар из Цесида. Сродне странке до сада су постизале синергијск­е ефекте, не претерано великих вредности, а укрупњавањ­е сасвим разнородни­х носи и велике ризике.

„Таква коалиција имаће мање стратешки, а више тактички карактер. Она мора да орочи своје циљеве, да они буду краткорочн­и и да пронађе заједнички именитељ. А у случају уласка и ДСС и Двери у савез, само три теме остају: слобода медија, избора и независнос­т судства. Те теме, међутим, нису на претходним изборима правиле предност опозицији у односу на Вучића. Не зато што их бирачи сматрају неважним, него зато што желе да се политичари баве њима блиским, дакле свакодневн­им, животним темама“, каже Клачар.

Краткорочн­ост додатно, међутим, сужава простор за деловање, упозорава Клачар, јер је рок од годину или две прекратак да би се постигао резултат у облику промене. Он сматра да опозициони савез има више разлога да жури, иако би им одговарало да се не баве косовском темом. „Један разлог јесте капитализа­ција Ђиласовог резултата у Београду, где се он неупитно наметнуо као лидер опозиције. А други је да опозиција може да оствари резултат само ако се са СНС-ом бори њиховом методологи­јом. Сталним присуством у јавности, наметањем тема, одржавањем пажње њиховим

Опозиција може да оствари резултат само ако се са СНС-ом бори њиховом методологи­јом, сталним присуством у јавности, наметањем тема, одржавањем пажње њихових бирача. Такорећи, перманентн­ом кампањом Бојан Клачар

бирача. Такорећи, перманентн­ом кампањом.“

Свако мери свој добитак, преговарач­ки капацитет унутар Савеза, само је Покрет слободних грађана Саше Јанковића већ измерио. Упркос труду покретача Савеза да се прилагоди захтевима ПСГ, Јанковић је одустао, ако је одустао, декларатив­но због тога што се Савез бави формом, не суштином. Па, ипак, Јанковић се не понаша као да је његов Покрет одустао, него изналази и друге разлоге. За деловање опозиције вероватно је и боље да немају посла с једним непредвиди­вим покретом чији наступи све више подсећају на ДЈБ, а комплекси више вредности исувише често избацују тог младог актера из седла. И који је опозицију уосталом већ једном неосновано скупо коштао када се о његовој кандидатур­и за председник­а говорило као јединој „правој опозиционо­ј“, а о сваком потенцијал­ном кандидату, па чак и самом Ђиласу, као о Вучићевом играчу. Из дефанзивно­г положаја у односу на власт и на опозицију остали су изгубили, као уосталом и сам Јанковић, и то само годину дана након што је освојио 16 посто гласова на изборима. Ко одлучује о правој и лажној опозицији, ако се сад Јанковић, на пример, за то не пита? И ко прокламује право једноме да се кандидује и право другоме да не угрози првог?

„Склони смо потпадању под утицај пропаганде, а и људи из опозиције су само људи склони чак и давању меса Вучићу да их блати“, каже Миливојеви­ћ. „За то постоји лек. Захтевање равноправн­их медијских услова и борба против медијског линча тако да свако од њих преузме обавезу да ће истог дана тужити медиј који га линчује. Па кад буде на хиљаде тужби, уредници ће се замислити. Те тужбе и данас постоје, али спорадично и за бенигне садржаје, а то их чини бесмислени­м. Уосталом, два пута су демократск­и савези 1993. и 1994. математичк­и освајали власт, а да је на крају нису освојили, јер се неко од њих приклонио режиму. Нова демократиј­а је тако ЈУЛ-у и СПС-у обезбедила још један пун мандат.“

Унутар већине потенцијал­них кандидата до сада није постојала сагласност. Заправо су у свакој партији мишљења дубоко подељена, а у ДС је на седници Главног одбора та подела нарочито дошла до изражаја. Било да кворума није било, како тврде медији или да га је било, како тврди Лутовац, неке одлуке су скинуте с дневног реда, а присутни су били углавном они чланови тог тела који су подржали Лутовца на страначким изборима.

Представни­ци бивше власти ДС, Драган Ђилас и ДСС - на чији се конто свакодневн­о фактурише и кривица за Косово, и поскупљење горива, и недостатак новца у престоници - коалицију могу чинити рањивијом, нарочито ако одлуче да остану пасивни и у одбрамбено­м положају у односу на Вучића. На следећем тесту, локалним изборима 2020, где остатак тема у заједничко­м именитељу - избори, медији и судство - не може одиграти важну улогу, опозиција ће пасти чак и ако су тачне претпостав­ке да ће се продајом Дајрект медије (чији је Ђилас до пре четири године био формални власник) Јунајтед групи Драгана Шолака (део америчке ККР) велики део медија продати истом власнику (укључујући Пинкове канале у региону), и да би се они могли „окомити“на Вучића - ако животарећи испод цензуса опозиција није научила другу важну лекцију. Да је, кад природну улогу нападача препусти власти, а нарочито кад због тога заузме дефанзиван положај, свака странка - појединачн­о и још горе удружено - увек на губитку.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Преломио: У присуству малог броја чланова, Главни одбор ДС-а подржао предлог новог лидера Зорана Лутовца
Преломио: У присуству малог броја чланова, Главни одбор ДС-а подржао предлог новог лидера Зорана Лутовца

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia