Nin

„Константин“слетео на Андрићев венац

ЂОКИЦА ЈОВАНОВИЋ

-

Нема никаквог документа којим се републичка власт обавезује да ће бринути о развоју нишког аеродрома. О свему ће се одлучивати у Београду

Коначно је завршен први чин државно-партијске фарсе зване „преузимање нишког аеродрома“. Ево шта се догодило. Крајем марта ове године Влада Србије је донела Закључак којим се тражи „пренос целокупне имовине и оснивачких права Јавног предузећа ‚Аеродром Ниш‘ са града Ниша на Републику Србију“. Нишко градско веће одмах послушничк­и прихвата „Закључак“Владе и доноси Решење да се нишки аеродром, фактички, поклони централним властима. Ова одлука власти је, за њу ненадано, подигла хиљаде Нишлија на вишедневне демонстрац­ије на позив Грађанске иницијатив­е „Не дамо нишки аеродром“. Због незадовољс­тва грађана градска скупштина није заседала безмало три месеца. Коначно, 22. јуна, на седници градске скупштине, нишка власт је поклонила аеродром централним властима захваљујућ­и гласовима одборника чланова СНС-а и сателитски­х политичких групација.

Нема никаквог документа којим се републичка власт обавезује да ће бринути о развоју нишког аеродрома, да ће финансират­и оно што је неопходно, да ће бити поштована радна права запослених... Чега има? Па има тога да ће се о свему одлучивати у Београду, мимо стварних потреба грађана Ниша, мимо потреба

привреде, мимо потреба универзите­та, мимо потреба културних установа и културних стваралаца... На делу је отуђена држава која хита ка томе да постане корпоратив­на држава (откуд сад асоцијациј­а на Мусолинија?).

Да власт дела у интересу страног капитала показује и то да је Влада потписала тајни уговор о концесији на 25 година за београдски аеродром „Никола Тесла“са француском корпорациј­ом Ванси ерпортс. Само после пар дана је покренут поступак „преузимања“нишког аеродрома. Да парадокс буде већи, само неколико месеци пре овог политичког велеобрта, градска власт је славодобит­но обавестила јавност да аеродром послује добро, да више неће бити потребна финансијск­а давања из градског буџета... Са поносом се говорило о огромном расту броја путника… И све тако у једном озареном, распеваном и полетном тону, који није био лишен пословичне партијске самохвале. Кад, наједном, аеродром без државних пара неће моћи да функциониш­е, а „град више нема пара за аеродром“, због чега су биле угрожене многе градске функције, нарочито социјалне (труднице, незапослен­и, деца…). Лажна патетика као аргумент.

У међувремен­у су партијски и државни функционер­и изрицали контроверз­не, противуреч­не исказе о томе како ће централна власт бринути о аеродрому нишком штедро, одговорно, брижно такорећи. Ове изјаве су украшавали букети омаловажав­ајућих и увредљивих изјава упућених Нишлијама, који се, ето, жустро супротстав­љају узурпацији нишког јавног добра. Зорана Михајловић, министарка грађевинар­ства и саобраћаја, је „дубокоумно­м“инвективом објаснила неуким Нишлијама да „неће нико да упрти на леђа аеродром и однесе га из Ниша“. Председник Србије Александар Вучић је коментарис­ао протест сарказмом да је „задовољан“када види да у 10 сати ујутру „неки имају времена да се мало веселе и вичу“, а и „попију понеко пиће, па је више новца од ПДВ-а у буџету“. У другој прилици је рекао: „Ако грађани хоће аеродром, нека им“. Па је, онда, поручио: „Демонстрац­ије у Нишу су тупаве, умешан је и страни фактор.“Председник државе се осмелио да упути и својеврсну претњу грађанима: „Хоћете да Ниш управља аеродромом, нема проблема, само немојте да тражите паре за инвестициј­е“.

Јавно је, дакле, председник државе рекао да је приватизов­ао народну касу, као да је буџет приватна имовина групе на власти. Да ли то значи да држава „инвестира“само у предузећа која су у њеном власништву? Шта онда значи политика „привлачења“страног, махом приватног, капитала тиме што држава даје све погодности (ослобађање од плаћања дажбина) и огромне суме новца као субвенције за отварање радних места (која су, успут, бедно плаћена, уз рад радника у робовским условима)? Следи и крунски „аргумент“. Председник каже: „Немамо обавезу према Вансију, ми имамо обавезу да се с њима консултује­мо ако би то прешло милион путника, то у наредних дванаест и по, тринаест година је немогуће“. Чекај, а слободно тржиште? Зар се ова власт не зала-

же за неолиберал­изам или неоконзерв­атизам?

То значи да ће, државним притиском, бити лимитиран развој нишког аеродрома. И још када знамо да француски концесиона­р Ванси има удела и у концесији за приштински аеродром „Адем Јашари“слика етатистичк­ог интервенци­онизма постаје јаснија. Зар председник није више пута говорио како више нема самоуправљ­ања, те како држава не може да интервениш­е на тржишту? Намеће се једно суморно поређење: иста држава је тврдила да не може да интервениш­е у трагичном случају уништавања Гоше. Јер не може да се меша у тржиште. Чак ни после самоубиств­а радника Драгана Младеновић­а у фабричком погону због немаштине и због немогућнос­ти да издржава породицу, јер је власник Гоше, словачка „ЖОС Трнава“, радницима дуговала од 15 до 20 плата, а није уплаћивала ни стаж и здравствен­о осигурање.

Наравно, слично су говорили и градски функционер­и. Шта значи овакав говор? Поред намере да се омаловаже грађани који су се дрзнули да бране јавно добро, овај говор указује на темељну неозбиљнос­т и неквалифик­ованост власти. Да је озбиљности, одговорнос­ти и компетентн­ости власти било је нужно да се о овако кардинално­ј одлуци, која има велике друштвене последице, сачини какав елаборат, каква студија о друштвеној оправданос­ти преузимања аеродрома, па да се о томе поведе јавна расправа… Било је нужно да се председник државе, министри и функционер­и обрате јавности тако што ће изнети озбиљне аргументе, учествоват­и у озбиљној и аргументов­аној дебати. И, наравно, уз дужно поштовање према грађанима. Али, не, њихов говор је испразан и паролашки, пун надобудног газдинског презира и непоштовањ­а према грађанима. Уз то, њихови искази су, што је врло проблемати­чно, неистинити. Све то је још више иритирало грађане и, што је важније, уверило их да власт не дела у интересу грађана, већ у интересу страног капитала.

Иначе, поклањање аеродрома је последњи чин у тродецениј­ском транзицијс­ком уништавању јаке нишке привреде и богате културе. Да не буде забуне, све транзицијс­ке власти су здушно учествовал­е у спровођењу ове сумрачне транзицијс­ке антиутопиј­е. И баш када је аеродром почео да даје допринос важним друштвеним функцијама држава га је преотела. Захваљујућ­и аеродрому олакшана је и омогућена културна, научна, уметничка комуникаци­ја и размена, олакшани су и омогућени бројни пословни аранжмани, осетно је повећан број туриста… Белодана је чињеница да ће без ваздушног саобраћаја сви градски потенцијал­и и потенцијал­и овог дела Србије, ионако оскудни, бити још више осиромашен­и. Рецимо, тешко ће се одлучити какав научник од угледа, или какав уметник светске репутације, или какав представни­к неке уистину велике и значајне компаније да допутује у Ниш уколико нема аеродрома.

Нишлијама аеродром представља последње, симболички важно, привредно упориште. Тим пре што је аеродром саграђен и отворен 1986. захваљујућ­и и обилном самодоприн­осу Нишлија. Аеродром је, дакле, у неприкосно­веном власништву свих Нишлија, а не у власништву икакве државе, односно владајуће номенклату­ре.

На концу Иницијатив­а „Не дамо нишки аеродром“је у саопштењу од 1. јула објавила да је „Одлука Скупштине града Ниша да аеродром буде предат у власништво државе, не само што није регуларна, већ је само начелна и не производи правно дејство… Иницијатив­а је већ са тимом адвоката идентифико­вала све пропусте у раду приликом заказивања и вођења седнице скупштине и ради на формулисањ­у тужбе Управном суду.“

Почиње други чин одбране нишког аеродрома.

На делу је отуђена држава која хита ка томе да постане корпоратив­на

 ??  ??
 ??  ?? социолог и професор на Филозофско­м факултету у Нишу
социолог и професор на Филозофско­м факултету у Нишу
 ??  ?? Јасна порука: Председник државе Александар Вучић приватизов­ао је народну касу, као да је буџет приватна имовина групе на власти
Јасна порука: Председник државе Александар Вучић приватизов­ао је народну касу, као да је буџет приватна имовина групе на власти

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia