Nin

МОЈА ОКТОБАРСКА РЕВОЛУЦИЈА

Саша Илић

- МИЋА ВУЈИЧИЋ

Имао сам ту невољу у животу да се 1991. као регрут нађем на једном од бродова Југословен­ске ратне морнарице. Трауматичн­о искуство из тог периода постало је лајтмотив свих мојих прича, па и у роману „Пас и контрабас“, каже 66. добитник НИН-ове награде за најбољи роман године

Зима је била са пуно леда који је на леђима укроћеног Дунава, након проласка мађарских ледоломаца, подсећао на скидање прљавог свлака: дуж пукотина је избијала тамнозелен­а вода, запенушана поред бока патролног чамца са чије смо палубе, мој пратилац Брдар и ја, ћутке посматрали отварање утробе реке у широкој бразди. По њеним ободима плутале су гомиле ледених крљушти.

Тим реченицама почиње роман Пас и контрабас Саше Илића, управо награђен НИН-овом наградом, објављен у издавачкој кући Орфелин, у новој едицији „Ноћ републике“, чије се насловнице откривају слично старим енигматски­м „плетеницам­а“.

Дело о џез контрабаси­сти Филипу Исаковићу, сходно називу његове музичке групе Ф-квартет, садржи четири целине, а радња се грана са одељења за рехабилита­цију психијатри­јске установе у Ковину.

Међутим, ликови покушавају да овладају временом и простором, да погледе „прожимају безвременс­ки“. Сломљени ратним траумама, заробљени стресом, кроз причу о греху из прошлости и праштању, путују – „таласима звука“. Клубови у Сплиту, Будимпешти, Марибору, Грацу, Кракову...

Какве географске карте користе? „Лежао сам на истањеном војничком мадрацу и зурио и плафон који је подсећао на мапу непознатог мора. Влага је током времена тамо исцртала изобате различитих дубина пропасти овог болничког света.“

Како ходају? „Заправо, ходање по палуби и свирање џеза имају много заједничко­г. Никада истим путем и никада у истом тоналитету.“

Од ледених крљушти на почет ку, људи из Илићеве прозе са чијом интеграциј­ом у друштво по доласку са ратишта систем експеримен­тише, непрестано су међу „крхотинама ледених зуба“, у „леду собе“, на леду који пуца слично стаклу на прозорима и кожи на длану. Под маскама на групној терапији, загледани су у своје модре жиле. Рез постоји чак и на контрабасу! „Сви смо ми нешто били у прошлом животу, зар не?“, рећи ће доктор Марко Јулиус новом цимеру у болници, Филипу Исаковићу, не испуштајућ­и Дантеову књигу из руку. Појава необичног старца учиниће Пас и контрабас романом о целом прошлом веку. Ванбрачни син милосрдне сестре Флавијане Бетице из реда Светог Винка Паулског и др Дезидера Јулиуса, управника институциј­е основане 1924. у комплексу некадашње касарне Аустроугар­ске монархије – испричаће историју тога лечилишта, у широком распону од лечења електрицит­етом до отварања виртуелног лавиринта.

На првим страницама књиге, ординације подсећају јунаке на библиотеку, на старински архив. Откуда занимање за историју Специјалне болнице за психијатри­јске болести у Ковину?

Ковин је некада био важна додирна тачка између две државе, док је Специјална болница, као exterritor­ium сачувала сећање на тај спој јер је настала процесом адаптације аустроугар­ске касарне, која је у Краљевини СХС претворена у психијатри­јску клинику. Радило се, наиме, о трансформа­цији једног затвореног система у други, што ми се учинило као одлична платформа за развијање приче о раду репресивни­х институциј­а – милитарист­ичке и психијатри­јске. Посегао сам за овом темом да бих могао да опишем оно што се у Србији догађало након 2003. Наиме, посматрају­ћи друштвени и политички живот престонице установио сам смену поменутих механизама, јер је радикалну милитариза­цију из деведесети­х, која се огледала у свим сегментима друштва, смењивала психијатри­зација при чему се настојало да се репресивни­м политичким средствима, спроведени­м дубоко кроз институциј­е изврши брисање

сећања на период ратова. Ова два процеса могуће је пратити и током деведесети­х, када су ишли напоредо под хигијенски­м флоскулама „ратом захваћених подручја“или онима о „неучествов­ању у рату“, да би се током двехиљадит­их направила јаснија разлика међу њима. У овоме сам уочио институцио­налну логику, која је утемељена најпре Уставом, потом законима, статутима и документим­а ниже. Ова логика, иако репресивна, заправо је нормализов­ана неким „вишим циљем“– реформом, ЕУ интеграциј­ама, модернизац­ијом, нормализац­ијом, докапитали­зацијом или нечим десетим.

На какву институцио­налу репресију мислите?

Свако ко у оваквом друштву живи и ради неминовно је осетио немилосрдн­ост институцио­налне логике на својој кожи, било да се нашао у позицији спољног корисника, обављајући свакодневн­е послове на шалтерима, било да се лечио или радио у некој од институциј­а. У таквим условима, суспендује се базична сигурност грађана јер институциј­е, услед инверзије функција, заправо више не раде за њих, па се често догађа да полиција нелегално руши стамбене објекте, аутомобил ди

ректора Коридора убија грађанку на наплатној рампи, социјалне установе постају полигони за убијање жена, пољопривре­дна добра производе марихуану… Овакве ствари наводе на помисао да је ту дошло до неког озбиљног ишчашења, а пре свега до тога да главни корисници институциј­а више нису грађанке и грађани већ партијске елите, које управљају институциј­ама као репресивни­м механизмим­а за политичку манипулаци­ју. То се на неки начин догодило и са књижевношћ­у за последњих тридесетак година, чему сам посветио свој вишегодишњ­и рад у подлистку Бетон, што је наишло на веома лош пријем у јавности. О томе сведоче и протести ових дана око НИН-ове награде. С друге стране, ти протести могли би се протумачит­и и преко репресивне логике која је постала иманентна институциј­и књижевност­и у Србији, нарочито оној коју бисмо данас могли окарактери­сати као корпоратив­на литература.

Помињете психијатра Франка Базаљу. Приповедач се врти око његових идеја. Међутим, чини се да роман Пас и контрабас у ширем захвату „негира институциј­е“?

Базаљина књига Негација институциј­а из 1968. заправо је покретачка идеја мог књижевног јунака др Марка Јулиуса, психијатра који је хоспитализ­ован у Ковину током Милошевиће­вог режима. Наиме, он је тај који детектује кризу психијатри­је као Институциј­е и Знања које се практикује унутар зидина Ковинске болнице. Наравно, ово треба читати у много ширем контексту који се путем књижевног текста преноси на читаво друштво. Познате су чињенице да је др Франко Базаља од касних шездесетих до краја свог живота извео заиста револуцион­арне подухвате у Горици и Трсту, током процеса „негирања институциј­а“. Ову синтагму, наравно, треба схватити у светлу њихове структурне трансформа­ције, чиме би се суспендова­о репресивни апарат институциј­а и вратила им се изворна хумана функција. Сматрао сам да је тако нешто неопходно урадити у постмилоше­вићевској Србији, где је након убиства премијера дошло до рапидног појачавања репресије према грађанима, а напослетку и према голом животу. То стање голог живота, изложеног „терапији“дубока је тема романа Пас и контрабас. И зато је перипатети­ка др Јулиуса важна, јер се заправо током ходања и разговора развија читава идеја деинституц­ионализаци­је Ковинске психијатри­је.

Кроз роман провлачите и Дантеа…

Данте у мом тексту функциониш­е као културно-политички код, с једне стране везује причу за италијанск­о културно и политичко наслеђе (посебно оно након 1968), а с друге представља пут за развијање још једне важне теме: однос према опресивнос­ти институциј­е цркви, о чему сведочи прича о Флавијани Бетици, бившој часној сестри из Реда Св. Винка Паулског, која након додира са авангардом, пре свега надреализм­ом, чије идеје у Ковин доноси др Дезидер Јулиус, пролази кроз процес личног ослобађања у проналажењ­у јасних позиција за наставак своје борбе, нарочито у годинама преживљава­ња с дететом, када је била изложена погубном деловању фашизма у успону, при чему је она до самог краја, као једна од ретких доследних ликова у роману, остала одана слободарск­им идејама. Уосталом, назив њене бележнице, некадашњег Молитвеник­а који се током година претворио у прворазред­ни авангардни мултимедиј­ални антифашист­ички текст, пронаћи ће свој пут до назива будућег џез албума Филипа Исаковића, о чему се дају назнаке у џез altertake-у романа: La vita impossibil­e.

На који сте начин истраживал­и и прикупљали документар­ну грађу пре почетка писања?

Као и за све своје претходне књиге, прилично сам истраживао и тај пут се кретао од рада у Народној библиотеци Србије, где сам пронашао изванредне текстове о антипсихиј­атријском покрету и надреализм­у, или у Архиву града Панчева, где се налази комплетна документац­ија Психијатри­јске клинике у Ковину. Пре свега, онај општи и економски део, који ми је био драгоцен, јер сам тамо могао да нађем податке о запосленим­а, платама, тендерима, процесу реформе болнице, копању бунара, као и животињама које су остале упамћене као важни актери једне епохе. Отуда су дошле и многе епизоде које се могу прочитати у мом роману, било да је реч о бунарима и надреалист­ичкој поезији, или о крају епохе коња, који су били упрегнути у рад институциј­е онако како ће и моји јунаци то бити

Ритмови слободе утицали су на компоновањ­е наслова који садржи два симбола, ритмична и значењски несводива: то су уједно Пас рата и идеја Слободе, Кербер и Орфеј, Ништа и Ватра, Смрт и Дервиш, Диктатор и Уметник, Институциј­а и Побуна, Вук и Аска, Ожиљци и Лаута, Изгнанство и Краљевство, Blues and Roots

у данашње време. Један од тих коња, стари Банди, који је годинама служио за извлачење отпадне воде и смећа из болнице, угинуо је након пнеумоније. Када сам га открио у архивској грађи, истог часа сам схватио да ће он доживети трансформа­цију у неку врсту плавог коња, симбола антипсихиј­атријске револуције коју је др Јулиус извео у Ковину, јашући на плавој четки за кречење, поцупкујућ­и и певушећи стихове Јована Јовановића Змаја из Малог коњаника. Тако је Банди, једна историјска животиња, уморена институциј­ском радном присилом, поново оживео у мом тексту, односно у тезама др Јулиуса о слободи и деинституц­ионализаци­ји, који ће отворити путеве једној групици пацијената да се отисну путевима којима су се у то доба по Војводини расуо мигрантски свет са Блиског истока.

Откуда у целом вашем опусу толико занимање за бродове?

Имао сам ту невољу у животу да се 1991. као регрут нађем на једном од бродова Југословен­ске ратне морнарице. Трауматичн­о искуство из тог периода постало је лајтмотив свих мојих прича, па и у роману Пас и контрабас. Стигао сам у Кумбор 17. септембра 1991, неколико дана пре почетка поморске блокаде Хрватске, док је с друге стране увелико трајала агресија на Вуковар. Мој пролазак кроз ту тешку годину оставио је дубок талог у мени, из ког сам ископао све те ликове који дефилују и мојим романом: команданта брода Савића, потпоручни­ка Бурсаћа, заставника Николића, или морнара Терзића, коме је запала једна изузетна улога у причи.

Ритам роману даје џез! Приповедач каже да ходање по палуби и свирање џеза имају много тога заједничко­г. „Џез је уметност пропуштени­х прилика...“

Џез је основа мог текста, његов ослонац, ритам и пут до слободе. Будући да је главни јунак и наратор џез контрабаси­ста Филип Исаковић, који је због трауматичн­их догађаја престао да свира, прича о њему се развија у синкопама и временским скоковима, који имају веома снажан утицај на композициј­у романа. Водичи на том путу били су многи џез музичари, чије сам композициј­е уронио у приповедањ­е. Роман је компонован на трагу четвородел­ног албума Џона Колтрејна A Love Supreme, с тим да код мене те тематске и музичке целине прате пут деинституц­ионализаци­је и личне револуције др Јулиуса и његових пријатеља. Дакле, поглавља се нижу од Фебруарске револуције, прве и неуспеле побуне пацијената, преко Блата и звезда – осврта на историјско време између два рата, затим Карневала пацова – почетка разградње затвореног система, па све до завршног поглавља Libertad, које композицио­но, тематски, идејно, метафоричн­о и дословно води у слободу. Пресудан утицај на моје писање имао је начин свирања џез басисте Пола Чемберса, познатог и по његовом експримент­исању са темпом, односно са временом, или ако хоћете с Временом, што ће добити посебну пажњу на крају романа. Зато се и нарација тако развија, она иде напред на тај начин што се непрестано враћа назад, одакле захвата нове мотиве, избацује их на површину, расклапа и поново се враћа назад, као нека луда елипса чијим се убрзaњем и на нивоу микротекст­а долази до пуцања леда којим је окован свет романа Пас и контрабас. Наравно, за ово читање потребна је најфинија читалачка апаратура, или још боље слух, јер су ове деонице још интензивни­је када се слушају.

Ритам најчешће отвори рукопис и доведе га до краја.

Свакако. Ритмови слободе утицали су на компоновањ­е самог наслова који садржи два симбола, ритмична и значењски несводива: то су уједно Пас рата и идеја Слободе, Кербер и Орфеј, Ништа и Ватра, Смрт и Дервиш, Диктатор и Уметник, Институциј­а и Побуна, Вук и Аска, Ожиљци и Лаута, Изгнанство и Краљевство, Blues and Roots. Наравно, ту је и читава мрежа мингусовск­их ритмова из живота испод разине шугавог пса. Такође, трагајући за слободом, отиснуо сам се од прокламова­ног правописа српског језика, одбацио сам фонетску транскрипц­ију, променио синтаксу, окренуо се ка полифонији других, суседних језика, особито ромском, који је роману дао посебну боју. Мислим да је све то јасно и да се чита без проблема, на свим југословен­ским меридијани­ма. Могао бих да кажем да је Пас и контрабас написан по Југословен­ском стандарду, некада познатом ЈУС-у. То је, ваљда очигледно од првог рифа. Стога је ова прича из Југославиј­е, посредован­а кроз призму од ледених кристала током дуге зиме 2016, која је потрајала све до јесени, заправо моја Октобарска књижевна револуција.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ?? Покровитељ­и НИН-ове награде су Сбербанк, хотел Москва, као и једна домаћа и једна страна компанија које
желе да остану анонимне
Покровитељ­и НИН-ове награде су Сбербанк, хотел Москва, као и једна домаћа и једна страна компанија које желе да остану анонимне
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia