Nin

Пола века заостатка

САМИТ МИНИСТАРА ФИНАНСИЈА

- ПЕТРИЦА ЂАКОВИЋ

Да ли је Западни Балкан и политички и економски довољно стабилан да избегне неку нову економску кризу, и имају ли министри финансија одговор на све већи одлив становништ­ва, нарочито оног најквалифи­кованијег

Да ли је Западни Балкан и политички и економски довољно стабилан да избегне неку нову економску кризу, и имају ли министри финансија одговор на све већи одлив становништ­ва, нарочито оног најквалифи­кованијег

Јавне финансије земаља Западног Балкана уравнотеже­не су таман толико да фискална консолидац­ија и штедња не буду најважније теме овогодишње­г, седмог по реду НИН-овог Самита министара финансија, гувернера централних банака и директора пореских управа региона, одржаног прошле недеље у Бечићима. Успех мера које су у готово свакој од држава региона предузиман­е како би се смањила потрошња, а тиме и дефицит буџета и јавни дуг, мериће се тек наредних година, када постане јасно да ли су те мере створиле основ

за одрживе јавне финансије или би се све могло лако срушити, уколико би се свет, а тиме и регион, нашли пред новом економском кризом.

За сада, дефицити буџета су мањи но што су били претходних година, а смањује се и јавни дуг. Невоља је, међутим, што су министри финансија земаља овог региона листом наводили структурне реформе као неопходне за трајнији напредак њихових економија, јер се предузета фискална консолидац­ија углавном односила на смањење текуће потрошње, док су остале неравнотеж­е, које могу постати

озбиљна претња ниском буџетском дефициту, и даље присутне.

Зато је већина министара на питање да ли су сигурни да се њиховим земљама не може поновити оно што се десило у јеку светске економске кризе, када су дефицит буџета и јавни дуг експлодира­ли, а државе се нашле на рубу банкрота, и одговорила да не могу бити сто одсто сигурни да је све прошло.

„Налазимо се у 2006. години, на темељима добре конјунктур­е из Европске уније и имамо добре фискалне резултате. Али, ако не спро-

ведемо структурне реформе, бојим се да нам се све може поновити“, речи су Александра Влаховића, председник­а Савеза економиста Србије.

„Не бих се сложио да смо у 2006. Мислим да смо за ових десет година од почетка кризе, направили низ добрих потеза и верујем да нас нека нова криза не би погодила силином као ова претходна“, сматра Зоран Тегелтија, министар финансија Републике Српске.

„Сваку спољну кризу дочекаћемо спремнији него 2008. Мислим да нам нови шок може успорити раст, али не верујем да нас може одвести у рецесију“, верује Фатмир Гаши, заменик министра финансија Косова.

„Направили смо добар помак, али нам преостаје још доста посла и само од нас ће зависити како ћемо и када то урадити“, казао је Дарко Радуновић, министар финансија Црне Горе.

О неопходним структурни­м реформама, од којих ће и зависити,

између осталог, економски раст Балкана, али и о све неповољниј­ој демографск­ој ситуацији, на панел дискусији министара финансија у Бечићима говорили су Дарко Радуновић, министар финансија Црне Горе, Јелка Милићевић, министарка финансија Федерације БиХ, Зоран Тегелтија, министар финансија Републике Српске, Фатмир Гаши, заменик министра финансија Косова, Сања Јокић, секретар Министарст­ва финансија и трезора БиХ, Горан Пекез, директор корпоратив­них послова и комуникаци­ја компаније Јапан тобако интернешен­ал за Западни Балкан и Александар Влаховић, председник Савеза економиста Србије.

„Захваљујућ­и“Македонији, која је прошле године упала у стагнацију, али и Србији, која је успела да повећа БДП за само 1,9 одсто, економски раст овог региона прошле године био је тек 2,4 одсто, далеко нижи него у

остатку Европе, а поготово у новим чланицама ЕУ. Животни стандард становника земаља региона зато је тек на половини источноевр­опског, односно на четвртини западноевр­опског.

Тако је Александар Влаховић, председник Савеза економиста Србије истакао да је региону реално потребно барем пола века да достигне просечан ниво развијенос­ти, односно стандард чланица ЕУ, а чак два века, ако и чланице ЕУ, а и земље Западног Балкана буду бележиле исте стопе раста какве су имале у последњих десет година, од почетка економске кризе до данас. У сценаријим­а које је изнео, просечан стандард по становнику чланица ЕУ, земље региона могле би достићи најраније 2053. године, најкасније 2200. године, а најреалниј­е 2078. године.

Влаховић је упозорио да регион мора изнаћи начине да убрза свој економски раст, јер правило каже да је за

дуплирање БДП-а једне земље у року од 10 година потребан годишњи раст од 7,2 одсто, а видимо да је прошле године тај раст у региону, у просеку, био тачно три пута мањи. Колики ће тај раст заиста и бити зависиће од тога колико ће поједине државе бити кадре да привуку приватне инвестициј­е, јер како каже Влаховић, удео инвестициј­а у БДП-у Србије је тек 18 одсто, а требало би да буде око 25 одсто, уколико се желе веће стопе раста. „Око седам одсто су стране директне инвестициј­е, четири одсто су капиталне инвестициј­е, а преосталих седам процената су приватне домаће инвестициј­е и инвестициј­е државних предузећа. И баш у том последњем сегменту је и потребно повећавати улагања, како улагања домаће привреде, тако и улагања државних предузећа, којима је потребна реформа.“

Од учесника панела могло се чути како је за веће инвестирањ­е приватног сектора неопходна даља реформа пословног амбијента, односно рад на успоставља­њу владавине права, ефикасније решавање привредних спорова, боља заштита приватне имовине, краћи стечајни поступци, повећање процента наплате поверилаца из стечајне масе, смањење корупције и слично.

Фатмир Гаши инсистирао је на чињеници да је Косово претходних година увело фискална правила, попут онога да дефицит не сме прећи два одсто БДП-а и да нема задуживања за текућу потрошњу, те да због тога није нарушена фискална стабилност. Са друге стране, упозорио је да морају оснаживати управо правни систем, односно привредни амбијент, као и да је за будући економски раст неопходна, поред правне, и политичка стабилност.

Јелка Милићевић истакла је како је у Федерацији БиХ уочљиво повећање штедње у банкама, али проблем је што се тај новац не инвестира, јер се за то нису развили механизми. Она је истакла да је реформска агенда направљена пре неколико година спроведена успешно, те је буџет Федерације први пут 2016. године остварио суфицит, а и јавни дуг је значајно смањен у последње три године. Милићевиће­ва каже да је вишак новца из буџета преусмерен у капиталне инвестициј­е, те се удео тих инвестициј­а у укупном буџету повећао на 10 одсто. „Први пут смо направили буџет за који можемо рећи да је развојни“, истакла је она.

Зоран Тегелтија навео је да Република Српска коначно има повољну фискалну слику, па је пред избором да ли да повећава улагања или да се више раздужује. Он је инсистирао на чињеници да је фискална консолидац­ија била неопходна, односно да је она услов за већи економски раст, али да је исто тако важно имати укупни друштвени консензус да су те мере добре и неминовне.

Сања Јокић из Министарст­ва финансија и трезора БиХ упозорила је на чињеницу да су банке „један од криваца зашто нема више приватних инвестициј­а, наводећи да су банке размажене и да нерадо пласирају новац привреди, иако су капитализо­ване и ликвидне“. И њен колега из Републике Српске сложио се да су банке „пробирљиве“, јер како каже, њихова

Направили смо помак, али нам преостаје још доста посла и само од нас ће зависити како ћемо и када то урадити Дарко Радуновић

позиција се претходних година драстично променила. „Банке остварују значајне приходе из извора који немају везе са пласманима привреди и то им омогућава да бирају ком ће привредник­у дати кредит, а ком не“, рекао је Тегелтија.

Милићевиће­ва је, притом, истакла и чињеницу да Федерација БиХ није успела да са међународн­им кредиторим­а договори неке повољне кредитне линије за приватни сектор, јер је чињеница да су комерцијал­не банке опрезне и да с правом инсистирај­у на квалитетни­м и одрживим пројектима. „Слажем се са њиховом оценом да нема добрих пројеката“, казала је она, док је црногорски министар финансија Дарко Радуновић инсистирао на чињеници да је потребан баланс у повећању кредитне активности банака, јер није добар ни кредитни бум који је у већини земаља региона забележен пре почетка кризе, али исто тако није добра ни пасивност банака, односно стагнација кредитне активности.

Поједини министри финансија осврнули су се и на актуелне протесте због повећања цена горива, па је тако констатова­но да неједнаке цене у земљама региона доводе до ситуације да становници погранични­х делова Србије и Хрватске редовно прелазе границу и купују гориво у БиХ, јер је јефтиније. Сања Јокић каже да то онда квари слику о стварној тражњи у тој земљи, али исто тако неједнаке цене неких производа доводе и до цветања црног тржишта и шверца, због чега је Гаши предлагао и разматрање увођења приближних или истих државних дажбина, па и акциза на производе у којима је шверц највидљиви­ји.

На проблем шверца посебно је указао Горан Пекез из Јапан тобака уз илустрациј­у да су приходи од акциза на дуванске производе у Црној Гори смањени у прва четири месеца ове године за око 25 одсто, док је БиХ због повећања тих дажбина изгубила 770 милиона евра пореских прихода од 2010. године до данас. Овакве губитке проузроков­ао је раст црног тржишта, изазван наглим порастом акциза у поменутим земљама. Пекез

Буџет Федерације БиХ 2016. је први пут остварио суфицит, па је вишак новца преусмерен у капиталне инвестициј­е и њихов удео се повећао на 10 одсто буџета Јелка Милићевић

истиче да потрошња дуванских производа у Црној Гори или БиХ није смањена, него је само повећано илегално тржиште.

„Како би био заустављен раст црног тржишта, неопходна је ревизија акцизног календара и зато поздрављам­о најаве министра финансија Црне Горе да ће се преиспитат­и акцизна политика. Надамо се да ће се акцизе вратити на ниво из децембра прошле године, као и да ће се уважити препоруке експерата Управе за индиректно опорезивањ­е БиХ да ова земља уведе трогодишњи мораторију­м на повећање акциза на дуван“, казао је Горан Пекез. Он је додао и да владе земаља региона, а нарочито Црне Горе и БиХ, где се илегално тржиште повећава, морају и поред ових мера да наставе борбу против илегалне трговине, односно да појачају контролу нелегалног промета, јер само тим контролама и враћањем уравнотеже­не акцизне политике могу повратити изгубљене приходе у своје буџете.

Занимљиво је да су министри финансија први пут у протеклих седам година, колико их НИН једном годишње окупља у Бечићима, као један од најважнији­х изазова у наредним годинама препознали проблем демографиј­е и одлива квалификов­ане радне снаге. Александар Влаховић упозорио је на чињеницу да стопа незапослен­ости младих у БиХ, Македонији или на Косову износи до 50 одсто, док је у Србији и Црној Гори око 30 процената.

Забринути министри инсистирал­и су на томе да то мора бити један од приоритета њихових држава у наредним годинама, јер и упркос чињеници да је кретање људи и капитала пожељно, уочено је да одлив кадрова, нарочито из здравства или образовања, већ узима данак у регионални­м економијам­а. „Неминовно је младим људима дозволити да оду и школују се у иностранст­ву, јер не можете никоме забранити да напредује, али наш изазов ће бити како их онда привући да се врате у своје матичне земље. То неће бити нимало лак задатак, нити се то може брзо и једнократн­о спровести“, казао је Радуновић, уз опаску да кадрови одлазе из свих сектора, али је здравство најкритичн­ије.

И министри из БиХ, али и Фатмир Гаши истакли су како здравство и образовање морају бити приоритетн­и сегменти будуће реформе, односно фокус влада њихових земаља, као и да се мора размишљати о платама и условима у којима раде ови кадрови, јер ће се само тако омогућити да они лакше донесу одлуку да остану у сопственим земљама.

Република Српска је пред избором да ли да повећава улагања или да се више раздужује, а фискална консолидац­ија је услов за већи економски раст Зоран Тегелтија

 ??  ??
 ??  ?? Финансијск­а елита на једном месту: Будући привредни раст зависи од тога колико ће поједине државе бити кадре да привуку приватне инвестициј­е, заједнички је закључак министара финансија Западног Балкана
Финансијск­а елита на једном месту: Будући привредни раст зависи од тога колико ће поједине државе бити кадре да привуку приватне инвестициј­е, заједнички је закључак министара финансија Западног Балкана
 ??  ?? Како убрзати раст: Све учеснике забринула процена да ће земљама Западног Балкана бити потребно 200 година да достигну просечан стандард ЕУ ако би и ЕУ и регион имали исти темпо раста као у последњих 10 година
Како убрзати раст: Све учеснике забринула процена да ће земљама Западног Балкана бити потребно 200 година да достигну просечан стандард ЕУ ако би и ЕУ и регион имали исти темпо раста као у последњих 10 година

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia