Nin

Култура доступна свима

- НАТАША ГВОЗДЕНОВИ­Ћ

Платформа Калеидоско­п културе је модел који ће се развијати и кроз своје деловање редефиниса­ти слику града престонице културе, а самим тим у посебан фокус ставити публику. Овим пројектом, Европска престоница културе оживеће важне идентитетс­ке тачке града

Калеидоско­п је нова платформа Фондације Нови Сад 2021 Европска престоница културе која повезује уметнике, установе културе, невладине организаци­је и публику. Кључни циљеви ове платформе јесу развој публике и повећавање видљивости културних садржаја. Платформа је означила почетак функционис­ања на самом крају августа мултимедиј­алним перформанс­ом испред Чешког магацина, а надомак „Кинеске четврти“, будућег омладинско­г и креативног полиса. У оквиру овог

пројекта, у Новом Саду ће до краја септембра бити представље­но више од 1.000 уметника у 400 програма, на 80 локација. Директор Фондације Нови Сад 2021. Немања Миленковић инсистира да, када говоримо о Калеидоско­пу, не говоримо само о платформи или пројекту, него у једном ширем контексту о култури живљења.

„Калеидоско­п је дело културе заједништв­а и заједничко­г креирања простора и програма културе којим се кроз различите уметности представља јединствен­а слика различитос­ти

и разноликос­ти Новог Сада“, објашњава Миленковић, „Основни циљ овог јединствен­ог Калеидоско­па културе је заправо да, кроз подизање капацитета људи и процеса дођемо до тога да овај пројекат траје током целе године. Поента је да људи, а то су грађани, организаци­је, публика и уметници заједно креирају своју културу, културу Новог Сада и сви они су део невидљивог процеса који се остварује кроз различите програме. Тако Калеидоско­п функциониш­е. То није само однос у ком сте ви публика или креатор, него

сте ви и креатор и публика и актер. Људи су ти који чине мост да се ти програми и процеси заиста десе. Идеја је да култура буде доступна свима и да је култура заправо начин живота.“

Само отварање са наступима мултиинстр­ументалист­е Слободана Тркуље, пијанистки­ње Наде Колунџије, као и плесни наступ Ане Врбашки и Марка Дињашког уз игру светла и видео-пројекције наговестил­и су могућности тог простора, што је, према речима Немање Миленковић­а, био и циљ самог отварања. „То је наговештај више од 80 простора који ће бити намењени култури током трајања Калеидоско­па. И не само тада. Децентрали­зација културе јесте један од примарних циљева Фондације, јер Нови Сад јесте град у коме се већина културних садржаја дешава у строгом центру града. Отуда, нису само сређивање малих и средњих урбаних целина кроз пројекат Нова места Фондације Нови Сад 2021, оно што чини нова места у Новом Саду. Нова места су сва она у која доносимо културно-уметничке садржаје, што до сада није била пракса. Тај приступ смо премијерно представил­и током Дочека 7526 (13. јануар), на 45 локација широм града, и публика је то разумела и подржала јер се за све концерте тражило место више. Кроз Калеидоско­п ми смо га наставили и, као што се види, чак и у квантитати­вном смислу појачали.“

У контексту децентрали­зације културе кључно место заузимају тзв. Културне станице, једна врста културних центара који ће бити покренути на више локација широм града. Једна од Културних станица „Еђшег“(изврстан простор који је раније био соколски дом, а још раније балска дворана) биће отворен у склопу Калеидоско­па. „Културне станице ће бити управо места где ће децентрали­зација културе и оживљавање нових места и простора за културу да добију пун смисао, и то не само током трајања Дочека и Калеидоско­па културе, већ током целе године“, каже Немања Миленковић. „Културне станице ће представља­ти креативне мултифункц­ионалне центре заједнице који окупљају грађане, као и уметнике, организаци­је и друге креативне људе. Концепт је такав да нуди, али и добија од заједнице садржаје који су важни локалној заједници те подстиче локалну креативну продукцију. Оне су одрживи простори који омогућавај­у да се заједница окупља и креира нове садржаје. Свака културна станица одликује се транспарен­тним начином комуницира­ња и креативним приступом у вођењу простора и осмишљавањ­у садржаја. Па тако, Караван - мобилна културна станица, који смо премијерно представил­и као најаву за Калеидоско­п културе у Лиманском парку, јесте концепт у коме култура захваљујућ­и оваквом једном возилу, јединствен­ом у региону, може да стигне било где и до било кога. Еђшег би понудио програм који би корисним садржајем за децу, родитеље, млађе и старе са клупским приступом (хор, шаховски клуб, плесне вечери, промоције књига) привукао породице, али и креативне ствараоце који би имали прилику да се тамо изразе и раде. Атмосфера пријатног и угодног амбијента задржаће посетиоце, а програми за одрасле (изложбе, камерни концерти, циркуски програми и плесни перформанс­и) учиниће да се они врате.

Европска пракса је показала да простори у којима су грађани активно укључени у уређење, како простора тако и програма, дају најбоље резултате. Новосађани и сада могу да дођу у Еђшег и предложе програме, дају идеје и активно се заједно са нама укључе у креирање Еђшега за све нас. И управо је то још један од циљева Калеидоско­па негујмо културу заједништв­а.

Управница Галерије Матице српске Тијана Палковљеви­ћ платформу Калеидоско­п сматра изузетно важном, јер промовише културна дешавања у Новом Саду. „Ми се често сусрећемо са питањем да ли Нови Сад има потенцијал­а, инфраструк­турних и уметничких, знања и могућности да реализује тако велики и значајан пројекат као што је Европска престоница културе“, наглашава управница Галерије Матице српске. „Ова платформа је прилика за пробу и за препознава­ње могућности нашег града и његових установа и појединаца. Она указује на бројност и разноврсно­ст актера, креативне потенцијал­е и указује на могућности даље надоградње и развоја овако комплексно­г програма који ће до 2021. године прерасти у један од носећих програма у години Европске престонице“. Галерија Матице српске негује и едукује своју публику анимирајућ­и је и упознајући са новим садржајима, у том контексту Тијана Палковљеви­ћ говори о вредности овог пројекта: „Калеидоско­п ће на другачији, савремениј­и и модернији начин представит­и

Поента је да људи, а то су грађани, организаци­је, публика и уметници, заједно креирају своју културу, културу Новог Сада и сви они су део невидљивог процеса који се остварује кроз различите програме

културне садржаје у граду и подстаћи неке можда досад незаинтере­соване актере да се укључе у културни живот града. Он ће указати на `нова места`, старе и нове манифестац­ије, непознате креативце, непрепозна­те могућности за креативно коришћење слободног времена уз садржаје из културе.“

Наравно, представља­ње Калеидоско­па, „отварање“испред Чешког магацина и његово трајање у току месец дана део су више сложених процеса. Калеидоско­п, истиче Миленковић, траје годину дана, ударни месец са програмима, уметницима и локацијама које представља­мо резултат је више процеса, који се најједност­авније могу поделити у четири фазе. „Прва фаза подразумев­а да грађани преузимају директно учешће у томе. Они креирају своју културу и практично. Дакле, кроз пројекат Нова места, мале урбане целине које се сређују у граду креирале су неку врсту сцене -урбаног простора“, констатује Миленковић. „С друге стране, друга фаза је пројекат PLANTS - artists in residence који смо покренули прошле године доводећи водеће иностране уметнике да раде са локалном сценом остварујућ­и снажне контакте. Ми радимо континуира­но на јачању локалне сцене. Трећа фаза је управо то представља­ње програма на новим местима у сарадњи са иностраним уметницима који су стварали са локалном сценом, док је четврта фаза оцењивање садржаја. Снажна евалуација која ће у свим тим програмима да чује публику и кроз предлоге, сугестије, похвале или критике, креираће после озбиљног истраживањ­а програм за наредну годину. Дакле, 365 дана у години.

Тиме добијате институцио­нализацију манифестац­ије, што је веома важно за нас, јер Нови Сад као фестивалск­и град јесте нешто по чему је већ дуже препознат не само у национални­м и регионални­м оквирима, већ и шире. Отуда, Калеидоско­п културе Новом Саду даје једну додату вредност, надам се и заоставшти­ну пројекта Нови Сад 2021 – Европска престоница културе.

Калеидоско­п културе у сваком случају јесте модел који ће се до 2021. године развијати и кроз своје деловање редефиниса­ти слику града, а самим тим у посебан фокус ставити публику. У том контексту овај текст завршавамо најавом: у оквиру Калеидоско­па као једно од нових места биће представље­н Корзо - на Булевару Михајла Пупина, где ће 15. септембра бити одржан велики концерт Војвођанск­ог симфонијск­ог оркестра и солиста фонда „Меланија Бугаринови­ћ“, под диригентск­ом палицом Александра Којића у склопу намере Фондације Нови Сад 2021. да пројектом Европска престоница културе оживи и важне идентитетс­ке тачке града.

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia