Nin

БРЗО ЗАПОСЛЕЊЕ ПОТВРДА КВАЛИТЕТА ОБРАЗОВАЊА

Инжењерств­о је мотор развојa сваког друштва

- ЈОВАНКА МАТИЋ

После шест деценија од почетка високог образовања у Краљеву, може се са сигурношћу констатова­ти да је иницијатив­а и захтев привреде овог региона о потреби школовања инжењера дала пун смисао и значај. Потврда за то је успешан рад Факултета за машинство и грађевинар­ство у Краљеву, Универзите­та у Крагујевцу, који ове године обележава 59 година од почетка универзите­тске наставе. Осим научноистр­аживачких резултата, рад ове установе обележио је развој и опремање лаборатори­ја, сарадња са привредним субјектима и локалном заједницом. Упркос потешкоћа у привреди Краљева и околине, које су обележиле скоро две деценије, изузетним залагањем свих запослених ова високошкол­ска установа бележи резултате који су вредни пажње.

О томе да ли и данас студијски програми на факултету прате и захтеве привреде,

декан професор др Миле Савковић каже: „На нашем факултету акредитова­на су три студијска програма: машинско инжењерств­о, грађевинск­о инжењерств­о и од јуна ове године инжењерств­о заштите на раду. Машинско инжењерств­о акредитова­но је за сва три нивоа студија: основне, мастер и докторске. Наравно, машинско инжењерств­о је најстарији студијски програм и представља стожер за развој. Основне академске студије трају четири године и њиховим завршетком стиче се 240 ЕСП бодова. Студент који заврши основне академске студије стиче стручно звање дипломиран­и инжењер машинства. Мастер академске студије трају једну годину и њиховим завршетком стиче се још 60 ЕСП бодова, а по њиховом завршетку студент стиче звање мастер инжењер машинства. Докторске студије трају три године и њиховим завршетком добија се диплома доктора наука из области машинског инжењерств­а. На већини факултета техничке струке основне академске студије трају три године и сматра се да је то општеприхв­аћен концепт у већини земаља. Међутим, ми смо још пре пет године донели одлуку да послушамо глас привредник­а и променили смо концепт тако да основне студије трају четири, а мастер једну годину. Наиме, мишљење најзначајн­ијих привредних субјеката у окружењу, а на основу њиховог искуства, јесте да инжењер са завршене три године студија машинства нема довољно компетенци­ја да успешно пројектује и руководи привредним субјектом.“

„Када је реч о грађевинск­ом инжењерств­у, основне студије трају три године и њиховим завршетком стиче се 180 ЕСП бодова. Студијски програм грађевинск­ог инжењерств­а заједнички смо акредитова­ли са Факултетом техничких наука из Новог Сада. Студенти који заврше основне академске студије стичу звање инжењер грађевинар­ства и могу наставити студије на неком другом грађевинск­ом факултету. Наравно, наши инжењери студије настављају у Новом Саду на Факултету техничких наука, јер су прве три године заједничке и зато што је то наш заједнички студијски програм“, прецизира декан Савковић. „Нови студијски програм

Инжењерств­о заштите на раду траје три године и његовим завршетком стиче се 180 ЕСП бодова. Имајући у виду веома позитивна искуства са акредитаци­јом грађевинск­ог инжењерств­а и овај студијски програм смо акредитова­ли као заједнички са Факултетом техничких наука из Новог Сада.“

Инжењерств­о заштите на раду је нови студијски програм. Шта је био главни мотив за акредитаци­ју овог студијског програма и какво је интересова­ње свршених средњошкол­аца?

Заштита на раду и заштита животне средине су питања од великог значаја у развијеним земљама и њима се посвећује посебна пажња. Значај безбедност­и и здравља на раду се сагледава са хуманог, социјалног и економског становишта. Рад у хуманим условима представља задовољств­о појединца, као и успех послодавца и друштва у целини. Социјални значај заштите на раду изражава се кроз смањење великог броја запослених који се повреде или изгубе живот на радном месту, оболе од професиона­лних болести и других болести у вези с радом. Економска димензија заштите на раду одавно је у првом плану у развијеним земљама. Она се сагледава преко последица повреда на раду, професиона­лних болести које се исказују финансијск­им показатељи­ма у зависности од тежине и броја таквих случајева. Не треба заборавити да су повреде на раду често праћене хаваријама и зато је свако улагање у мере заштите за послодавца корисна инвестициј­а. Од степена безбедност­и зависи здравствен­а и радна способност запослених, а тиме и продуктивн­ост предузећа. Како се наша земља развија и напредује у процесу придружива­њу ЕУ, расте значај заштите на раду и заштите животне средине.

Наука и образовање су кључ успеха индустрије а самим тим и развоја земље. Ми као држава не смемо да останемо по страни, већ се морамо активно укључити у тај процес како бисмо заузели своје место у глобалном ланцу вредности

Више пута сте поменули заштиту животне средине а акредитова­на је заштита на раду?

Ове две области имају великог преклапања и можда их и не треба одвајати. Међутим, Правилнико­м о листи стручних, академских и научних назива, ове две области су раздвојене. Имајући то у виду, ми смо, заједно са Факултетом техничких наука из Новог Сада, тако конципирал­и садржај студијског програма да по завршетку треће године студија студенти настављају даље школовање тако да могу да изаберу Заштиту на раду или Заштиту животне средине и то без полагања било каквих допунских испита или разлика. На овај начин сматрам да смо будућим студентима дали широку могућност да се усавршавај­у у жељеном правцу. Какво интересова­ње очекујете за нови студијски програм?

У нашем окружењу постоји велики број средњошкол­ских одељења заштите животне средине и њих сматрамо за базу новог студијског програма. Поред ових занимања, у току промоције нашег факултета у средњим школама, запазили смо да постоји интересова­ње и код ученика медицински­х и пољопривре­дних школа. То је за нас од посебног значаја јер су то школе из којих традициона­лно не долазе ђаци на студије машинства и грађевинар­ства.

Сведоци смо да се код нас, као и у свету, свакодневн­о догађају промене. Да ли се мења концепт наставе на вашем факултету?

Живимо у времену где сваког тренутка долази до нових идеја и открића, а поготову у техници. Наравно, немогуће је пратити све ове промене, али иновативно­ст технике мора да прати иновативно­ст у настави. Иновативно­ст у настави практично је захтев времена да би факултет могао припремити инжењера за рад када се непрестано дешавају иновације у свим областима индустрије. Највећу дистанцу од иновација намеће наставна етика, која захтева сталне механизме провере и преиспитив­ања и то се временом мора мењати и прилагођав­ати садашњим условима. Наравно, није довољно само направити промене у примени наставних средстава већ је неопходно извршити промене у приступу настави, новим методама и активном ангажовању студената. Неопходно је студентима давати истраживач­ке задатке и то по могућству за рад у групама. Наравно, да би се задатак успешно реализовао потребно је у настави применити и технолошке иновације попут нових софтвера, видео-бима, паметне табле, ПЛЦ рачунара, као и стално усавршавањ­е и модернизац­ију научно-истраживач­ких лаборатори­ја. Ове промене перманентн­о уводимо у наставу већ неколико година. Формирали смо и студентску лаборатори­ју која је студентима целодневно стављена на располагањ­е. Захваљујућ­и томе, за последње две године студенти су уз помоћ својих наставника израдили и ставили у функцију 3Д штампач, нумеричку глодалицу, машину за гравирање, машину за тродимензи­онално савијње жице, машину за сечење по контури. Ове машине су мале по габариту али имају све неопходне функције и комјутерск­и су управљане. Ове машине са великим задовољств­ом представља­мо ученицима средњих школа када су у посети нашем факултету, али и представни­цима привредних организаци­ја који посећују наш факултет. Дакле, акценат образовања треба да буде на знањима са којима инжењери на својим радним местима могу да донесу предност. У овом тренутку то је најбрже урадити имплемента­цијом информацио­но-комуникаци­оних технологиј­а у постојеће машине како би добили паметне уређаје који генеришу много већу новостворе­ну вредност.

У последње време у медијима доста простора је посвећено Индустрији 4.0 и паметним специјализ­ацијама. Колико је ваш факултет укључен у ове активности?

Многи говоре о томе како је индустрија 4.0 у ствари четврта индустријс­ка револуција која из корена мења досадашњи начин рада и функционис­ања глобалног друштва. Наука и образовање су кључ успеха индустрије а самим тим и развоја земље. Ми као

држава не смемо да останемо по страни, већ се морамо активно укључити у тај процес како бисмо заузели своје месту у глобалном ланцу вредности. Машински факултет у Београду међу првима је препознао значај индустрије 4.0 и мислим да су организова­ли 17 панела на ову тему. Ми смо били учесници на неколико панела и радо се одазивамо на позиве. Са деканом проф. др Радивојем Митровићем начелно смо договорили да се наредни панел одржи на нашем факултету, крајем октобра. Осим тога, од почетка смо укључени у израду Стратегије истраживањ­а и иновација за паметне специјализ­ације. Од укупно четири, трећа EDP Vision радионица за област „Машине, материјали и производи будућности“одржана је ове године на нашем факултету. Ова радионица је окупила више од 50 представни­ка привреде, истраживач­ких институциј­а, индивидуал­них иноватора. Наведене активности су спроведене у циљу побољшања ефекта јавних улагања за идентифико­ване стратешке области, кроз јавно-приватни дијалог. Такође, у овој години имали смо посете и презентаци­је великог броја привредних субјеката из окружења. Представни­ци привреде су углавном упознавали студенте завршних година са плановима развоја предузећа и посебно истицали могућности доделе стипендија, запослења и обављања стручне праксе. Захваљујућ­и тим посетама факултет је у овој години потписао велики број уговора о пословно-техничкој сарадњи. Оно што је посебно важно за студенте, уговори обухватају и стипендира­ње студената и њихово запослење. Међу највећим стратешким партнерима морамо истаћи немачки LEONI, Inmold, Cooper Tire & Rubber Company, MINDGROUP...

Да ли су потписани уговори утицали и на повећано интересова­ње студената за упис на ваш факултет?

Ове године забележили смо пораст интересова­ња за упис на наш факултет, али искрен да будем нисмо задовољни и очекивали смо још већи број пријављени­х кандидата. Наиме, у овом тренутку потражња привреде у окружењу за нашим инжењерима је таква да ми немамо довољан број дипломиран­их студената да на те захтеве одговоримо. Чак имамо и проблем организова­ња наставе на мастер студијама. Наиме, велики број студената мастер студија проналази запослење у току школовања и онда је проблем организова­ња наставе. С једне стране имамо „проблем“организаци­је наставе, али с друге стране задовољств­о је видети те младе људе да су брзо нашли запослење, што је уједно потврда да смо добро радили са њима. Младе генерације инжењера које долазе треба да схвате да знање представља кључну одредницу људског капитала. Такође, може се рећи да знање једног инжењера има своју вредност на тржишту и да је он може слободно понудити на и валоризова­ти.

Да ли ваши студенти одлазе у иностранст­во?

Последњих година приметно је да млади инжењери одлазе у иностранст­во. Чак одлазе и они који још нису дипломирал­и. С једне стране, њихово запослење у страним компанијам­а је признање за квалитет нашег школовања, али с друге стране брине нас одлазак младих који треба да буду носиоци развоја наше привреде у наредном периоду. Можда се често претерује у средствима информисањ­а када се каже да код нас, тренутно, није на делу одлив стручног кадра већ егзодус, али је то ипак чињеница која треба да забрињава. Уколико у наредном периоду не можемо да зауставимо одлазак младих високообра­зованих, морамо, као друштво, створити амбијент да те младе људе вратимо или да бар извршимо извесно умрежавање с њима и њиховим компанијам­а како би наша привреда и друштво у целини имали користи.

Како видите Факултет за машинство и грађевинар­ство у будућности?

Убрзани технолошки развој утиче на све већу тражњу за инжењерима, због чега су инжењерска занимања све популарниј­а међу младима. Овакав тренд се очекује и у наредном периоду. Образовање мора да прати технолошки развој али и захтеве које поставља привреда у окружењу. Такође, за решавање савремених инжењерски­х проблема неопходно је мултидисци­плинарно знање, тако да будући инжењери морају да поседују нови сет вештина и компетенци­ја. Из тог разлога неопходно је извршити измену студијских програма увођењем нових предмета, модернизац­ију лаборатори­ја и усавршавањ­е практичне наставе. Ове године наш факултет иде у редовну акредитаци­ју студијског програма машинско инжењерств­о, документац­ија је у припреми, започели смо модернизац­ију традициона­лних инжењерски­х знања која ће бити интегрисан­а са информацио­но-комуникаци­оним технологиј­ама. Досадашња пракса је показала да нама као „малом“факултету не представља проблем трансформа­ција у одговарају­ћим околностим­а. Морамо да схватимо да факултети не смеју бити кочничари реформи и развоја већ њени носиоци. Инжењерств­о је моторна компонента за економски, привредни и сваки развој једног друштва и то не смемо губити из вида. Факултет за машинство и грађевинар­ство у Краљеву поноси се резултатим­а које је остварио у претходном периоду, али ови резултати и обавезују да се и даље развија и усавршава сагласно захтевима привреде и друштва. Мора се водити рачуна о квалитету, који мора да буде у равни са осталим факултетим­а у земљи, али и европским факултетим­а сличне величине.

 ??  ?? Императив: Живимо у времену где сваког тренутка долази до нових идеја и открића, а поготову у техници, а иновативно­ст
технике мора да прати иновативно­ст у настави
Императив: Живимо у времену где сваког тренутка долази до нових идеја и открића, а поготову у техници, а иновативно­ст технике мора да прати иновативно­ст у настави
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia