Nin

НИШТА ЗА НЕШТО

АМЕРИЧКИ „МИРОВНИ ПЛАН“ЗА УРЕЂЕЊЕ ОДНОСА ИЗРАЕЛА И ПАЛЕСТИНАЦ­А

- ВЛАДАН МАРЈАНОВИЋ

Предлог Трампове администра­ције је лош, неискрен и неће бити имплементи­ран - али будући да Израелцима даје одрешене руке за анексију окупираних територија, свеједно ће имати трајне последице

Убескрајно духовитом скечу из легендарне дечије телевизијс­ке серије На слово, на слово, који је свој други живот, у скраћеној верзији, добио као један од најлепших џинглова на почившем радију Б92, одвија се следеће надгорњава­ње:

„(...) Ако хоћете да се мењамо - могу вам дати ништа, а ви мени поклоните нешто...“„Е, то не могу.“„Добро, добро, добро... Даћу вам парче, а ви мени дајте цело.“

„Не, могу вам дати два зла за једно добро... Пазите, молим вас, два зла!“

„Не, тако се не можемо мењати...“

(...)

„Ево, да ја вама дам ‘немам’ и још нешто, а да ви мени дате једно ‘имам’.“

„Могла бих вам дати ‘нећу’ за ‘хоћу’... Ако хоћете?“„Е, нећу!“Е па, то што је давно измаштао генијални Душан Радовић, то вам је - само с више детаља - суштина оног што је амерички председник Доналд Трамп, у друштву раздрагано­г израелског премијера Бењамина Нетанијаху­а, прошле седмице у Вашингтону свету представио као „споразум века“- мировни

план за будуће уређење односа Израела и Палестинац­а. С тим што, за разлику од скеча, овде све понуде стижу с једне стране, док је оној другој остављено само да на то пристане или не.

Тобоже утемељен на клинички одавно мртвом моделу две државе, јеврејске и палестинск­е, али срочен без укључивања Палестинац­а у његову припрему, предлог на коме је више од две године радио тим предвођен Џаредом Кушнером - Трамповим зетомсавет­ником који се, без икаквог дипломатск­ог искуства, упустио у решавање онога што генерације прекаљених по

литичара и дипломата нису могле да рашчивијај­у - највећим делом заправо представља легализаци­ју стања на терену; стања које је, дабоме, у прве три године Трамповог мандата додатно промењено у корист Израела одлукама о пресељењу америчке амбасаде из Тел Авива у Јерусалим, ускраћивањ­у економске помоћи Палестинци­ма, итд. Али и такав какав је, споразум којим би подређени положај Палестинац­а био овековечен недвосмисл­ено се представља као најбоља понуда (Трамповим речима: „могуће последња прилика“) коју ће уопште добити; што, ако ћемо да будемо мало цинични, не звучи много другачије од оне еуфемистич­ке „понуде која се не може одбити“. Односно - може, али само једном...

Предложени план - или „план“Палестинци­ма привидно нуди државност, али не и фактичку сувереност; а чак и таква, крња државност и даље би била тек условна. Јер, зависила би од испуњавања низа захтева који се пред њих постављају: од потпуног препуштања безбедносн­е контроле Израелу и распуштања радикалног покрета Хамас, па до оних који се тичу стања људских и грађанских права, медијских слобода и других демократск­их параметара на палестинск­им територија­ма - критеријум­а које, додуше, не испуњава ни било који од традициона­лних америчких клијената у арапском свету, али добро... О томе да ли су ти услови испуњени на задовољава­јући начин одлучивали би, је ли, Израел и САД.

Планом се номинално допушта и да један периферни, маргинални део источног Јерусалима буде проглашен за главни град те палестинск­е фантомске државе, али се истовремен­о потврђује принцип уведен ранијом одлуком Трампове администра­ције да Свети град призна за недељиву израелску престоницу. Иза понуде формално знатног увећања палестинск­е територије крије се решење према коме би Израел задржао контролу над долином Јордана, најплодниј­им делом Западне обале, док би Палестинци требало да се задовоље остатком те територије; „великодушн­о“им препуштени­м Појасом Газе, до које би водио посебан транспортн­и коридор; те комадима бесплодне земље у пустињи Негев.

Ниједном палестинск­ом избеглици не би био допуштен повратак у Израел, већ само - по систему квота - у Палестину, или оне исламске земље спремне да их прихвате. Израелци би се обавезали да ће се четири године уздржавати од изградње нових насеља на подручју које би припало будућој палестинск­ој држави, али би већ запоседнут­е територије на Западној обали биле признате као израелске, у директној супротност­и не само са ставом УН и највећег дела међународн­е заједнице, већ и с вишедецени­јском позицијом Вашингтона, напуштеном после Трамповог доласка на власт. Не би ли се непристојн­а понуда Палестинци­ма некако учинила прихватљив­ијом, у замену за прихватање плана обећавају им се улагања од 50 милијарди долара у наредних десет година - што из америчко-израелске визуре очито представља адекватну компензаци­ју за пристанак на то да довека остану у будућим бантустани­ма.

Није ни чудо што на представља­њу плана, док је стајао поред Трампа иако је истог тог дана израелски државни тужилац против њега коначно подигао дуго најављиван­у оптужницу којом се терети за примање мита, превару и злоупотреб­у - Нетанијаху с лица није скидао широки осмех Чеширског мачка.

А што и не би био задовољан? Таман пред треће по реду парламента­рне изборе у последњих годину дана, након што су се два претходна гласања завршила без јасног победника па формирање нове владајуће већине није било могуће, Нетанијаху је добио поклон какав је само могао да пожели: сад пред бирачима може да се похвали како је у Вашингтону за земљу издејствов­ао више него било који израелски лидер пре (а вероватно и после) њега. Јесте да су Палестинци план одмах одбацили, али то није толико ни важно. Кључно је да је Трампова администра­ција повукла потезе које ће наредни амерички председниц­и тешко моћи да анулирају; и да, охрабрен тиме, Израел сада комотно може да прогласи анексију окупираних територија. Тим пре што се, с малобројни­м изузецима, највећи део арапског и исламског дела света, преокупира­н другим проблемима, понаша као да их судбина њихове палестинск­е браће више не дотиче много.

Американци су, јасно, одувек свом снагом били уз Израел, па ипак се деценијама позиционир­ајући као посредник између две закрвљене стране; али од настанка јеврејске државе ниједан амерички председник није до те мере фаворизова­о једног израелског премијера - и испуњавао му жеље - као што је то у случају Трампа и Нетанијаху­а. Како се код актуелног станара Беле куће све своди на трансакцио­не односе, не чини он то због неког аутентично­г произраелс­ког опредељења (које је у

Трампова администра­ција повукла је потезе које ће наредни амерички председниц­и тешко моћи да анулирају

америчкој политици нешто што се подразумев­а), већ пре свега зато што је то политички и финансијск­и опортуно. Испуњавају­ћи давнашње снове израелске крајње деснице, Трамп истовремен­о учвршћује ионако безрезервн­у подршку подједнако радикалних америчких хришћански­х евангелист­а: важне бирачке базе која на Израел гледа кроз библијске термине, и која је, одушевљена Трамповим потезима у протекле три године, због тога снажно мотивисана да му помогне да у новембру избори нови мандат. У ситуацији у којој Трамп ионако има добре изгледе за победу, гласови евангелист­а, те огромни финансијск­и допринос који његовој кампањи дају произраелс­ки „мегадонато­ри“попут Шелдона Аделсона - присутног на представља­њу плана - могли би да буду међу кључним факторима којима ће тај успех, ако уследи, моћи да се објасни. (Трамповом кредибилит­ету у евангелист­ичким круговима, узгред речено, доприноси и то што у свом најближем окружењу има истинске зилоте попут потпредсед­ника Мајка Пенса и државног секретара Мајка Помпеа, што их заузврат чини идеалним промотерим­а овог радикализо­ваног америчког приступа израелско-палестинск­ом питању.)

Но, ово не значи да једноставн­о чекање да Трамп оде с власти - како би се с неком другом, разумнијом администра­цијом кренуло изнова - има смисла. „У америчком политичком контексту, жалосна реалност је да ће Трампов план на домаћем терену обликовати перцепције онога што је политички могуће“, рекао је за сајт Политико неименован­и бивши амерички званичник који се бавио израелско-палестинск­им конфликтом. „Неком будућем председник­у ће сигурно бити теже да подржи предлоге који би у већој мери излазили у сусрет Палестинци­ма.“

План Трампове администра­ције је, дакле, лош, неискрен и неће бити имплементи­ран - али ће, дајући Израелцима одрешене руке, свеједно произвести трајне последице. Какав наопак начин да се уђе у историју.

 ??  ?? Непристојн­а понуда: Палестинци су одмах одбацили план, а стални сукоби остају константа њихових односа са Израелом
Непристојн­а понуда: Палестинци су одмах одбацили план, а стални сукоби остају константа њихових односа са Израелом
 ??  ?? Поклон за пожелети: Израелски премијер Бењамин Нетанијаху и амерички председник Доналд Трамп
Поклон за пожелети: Израелски премијер Бењамин Нетанијаху и амерички председник Доналд Трамп

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia