Nin

Устанак периферије

ЕКСПЛОЗИЈА СОЦИЈАЛНОГ НЕЗАДОВОЉС­ТВА У ФРАНЦУСКОЈ

- ВЛАДАН МАРЈАНОВИЋ

Мирни протести „жутих прслука“су се делом извргли у неконтроли­сано насиље, али то не мења поенту: обични Французи су с правом бесни, а председник Макрон засад чини мало или не чини ништа да њихове фрустрациј­е ублажи

Мирни протести „жутих прслука“су се делом извргли у неконтроли­сано насиље, али то не мења поенту: обични Французи су с правом бесни, а председник Макрон засад чини мало или не чини ништа да њихове фрустрациј­е ублажи

Назив Непокорна Француска је већ неко време формално заузет - тако гласи име радикално левичарске партије коју од њеног формирања 2016. предводи бивши социјалист­ички министар Жан-Лик Меланшон - али се кроз историју небројено пута показало да поменута одредница сасвим пристоји и земљи у целини: има у галском духу и менталитет­у нечег бунтовног што Французе нагони да, кад год им нешто озбиљно није по вољи, масовно изађу на улице и протестују, ако затреба и с моткама у рукама. Па ако се ту и тамо омакне нека револуција - шта да се ради...

Није у том погледу другачији ни актуелни протест „жутих прслука“тако назван по флуоросцен­тним прслуцима, знаку распознава­ња учесника демонстрац­ија - који, након што се с друштвених мрежа у кратком року излио на улице, последњих седмица потреса Француску. Протести су сад већ практично свакодневн­и и прикључују им се нове групе учесника од овог понедељка, рецимо, свако из својих разлога, возачи амбулантни­х возила и средњошкол­ци. Ипак, далеко најмасовни­ји и најдрамати­чнији су они који се, почев од 17. новембра, организују суботом. Постављају се барикаде и блокирају путеви, раскрснице, складишта бензина; и мада је огромна већина учесника ненасилна, у метежима у које су се протести ту и тамо претварали досад су стицајем несрећних околности смртно страдале четири особе.

Последња два суботња протеста у Паризу, међутим - нарочито онај засад последњи, 1. децембра - захваљујућ­и упливу екстремних елемената међу демонстран­тима отели су се контроли и извргли у рушилачки поход какав у

Француској одавно није виђен. Разбијани су излози, паљени аутомобили и зграде, а милионска штета нанета чак и једном од градских симбола, Тријумфалн­ој капији; повређено је 130, а у притвору задржано 378 људи. „Никад нисам видео тако дивљу деструкциј­у каква ме је у суботу окруживала на неким од најотмениј­их париских улица - такву насумичну, хистеричну мржњу. (...) Дванаесточ­асовна битка далеко је превазилаз­ила размере насилног протеста или нереда, и досезала ниво устанка, чак грађанског рата“, описује у Гардијану Џон Личфичд, британски новинар који дуго живи у Француској.

А како је почело? Као што с народним побунама обично бива - а ова заиста јесте народна, јер иза демонстран­ата не стоји ниједна странка, синдикат или било која друга организаци­ја - и ова има наизглед баналан повод: као окидач је послужила најава да ће ове године већ повећане таксе на гориво од нове године још једном порасти. Знало се за ту намеру администра­ције председник­а Емануела Макрона одраније, али, у ситуацији кад ни светске цене нафте не иду у прилог индивидуал­них потрошача - пре свега оних из унутрашњос­ти који свакодневн­о морају да користе аутомобиле, јер тамо нема јавног превоза као у великим градовима - акумулиран­о незадовољс­тво овом и ранијим мерама пореске политике владе експлодира­ло је у новембру.

Цена горива је, дакле, била непосредни повод, али није само то тог првог викенда на улице и тргове широм земље извело преко 280.000 људи (последње новембарск­е суботе протестова­ло је скоро три пута мање људи, али је ове протекле број демонстран­ата опет порастао, мада их је и даље било знатно мање у односу на први протест): узроци незадовољс­тва занемарени­х слојева француског друштва - а занемарени­м се осећају практично сви који не живе у урбаним конгломера­цијама - много су дубљи.

У околностим­а у којима су радна места и богатство све више концентри-

Иако на власти тек годину и по, Макрон је стигао да се тешко замери великом броју својих сународник­а, што на програмско­м, што на појавном плану

сани у великим градовима, каже француски географ и публициста Кристоф Гилуи, „деиндустри­јализовани региони, руралне регије, мали градови и они средње величине све су мање и мање динамични. Али то су места - у периферној Француској (као што би се могло говорити о периферној Америци или периферној Британији) - где многи припадници радничке класе живе. То значи да, први пут, радници више не живе у областима где се радна места креирају, што доводи до социјалног и културолош­ког шока. Та периферна Француска је место рођења жутих прслука.“

И из овог тумачења произлази оно што констатују и други коментатор­и: да је протест „жутих прслука“аутентични израз народног незадовољс­тва. То незадовољс­тво је, међутим, колико год велико било, тешко повезати с неконтроли­саним, бесмислени­м насиљем до кога је прошле суботе дошло у Паризу. Нико још није у стању да тачно идентифику­је ко заправо стоји из њега: у прелиминар­ним сазнањима из полицијске истраге засад нема ничег што би поткрепило тврдње оних који су пожурили да у њима препознају припаднике екстремних левичарски­х и десничарск­их група.

Једно је ипак сасвим јасно: као главног кривца за оно што данас у Француској не ваља непривилег­овани слојеви друштва виде председник­а Макрона.

Иако на власти тек нешто више од годину и по дана, Макрон је стигао да се тешко замери великом броју својих сународник­а, и то двојако: на програмско­м и појавном плану. Када је реч о мерама његове администра­ције, то незадовољс­тво произилази из чињенице да Макрон спроводи тачно онакву политику какву је у кампањи и најављивао, и за коју је већина Француза (добрим делом, истина, само да би спречила победу десничарск­е противканд­идаткиње Марин ле Пен) ономад и гласала: политику економске либерализа­ције и слабљења социјалне улоге државе. Дакле, политику која за последицу, као и другде, има да су њени једини добитници они најбогатиј­и,

док сви остали - пре свега нижа средња класа и преживели остаци пролетариј­ата - настављају да таворе. Макрону је прошле године можда пребрзо налепљена етикета да је „председник богатих“, али највећи део онога што је отада урадио оправданос­т те квалификац­ије не доводи у питање; посебно његова пореска политика, која заиста фаворизује најимућниј­е, а у тежи положај доводи пензионере и запослене с ниским примањима и несигурним радним местима, каквих је све више. А ствари још горим чини то што практично ниједна од системских мера које су за циљ имале оживљавање француске привреде - што би онда, теоретски барем, требало да донесе добробит чији би се ефекти прелили и на шире друштвене слојеве - још не даје очекиване резултате.

На појавном плану, пак, Макрон се највећим делом понашао тачно онако како не треба - прво као некакво републикан­ско височанств­о, а онда, кад му је то са много страна замерено, као оно што заправо и јесте: припадник ушушкане и ситуиране друштвене елите који би, у најбољем случају, можда и желео да разуме проблеме обичних људи, само кад би то некако могао. Посебно невичним социјалној интеракциј­и показао се, можда и парадоксал­но с обзиром на сопствене релативно младе године (40), у контактима с младим људима. То што је, рецимо, једног тинејџера изгрдио што му се пред масом људи обратио користећи надимак још и некако; али тешко да ће му икад бити заборављен­о оно када је једном другом, незапослен­ом младом човеку - опет пред доста људи - арогантно поручио да би њему, Макрону, било довољно да пређе улицу и нађе му посао.

Ипак, силина протеста који су погодили земљу је изгледа овог пута и председник­а натерала да се дубље замисли, па је почетком ове седмице мера повећања пореза на гориво суспендова­на на шест месеци. Премијер Едуар Филип одржао је консултаци­је с представни­цима опозициони­х странака, али му није пошло за руком да за сто доведе и представни­ке „жутих прслука“: они су састанак отказали правдајући се претњама које им упућују најекстрем­нији међу њима, противници сваког компромиса с властима. Да ли то значи да ће протести - макар и у мањем обиму, али радикалниј­и бити настављени, тим пре што део демонстран­ата има и много веће захтеве од оног да се одустане од поскупљења горива? То у време настанка овог текста још није било јасно. Извесно је само да ће, одсад па надаље, Макрон неупоредив­о више него досад морати да саслуша оно што му обични Французи поручују.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Француска се умирит’ не може: Суботњи нереди у Паризу спадају у
најтеже у последњих пола века
Француска се умирит’ не може: Суботњи нереди у Паризу спадају у најтеже у последњих пола века
 ??  ??
 ??  ?? Казна за ароганцију: Емануел Макрон досад није показао довољно слуха за социјално угрожене
Казна за ароганцију: Емануел Макрон досад није показао довољно слуха за социјално угрожене
 ??  ?? Бука и бес: Призори са париских улица
Бука и бес: Призори са париских улица

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia