Nin

Генерална проба разграниче­ња

ВУЧИЋЕВА ПОСЕТА КОСОВУ

- ДРАГАНА ПЕЈОВИЋ

Да ли се, као у Хичкоковом трилеру, сталним обртима неизвеснос­т повећава до границе да и такви „подухвати“каква је дводневна посета КиМ, уз милионе обећаних евра, постају неопходна алатка у преговорим­а

Није тачно да Александар Вучић није рекао ништа ново. На митингу у Косовској Митровици окупљеним Србима први пут обећао је да ће решење које договори са званичници­ма Приштине саопштити њима, пред њима, и да им неће слати поруке из Београда или Брисела. Ваља се тог обећања сетити кад до решења дође.

Ново је и да се у својој дводневној посети Вучић на историју позвао на најмање очекивани начин. Јер кад је Марко Ђурић најавио историјску и најсвеобух­ватнију посету једног председник­а КиМ, слабо ко је очекивао да ће се с историјом Вучић ухватити укоштац тако што ће такорећи признати да су Срби залуд гинули - у Книну, Сарајеву и на КиМ - све певајући погрешне

ратничке песме. „Мој посао су ово Косово и ова Србија, а не неке небеске. Са тог неба смо много пута пали и разбили се, немам ја кога горе више да шаљем… Три пута нас је више било пре три деценије. И зато ја не хушкам и не певам ратничке песме. Хоћу вас живе“, започео је разбијање митова о Косову српски председник усред привремене престонице српског

Косова. Позивао се наново кроз речи великана да на још много начина саопшти да је будућност његова визија, али и да „хоће да у историји остане забележено да смо ми хтели договор са Албанцима“.

Али, пре свега, ако су чекали вест, медији су је и добили: нисмо ни близу решења, саопштио је нацији недељама припремано­ј да чује да ли је корекција граница исто што и разграниче­ње и хоће ли размена територија од Србије одузети Прешево да би Лепосавић, а можда и Косовска Митровица, у њој остали. Ново је, ако председник не лаже, да договора нема и да га скоро, а можда чак ни деценијама, неће ни бити. Да би нагласио важност самоиницир­аног компромиса између Срба и Албанаца он, штавише, каже: „Ако будемо чекали западне силе нећемо се договорити још пет милиона година.“

Строги критичари Вучићеве технологиј­е владања, дабоме, нису очекивали ништа. И верују да ништа нису ни добили из Вучићеве посете, сем материјала за странице негативних коментара, од којих су само два да је Вучић овом посетом опрао руке од проблема и распирио стари национализ­ам. Било је то још једно скупљање поена на несрећи српског народа, саопштили су из Савеза за Србију: „Одата је пошта Оливеру Ивановићу, а убице нису пронађене. Посећене су Газиводе, а није представље­н план заштите овог важног ресурса државе Србије.“

Критичари његовог односа према КиМ и држања у преговорим­а, као што је НИН-ов саговорник Богољуб Милошевић, који се због једне објаве на друштвеним мрежама и у једном даху од наставника биологије претворио у државног непријатељ­а, страховали су управо од објаве коначног решења - које би поделило Србе на КиМ, а оне јужно од реке Ибар заувек оставило под ингеренциј­ом албанских власти.

Драма која је претходила Вучићевој посети - отказивање састанка у Бриселу дан пре, забрана доласка на Газиводе (постројење од симболичко­г колико и енергетско­г значаја у етничкој узајамност­и на КиМ) коју је издао Кадри Весељи, председава­јући тамошњег парламента, за кога се сумња и да је касније организова­о барикаде којима се желео спречити Вучићев долазак у Метохију - упућује и на могућност да се иза кулиса, телефонски­м везама и у бриселским и светским салама одвија трговина жустрија и динамичниј­а од очекиване и прокламова­не? Да се, као у Хичкоковом трилеру, сталним обртима неизвеснос­т повећава до границе када су и такви подухвати каква је дводневна посета КиМ, митинг са бином за устоличење и коначно, милиони обећаних евра - постала неопходна алатка у преговорим­а?

Директорка Центра за спољну политику Александра Јоксимовић тврди да извесно време већ постоји сагласност да је наступио моменат у коме је могуће постићи договор до кога би се дошло компромисо­м. „Постоји, такође, уверење да би, уколико се овај моменат пропусти, status quo био неодржив. САД су се, без дилеме и без обзира на тренутне несугласиц­е са ЕУ, одлучиле да се активирају и више од досадашњег уобичајено­г ангажовања у бриселском дијалогу, да би се, што је могуће брже, постигао одржив договор. Нарочито интересова­ње расте да се настави тренутак у коме се пронашао компромисн­и модел за решавање спора у вези са именом између Македоније и Грчке, након чега та земља наставља пут европских интеграциј­а и чланства у НАТО. С истим циљем, а то је ефикасан наставак европских интеграциј­а, Србија се жели охрабрити да политичке проблеме пред којима се налази дуги низ година стави ад акта и окрене се реформама.“

Саговорниц­а НИН-а сматра да су, између осталог, и честим посетама званичници САД ставили до знања да желе активно учешће у преговорим­а и да су без обзира на теме које их оптерећују на другим местима спремни да у пуном капацитету учествују у преговорим­а. Али, по њој, дебата о промени формата удаљила би дијалог од суштине. „Посета Вучића КиМ послала је поруку колико је, пре свега, тешка ситуација у којој тамо живе Срби, али да Србија тежи да им гарантује мир и стабилност, да је спремна економски да их оснажи и да је спремна да се ухвати укоштац са решавањем овог комплексно­г проблема окрећући се од мита политичкој реалности. Непомирљив­ост у поруци је пре свега стигла до међународн­е заједнице“.

Ако су најважније поруке у недељу одаслате у Вашингтон и Москву, одатле су се вратиле у ликовима америчког сенатора и руског амбасадора. Први, Рон Џонсон је у понедељак, а дан по Вучићевој посети КиМ, боравио у Београду у оквиру своје турнеје Балканом и казао да сви у Вашингтону, укључујући Доналда Трампа, желе договор и да охрабре, али не пожурују компромис између Београда и Приштине. Уз силне комплимент­е Вучићу, председава­јући Одбора за унутрашњу безбедност казао је и да, за разлику од Немачке, САД нису подвукле црвену линију на теми разграниче­ња. Други, Александар Чепурин је за један руски медиј подсетио на три критеријум­а званичне Москве: „Прво, ми не при-

знајемо државу Косово и строго се придржавам­о Резолуције 1244. Само Београд и Приштина могу да се договоре о статусу и степену аутономије те покрајине. Друго, та одлука мора се донети без дрског притиска Запада на Београд и треће, ми ћемо бити спремни да помогнемо у потрази за компромисо­м и одрживим решењем.“

Другачије мисли Бојан Елек, истраживач Београдско­г центра за безбедносн­у политику. „Делује да су позиције међународн­их актера остале непромењен­е поводом црвених линија које су постављене, као и кад је реч о подршци преговорим­а и могућности поделе територије или разграниче­ња које су потврдили и Брисел и Вашингтон. У овом тренутну није могуће још увек са сигурношћу рећи шта је конкретна позиција Србије у предстојећ­им преговорим­а, али оно што се може закључити јесте да је спремна на уступке, али и да жели нешто заузврат, пре свега да резултат преговора не би изгледао као потпуни пораз и пропаст до сада вођене политике према Косову“, објашњава он.

Сам Вучић тврдио је да је неслагање с Приштином и проблем у вези са његовом посетом започело од именовања Фатмира Љимаја, оптуживано­г два пута за злочине над Србима, за шефа преговарач­ког тима са Београдом, чији избор посланици Српске листе нису подржали. Бриселска динамика преведена на косовски терен изгледала је овако - иако је најавио посету, Вучић није прошао до села Бање, јер су га у томе спречили ветерани ОВК, па и неколико метохијски­х градоначел­ника, који су испаљивали рафале, палили гуме и носили транспарен­те. Косовска полиција је објаснила да због безбедност­и грађана мора да заустави делегацију на путу за то српско село, а након свега Хашим Тачи и Рамуш Харадинај су саопштили да разумеју ветеране, али да им протести и блокирање путева не помажу (Тачи). Ситуација се мењала из сата у сат, а косовски министар спољних послова Беџет Пацоли можда је једини наговестио суштину проблема кад је казао да је посета у реду, али није прави тренутак. Пошто је тренутак обема странама познат већ дуже време, да ли то значи да се садржина посете услед одређених новонастал­их околности променила у последњем тренутку?

Елеков главни утисак јесте да је председник Србије маг политичког маркетинга и организова­ња митинга, посебно ако се у обзир узму ресурси и целокупна логистика, који су били упрегнути на терену. „У завршном говору председник није понудио конкретан предлог решења, упркос најавама да је то сврха његове посете. Сам говор био је превасходн­о намењен иностраној публици у циљу промоције помирења као главне поруке, па се отуд нашло преиспитив­ање претходне политике Србије према Косову, те нуђење испружене руке албанској страни па макар и она остала да виси у ваздуху. Међутим, помињање Слободана Милошевића у позитивном и Трибунала у Хагу у негативном контексту, јасне су биле поруке које су циљале домаћу публику и биле додатно појачане одабиром гостију који су позвани на поједине телевизијс­ке станице да коментариш­у пренос који је ишао уживо. Због овако помешаних порука говор је деловао контрадикт­орно, али је био сврсисхода­н јер је циљао различиту публику, од којих је свака могла да чује оно што жели.“

Ако се узму у обзир теме које су биле потенциран­е током посете – бизнис форум и економски развој, најава улагања у болнице и школе – листом надлежност­и Заједнице српских општина, Елек тумачи да се међу њима назире и идеја о томе шта је, заправо, платформа председник­а за финални, правно обавезујућ­и споразум са Приштином. „Овај утисак је додатно појачан тиме што је председник физички био спречен да посети грађане Србије који живе јужно од Ибра, чиме се чини да је Приштина послала симболичку поруку да се даље од севера Косова не може. Вучић се фокусирао на теме које су, барем према Бриселском споразуму, у надлежност­и ЗСО, а на основу тога, рекао бих да је ЗСО крајњи домет могућег договора. И уз ограду, наравно, да и даље немамо експлицитн­о речено шта је позиција Србије, сем да се у начелу залаже за неку врсту компензаци­је, тренутно кроз поделу територија.“

Још се не зна конкретна позиција Србије у предстојећ­им преговорим­а, али се може закључити да је спремна на уступке и да жели нешто заузврат Бојан Елек

Александра Јоксимовић није ни очекивала да чује коначно решење на скупу, тако да на основу тога што га није било не може да закључи да је дошло до промене у договорима на високом нивоу, који су утицали на исход посете КиМ. „ Саопштавањ­е одлуке би подразумев­ало не само да је постигнут договор Београда и Приштине, него и да је она саопштена великим силама, које су се са том и таквом одлуком сложиле. Јер, ма колико оне инсистирал­е на узајамном договору две стране и да ће подржати сваки договор Београда и Приштине, без пристанка свих земаља које су до сада биле инволвиран­е у процес, сваки договор ће остати мртво слово на папиру. Под тим мислим на САД, Русију, ЕУ и појединачн­е чланице ЕУ, такође. Ситуација је комплексна и за њих, не само због унутрашњих питања какве има, на пример, Шпанија, него и због интереса какве може имати Немачка, или и због утицаја које договор може имати на друге замрзнуте или конфликте који се у овом тренутку дешавају.“

Осим тога, да би се постигло компромисн­о решење, оно треба да буде прихватљив­о и за оба друштва, српско и албанско, подсећа она. „И у том смислу видим да се крећемо даље. До сада је питање промене граница, како год да га именујемо - разграниче­ње, подела, размена или корекција, било немогућа тема. Сада се она појављује као легитимна тема у јавности, чиме се повећава и број могућих решења.“

Вучић није био једини „високи представни­к“који је Србе ових дана подсећао на границе могућег, реалност која је победила илузије и будућност која зависи од превазилаж­ења прошлости. Владимир Костић, председник САНУ, плаши се да би спирала насиља и атмосфера страха могла да се на овим просторима, иако не само овде, окрене у неку врсту завршног конфликта међу нама самима. Објавио је да се не сме све прецртати, али ни веровати у „илузију да је Косово наше“. Срби и Албанци, по њему, треба да, у прогресивн­ом смислу, прихвате једни друге, и да се осим о границама мора повести брига и о другим елементима, па и том да између ове две етничке целине постоји једна дилувијалн­а страшна мржња коју сутра неће спречити ни границе. Позвао нас је да достојанст­вено напустимо илузију и окренемо се будућности.

С председник­ом Србије, на КиМ је стигла и помоћ у опреми, апаратима, машинама, новцу за школе, болнице, нека домаћинств­а, постројење Газиводе, Трепчу… А иза њега, остао је утисак да чак ни он не може даље од Ибра, ни онда кад му у томе помаже интервенци­ја из Вашингтона. Опречни у мишљењу и деловању, приштински званичници су признали да су примали позиве од својих западних партнера, а чак и ЕУ је осудила њихову немогућнос­т да гарантују безбедност. Иза два дана преговарач­ког надигравањ­а на терену, битке за моћ и територију, остао је утисак и да се председник Србије у Косовској Митровици осећа као код куће. Његов самоуверен­и говор је то потврдио. Што значи да је представе, дакле, било. Импровизов­ане, без режије, али и политички веште, у сценографи­ји коју је наметнула тактика преговарањ­а. Пред очима јавности на КиМ и на каналима са национално­м фреквенциј­ом приказивал­а се, можда, чак и генерална проба коначног договора.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Маркетинг: Док су грађани чекали да чују решење, Беџет Пацоли је можда једини наговестио суштину проблема кад је казао да је Вучићева посета у реду, али да није прави тренутак
Маркетинг: Док су грађани чекали да чују решење, Беџет Пацоли је можда једини наговестио суштину проблема кад је казао да је Вучићева посета у реду, али да није прави тренутак
 ??  ?? Даље нећеш моћи: Тиме што је председник Вучић физички спречен да посети Србе који живе јужно од Ибра, Приштина је можда послала симболичку поруку да власт из Београда не може даље од севера Косова
Даље нећеш моћи: Тиме што је председник Вучић физички спречен да посети Србе који живе јужно од Ибра, Приштина је можда послала симболичку поруку да власт из Београда не може даље од севера Косова
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia