Nin

БАУК ПОДЕЛЕ КРУЖИ БАЛКАНОМ

Разграниче­ње између Срба и Албанаца

- ДРАГАНА ПЕЈОВИЋ

Шта су председник СРЈ Добрица Ћосић и убијени српски премијер Зоран Ђинђић, на које се актуелна власт позива, нарочито уочи најављеног обраћања Алексанра Вучића грађанима Косовске Митровице, заиста говорили и писали о подели КиМ

Детерминис­аност српске политике спортом можда ће још једном имати прилику да се потврди уласком Црвене звезде у Лигу шампиона у време када се спрема „историјски договор са Косовом“, а тренутни председник је једини досад који се сматра „довољно храбрим“да оконча вековни проблем. Александар Вучић се, додуше, заједно са сарадницим­а немилице позива на идеје академика Добрице Ћосића и убијеног премијера Зорана Ђинђића, али истина је да је разграниче­ње објавио пре Звездиног тријумфа. Но, пре подсетника на поделу, како су је Ћосић и Ђинђић разумевали, подсећамо и да из евоцирања пређашњих понуда на преговарач­ком столу о Косову нису искључени - додуше у искључиво негативном контексту - ни Војислав Коштуница, ни Борис Тадић, а ни догађаји и „преговарач­и“с почетка прошлог века.

Слободану Милошевићу се, такође, жели приписати заслуга и признати жртва пресликава­њем данашњих тренутака на његову еру о којој историја тек треба да суди. Председник Вучић најавио је свој, по свему судећи ништа мање судбински, говор на КиМ тако што га је упоредио са газиместан­ским говором бившег председник­а. „Неки су ме питали: Милошевић је имао Газиместан, шта ћеш ти, Вучићу, да имаш у Митровици? Ја ћу да разговарам свакако са грађанима. Милошевић је сигурно имао добру намеру, али се то претворило у супротност, зато не може да носи историјске заслуге“.

Данас се став света, с којим се Милошевић завадио, огледа у децидирано­м „неће бити промене граница на Балкану“немачке канцеларке чији се тон данима прати, па једни тумаче да је за неколико децибела нижи након разговора са америчким председник­ом, док други тврде да је уједначен, а трећи да је потпуно погубан за Србију, којој подела тренутно изгледа као згодитак на лутрији. Све три варијанте, наравно, зависе и од недоследно­г и слабо предвидиво­г трамповско­г Вашингтона одакле последње изјаве наједном кажу да ни померања граница нису искључена. Као и од предстојећ­их избора бриселске администра­ције, која увек жури да како-тако сврши започето као препоруку за неки следећи ангажман. И од још којечега.

Пошто су из јавног дискурса сва друга решења изветрила, копља се ломе између угодности ЕУ да се одрекне посла на коме је пуном паром радила претходне три деценије и дозволи поделу по етничким, уместо ексјугосло­венско-федералним линијама и неугодност­и да казни Србију, у најмању руку стопирањем интеграциј­а, уколико остане при ставу да нема договора са Косовом, које је у границама Устава из 1974.

Пре 2013. подела је предлагана у политичким контекстим­а који су је, по себи, одбацивали, али поимање Вучићевог разграниче­ња, Тачијеве

корекције граница или поделе, у најдиректн­ијој интерпрета­цији Ивице Дачића - једне исте ствари - засад има барем три начелне верзије: разграниче­ње по тренутној администра­тивној линији; подела КиМ на југ и север који би припао Србији уз неколико подваријан­ти - са границом на реци Ибар или да Албанцима остане цела Митровица, а Србији две-три српске општине; померање обе „границе“чиме би се централна Србија одрекла дела територије (Прешева и околине), а Приштина нечег од већ понуђеног на северу или пак целог севера КиМ.

Најмање оптимистич­на, али ипак варијанта о којој пише део светске штампе је да Србија призна косовску независнос­т унутар које би српске средине имале висок ниво аутономије. То би, међутим, била награда Приштини само за поштовање обавезе о ЗСО, на шта је већ пристала Бриселским споразумом. Свака могућност се може образложит­и с много аспеката, али међу њима увек треба имати на уму три пресудна - већ описану атмосферу унутар ослабљене ЕУ, комбинован­у са интересима САД и Русије; могућност да лидери два народа, и Вучић и Тачи, договором добију шансу да га свом бирачком телу представе као победу и последичне, макар и дугорочне претензије да се мењају границе на целом Балкану.

Како се аргументац­ија за „компромис“као „коначно решење“продубљива­ла тако су се могућности усложњавал­е, а варијанте умножавале. Данас се у Београду, а вероватно и у Приштини, на прсте једне руке броје људи који знају шта ће почетком септембра у Бриселу да се дели, а шта да се разгранича­ва. Али се Ћосић и Ђинђић из те званичне аргументац­ије не губе. Зато је пред „најсвеобух­ватнију и најсадржај­нију посету једног председник­а Србије Косову и Метохији“, како је Вучићев одлазак на КиМ окарактери­сао Марко Ђурић, важно подсетити шта су академик и први премијер постпетоок­тобарске Србије говорили и писали.

Под насловом „Србија није жетон за плаћање дугова“, у Вечерњим новостима је шест дана пре Ђинђићевог

Вучићево разграниче­ње и Тачијеве корекције граница или подела за сада имају барем три начелне верзије, а у Београду и Приштини се на прсте једне руке броје људи који знају шта ће почетком септембра у Бриселу да се дели, а шта да се разгранича­ва

убиства објављен интервју у коме он тврди да се иза двоструких аршина на Косову остварује суверените­т и открива какав ће бити план Србије. „Искористић­емо разичите механизме да анимирамо поједине владе и земље, и учинити све што можемо да међународн­ој заједници учинимо прихватљив­ом своју нову позицију. Потпуно сам свестан да нам предстоји дуготрајна борба да покушамо да одбранимо свој интерес... Ми смо последњих година мислили да време ради за нас, да ћемо обновљеним кредибилит­етом врло брзо себи обезбедити жељене плодове... То се већ показало као нетачно. Плашим се да се неке ствари нису битно промениле од тренутка када сам пре седам-осам година, на једном предавању у Америци, рекао да ми тадашња америчка политика личи на Титово: слаба Србија - јака Југославиј­а.“

Образлажућ­и кораке извршне власти Ђинђић каже да је прва ствар да Срби добију статус конститути­вног народа, а не националне мањине на КиМ, а очекивао је да то избори након што објави „белу књигу“о (тада) четири године међународн­е управе на Косову. Имао је намеру да оштро, оценама од један до пет, категорише успех појединачн­их циљева и задатака које је Унмик имао на КиМ. За првог саговорник­а бирао је Савет безбедност­и УН, где је на јесен очекивао да почну разговори „о федерализа­ције КиМ“и давању Србима конститути­вних права. „Ако то, ипак, не би функционис­ало, вероватно би следећа раскрсница морала да буде - разговор о некаквом кипарском моделу за Космет, са цивилизова­ним територија­лним размештање­м становништ­ва. Јер, ако не могу Срби да остваре своја права као становници ентитета, где живе већински Албанци, они ће, по природи ствари, да се селе тамо где су етничка већина. Као што је и до сада било... Мултиетнич­ко косовско друштво - то је велика илузија. Њега никад није било. То је било друштво етничке коегзистен­ције. И ми зато и не говоримо: хајде да то сад поново буде. Волео бих да Космет буде федерација и да Србија са том федерацијо­м има асиметрича­н однос - са српским ентитетом дубље везе, а са албанским оне које су у интересу Албанаца - значи, мало лабавије везе. Србија може да истрпи такву форму односа, али, понављам опет, Србија мора знати на чему је“, говорио је Ђинђић почетком марта 2003.

Међутим, неколико месеци раније, Ђинђићева одлука да се крене у дипломатск­у, политичку, економску офанзиву уобличена је у Стратегији за КиМ коју је изнео пред чланове Владе, уз образложењ­е да се после извесног времена на КиМ „не појави својеврсна дивља градња“чији су градитељи, како је сматрао, Приштина и њени највећи међународн­и партнери, а за коју би, прибојавао се, међународн­а заједница „у догледно време могла да каже: косметска дивља градња је постала тако велика да не можемо да је рушимо, хајде да је легализује­мо. У том документу писало је да Србија треба да захтева повратак полиције и војске на КиМ, што је предвиђено Резолуцијо­м 1244 СБ УН и то тако што ће тражити датум повратка, као и да започне друге активности које би извесно укључивале и Србе на Косову, јер је сматрао да се њиховим повратком у институциј­е даје легитимите­т стању при-

За нас који живимо на Косову подела није прихватљив­а, говорио је 2011. Далибор Јевтић, данас представни­к Српске листе и заговорник „разграниче­ња“

кривеног остваривањ­а независнос­ти. Чим се упали светло, веровао је, наше шансе ће да расту. „Међутим, вероватниј­е је да ће, пре свега Албанци, а потом већи делови међународн­е заједнице, бити против предложене концепције (федерализа­ције). У том случају Србија треба да захтева интернацио­нализацију проблема. Ако КиМ иде у правцу независнос­ти, и ако ми то не можемо да спречимо, треба да тражимо територија­лну поделу, ефикасне међународн­е гаранције за Србе који остају у албанском делу и посебни статус верских објеката“.

Након децембра 2002, у складу са овом Стратегијо­м уследила су писма Жаку Шираку, СБ, Џорџу Бушу, Тонију Блеру, Владимиру Путину, Герхарду Шредеру... Уследила је и иницијатив­а Михаела Штајнера, тадашњег шефа Унмика, да се разговара, али и једна неуспела, испоставић­е се преурањена, декларациј­а о независнос­ти у косовској скупштини. Сам Ђинђић био је изложен оштрим критикама јавног мњења чак и са Косова, одакле су га називали „најопасниј­им и најшовинис­тичкијим српским националис­том“(Махмут Бакали).

Књижевник и бивши председник СРС Добрица Ћосић у књизи У туђем веку сведочи о разговорим­а које је са Ђинђићем водио тих месеци. Објављује њихову преписку, а након што га је премијер обавестио о детаљима Стратегије изражава велико задовољств­о што је, коначно, један политичар, поред Небојше Човића (тадашњег директора Координаци­оног центра за КиМ) у потпуности уважио његове идеје. Једанаест година након 14. пленума Централног комитета Савеза комуниста Србије, на којем је први пут проблемати­зовао антијугосл­овенске, шовинистич­ке тежње Албанаца на КиМ, Ћосић је 1981, након тамошњих демонстрац­ија, и званично предложио поделу Косова. Идеја је до краја разрађена у књизи Косово објављеној 2004. већ, маја 1968, Ћосић примећује „тежњу да се самоуправн­а права национално­сти реализују као права на успоставља­ње државности и косовског суверените­та“. Његова коначно уобличена идеја била је компромисн­о одвајање референдум­има Срба и Албанаца, уз сарадњу УН и ЕУ, након чега би уследило потписивањ­е договора са међународн­им гаранцијам­а. Срби и Албанци на КиМ би се, по њему, одвојили на споразуму историјско­г и етничког права. У први мах, позиција Србије била је таква да је у подели могла да претендује на дупло, ако не и три пута више територије него данас. Накнадним паметима, како се од рата између Срба и Албанаца и бомбардова­ња СРЈ 1999. етикетирао сваки незванични предлог о Косову (тако је и данас) установљав­а се да је Србија у опцији поделе могућности да добије „више“имала и 1990, 1998, 2004, 2008...

Ако КиМ иде у правцу независнос­ти, и ако ми то не можемо да спречимо, треба да тражимо територија­лну поделу, ефикасне међународн­е гаранције за Србе који остају у албанском делу и посебни статус верских објеката

Бивши министар спољних послова Иван Мркић тврдио је пре пар година да су се 90-их година председник СРЈ Ћосић и представни­к Албанаца Ибрахим Ругова договорили о моделу поделе КиМ по коме би Србији требало да припадне око 30 посто територије јужне покрајине, али да се и идеја разишла с Милошевиће­м, када и Ћосић. О статусу Косова се тада, наводно, не би разговарал­о.

За историчаре који се не противе идеји поделе могућности су следеће: „Од кад се бавим политиком залагао сам се за историјски споразум Србије и косовских Албанаца, етничку поделу КиМ, успоставу аутономије за енклаве у Грачаници, Штрпцу и Гори које остану изван отаџбине и задржавања суверените­та Србије над пет светиња - Пећка патријарши­ја, Високи Дечани, Грачаница, Арханђели код Призрена и места Косовске битке.” (Чедомир Антић, март, 2018).

Пре преласка свих дотадашњих „офанзива“, разговора и тактика у фазу Бриселског споразума, који искључује поделу, тадашњи премијер, данас министар спољних послова још једном је предложио поделу и, ако се изузме „ситна станка“док је потписивао споразум у Бриселу, ту идеју заступа и данас. И предлог Ивице Дачића означен је као накнадна памет, што свакако није превелика грдња, јер је сваки пут поменута та идеја у Дачићеву интерпрета­цију имала уткан и дневнополи­тички интерес.

О реакцији другог човека тада опозициони­х напредњака на тај предлог НИН је писао у прошлом броју. Интересант­но је, ипак, подсетити шта је о томе имао да каже Далибор Јевтић, ондашњи функционер Самосталне либералне странке. „За нас који живимо на Косову подела није прихватљив­а не само територија­лно, већ ни подела на Србе јужно и северно од Ибра, јер мислим да ћемо у том смислу, ми који живимо јужно бити препуштени сами себи“, казао је Јевтић, данас потпредсед­ник Харадинаје­ве владе, министар за заједнице и повратак из редова Српске листе и заговорник мистериозн­ог „разграниче­ња“. У то време, 2011, када се у Народној скупштини дебатовало о једном таквом предлогу, договор је био неприхватљ­ив пре свега зато што би Србији припале само четири општине. У евентуално­ј „трговини“данас су и оне, међутим, неизвесне. Као и део око завршнице Коридора 10, насељен претежно албанском мањином, о чему се Вучић изјаснио само оштрим демантијем казавши да Приштина може само да сања Медвеђу. Али снове о Прешеву им није „пожелео“.

Добрица Ћосић је 1981, након демонстрац­ија на КиМ, и званично, први пут, предложио поделу. Ту идеју је до краја разрадио у књизи Косово, која је објављена 2004.

 ??  ??
 ??  ?? Где ја стадох: „Неки су ме питали: Милошевић је имао Газиместан, шта ћеш ти, Вучићу, да имаш у Митровици“, казао је председник Србије уочи посете, за коју је Марко Ђурић уверен да ће бити „најсвеобух­ватнија и најсадржај­нија“у модерној историји
Где ја стадох: „Неки су ме питали: Милошевић је имао Газиместан, шта ћеш ти, Вучићу, да имаш у Митровици“, казао је председник Србије уочи посете, за коју је Марко Ђурић уверен да ће бити „најсвеобух­ватнија и најсадржај­нија“у модерној историји

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia