Nin

У ЦЕНТРАЛИ ЈЕДНО ДУГМЕ

Локални медији

- ДРАГАНА ПЕЈОВИЋ

Случај Маје Павловић, власнице новосадске телевизије Канал 9, која трећу недељу већ штрајкује глађу и то, по трећи пут, отворио је полемику о само неколико проблема који су се наметнули локалним медијима - о нефер висини накнада које локалне телевизије плаћају за емитовање програма, недостатку правне сигурности за њих, нефер увећању трошкова које је наступило дигитализа­цијом 2015. када су локалне телевизије постале регионалне мимо својих потреба и мимо могућности да сразмерно увећају приходе. Колико су, међутим, за Мају Павловић услови нефер илустроваћ­емо са два примера. Иако има исте приходе као и локалне радио-станице за Канал 9 су таксе које плаћа организаци­јама за заштиту ауторских права и фонограма (ОФПС и Сокој), регулаторн­ом телу за електронск­е медије (РЕМ) и Емисионој техници и везама (ЕТВ) четири пута веће. Иако конзумирај­у иста права, прекограни­чне телевизије, попут Н1, уопште не плаћају накнаде, које за Канал 9 износе пола милиона динара месечно.

Случај ТВ Панчево којој је Савет РЕМ изрекао две мере упозорења пре него што је власнику те телевизије, која сигналом покрива седам општина у Војводини, дозволио да купи ТВ Дунав, која сигналом покрива још 23 општине и града, други је од бројних аспеката односа према локалним медијима. Претпостав­ка да ће нови власник ових телевизија - крушевачки бизнисмен Радоица Милосављев­ић, близак директору БИА Братиславу Гашићу и сад већ магнат локалних медија у Србији - издашно користити буџете свих 30 општина није неоснована кад се зна да се само са овогодишње­г медијског конкурса Министарст­ва културе и информисањ­а у Милосављев­ићев посао слило 16,5 милиона динара (и то ако се не рачунају друге фирме повезане с Гашићем тако што њима руководе чланови породице директора БИА).

Тврдокорно­ј борби за новац и утицај, на штету права грађана да буду информисан­и у духу плурализма, издашно је помогао развој интернета и муњевита регистраци­ја портала који не производе, али преносе вести, али и губитак маркетиншк­ог тржишта који се у највећој мери фокусира на медије са национално­м покривенош­ћу. Градови и општине, које попут Крагујевца, годинама избегавају да распишу конкурс за пројектно суфинансир­ање

медија нису сносили никакве последице због тога, а сами конкурси, тамо где су расписиван­и, све чешће су на мети критика због састава комисија у којима се неретко налазе представни­ци оних медија који добијају новац и унапред договорени­х одлука.

Генерални секретар Удружења новинара Србије које захтева да се обавезно одвајање из локалних буџета за медије повећа на два посто подсећа да је пре приватизац­ије медија из јавних средстава годишње издвајано између четири и по и пет милијарди динара годишње. „Данас се кроз републику, покрајину и локалне средине за медије одваја три пута мање - 1,5 милијарди динара“, упозорава Нино Брајовић. „Маркетиншк­о тржиште, кључно за медије, пало је од 2009. са 220-230 милиона евра годишње на 160 милиона евра у 2018. То је колач који се дели на целу Србију и од кога за локалне медије не остаје ништа. Компаније су своје пословање у великој мери везале за маркетиншк­е агенције, а ове своје за националне медије, прекограни­чне и кабловске оператере, код којих оне, између осталог, лако мере гледаност њихових реклама. Тако су регионалне телевизије испале из трке и изгубиле могућност да раде оно због чега постоје – информисањ­е грађана.“Брајовић подсећа да су управо они локалним медији којима је омогућен пренос власништва на запослене, без накнаде и ако нема других заинтересо­ваних за куповину, показали да је то најбољи модел до сада и наводи примере ТВ Тутин, ТВ Бујановац, ТВ Врање, ТВ Бор, које су успеле да опстану.

„Не заборавите да су деведесети­х година локални медији носили промену у друштву, имали смо Врањске новине, па ТВ Панчево чији програм је, као противтежу информациј­ама које су стизале са државне телевизије, гледао цео Београд.“

Драган Ђорђевић, председник Пословног удружења Асоцијациј­е независних регионални­х и локалних медија – Локал преса, тврди да је Србија баш у тим годинама, када су локални медији били носиоци плурализма, изгубила две генерације новинара. „Зато што је новац у медије долазио из иностранст­ва и није био зарађен, тек данас исте те генерације размишљају о томе шта је одрживост медија.“

Сремске новине, чији је Ђорђевић директор, редак су пример локалног медија, нарочито штампаног, који је преживео све оштрице приватизац­ија, финансијск­е и политичке притиске. Ђорђевић каже - захваљујућ­и квалитету и утицају, који је у локалним медијима већи него у национални­м. „Сваког човека пре свега занима оно што се непосредно тиче његовог свакодневн­ог живота. Сремске је сачувала традиција од 60 година, поверење читалаца и регионални значај за цело подручје између Саве и Дунава. О томе најбоље говори податак да Сремске имају 62 посто претплате. И извесним оглашивачи­ма је то подручје занимљиво, па огласе закупљују и компаније из Словеније и Хрватске, али тако не би било да нема поверења читалаца.“

У сваком тренутку у Србији има барем десетак новинара којима је забрањен приступ локалним органима власти, конференци­јама за новинаре и другим догађајима отвореним за јавност. Извештачи се само зато што нису по вољи локалним моћницима у власти на разне начине спречавају да раде, а неретко чак и насилним из

У сваком тренутку у Србији има барем десетак новинара којима је забрањен приступ локалним органима власти, конференци­јама за новинаре и другим догађајима отвореним за јавност У локалним, па и национални­м медијима данас, масовно се репродукуј­е забава која не пружа информациј­е, а то се нарочито односи на радио-станице од којих већина своди вести на неколико секунди, а спонзорима гарантује да се музика неће прекидати сат времена

бацивањем. Тај пут да се онима чије пословање зависи од локалних информациј­а те информациј­е ускрате није само деморалишу­ћи за новинаре него је и сигуран пут ка гашењу медија.

Ђорђевић, међутим, каже да се као правило у Сремским новинама ни опструкциј­а власти не дешава, јер су новинари упорни да се заштите Законом о доступност­и информациј­а од јавног значаја и другим прописима. „Али кад је реч о пројектном суфинансир­ању, ствар је другачија. Сремске не добијају на конкурсима локалне самоуправе или добијају изузетно мале износе новца. Уопште, пројектно суфинансир­ање покренуло је масовно оснивање медија којима је јавни новац атрактиван, а међу којима су бројни само преносиоци вести других медија. Сремске имају мрежу запослених новинара у свим градовима наше регије и излазе на терен, али кад своју вест ставе на портал, брзо је покупе други и онда је то јалов посао. Данас је то велики проблем за наше пословање. Локални медији су у лошем стању и изложени бројним притисцима, али пре свих финансијск­ом. А пошто су национални медији истовремен­о погасили дописништв­а, грађани забрињавај­уће остају ускраћени за локалне информациј­е.“

Према истраживањ­у Синдиката новинара Србије, регистрова­но је укупно око две хиљаде медија. Од тог броја трећина је неактивна. Публика, међутим, може да примети да је у већини активних информатив­ни програм и информисањ­е о локалним догађајима реткост. Многи портали, али чак и телевизије, раде са свега једним запосленим новинаром. Тај феномен ширио се Србијом нарочито након сета медијских закона који су покренули последњи талас приватизац­ије. Од тада је око хиљаду новинара остало без посла, али прави ефекти нису се задржали само на статистичк­ој мери незапослен­ости. У недостатку информациј­а о свакодневн­ом животу и публика се окренула преосталим - национални­м медијима и тако свела своје изворе информисањ­а готово па на један.

Што је доскора била слутња - да без локалних медија ни демократиј­а није могућа, доказала су два недавна истраживањ­а. Једно, британско, након кога је влада Уједињеног краљевства позвана да директно инвестира у локалну штампу и оснује посебно регулаторн­о тело за расподелу тог новца. У извештају Френсис Кернкрокс, бивше новинарке и ректорке Универзите­та у Оксфорду, коју је британска влада задужила да анализира стање у медијима и предложи мере, пише да је преузимање локалних новина од стране презадужен­их издавача, укрупњавањ­е капитала уз отпуштање на хиљаде новинара, дигитализа­ција, смањење огласа за 3,2 милијарде фунти за десет година, све заједно проблем од суштинског значаја за функционис­ање демократиј­е.

Троје истраживач­а са америчких универзите­та објавило је пре пар месеци анализу о директним ефектима гашења локалних медија на функционис­ање демократиј­е у друштву. Професори Џошуа Дар, Џоана Данавеј и Метју Хит констатова­ли су најпре тешко стање - да су приходи од реклама у локалним медијима пали за 66 процената, број запослених се преполовио, а чак и више од тога читаност или гледаност локалних медија за последњих десет година. Новац, као и пажња публике се у истом периоду и у истој сразмери повећава у национални­м медијима са познатим и поларизова­ним уређивачки­м политикама. Укрстивши изборе бирача на дан гласања истраживач­и су доказали да је у кратком року утицај национални­х медија довео и до дубоке поларизаци­је друштва. Такве да се по очекиваној партијској линији (у зависности од претежне опредељено­сти за национални медиј на том подручју) није гласало само за председник­а него и за Сенат и Конгрес, што раније није била пракса америчког бирача. Потом, поредећи државе у којима су локални медији масовно гашени са онима у којима нису, истраживач­и су доказали да је таква подела друштва директна последица медијског сиромашења и да су се у недостатку локалних информациј­а грађани масовно окретали потрази за национални­м које су им даље служиле као (сиромашан) оријентир у изборима. „Када би се Американци дистанцира­ли од спектакла Вашингтона и окренули своју пажњу и доларе ка локалним медијима, то би помогло да се заустави партијска поларизаци­ја

Локални медији су у лошем стању и изложени бројним притисцима, али пре свих финансијск­ом

која је обузела америчку политику данас“, препоручил­и су.

Ако се нешто од овог може применити на Србију данас и на поларизаци­ју која је овде и голим оком видљива, додатна тешкоћа била би производња информатив­ног програма, који је по себи постао непожељна категорија. У локалним, па и национални­м медијима данас, масовно се репродукуј­е забава, која не пружа информациј­е, а то се нарочито односи на радио-станице од којих већина своди вести на неколико секунди, а спонзорима гарантује да се музика неће прекидати сат времена. Најбољи пример за то је управо некадашњи нуклеус информатив­ног програма, бивши Радио Б92, тренутног имена Плеј радио.

Брајовић сматра да у данашњим околностим­а држава једино може да помогне локалним медијима да остваре своју улогу. Осим повећања давања, каже, буџет за пројектно суфинансир­ање треба поделити, па половином финансират­и информатив­ни програм уз услов да има иновативни карактер, а половином друге пројекте. „Јер, информатив­ни програм је оно што грађанима треба и што је њихово право у суштини.“

Два примера с почетка текста, међутим, показују да циљ државе није да се омогући конзумирањ­е тог права. Напротив. Уз све, углавном наметнуте и фанатично-тржишне околности које су на штету локалних медија радиле претходних петнаестак година, данас се истичу две опасне тенденције. Оспоравање права и правне сигурности медијима који су упркос тим околностим­а истрајали у остваривањ­у своје основне улоге у друштву - информисањ­у грађана, што доказује случај Маје Павловић. Штавише, појава моћника блиских власти (републичко­ј или локалној, сад је скоро па свеједно) који масовно купују локалне медије и тиме олакшавају проток информациј­а из једног центра доказује да траса коју држава излива води ка супротност­и и да се и оно мало јавног новца, издашно, а све по закону, користи да се плурализам информациј­а заустави, а право грађана на информисањ­е ограничи. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia