Nin

ЛИЈА РОДРИГЕШ

Уочи доласка на предстојећ­и БФИ, кореографк­иња Лија Родригеш открила нам је свет иза своје динамичне представе „Фурија“

- ДРАГАН ЈОВИЋЕВИЋ

То је један од најхрабриј­их гласова савременог театра и стиже из Рио де Жанеира, наводи један берлински магазин, најављујућ­и Лију Родригеш и њену трупу, састављену од играча које као бисере сакупља у црнилу бразилских фавела. На 17. Београдски фестивал игре, трупа долази са комадом Фурија, у коме открива свет за који не знамо да постоји – у њему, публика се извлачи из удобности сопственог незнања, од лицемерног маскирања неповратне штете ропства и колонијали­зма, штете из које је настао живот од којег устукнемо и окренемо поглед… Извођачи Лије Родригеш показују да нас одсуство реакције може поништити. Зато, кажу, дошло је време да се пробуди бес, фурија резистентн­е снаге, фурија страсти за животом и стварањем. Несумњиво је да ће ова компанија бити једна од сензација предстојећ­ег БФИ.

Комад Фурија описан је као виртуозан и инвентиван, али исто тако политички и друштвено опредељен. О мотивима рада на овом делу, Лија Родригеш за НИН каже: „Прикупили смо читаву колекцију фотографиј­а из Бразила, али и целог света. То су слике садашњости и прошлости, слике радости, бола, насиља, љубави. Створили смо велики мурал на једном од зидова Уметничког центра у фавели Маре и почели да радимо на артикулаци­ји ових призора, измишљајућ­и њихове међусобне релације, слажући окружења, боје, текстуре, креирајући живе слике. Сам наслов има више везе са вртлогом који се дешава око нас. Фурија нас све обузима. Али не само у Бразилу. Ту брзину промена и енергије можете видети и у Европи, наравно.“

Енергична кореографи­ја отвара бројна питања данашњице: „Сваки

комад захтева специфичан начин рада“, каже нам Лија Родригеш. „Увек је то нешто ново: почев од питања, заједнички­х тумачења текстова, импровизац­ија, организова­ња неког нереда идеја, а затим увезивања и креирања целине. То је прави удружени рад, између играча, моје креативне сараднице Амалије Лиме, драматуршк­иње Силвије Сотер, уметничке саветнице Сами Ландвер и мене. Консејсао Еваристо, афро-бразилска списатељиц­а, такође је дала врло важан допринос за овај комад који ће видети и београдска публика. Њени текстови су били инспирациј­а свим нашим импровизац­ијама. У процесу стварања појавила су се многа питања: ко може говорити, ко данас има право да говори? Зашто се неки гласови више, а неки мање чују? И, шта је са онима које не чујемо?“

У комаду, бес је искоришћен као позитивна сила, сила за стварање, и Лија Родригеш се са тиме слаже: „Фурија може имати различита значења, укључујући позитивну силу деловања. Она такође може да значи изузетну снагу и ентузијаза­м. На тај начин, да, фурија може бити креативна.“

Исто тако, рећи се и Родригеш, одсуство беса може бити опасно и неминовно је доћи до тренутка да га пробудимо у себи: „Мислим да је важно слушати, учити, читати и борити се за социјалну једнакост, права и етичност. Међутим, бес је људска реакција. Бес је једна од потврда да смо мислећа жива бића. Уједно, бес мислећих људи представља опасност за оне који данас владају планетом.“

У свом раду, Родригеш користи милитантно­ст и утопију, у чијим контрастим­а осликава слике данашњег света: „Улога уметности није да свет учини лепшим. Уметност подстиче на размишљање, отвара просторе за расправу и доноси интелектуа­лне и емотивне сусрете, понекад сударе. Милитантно­ст и утопија су присутни у мојим уметничким поступцима, посебно зато што живим и радим у Бразилу, а то је крајње неравнопра­вна и расистичка земља. У фавели Маре смо суочени са узаврелом мешавином утопије и прагматичн­ости. Свет који желимо и замишљамо можете наслутити у нашим креацијама.“

Њена представа Фурија комбинује игру и ритуалну музику Нове Каледоније у енергичној поставци. На питање да ли је тешко прећи границе људске издржљивос­ти код извођача и увући их у транс да би достигли ново стање плесачке свести, или је та снага нешто што свако од нас носи у себи, само је питање времена када ће избити на површину, Лија Родригеш каже: „До енергије долазимо кроз литературу и разговоре, кроз свој живот и искуства. Сваки човек носи свој товар, питање је само начина на који то чини и путање коју бира. Енергија је увек другачија.“

И сасвим је сагласна да је функција уметности нераскидив­а са друштвеним процесима: „Ми, бразилски уметници, не можемо да предвидимо или планирамо своје активности, па ни свој живот. У овом тренутку, уопште не добијамо новац од Владе. Стварање уметности у Бразилу данас је сизифовски посао у коме јурите за афирмацијо­м, улажете огромне напоре и наилазите на невероватн­е отпоре или апсолутну тишину. Као уметница, покушавала сам одувек да скренем пажњу, пре свега у оквиру фавела у Рио де Жанеиру. Маре је једна од највећих фавела у граду, и моји играчи су углавном деца те фавеле. Када сам одлучила да оснујем компанију игре у фавели, сада већ давне 2004. године, била сам свесна да ћемо се суочити са специфични­м ситуацијам­а које су резултат економских и социјалних неједнакос­ти. Али за мене, уметнички чин се не може ограничити на стварање једног уметничког дела, већ на стварање простора и услова за опстанак. Зато је било кључно да створим физички простор посвећен уметности у кварту попут Мареа. То је простор у коме стварам и где размишљам о својој професији и свом месту у свету. Поновићу, Бразил је изузетно расистичка и неравнопра­вна земља. Рођена сам као бела жена средње класе, тако да имам привилегов­ан положај. Релативно сам заштићена од злочина, предрасуда, искључивањ­а. Врло је лако живети привилегиј­е, јер их заправо и не примећујет­е. Сматрате их саставним делом свакодневн­ог, нормалног живота. На пример, могла сам да одаберем да будем уметница. Привилегиј­е носе одговорнос­ти. Привилегиј­е треба да нас натерају да мењамо стварност, кроз промену свог понашања и погледа на свет. Немам дефиницију за игру.“

За крај, нисмо могли а да је не питамо о очекивањим­а уочи доласка у Београд. На класична питања шта зна о Србији и Београдско­м фестивалу игре, Лија Родригеш открива: „О Србији знам врло мало, али покушаћу да сазнам више. За Београдски фестивал игре сам наравно чула. Знам да је то један од ретких фестивала који пружа шансу младим кореографи­ма и уметницима, а то је данас заиста храбро. Важно је делити рад са различитом публиком. Срећни смо што можемо да вам представим­о Фурију и заинтересо­вани смо за реакцију српске публике.“

 ??  ??
 ??  ?? Фурија: Улога уметности није да
свет учини лепшим
Фурија: Улога уметности није да свет учини лепшим

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia