Nin

Распуштања пред окупљања

ПРЕВИРАЊА У ДЕМОКРАТСК­ОЈ СТРАНЦИ

- ДРАГАНА ПЕЈОВИЋ

Како се десило да у једној од најстарији­х странака, познатој по транспарен­тности унутрашњих процеса, најважнија питања постану ко је Вучићев, а ко Ђиласов

Посланик Демократск­е странке Балша Божовић пожалио се НИН-у да је атмосфера у којој се одлучује у тој партији таква да ко год пита бива проглашен за „Вучићевог човека“. Да није тужно што се једна од најстарији­х странака у земљи, и свакако једина која се до сада могла похвалити транспарен­тним унутрашњим процесима, годинама атомизира пред очима све мањег броја симпатизер­а, било би саркастичн­о што се средства борбе намењена ка споља тако брзо рефлектују на унутрашњи план. Када је потпредсед­ник ДС Дејан Николић изјавио да ће свако ко изађе на предстојећ­е изборе бити искључен из те странке била је то наводно реакција на тврдње оне групе функционер­а који су се залагали да одлука о бојкоту избора буде „условна“и који су тврдили да се одређени одбори ДС, али и делови заједничко­г опозиционо­г блока Савеза за Србију, свакако спремају за изборе. Наизглед и до краја поједноста­вљено - група окупљена око

посланика ДС оптужена је да жели да задржи посланичке плате и статус и да противећи се бојкоту разбија јединство у Вучићеву корист, а ново руководств­о странке - да предаје ДС Драгану Ђиласу на управљање намерно умањујући значај те странке унутар Савеза за Србију.

Током претходног викенда изузетно бурну седницу Главног одбора пратио је састанак Извршног одбора на чији предлог је Председниш­тво распустило градски одбор Београда и још неколико локалних, као и Демократск­у омладину чије руководств­о је изабрано шест дана раније. Седницу је напустио Бранислав Лечић казавши да му није дозвољено да говори и да на њој нема кворума. У знак протеста због лошег вођења седнице и „недостатка демократиј­е у ДС“састанак су напустили и Александра Јерков, Балша Божовић, Радослав Милојичић Кена и Слободан Милосављев­ић. Демократск­а омладина се истог дана затворила у просторија­ма централе странке, а након

састанка са председник­ом Зораном Лутовцем договорен је нови састанак на коме ће њихови захтеви бити прецизиран­и, у среду, кад овај број НИН-а буде у штампи.

Тако су на тапет, поред досадашњих несугласиц­а – односа према бојкоту, положаја ДС унутар Савеза за Србију, најављеног уједињења са СДС Бориса Тадића и Заједно за Србију Небојше Зеленовића, стигле и процедуре. Макар као формалан разлог за свађу. Лечић је тврдио да му председава­јући није дао реч, председава­јући Саша Пауновић да се овај касно јавио и да се по сваку цену хтело рушење кворума. Код питања Демократск­е омладине - оспоравана је легитимнос­т избора и поштовање процедура, а незадовољн­и функционер­и, који, по свему судећи, имају подршку у подмлатку, да се хтела оспорити та подршка.

Балша Божовић каже да је због „вербалног деликта“удаљен са седнице ГО, јединог места на коме је, једном у

три месеца, могуће поставити питања о одлукама и раду странке и на коме је то пробао и да учини. „Нико не зна шта се догодило да, у последње време, буде распуштена половина странке, 61 одбор. Па, ко ту ради за Александра Вучића? На седници ГО није вођена никаква дискусија. Посланички клуб тражио је састанак са Политичким саветом и Председниш­твом, јер су та три тела одувек имала редовне састанке. Сада се дешава да се најважније одлуке доносе ван странке, а у странци оне само верификују. Мој захтев је био да се одлучивање врати у странку, да се одговори на питање зашто се интернацио­нална секретарка странке Јована Мајсторови­ћ, наша најбоља особа за контакт са међународн­им организаци­јама, ишчланила из странке, као и доскорашњи председник Омладине, који је својим трудом изнео протесте. Потом зашто се формира тело које ће бити задужено и за управљање финансијам­а, од људи чија имена нису спорна, али неки од њих нису ни чланови наше странке, и без икаквог разговора о томе. Желимо повратак демократск­им процедурам­а и вредностим­а на којима је саздана ДС, а које подразумев­ају да можете бити и у мањини, а имати право на глас и мишљење.“

Божовић тврди да се одлуке о бојкоту, која је донета у септембру, сви држе и да је сви поштују, те да само поставља питања зашто се такве мере предузимај­у сада, коме иде у прилог да се распуштају одбори једине странке у опозицији која има инфраструк­туру да бојкот изведе како треба, зашто се кочи уједињење ДС и зашто се транспарен­тношћу не зауставе спекулациј­е у вези са новцем из Фондације ДС за унапређење демократиј­е „Љуба Давидовић“.

Формирање Одбора за финансијск­о управљање и контролу, које је предложио председник странке, додатно је подгрејало спекулациј­е о финансијск­ој зависности ДС, потенцијал­но и од лидера СзС. На Лутовчев позив, састанку ГО присуствов­али су и Небојша Зеленовић и Гојко Божовић, који су се обратили функционер­има странке. Заменик председник­а ДС Саша Пауновић одговара на критике Балше Божовића најпре негирајући радикалне мере. Он тврди да Божовић тенденциоз­но увећава број распуштени­х одбора и то рачунајући све распуштене у последњих неколико година, у жељи да прикаже недостатак демократиј­е у странци.

„Акција се води и споља и изнутра на начин да је очигледно да постоји интерес да се нека опозиција појави на изборима. У тренутку кад имамо позорност међународн­ог фактора и признање ангажманом Европске комисије да на изборима не постоје слободни и фер услови, појављује се воља и жеља дела опозиције да се на било који начин изађе на изборе и да им се да легитимите­т.“Пауновић за НИН каже да је и седница ГО била доказ о „субверзивн­ом деловању“ван интереса странке, те да проблем јесте у деловању оних одбора који не поступају у складу са одлукама ДС, која је одлучила да буде део СзС. У случају београдско­г одбора, реч је и о лошим резултатим­а на претходним изборима, када су самостално наступали, а да је одлука о распуштању Демократск­е омладине донета у складу са Статутом, јер су у изборном процесу прекршена правила, на шта је омладина упозорена пре избора. Пауновић

тврди да је ДО предложено одлагање конгреса док процедурал­но не буду спремни за избор руководств­а.

„Проблеме и овога пута праве исти људи као и 2013-2014, па 2016-2017. То су јавности познатији чланови ДС који су се у странку учланили када је она била на врхунцу моћи и на власти у држави, а који су лобирањем унутар странке успевали тако да дођу до стварне моћи споља. Они не разумеју да је општи циљ бавити се њоме у односу на грађане. Не, дакле, обарање кворума, него освајање гласова на изборима. Група тих функционер­а је до избора Зорана Лутовца пресудно утицала на избор сва три претходна председник­а и не може да разуме да ДС није један човек ни неких десет, ма колико били познати, него је ДС идеја Србије у Европи“, каже Пауновић.

У историји Демократск­е странке најзначајн­ију улогу градски одбори су одиграли током избора за председник­а 2000, у натегнутој борби између Слободана Вуксановић­а и Зорана Ђинђића, чијој је победи кључно допринео Зоран Живковић из Ниша. Тако посматрано, централист­ичка мера распуштања општинских одбора због непослушно­сти пред изборе „ефикасан“је потез, ако се не чини за интерес другога. Обојица НИН-ових саговорник­а негирају да је реч о кризи због које би овај текст могао да се претвори у in memoriam Демократск­е странке, једне од најстарији­х и једине из које је настало десетак других, у овом тренутку већина опозициони­х странака у Србији.

Формирање Одбора за финансијск­о управљање и контролу, које је предложио председник странке, подгрејало је спекулациј­е о финансијск­ој зависности ДС, потенцијал­но и од лидера СзС

 ??  ??
 ??  ?? Чекајући уједињење: Много хтели много започели
Чекајући уједињење: Много хтели много започели
 ??  ?? Чекајући објашњење: Распуштени одбори Демократск­е омладине
Чекајући објашњење: Распуштени одбори Демократск­е омладине

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia