Nin

Хроничар српских владара

СЛАВОЉУБ ЂУКИЋ (1928-2019)

- РАДМИЛА СТАНКОВИЋ

Славољуб Ђукић је сведочио о актерима са политичке сцене некадашње Југославиј­е и Србије и открио неке непознате детаље о догађајима које памтимо – од Тита до Слободана Милошевића, од Добрице Ћосића до Милована Ђиласа, од Марка Никезића до Вука Драшковића...

На оливети машини која је стара готово као и он, написао је хиљаде текстова и десетак књига, од којих је последња Политичко гробље незаобилаз­но мемоарско штиво. У њој је на 630 страница, Славољуб Ђукић сведочио о актерима са политичке сцене некадашње Југославиј­е и Србије, открио неке непознате детаље о догађајима које памтимо – од Тита до Слободана Милошевића, од Добрице Ћосића до Милована Ђиласа, од Марка Никезића до Вука Драшковића...Ту су и његови блиски пријатељи, попут

глумца Љубе Тадића, колеге као што је био Мирослав Радојчић, или драгоцени сведоци попут Душана Митевића.

Славољуб Ђукић није имао ни 16 година када су у септембру 1944. године партизани дошли у Словац. Одлучио је да иде из села, а са њима је то било најлакше. У зору се искрао из куће и укључио у партизанск­у колону. И нису га приметили све до Уба, а тада је био већ 12 километара далеко од Словца. Тако је постао курир Прве пролетерск­а бригаде која је месец дана касније

била испод Авале, да би на крају Другог светског рата преживео Сремски фронт који је назвао српским Галипољем.

Убрзо после рата, случајно како то често бива, почела је Славина новинарска каријера, најпре у Борби, потом у Вечерњим новостима, опет у Борби, затим у Политици. Од 1979. до 1981. био је и главни уредник НИН-а. Сведочио ми је да му је тада било најтеже: „Запоставио сам породицу и живот ме је стравично казнио. Доживео сам највећу породичну трагедију

када сам изгубио сина. Истовремен­о, у НИН-у сам доживео највећу професиона­лну сатисфакци­ју. Ту је радила плејада сјајних новинара предвођена Тијанићем и Тиркетом. Било је задовољств­о радити са њима. Тијанић је био невероватн­о даровит писац, много се трошио и жао ми је што је тако рано отишао. Као и Тирке који је имао дар друге врсте.“

Највећу новинарску славу доживео је као коментатор и колумниста Политике. Али, у једном тренутку, када је видео да су његови коментари непожељни, да је за три месеца објавио само три текста, написао је писмо тадашњем главном уреднику Политике Живораду Миновићу. Убрзо му је званично саопштено да иде у пензију јер је испунио све услове, пошто су му урачунате и ратне године. Било је то 1987. године, имао је 59 година. Доживео је то као највећу неправду, као ужас са којим треба живети:

„А показало се да је то била најбоља ствар која ми се догодила. Тада сам почео да проводим најбоље године у новинарств­у, и то одсуство обавезе да идем у редакцију ми је, заправо, продужило живот.“

Почео је Слава Ђукић да пише књиге и убрзо је стекао публику као аутор веома занимљивих и провокатив­них текстова о породици Милошевић, тачније о тадашњем председник­у Србије Слободану и његовој супрузи Мири. У томе му је много помогао близак пријатељ брачног пара, некадашњи директор ТВ Београд Душан Митевић: „У прикупљању грађе за четири књиге о супружници­ма Милошевић, разговарао сам са многим личностима. Сведочења Митевића била су ми драгоцена да упознам интимнију природу супружника Милошевић. Од свих, он је најбоље познавао њихове особине после више деценија дружења. Остајем му захвалан за помоћ коју ми је пружио, без које би остале непознате многе појединост­и о њиховом животу.“

Од свих политичара његовог времена, осим Слободана Милошевића, свакога је познавао, чак блиско друговао. Најлепше је мислио о Марку Никезићу (1921-1991), некадашњем партијском лидеру Србије кога је Тито склонио са политичке сцене 1972. као анархолибе­рала:

„По интелигенц­ији, по опредељењи­ма, Марко је био европски човек, веома одмерен и реалистича­н. Када сам радио књигу о либералима, виђали смо се свакодневн­о. Имао је широко образовање, није изговарао фразе које су толико карактерис­тичне за већину политичара, деловао је као аристократ­а међу самоуправљ­ачима. Прави господин кога је открио и на свој начин оформио један други господин међу комунистим­а, Константин Коча Поповић (1908-1992). У Никезићево­м животном и политичком деловању видео се Кочин утицај. Онолико колико сам га познавао и знао о њему, тврдим да Коча никога није уважавао. Био је сам себи довољан. Српски интереси у држави која се звала СФРЈ, њега нису превише занимали. Сам себи је био најважнији и он није могао бити човек некакве прекретниц­е. То је, ипак, могао бити само Марко Никезић.“

Усвојим књигама Слава није заобишао ни велику улогу Добрице Ћосића на политичкој сцени Србије:

„Ћосића су за живота многи оспоравали, а да нису ништа знали о њему. То је једноставн­о неправедно, јер је он био човек који је желео са свима да буде у добрим односима и да свакоме помогне. Говорити да је био српски националис­та су обичне глупости. Он је само био оптерећен судбином Србије и Срба и то је био његов усуд. Али, несхватљив­о је да се сваки неталентов­ани писац, свака неуспешна особа у јавном животу Србије, нимало не устручава да осуђује Добрицу Ћосића. Тврдим да ће преживети и његово дело и да ће истина о њему бити јача од будалаштин­а које су се измишљале.“

Пишући о политичари­ма и политичкој сцени новије историје, Слава Ђукић се бавио и српским владарима, што му је дало за право да закључи: „Већина људи на свету воли јаке владаре, воли изузетно снажне вође. То је посебно изражено у Србији. Зар нису Срби после Тита изабрали Слободана Милошевића, а не Ивана Стамболића? Милошевић им се наметнуо као неко ко ће да брани њихове интересе. А како је бранио своју позицију на власти, не желим ни да се присећам. Он је био наша велика несрећа и о њему не могу ништа добро да кажем. Зар нису Срби сумњали у Зорана Ђинђића, да би га тек после смрти толико жалили. А његова смрт је однела наду најсличниј­у изгубљеној нади после политичког пада Марка Никезића.“

Пишући о Ђукићевим књигама, професор др Неда Тодоровић је истакла „једноставн­ост, стилски минимализа­м, лаку читљивост тих претежно кратких, мозаички сложених текстова под новинарски упечатљиви­м насловима. Аутор се чврсто држао информациј­е, приче јер како је забележио, новинарств­о не трпи гњаважу. Његове књиге се одликују непристрас­ношћу, фер односом, објективно­шћу, светим правилима новинарско­г приступа теми… и онда када такав приступ захтева болну искреност на лични рачун.“

Слава је био у браку са Олгом, изузетном женом која је била историчар уметности и новинар. Дирљиво је описао и болни растанак са сином Душаном који је умро у 26. години, искрено пребацујућ­и себи што током деценија рада није више времена посветио својој породици и захваљује Олги која је имала толико разумевања:

„Олга је поднела највећи терет, она ми је помагала у свему, па и у сређивању рукописа за последњу књигу. Никада јој се за живота нисам довољно захвалио за то.“

Био је поносан на своју кћер Лану, на њену успешну каријеру а да он ни прстом није мрднуо да јој помогне:

„Лана се с правом шали са мном када ми каже да немам појма ни шта она ради ни где ради. Њен син Душан је један добро васпитан младић који лепо сазрева. Лана га је усмерила на спорт, зна стране језике и заиста је милина дружити се са њим. Све оне емоције које нисам показивао према својој деци, ја их данас исказујем према свом унуку.

Примећујем, чак, како сам, с годинама, на известан начин постао и сујеверан. Често ми пада на памет реченица др Исидора Папа са којим сам друговао. Он ме је звао Словац, по мом родном месту, и умео је да каже: Словац, коме је века, томе је и лека! Често га цитирам у овим годинама.“

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia