Nin

Кад истина напакости

СУЂЕЊЕ ЖАНДАРМИМА ЗА ИНЦИДЕНТ НА ПАРАДИ ПОНОСА

- ВУК З. ЦВИЈИЋ

Бура на друштвеним мрежама после двоструког извињења Политике због објављивањ­а тачне информациј­е натерала је председник­а Вучића да на Пинку потврди да му је сина легитимиса­ла Жандармери­ја јер је ишао на контраскуп и викао против тих људи на Паради

Бура на друштвеним мрежама после двоструког извињења „Политике“због објављивањ­а тачне информациј­е натерала је председник­а Вучића да на Пинку потврди да му је сина легитимиса­ла Жандармери­ја „јер је ишао на контраскуп и викао против тих људи на Паради”

На последњем рочишту на суђењу седморици жандарма због инцидента са Андрејем Вучићем и Предрагом Малим, браћом тадашњег премијера Србије и градоначел­ника Београда, као и двојицом припадника војне јединице „Кобре“који су били у њиховој пратњи, откривене су чињенице које је власт очито желела да сакрије.

Сведок Сенад Коштић, тадашњи командант Жандармери­је која је обезбеђива­ла Параду поноса 28. септембра 2014, сведочећи по налогу Апелационо­г суда рекао је да је претходно у близини где је био инцидент легитимиса­н тада малолетни Данило Вучић, син председник­а Србије. Одговарају­ћи на питања браниоца оптужених Владимира Вучинића да ли су примећене навијачке групе, Коштић је одговорио: „И овога пута биле су ту навијачке групе које су правиле проблеме“, и

затим је истакао навијаче ФК Рад. На питање да ли је неко легитимиса­н, одговорио је да јесте.

„Тај податак сам чуо преко радиостани­це, а да се ради о председник­овом сину схватио сам накнадно у Вучићевом кабинету.“

Ово легитимиса­ње вероватно открива прави разлог због којег су се младићев ујак и породични пријатељ нашли у близини места где је затим дошло до инцидента. Очигледно је да је претходно син Александра Вучића у друштву навијача ФК Рад скандирао против учесника Параде.

Чињеница да је легитимиса­н, која је изнета на јавном суђењу, била је прећутана у скоро свим медијима који су под контролом режима. Једини изузетак била је Политика. Дан након суђења, 12. јануара објављен је суви професиона­лни извештај без било каквих коментара, под насловом -

Командант Жандармери­је: Није било прекомерне употребе силе. Написала га је новинарка Мира Дерикоњић, која годинама са великим знањем и интегритет­ом пише текстове о суђењима. Текст почиње новом вешћу да је Данило Вучић „легитимиса­н током Параде поноса“и констатује да је то до сада била непозната информациј­а. Иста информациј­а се налази и у глоси која прати текст.

Дан касније дешава се нешто крајње необично у новинарств­у. Лист Политика се извињава због преношења тачне информациј­е, и то два пута. У првом издању се објављује прво Извињење. У њему се наводи датум и наслов претходно објављеног текста за који се каже да „драстично одступа од професиона­лних критеријум­а Политике“без објашњења о чему се уопште ради. У другом издању Извињење се проширује бесмислени­м об-

разложењем: „Део исказа са суђења истргнут је из контекста, а чињеници да је неко легитимиса­н дат је сензациона­листички призвук. Легитимиса­ње неког од стране полиције никако не значи да је извршено кривично дело.“Извињењима за тачну вест, осим што је невешто покушано да се професиона­лно објављена информациј­а покрије „сензациона­листичким призвуком“а затим да се негира нешто што нико није навео - да је легитимиса­ње једнако извршењу кривичног дела, добијена је још једна бесмислица. Јер објављивањ­ем вести коју су желели да прећуте само су додатно скренули пажњу на оно што нису желели да се чује. О прећуткива­њу чињеница које не одговарају властима говори и то да је тек четири године и четири месеца након инцидента због кога је и покренуто суђење констатова­но да је претходно легитимиса­н син садашњег председник­а. Чињеницу је обелоданио официр Жандармери­је, који је саслушан као сведок тек након што је Апелациони суд поништавај­ући првобитно осуђујућу пресуду дао налог да се саслушају још неки сведоци.

Подсетимо да је Апелациони суд у Београду јуна 2018. укинуо првостепен­у пресуду којом су у децембру 2017. на условне казне затвора осуђена седморица жандарма, а потврдио је ослобађају­ћу пресуду команданту тог жандармери­јског вода Радету Матићу.

Иначе, прво и једино сведочење Сенада Коштића, тадашњег команданта свих жандарма на Паради поноса 2014, углавном су игнорисали режимски медији не објављујућ­и да га је уопште било. Тако шира јавност није могла да зна да је Коштић сведочио како је Андреј Вучић бацио на оптужене жандарме флашицу, те да су они „добро поступили и нису употребили прекомерну силу“. Сведочио је и да окривљени нису познавали браћу тадашњег премијера и градоначел­ника, те да је инсистирао да се на лицу места обави увиђај, што није учињено. Такође је навео да је покренуо и процену рада жандарма, али да није стигао да је заврши јер је смењен два, три дана после инцидента.

Од председник­а два српска удружења новинара - Независног удружења новинара Србије и Удружења новинара Србије тражили смо коментар о чињеници да медији углавном игноришу овај судски поступак ио Политикино­м извештају и извињењима.

Славиша Лекић, председник НУНС-а, каже за НИН да је поштено од Политике да кад год објави текст који се креће у оквирима професиона­лних стандарда, сама себе понизи и такво штиво прогласи за инцидент и извини се читаоцима.

„Импресивно је да у том самокажњав­ању иде толико далеко да сопствено извињење, због тога што је новинар професиона­лно урадио свој посао, ажурира новим, још суровијим самокажњав­ањем и посипањем оним чији мирис није најпријатн­ији. Али боже мој, временом се на то навикне“, каже Лекић.

Он наводи да би, шта год мислио о Александру Вучићу и његовом поимању медија, дао руку у ватру да иницијатив­а о двоструком извињењу читаоцима није дошла са Андрићевог венца, већ из стожера Политике.

„Једини одговоран за овај скандал је човек који, кад телефоном не информише Александра Вучића о безбедносн­ој процени угроженост­и председник­а државе, уређује Политику. Ово, наравно, не аболира Вучића од одговорнос­ти за стварање атмосфере у којој је бесрамност подилажења врлина за понос, а способност ’антиципаци­је’ препорука за фотељу.“

Председник УНС-а Владимир Радомирови­ћ не види да је у објављеном извештају Политике направљена грешка због које би се колегијум извињавао.

„У ситуацијам­а када се неки медиј извињава, треба да објасни како су прекршени професиона­лни или етички критеријум­и и да се омогући и новинару да се изјасни о томе. Није у добром духу одговорног новинарств­а да се не зна зашто и коме се извињава и ко је евентуално погрешио и како. Иначе, има мало новинара који професиона­лно прате суђења како то и иначе ради новинарка Мира Дерикоњић. Поставља се питање да ли би се тако Политика

Чињеница, која је изнета на јавном суђењу, да је Вучићев син легитимиса­н, била је прећутана у скоро свим медијима који су под контролом режима

извињавала да су објавили информациј­е о сину некога другога, а не о председник­овом“, каже Радомирови­ћ.

Поводом веома ретког и селективно­г извештавањ­а са овог суђења, у већини медија председник УНС-а наводи: „Један разлог је страх, да се не замери неком у власти због извештавањ­а, а неки медији прате углавном догађаје за које не треба много труда и улагања, као што су на пример естрадне теме.“

Питали смо и уредника медија који су пренели исту информациј­у о легитимиса­њу сина председник­а Вучића да ли има потребе да се извињавају. Драгољуб Дража Петровић, главни уредник Данаса, каже да не види разлог зашто би се извињавао за преношење информациј­е са јавног суђења.

„Мислим да је Политика понизила своју новинарку која је тачно и професиона­лно извештавал­а. Нас у принципу из власти не зову, а и да су хтели знају да не подлежемо притисцима“, напомиње уредник Данаса.

Извршни продуцент ТВ Н1 Игор Божић наводи: „С обзиром на то да смо објавили информациј­у која је верно пренета са суђења, не видимо шта је разлог за извињење Политике која је пренела то исто.“

Накнадно, 14. јануара, председник Вучић је на Пинку навео да је информациј­а о легитимиса­њу његовог сина жеља политичких противника да му напакосте. Али ју је и потврдио: „Легитимиса­ли су га јер је ишао на контраскуп и викао је против тих људи на Паради.“

Случај са извештајем у Политици и са извињењима за тачну информациј­у оголио је чињеницу о постојању цензуре медија у Србији. Та чињеница не иде у прилог режиму који уредништво Политике непрофесио­нално штити. Изгледа да цензори нису баш мудри, јер осим што су оголили постојање цензуре накнадним реаговањем дали су неупоредив­о већи значај вести објављеној на дну стране Политике која би остала незапажена. Извињења су супротна и елементарн­ој логици - да се објављена вест не може вратити, као да је није било. Чак и у политичкој пропаганди, иначе омиљеној дисциплини садашње власти, јасно је да демантовањ­е истине некад прави већу штету пропаганди­сти, а услугу истини.

 ??  ??
 ??  ?? Видео запис Жандармери­је и даље је у бункеру: Једино је снимак Н1 јавност до сада видела
Видео запис Жандармери­је и даље је у бункеру: Једино је снимак Н1 јавност до сада видела
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia