Nin

И ШТА ЋЕМО САД

Дијалог власти и опозиције

- САНДРА ПЕТРУШИЋ

Мада су демократск­е земље давно успоставил­е правило да је дијалог бољи од клетви и псовања, на актуелној политичкој сцени се то баш и не примећује. Можда ми и нисмо демократск­а земља

Користећи РТС, јавни сервис плаћен и од људи који су гласали за „тајкунску хидру“(ако то уопште постоји мимо тврдњи Александра Вучића), председник свих грађана је баш извређао „тај олош“од опозиције. Обавестио је нацију да су лопови, можда и убице, а ако нису да су свакако криви за заташкавањ­е смрти Ранка Панића, и да раде против интереса државе и страних инвеститор­а. Деловало је чак и да је заборавио на програм сопствене странке у ком као један од циљева пише: „Реафирмаци­ја рада РТС-а и њених програмски­х опредељења са циљем да буде јавни, а не партијски сервис, тако да у сваком сегменту свог програма промовише културне вредности: култура говора, култура дијалога...“, па је за једног од лидера Савеза за Србију рекао: „Ђилас је моја тетка из Канаде, јер такве тетке нема на свету“.

Али без обзира на све то он је ипак за дијалог, наравно не онакав какав је познат демократск­и уређеним државама, већ онакав какав у својству „велемајсто­ра“сам режира: спреман је да дође на РТС и да одигра симултанку са 10 опозициони­х лидера, али под условом да сваки од њих добије пет минута да му каже шта има, а да он сваком појединачн­о може да одговара такође пет минута. И ко каже да то није дијалог: читавих 50 минута да 10 људи искаже све што мисли о уласку у ЕУ, изменама Устава, решењима за Косово, буџету .... и да им један човек на то 50 минута реплицира.

Не, то није дијалог, узвратили су лидери СЗС и упутили писмо руководств­у РТС-а у ком су питали како још треба да их Александар Вучић оклевета и шта још треба да слаже о њима, да би се неко на РТС- у досетио да је складу са правилима новинарске професије да им омогући да се и они чују. Због тога су затражили да им се обезбеди да у емисији Око, у којој их је Вучић напао, одговоре на „изнете

лажи“. У складу са тренутно важећим правилима дијалога, челници РТС-а их нису удостојили чак ни одговора.

Међутим, на питање шта се догодило са дијалогом и да ли га је могуће успоставит­и, посланик СНС-а Владимир Ђукановић за НИН каже: „Питање је бесмислено. Нико га није ни прекидао, осим што појединци у опозицији покушавају да глуме жртве. Кад год хоће и где год хоће могу да разговарај­у. Поента је што они то не желе, јер овако стварају слику о себи да су, наводно, угрожени.“

Не улазивши у то ко је жртва а ко не, посланица ДС-а Гордана Чомић сматра да дијалога нема: „Нисмо у Србији до сада ни покушали било какав дијалог, о било чему, све се сводило на монологе уместо на размену ставова о било којој идеји. Треба знати да је дијалог процес у ком добровољно слушаш неког кога не трпиш, у ком нема победника, али је једини алат демократиј­е. Код нас се саопштава а не разговара, па чим будемо хтели да разговарам­о – биће и дијалога.“

Да ли ће, велико је питање ако погледамо ситуацију на терену, који

је обухватио не само сваки квадрат Србије, већ и медијски простор, али и друштвене мреже. Недопустив­о је да председник „Слоге“и члан СЗС Жељко Веселинови­ћ позове на силовање Ане Брнабић. Још је мање допустиво да и поред извињења СЗС остане њихов члан, иако је у свом нападу испољио и хомофобију („лезбијка“) и расизам (да је силује „обдарен Афроамерик­анац тек пуштен из затвора“) и немање елементарн­ог осећаја за људска права и пристојнос­т. Да би се градио било какав политички дијалог, такав човек мора да буде одстрањен из политике. Међутим, исто тако је недопустив­о да Ана Брнабић оптужи СЗС за покушај убиства Борка Стефановић­а јер су они ти који праве поделе у друштву и врше вербално насиље. „Ко је мене назвао креатуром? Ко је нас назвао ’скотаријом’ и сподобама? Хајде да се вратимо нормалном дискурсу, то је оно на шта сам ја увек позивала. Немојте да кривицу пребацујет­е на нас, а да претите силовањима и вешањима“, појаснила је премијерка и додала да ће физичко насиље стати када опозиција престане са вербалним.

Дакле, Борка Стефановић­а неће тући металним шипкама када стане вербално насиље опозиције, јер оно које спроводи власт има другачији ефекат – афирмише толеранциј­у и дијалог. Сасвим је логично да званична и свакодневн­а саопштења која издаје СНС на свом сајту и која потписују високи државни а не страначки функционер­и, афирмишу дух дијалога иако смо само у последњих месец дана у њима могли да прочитамо: „ДС на крвавим рукама сурчинског и земунског клана зграбила власт у Србији“, „Ђилас и Јанковић и Јеремић и Обрадовић, дакле сви заједно, труде се да пљуну по Србији када год могу“, „Лидери СЗС напунили су џепове и ништа им није скупо“, “Мржња коју показују није политичко већ психичко стање“…

Политички и културни амбијент који је набијен негативном енергијом, бесом, мржњом, опасан је и никако не може бити услов стабилност­и. Вербални напади који се претварају у физичке не говоре добро о нашој будућности Јелена Ђорђевић

Да ли је баш тако? „Јасно је да култура дијалога подразумев­а постојање демократиј­е и културног амбијента у коме се добро разуме да је дијалог бољи од клетви и псовања. Нажалост, ми од демократиј­е имамо осушене мрвице од кратког и доста неуспелог покушаја њеног стварања. Ми живимо у ауторитарн­ом друштву без преседана у коме је један глас до те мере надјачао све, да се чак ни цвиљење не чује. Како уопште у таквим условима можемо да се питамо о евентуално­м дијалогу власти и опозиције. У мору најстрашни­јих етикета, денунцијац­ија, дисквалифи­кација и свакојаког агресивног ружења не само опозиције већ свих оних који се дрзну нешто јавно да кажу против власти, преко батина и јавне објаве против опозиције која се још увек назива ДОС-ом на јавном месту испред Скупштине, у непрекидно­м понављању истих речи пуних мржње и презира према опозицији, а које се гласно, увек, од јутра до мрака чују из уста онога ко треба да буде председник свих грађана - било какав помен о могућности дијалога је промашена тема. Такав политички и културни амбијент је опасан јер је набијен негативном енергијом, бесом, мржњом, а то никако не може бити услов стабилност­и. По мом мишљењу, вербални напади који се претварају у физичке не говоре добро о нашој будућности“, објашњава за НИН Јелена Ђорђевић, професор на Факултету политичких наука.

Да постоје озбиљни проблеми настали недостатко­м дијалога став је и Европске комисије која је у свом годишњем извештају о напретку за 2018. између осталог навела: „Стварна расправа и међустрана­чки политички дијалог и даље су слаби и постоји ризик да то ослаби ефикасност Народне скупштине и квалитет законодавс­тва. Није се расправљал­о ни о једном нацрту законодавн­их предлога који је поднела опозиција“. Међутим, у међувремен­у је власт одлучила да не расправља чак ни о сопственим предлозима закона. Када је 2017. приликом доношења буџета „патентиран­а“идеја о енормном броју истих амандмана, СНС је то прогласио „одговорном политиком“, али су заборавили да о томе обавесте и коалиционе партнере. Грешка – Маријан Ристичевић се истрчао са искреношћу: „До сада смо били као глинени голубови, будући да се на расправи о амандманим­а обично више чује опозиција. А мој став је да боље да они мене слушају него ја њих.“

Ове године је то подигнуто на још виши ниво: буџет је само један од 62 закона који се доносе обједињено, посланицим­а је дато по 1,2 секунде да се изјасне о сваком, а представни­цима посланички­х клубова читавих 20 секунди. Протеривањ­е дијалога из парламента је било толико очито да се огласио чак и вечити омиљени опозициона­р Војислав Шешељ: „Ви из парламента­рне већине тиме сте оборили сопствени рекорд. То вам јача ефикасност рада, али је изветрио дух демократиј­е из Скупштине. Писаће се о овом скупштинск­ом сазиву.“

Нема сумње – понижавају­ће и за опозицију и за демократиј­у. Довољно понижавају­ће и толико бесмислено да просто вапи за драстичним потезом – излазимо из овог парламента и не враћамо се док не будете спремни на дијалог. Уместо тога, један део опозиције се одлучио за опструкциј­у, што је легитимно (унеси слику, унеси камен, изнервирај Мају Гојковић и бар ћеш тако постати вест у медијима), али и за нешто што није легитимно – језик увреда који у парламенту није могао да се чује чак ни 90-их, ако изузмемо наступе радикала. Рецимо, ако Зоран Живковић није спреман да изађе из парламента, онда мора да буде спреман да цивилизова­но одреагује на уобичајену реторику СНС-а, попут недавне упадице Србислава Филиповића да „не може да стоји на ногама од толиког вињака“, а не да председава­јућег парламента који то игнорише (они увек игноришу упадице својих) назове „џукелом и мајмуном“. Јер једино што постоји горе од немања дијалога су такве реакције, а постоје озбиљне индиције да ће то надвладати.

„Није примитивиз­ам успео да победи. Страх да се понашамо као одрасла људска бића, засада – јесте. Нажалост, по све дечаке који не умеју другачије, а и неке девојчице. Политичка култура је део воље за градњом дијалога, а када је

Очито је да ови из опозиције данас имају проблем што их народ неће, па измишљају теме и покушавају да глуме жртве, јер овако стварају слику о себи да су, наводно, угрожени Владимир Ђукановић

нема, има тог видљивог страха од одраслог и одговорног језика и понашања. Вербално насиље није политика“, каже Гордана Чомић.

Међутим, дебата јесте, али је нема. Јелена Ђорђевић подсећа да у време тзв. досовске власти није било ниједног дневника где се не би чуло мишљење о догађајима и оспоравања опозиције онога што власт чини, да су постојале дебате и у јавном простору и у медијима, а да је опозиција била равноправн­а у јавном и политичком пољу - уз све мане, слабости и неуспехе. И додаје:

„Та атмосфера демократиј­е у покушају јесте много помогла да данас имамо власт коју имамо, а која је некад била у опозицији. Дакле било је дијалога, а данас га нема. Има псовки, вербалног насиља - и то је то. Власт је та која гради културни амбијент у коме делују и опозиција и остали. Зато није чудо што и опозиција, немајући никаквог простора, улази полако у псовачки вербални код - да би у мало простора, за што краће време, изговорила оно што мисли. Тужно и опасно. Опозиција је изгледа разумела да, судећи по изборним резултатим­а, овај народ воли и најбоље разуме агресивни, некултуран и увредљив жаргон који је као званично језичко правило увела радикална странка, а последњих шест година доминантни лик наше политичке збиље. Па повремено поверује да је то једини начин да допре до уха људи навиклих на тај тип комуникаци­је. То је знак тоталног културног колапса који је иницирала и убрзала владајућа странка.“

Псовање, пребијање, па чак и метална штангла која овог пута није убила али ће можда следећи пут остварити свој циљ, требало би да представља­ју последњу фазу у поларизаци­ји Србије и дефинитивн­и крај ишчекивања да би дијалог ипак могао да се успостави. Очигледно је опозиција била свесна куда идемо још 2015, када је упутила захтев да се отвори дијалог о изборним условима. Већ тада је било јасно да на телевизија­ма са национално­м фреквенциј­ом не могу да остваре ни оно што им сасвим солидни закони које имамо и који се не поштују, гарантују. Нису добили чак ни одговор - мало смо заузети да попричамо са вама. Свој захтев су поновили и годину дана касније, али је исход био исти.

Како се то уклапа у тврдњу Владимира Ђукановића да опозиција „кад хоће и где хоће“може да разговара?

„Исти су услови као када су они били на власти. Слово није промењено. Како тада нису осетили потребу да мењају услове? Очито је да данас имају проблем што их народ неће, па измишљају теме. Али, ако им је лакше, лично сам присталица да СНС уопште не учествује у изборној кампањи и да се током целе кампање од јутра до мрака само опозиција појављује на свим медијима. Тврдим вам да ће и тада драстично изгубити“, каже Ђукановић.

Добро, можда народ неће опозицију, можда Драган Бујошевић то зна па им не омогућава приступ јавном сервису и можда у Србији више не постоји ниједан човек који би желео да чује размену мишљења између власти и „тајкунске хидре“. Ни на РТС-у, ни на некој другој телевизији са национално­м фреквенцом (јавно добро које припада свим грађанима), ни у парламенту. Али тешко је замислити ситуацију у којој се та иста права одузимају и припадници­ма власти, посебно министрима.

Или можда не морамо да замишљамо?

„Овде је лаж постала легитимно оружје политичке борбе, политика више није такмичење ни идеја нити концепт, већ бувља пијаца где за паре можете без икаквих последица да нападате политичке противнике. Све је дозвољено, а ми се на све навикавамо“, рекао је Расим Љајић.

Али, нека министрова не буде последња, за крај је ипак погоднија председник­ова. Можда она коју Вучић ових дана радо изговара: „И шта ћемо сад?“

Па, шта ћете сад? Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства

Лаж је постала легитимно оружје политичке борбе, политика више није такмичење ни идеја нити концепт, већ бувља пијаца где за паре можете без последица да нападате политичке противнике Расим Љајић

 ??  ??
 ??  ?? Штангла као аргумент: Покушај убиства Борка Стефановић­а, једног од
лидера опозиције, у Крушевцу
Штангла као аргумент: Покушај убиства Борка Стефановић­а, једног од лидера опозиције, у Крушевцу
 ??  ?? Протестна шетња у Крушевцу: Уместо у институциј­ама правда се тражи на улици
Протестна шетња у Крушевцу: Уместо у институциј­ама правда се тражи на улици

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia