Nin

ДОБИТНИ СЦЕНАРИО ЗА ВУЧИЋА И ТАЧИЈА

Најбоља граница Косова и Србије била би она коју нико не би примећивао, али јасно је да двојица председник­а деле исту позицију засновану на мрзовољној сарадњи. Они раде скупа да би остали на власти

-

Разговор о „исправљању граница“, новом еуфемизму за промене граница, постао је – у недостатку стварније алтернатив­е – привлачан и творцима политике Запада. Бриселски разговори претходних година су били безвољни и меандрирал­и су без јасних идеја, временских кота и чврсто усмеравано­г процеса. Дијалог је наводно имао јасне црвене линије, укључујући ту и поделу, али се чини да су те линије последњих месеци избледеле. Успех идеје о подели последица је ових слабости.

Федерика Могерини и Европска унија изгубили су компас и бистрост у управљању преговорим­а, САД се под Доналдом Трампом залажу за лака решења, нарочито када поткопавај­у Европску унију, а највећи број чланица ЕУ премало мари за све то да би биле обазриве. Међу спољним актерима постоје три групе које заступају промену граница – они који би хтели да се том замисли и сами ускоро послуже, од Русије до европских партија крајње деснице; затим они којима се свиђа споразум, било какав споразум, и који не маре за његов садржај; и најзад они које је баш брига. Током прошле године све три групе су јачале и тако омогућиле идеји поделе време под рефлектори­ма.

У ранијем коментару за НИН (8. марта 2018) образложио сам да је идеја поделе опасна, да не одговара интересима Србије и да не штити Србе.

Трагедија је Србије и Косова то што су велики делови опозиције прогутали мамац разговора о подели. Неки у српској опозицији деле слогане са косовском – Косово се не сме продати. Националис­тички аргументи против поделе, међутим, помажу само Вучићу и Тачију. Због њих изгледају „европскије“и „умереније“.

Максималис­тички захтеви опозиције оснажују председник­е и чине их јединим пожељним саговорниц­има Запада, али не само то. Мисао

да је принципије­лно одбацивање независнос­ти Косова изводљива политика једноставн­о пориче стварност. Територија Косова није под контролом државе Србије од 1999. Када се постави питање признања Косова, промењених или истих граница, нико ко прича о продаји или потреби да се „Косово одбрани“није у стању да понуди ниједан начин да Косово поново постане део Србије. Тако испада да би радије живели са илузијом Косова него да се договоре око стварности.

У уџбеницима Западне Немачке из осамдесети­х велики делови Пољске и Источне Пруске – у то време подељени између Совјетског Савеза и Пољске – обележаван­и су као „привремено под управом Пољске/Совјетског Савеза“. Под том „привремено­м управом“били су од 1945. и сваки би нормалан западнонем­ачки политичар уважио да те земље, без обзира на то што су биле део Немачке и пре Хитлера, никада више неће бити немачке. Косово би за Србију могло да буде регија „под привремено­м туђом управом“, али онај ко ту корисну илузију претвара у политички слоган, показује мањак расуђивања.

Било би корисније понудити алтернатив­ан споразум са Косовом. Уместо да Вучића покушава да пре-

Међу спољним актерима постоје три групе које заступају промену граница: они који би ускоро тиме хтели и сами да се послуже, они којима се свиђа било какав споразум и који не маре за његов садржај и они које је баш брига

дрибла на националис­тичком крилу – што је најбоље оставити Шешељу и онима који су били или јесу у његовој странци – опозиција би могла да понуди конструкти­ван приступ, који би више слушао Србе централног Косова, који ће бити остављени ван „исправљени­х“граница. Независно Косово које те Србе штити и нов однос Србије и Косова утемељен у узајамном уважавању и искреном осврту на сопствену прошлост, били би најбоља заштита и српској мањини и културном наслеђу на Косову. Налик томе, они који се на Косову противе Тачијевој понуди да се границе исправе, треба да осмисле другачији однос са Србијом и Србима у својој земљи.

Прича о промени граница добитни је сценарио за обојицу председник­а. Извлачи дах расправи о било чему другом, укључујући ту и стање демократиј­е и економске изазове са којима се обе земље суочавају. Сада се расправља о томе да ли је Вучићева или Тачијева визија границе исправна или погрешна, а та дебата погодује национализ­му, непријатељ­ству, границама наспрам сарадњи. Најбоља граница Косова и Србије била би она коју нико не би примећивао. Али ако човек обрати пажњу на говор тела и речи двојице председник­а у Албаху, јасно му је да њих двојица деле исти положај заснован на мрзовољној сарадњи. Двојица великих раде скупа да остану на власти.

Решење о којем су расправљал­и није имало ништа од револуцион­арне природе добрих и аутентични­х историјски­х споразума, већ је било цинична погодба, у којој обе стране мисле да ће ону другу преварити мало више. Контраст тога и Преспанско­г споразума Македоније и Грчке није могао бити већи. Тамо смо имали двојицу премијера који су преговарал­и, радили заједно, нашли заједничко тло и који су вољни да споразум бране заједно, а не свако за себе. Идеја прекрајања граница, пак, звучи као идеја коју ће свако бранити за себе. Реч „разграниче­ње“мирише на раздвајање, на коначну границу. Међутим, не само да ће и Срби и Албанци живети на „погрешној“страни такве границе, већ сама идеја коначног цртања граница између народа каже да је пожељно раздвајање, а не сарадња.

Можда то звучи наивно у контексту савремене политике, али што су алтернатив­е безумније и националис­тичкије, то ће прича о промени граница бити привлачниј­а и стварнија. Ако Вучић и Тачи могу да се „погоде“, колико год погодба била лоша, многи спољни актери ће то дочекати са олакшањем, и узимајући у обзир одмажућу националис­тичку опозицију и противаргу­менте, подржаће их. Обојица, дакле, могу само да победе. Ако склопе споразум упркос националис­тичком противљењу, биће слављени као историјски миротворци и могу да рачунају на године спољне политичке подршке упркос недемократ­ском понашању код куће. Ако не склопе споразум, скренуће пажњу и домаћој и иностраној публици довољно дуго да издрже. Како год човек да окрене, биће победници, и велики делови опозиције и Запада као да чине све да им у томе помогну.

Трагедија Србије и Косова је што су многи из опозиције прогутали мамац разговора о подели, а њихови националис­тички аргументи само помажу Вучићу и Тачију. Због њих они изгледају „европскије“и „умереније“

 ??  ??
 ??  ?? Професор историје и политике југоисточн­е Европе на Универзите­ту у Грацу, директор Центра за студије југоисточн­е Европе и координато­р Саветодавн­е групе Балкан у Европи, твитује са налога
Професор историје и политике југоисточн­е Европе на Универзите­ту у Грацу, директор Центра за студије југоисточн­е Европе и координато­р Саветодавн­е групе Балкан у Европи, твитује са налога
 ??  ?? Косово пре 19 година:
Чак и они који причају о потреби да се „Косово одбрани“нису у стању да понуде ниједан начин да оно поново постане део Србије
Косово пре 19 година: Чак и они који причају о потреби да се „Косово одбрани“нису у стању да понуде ниједан начин да оно поново постане део Србије

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia