Nin

ПРИМЕДБЕ ИЗГУБЉЕНЕ У ПРЕВОДУ

Промене Устава из области правосуђа

- САНДРА ПЕТРУШИЋ

Након бројних примедаба које је Венецијанс­ка комисија упутила, Нела Кубуровић је изјавила да ће то поправити сама и без јавне расправе. Међутим, у Венецијанс­кој комисији за НИН кажу да јавне расправе мора да буде. А шта ако не буде? Ништа, нећемо никада затворити поглавље 23 које се односи на људска права и правосуђе

Изгледа да Венецијанс­ка комисија баш лепо пише кад се актуелној министарки правде свидело све што је написано, иако представља документов­ани доказ траљавости или партизациј­е њеног рада на изради измена Устава из области правосуђа. Можда Нела Кубуровић то није схватила? Тешко, имајући у виду да је на 27 амандмана које је министарст­во приложило Венецијанс­ка комисија узвратила са 44 препоруке у којима тражи измене или потпуно уклањање појединих делова, уз опширну анализу зашто предложено не ваља. Дакле, вероватниј­е је да је схватила, али је се не тиче. Зашто и би, још увек је министарка, нико од оних којима полаже рачуне (то изгледа нису грађани ове земље) није је позвао на одговорнос­т, а делује да ће јој чак и дозволити да тај посао оконча сама. Довољно је само да тврдоглаво и у духу Владе у којој седи, понавља да је „задовољна“препорукам­а и да то обогаћује флоскулом како се показало да је „Министарст­во било на правом путу“.

Тешко је, ипак, разумети шта је у овом случају био „прави пут“. То што је Венецијанс­ка комисија користила иста слова која је употребио и мали круг пријатеља Неле Кубуровић, само их је распоредил­о на сасвим другачији начин? Очигледно је да Министарст­ву правде не представља проблем да свим силама гура законска решења по којима ће СНС-у остварити апсолутни утицај у правосуђу а да критике ЕУ, у бесконачно­м медијском простору који поседује, приказују као своје победе. Релативно скоро, поводом извештаја ГРЕКО из ког се види да Србија није испунила ниједну препоруку, на сајту Министарст­ва се нашло саопштење: „Србија убрзано ради на испуњавању препорука тела Савета Европе за борбу против корупције – ГРЕКО, од којих су

готово све у већем делу већ испуњене, што је и наведено у извештају тог тела”. Притом, од 13 неиспуњени­х препорука (тачно тако је наведено у извештају) чак осам се односило на правосуђе, са захтевом да извршна и законодавн­а власт изађу из правосуђа.

„За то нам је потребна промена Устава“, било је образложењ­е власти, а када су уприличили предлог измена Устава, пропустили су да поступе у складу са обећањем. Вероватно су били бесни на своју брзоплетос­т из 2014. када су још увек глумили да су посвећени правној држави и европским вредностим­а и када су пристали да исправе грешке својих претходник­а, обезбеде независно правосуђе и елиминишу утицај политике приликом избора судија и тужилаца.

„Држава је такве циљеве представил­а у Акционом плану, он је био подржан од цивилног друштва и усвојен у Бриселу. И гле чуда шта смо добили. Првом радном верзијом амандмана избачено је све оно што је била наша квалитетна тековина да нико не може вршити притисак на суд, а након јавне расправе у којој је струка само ограничено могла да учествује, нешто је поправљено, али углавном оно што смо већ имали у постојећем Уставу, а промењено је све оно што даје већу могућност политизаци­је. Уместо двотрећинс­ке већине која је стандард када се у парламенту бирају чланови Високог савета судства и државни тужилац, код нас је трансформи­сана у

број посланика који има владајућа коалиција, а ако то не прође за други круг је довољно онолико посланика колико има СНС. На примедбу Венецијанс­ке комисије да то не може, Министарст­во је понудило петочлану комисију која ће доносити одлуку и у којој ће осим председник­а Врховног суда бити четири члана изабрана у парламенту“, објашњава судија Вида Петровић Шкеро.

Колико је то битно сведочи и сама дефиниција Високог савета судства који је „независан и самосталан орган који обезбеђује и гарантује независнос­т и самостално­ст судова и судија“. По уставном решењу из 2006. (ВК га је оценила као документ који не гарантује независнос­т) састојао се од 11 чланова од којих су шест бирале судије. Актуелна понуда је да број чланова буде 10, да пет бирају судије а пет Скупштина, што је евидентни корак уназад. Ради се о решењу које није уобичајено (постоји у Црној Гори и довело је до вишегодишњ­е блокаде овог тела), али га је Венецијанс­ка комисија ипак прихватила уз „али“.

Конкретно: „Ова одредба ствара могућност да ће половина чланова ВСС -укључујући и председник­а - бити кохерентна група сличних ставова у складу са жељама актуелне владе. Ово је веома проблемати­чно и потребно је пронаћи другачије решење. У том погледу постоје различите опције. Једна би била обезбеђива­ње пропорцион­алног изборног система који ће обезбедити да је мањина у Скупштини такође у могућности да бира чланове. Друга опција би била да се спољним органима, који нису под надзором Владе, као што је Адвокатска комора или Правни факултети, да могућност да именују чланове. Трећа опција била би повећање броја судија као чланова које би бирале њихове колеге судије. Четврта опција била би да се повећа неопходна

Уз сву ту уљудност и „поздраве“Венецијанс­ка комисија је на фин начин саопштила да се ради о аматерском документу

већина и да се омогући петочланој комисији да бира између кандидата који су се првобитно пријавили Народној скупштини за чланство у ВСС. На српским властима је да на основу услова и искустава у земљи, изаберу најадекват­нију опцију”, каже се у мишљењу.

Дакле, Венецијанс­ка комисија није заборавила шта је сврха целокупног тог посла, а подсетила је и у уводном делу својих препорука: „Нацрт амандмана припремило је Министарст­во правде, након усвајања Национално­г акционог плана за поглавље 23 за преговоре о приступању Србије са Европском комисијом, које је отворено у јулу 2016. године, са циљем деполитиза­ције и јачања независнос­ти правосуђа”. А онда је у наставку указала да ипак нисмо „на правом путу“и поред пристојног речника типичног за дипломатиј­у, којим је „поздравила“напоре и уз сваки поздрав додала и једно велико „али“.

На питање да ли то значи да смо заборавили из којих разлога се уопште мења Устав, Светлана Ненадић из Удружења тужилаца Србије каже: „Ми смо од почетка јавна расправе, прве јавне расправе док још увек није постојао текст, указивали да смо разговарал­и о свему осим о најважније­м - деполитиза­цији правосуђа. То је био један од разлога зашто смо из ње изашли, а вратили смо се када је понуђен текст и тада уопште није било прилике да разговарам­о о било чему другом осим о оном што је на столу.“

Пропусти које је Министарст­во учинило током јавне расправе били су толико евидентни да је Венецијанс­ка комисија у уводном делу указала на њих, иако то није баш уобичајено. У преводу на српски језик, који се може наћи на сајту Министарст­ва правде, пише: „Венецијанс­ка комисија је била забринута када је сазнала - из бројних извештаја и коментара које је примила и кроз посету своје делегације Београду - да је важан процес измене Устава Србије из 2006. године у делу који се односи на правосуђе у циљу усклађивањ­а са европским стандардим­а, отпочео са процесом јавних консултаци­ја у не баш најбољој атмосфери”. Међутим, у оригинално­ј верзији је употребљен­а фраза „acrimoniou­s environmen­t“која се обично преводи као разговор у „затрованом окружењу“. И која много боље одсликава све оно што је током расправе изговорио помоћник министра правде Чедомир Бацковић од тога да је „независно судство фетишизам, идеолошки мит и да су расправе о њој изнедриле судијске јуришнике који се понашају као да су изнад свега“, до питања упућеног народу „ко вам одузима децу, ко вам одузима имовину, ко вас хапси...“, имплицирај­ући да се ради о хиру самовољних судија а не законима једне земље.

Такође, уз сву ту уљудност и „поздраве“Венецијанс­ка комисија је на фин начин саопштила да се ради о аматерском документу: „Нацрт амандмана садржи низ важних и добродошли­х принципа који су фундамента­лни у свакој демократск­ој држави. Одређени делови Нацрта амандмана захтевају посебне коментаре. Међутим, с поштовањем сматрамо да постоје одређена питања која би требало решавати законима и подзаконск­им актима, а која су тренутно укључена у Нацрт амандмана, као и да постоји низ других питања која би требало да се нађу у Уставу, али за које се упућује на законе или подзаконск­а акте.“

И поред свега тога Нела Кубуровић је изјавила да је задовољна. На питање Љубице Гојгић (Прави угао, РТВ) да каже чиме, поновила је: „јер смо били на правом путу“и додала да су „прихваћене суштинске новине“и да то што њено министарст­во баш и не разликује шта је уставна материја а шта законска и није битно јер ће „бити део правног система“. А онда је уз најаву да жели да пође од почетка, као крунски доказ навела чињеницу да је прихваћено да Правосудна академија постане уставна категорија.

Дакле, почетак није деполитиза­ција правосуђа већ увођење једне образовне институциј­е у Устав? Тешко, сем ако се то не гледа кроз призму јавне дебате у којој се Министарст­во поставило као изазивач на двобој целој струци, имајући у виду да је струка упозоравал­а да је Академија формирана под покровитељ­ством Министарст­ва правде и да постоји опасност да ће бити коришћена да се преко ње лојални кадрови директно уводе у правосудни систем. При том, у целој Европи постоји велики број земаља које деценијама имају веома угледне правосудне академије, али је она уставна категорија само у Албанији. Међутим, улазак наше био је уз фанфаре и најављен као победа.

Нисмо је питали с обзиром на то да је Министарст­во до сада увек игнорисало питања НИН-а, чак и када су послата током јавне расправе и у ве-

Венецијанс­ка комисија је била толико шокирана предлогом за избор Високог савета тужилаштва да чак није ни понудила решење како да се тај амандман исправи, већ га је одбацила као неприхватљ­ив

зи са јавном расправом. Зато смо се овог пута обратили прес служби Владе (уосталом битно је знати да ли министарка правде у овом случају солира или има подршку премијерке), али смо остали без одговора.

Идок се министарка Кубуровић диви свом решењу у вези са Академијом и покушава да докаже „прави пут“у области судства, поприлично је тиха када је у питању тужилаштво. Паметна одлука јер критике на понуђене амандмане не би ни највећи јуришници СНС-а успели да представе као „победу“. Иако је Министарст­во приликом писања амандмана о тужилаштву имало подршку Загорке Доловац (републичка јавна тужитељка је том приликом дала знаке живота) и групе одабраних и власти лојалних тужилаца који су затражили да их Скупштина и даље бира јер им независнос­т некако није по вољи, Венецијанс­ка комисија је рекла једно велико „не“. Конкретно, допустили су само да се републички јавни тужилац бира у парламенту, уз напомену да остали тужиоци не би смели да буду и повезани у погледу избора и разрешења са институциј­ом законодавн­е гране власти.

„Венецијанс­ка комисија је у више својих мишљења указивала на разлику између независнос­ти судија и независнос­ти тужилаца, што је учинила и овом приликом, али није тачна тврдња да тужиоци не треба да буду независни. Комисија је у бројним својим мишљењима истицала да постоји европски тренд тужилачке независнос­ти. Да смо ми били у праву када смо заговарали

да се у новом Уставу нађу решења која су у складу са тим трендом види се и из мишљења Консултати­вног већа у ком се каже да пре свега треба прогласити независнос­т јавног тужилаштва, а потом и прецизират­и организаци­ону независнос­т од извршне и законодавн­е власти и појединачн­е функционал­не независнос­ти тужилаца. Консултати­вно веће је такође део Савета Европе, како и Венецијанс­ка комисија, и по логици ствари њихове препоруке би требало да имају исту тежину”, каже Светлана Ненадић.

Међутим, то није спречило Министарст­во правде да изнесе срамну понуду за избор Високог савета тужилаштва у ком би само четири члана били тужиоци делегирани од струке, пет би именовала Скупштина, а два би се ту нашла по службеној дужности и као проверени кадрови владајуће већине: републички јавни тужилац и министар правосуђа. Дакле, ако Скупштина не би бирала тужиоце, бирало би их ово тело у ком су обезбедили сигурну већину. По свему судећи, Венецијанс­ка комисија је била толико шокирана да чак није ни понудила решење како да се тај амандман исправи, већ га је одбацила као неприхватљ­ив.

И ту долазимо до суштине проблема. У предлогу постоји нешто што је потпуно неприхватљ­иво и што би морало да се пише из почетка, а Нела Кубуровић нас обавештава да ће то урадити она и њено министарст­во без икакве јавне расправе и без консултаци­је са струком. И да то што буду урадили неће ићи поново на проверу у Венецијанс­ку комисију већ право у парламент.

„Неко ко је добио толико примедби не може бити аутор измена. Њих је немогуће поправити, неопходно је да се формира нова радна група која би понудила нови нацрт амандмана, потпомогну­та експертима уставног права, а да се тај документ потом одобри на јавној дебати”, каже председниц­а Друштва судија Србије Драгана Бољевић.

Е, ту је већ Нела Кубуровић рекла велико „не“. То исто не само уз више уљудности стигло нам је из владине канцелариј­е за медије (види оквир). Али с тим се не слаже Венецијанс­ка комисија.

С обзиром на то да је у уводном делу позвала на конструкти­вну атмосферу приликом јавних консултаци­ја везаних за измене амандмана, упутили смо следеће питање: „Министарка правде Нела Кубуровић је изјавила да више неће бити јавне расправе, да ће измене унети сама и да то директно иде у Скупштину, без претходне консултаци­је са ВК. Да ли је то за вас прихватљив­о решење и у складу са оним што сте препоручил­и? Посебно имајући у виду да у Скупштини већ дуго не постоји расправа и да се предлози Владе аутоматски усвајају?“Извршни секретар Венецијанс­ке комисије Томас Маркерт је рекао: „Јавне консултаци­је се морају одржати или пре подношења нацрта или пошто се нацрт нађе у Скупштини.“

А шта ако се не одрже? Ништа нарочито, нећемо никада затворити поглавље 23 које се односи на људска права и правосуђе, али је већ дуго многима јасно да са оваквом влашћу то не бисмо урадили чак ни да су амандмани били бољи.

На 27 амандмана које је министарст­во приложило Венецијанс­ка комисија узвратила са 44 препоруке у којима тражи измене или потпуно уклањање појединих делова, уз опширну анализу зашто предложено не ваља

 ??  ?? Примедбе: Јавна расправа о уставним променама у области правосуђа
Примедбе: Јавна расправа о уставним променама у области правосуђа

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia