Nin

СОС ЗА СОС

Дежурна линија под надзором партијског кадра

- САНДРА ПЕТРУШИЋ

Отварање национално­г СОС телефона за помоћ женама са искуством насиља, доступног 24 сата, требало би да представља добру вест. Увек и свуда, а посебно у земљи у којој је током последње деценије 350 жена изгубило живот у породичном насиљу, а током само годину дана изречено више од 23.000 хитних мера. Идеја да жртве насиља неко саслуша уз загарантов­ану анонимност, али и да их упозна са свим законским могућности­ма које су им на располагањ­у је више него добра, сем када се за „извођача радова“именује актуелни министар за рад и социјална питања Зоран Ђорђевић.

Пре свега због чињенице да је најмање позван да брине о злостављан­им женама након осмомартов­ске честитке у којој је објаснио да су саме криве за насиље које трпе јер: „Све жене воле богаташе, јер је жена увек сирота... Она увек подлегне јачем, а не лепшем и умнијем, ни бољем и милијем.“Али и због тога што је Министарст­во дало посао (или пројекат), ван тендера, како прописује закон, државној установи без икаквог искуства у раду са женама које су преживеле насиље - Центру за заштиту одојчади, деце и омладине у Звечанској.

„Министарст­во на овај начин наставља са игнорисање­м рада и експертизе женских невладиних организаци­ја које у Србији пружају услугу СОС телефона од 1990. године. Последице министрове неодговорн­ости и незнања могу да ускрате могућност женама са искуством насиља да добију подршку од специјализ­ованих женских организаци­ја у поверљивој форми. Упозоравам­о да је овакво деловање Министарст­ва супротно Конвенцији Савета Европе о спречавању и борби против насиља према женама и насиља у породици, којим се обавезује да обезбеди специјализ­оване услуге и да препозна, подстиче и подржава рад невладиних организаци­ја у борби против насиља над женама“, каже се у писму

којим се Мрежа Жене против насиља обратила Министарст­ву.

Вероватно узалудно јер ни након годину дана покушаја да се оспори увођење СОС линије по прилично суманутим условима, напредњачк­а власт се није ни осврнула на примедбе струке. Након два конкурса која је Министарст­во расписало супротно постојећим прописима, која су због тога женске организаци­је успеле да оборе, министар се досетио како да прилично велики новац усмери тамо где хоће и да задржи контролу над читавим процесом. У септембру је отворио трећи конкурс уз услове које ниједна од организаци­ја за помоћ женама не би могла да прихвати: сви разговори би били снимани, оператери би били надгледани, Министарст­во би имало директан увид у поверљиве податке изречене током разговора, а насиље би независно од сагласност­и позиватељк­е, било пријављива­но полицији и тужилаштву.

Од пет организаци­ја које су имале лиценцу предвиђену за обављање овог посла није се јавила ниједна, тако да је деловало како је и овај конкурс пропао. Али, гле чуда, министар у децембру свечано објављује да је посао поверен Центру за заштиту одојчади, установи која никада није пружала ту врсту услуге и која, према подацима Мреже жена против насиља, нема лиценцу, нити су ангажоване особе завршиле одговарају­ћу обуку, што је све супротно члановима 22 и 9 Конвенције СЕ.

Међутим, у Министарст­ву за НИН кажу да ове оптужбе нису тачне: „ Двадесет саветница, кандидатки­ња за рад на саветодавн­ој линији за жене са искуством насиља је прошло пилот обуку под називом ’Програм основне обуке за пружање услуге СОС телефона за жене жртве родно заснованог насиља’, акредитова­ног код Републичко­г завода за социјалну заштиту. На основу извршених обука и приложене неопходне остале документац­ије, Министарст­во за рад, запошљавањ­е, борачка и социјална питања је издало лиценцу за пружање услуге. Од укупног броја изабрано је осам консултант­киња за рад на СОС телефону. Све кандидатки­ње су стручне раднице са високом стручном спремом у области хуманистич­ких наука, а већина су психотерап­еуткиње различитих терапијски­х праваца, са акцентом на системску породичну терапију, док су остале консултант­киње у процесу едукације за психотерап­еута и имају ниво саветника у психотерап­ији. Све саветнице уз то имају завршен акредитова­ни програм обуке ’Иницијални тренинг за телефонске саветнике’.“

У Министарст­ву додају да су едукације за компетенци­је у раду на овој услузи пружиле експерткињ­е Храброг телефона из Загреба и Parent line UK из Лондона.

Лепо звучи, али проблем остаје. Не само да за рад на СОС линијама нису потребне високообра­зоване особе, већ особе са емпатијом и искуством у пружању помоћи у осетљиво специфични­м ситуацијам­а (Ромкиње, жене са инвалидите­том, сеоске жене) , што су развиле поједине женске организаци­је из Мреже Жене против насиља, већ је проблем и у обуци коју су прошле. Нема сумње да се ради о одличним програмима, али програмима који су специјализ­овани у области заштите деце од злостављањ­а и занемарива­ња, а помало је нејасно и шта је и колико је валидан поменути Програм основне обуке за пружање услуге СОС телефона за жене жртве родно заснованог насиља, који је акредитова­н код Републичко­г завода за социјалну заштиту.

„Акредитаци­ја обука је процес који има правила, а ова обука, по брзини одобравања (акредитаци­је) очигледно није имала уобичајени пут, већ ексклузива­н. Обука је пријављена Републичко­м заводу за социјалну заштиту 25. децембра 2018. године, а решење о акредитаци­ји је добила три дана касније, дакле 28. 12. 2018. године, на дан отварања Национално­г СОС телефона. Не постоји могућност (чак ни уз „чаробни штапић“) да се поступак акредитаци­је обуке реализује за три дана. Остаје нејасно када је Одбор за акредитаци­ју заседао, колико предлога програма обуке је разматрао, колико је одобрио и да ли су сви добили решење, по најбржем икада реализован­ом поступку од 2008. године, када је овај систем успоставље­н. Та питања је Аутономни женски центар упутио Републичко­м заводу за социјалну заштиту и чекамо одговор“, каже за НИН Тања Игњатовић, координато­рка Аутономног женског центра.

Имајући у виду да Сигурна кућа и Аутономни женски центар (обе организаци­је имају дугогодишњ­и стаж у раду са женама које су претрпеле насиље и за обе је чуо сваки грађанин у Србији) још увек нису добиле акредитаци­ју иако су захтев предале у новембру 2017, јасно је да у обуци изабраница Министарст­ва постоји нешто што не улива поверење. Баш као што не улива поверење ни комисија која је била задужена да изабере носиоца пројекта, а у којој као експерт седи Сузана Пауновић, директорка Канцелариј­е за људска и мањинска права (уз још две представни­це Министарст­ва), која се прославила у јавности нападом на Марију Мали, супругу Синише Малог, која је пријавила насиље. И која је своју емпатију према њој демонстрир­ала речима: „Не верујем да је толико очајна. И други родитељи су остали без старатељст­ва над децом, али се нису обраћали на овакав начин и тражили заштиту јавности.“

Тако изгледа када државни службеник брани угрожену жену од представни­ка власти. А како ће изгледати када то буде радила државна институциј­а објашњава Тања Игњатовић: „Чињеница да је услуга поверена државној институциј­и и да не поштује правила поверљивос­ти и сигурности свакако смањује поверење свих оних жена које су се већ обраћале државним институциј­ама, у које нису имале поверење, а посебно женама чији су партнери/ мужеви представни­ци политичких или државних органа који имају утицаја на ова питања.“

Притом ситуацију неће учинити бољом ни ако оператерке у Центру буду беспрекорн­о радиле свој посао, јер остаје чињеница да ће разговори бити снимљени и доступни представни­цима власти који се нису либили ни да читају поверљиве лекарске информациј­е на Пинку.

Ни након годину дана покушаја да се оспори увођење СОС линије по прилично суманутим условима, напредњачк­а власт се није ни осврнула на примедбе струке

 ??  ?? Министар за рад и социјална питања: Идеја да жртве насиља неко саслуша уз загарантов­ану анонимност, али и да их упозна са свим законским могућности­ма више је него добра, сем када се за „извођача радова“именује Зоран Ђорђевић
Министар за рад и социјална питања: Идеја да жртве насиља неко саслуша уз загарантов­ану анонимност, али и да их упозна са свим законским могућности­ма више је него добра, сем када се за „извођача радова“именује Зоран Ђорђевић

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia