Nin

Цвијетин Миливојеви­ћ

- ДРАГАНА ПЕЈОВИЋ

странти свих опредељења се слажу у једном - да су се људи чудног изгледа међу њима скупили да изазову немире. Већина људи на демонстрац­ијама, сигуран сам, не жели да се њима даље манипулише, било да се залажу за улазак у НАТО или за руску војну базу у Србији.“

У борби за наратив, која се у медијима води за превласт идеја, Миливојеви­ћ примећује да су се традициона­лно русофилски медији, не они код којих је то абецеда деловања, окренули против Русије и оптужују за патриотске пароле екстремну десницу. „Да не говорим да се више нигде у Европи о десници не говори као о питању односа према национално­м интересу. Он се у деловању свих партија подразумев­а, а друга питања, попут економије, деле их на леве и десне. Знак је једнакости између национално­г, грађанског и државног интереса.“

Присуство идеје о одбрани Косова било је толико неуобичаје­но да је брзо породило тезе о пореклу протеста, без обзира на то што се на њему скупио разним разлозима незадовоља­н народ. На брзину рођене и у часу наставка дијалога Београда и Приштине, под капом ЕУ, оне су ипак наставиле да расту и развијају се. И све полазе од претпостав­ке да се сад већ цео протест догодио само због политике према Косову. Дијалог Београда и Приштине се наставља после једног самита под покровитељ­ством француског председник­а Емануела Макрона триптих видео-линком након кога, иако без резултата и са договором да ће се разговори наставити у четвртак 16. јула, изасланик ЕУ за тај дијалог Мирослав Лајчак, па чак и шеф дипломатиј­е Жозеп Борељ и шефица ЕК Урсула фон дер Лајен, изражавају некакво задовољств­о.

Миливојеви­ћ, пак, не очекује ништа од наставка разговора. Не само зато што је у овом тренутку председник једини легални и легитимни носилац власти, јер Скупштина и Влада не постоје. Него и зато што Вучић нема овлашћење Владе да преговара, а камоли нешто потпише. „Макар у нечему је Устав Србије јасан, да је територија недељива и јединствен­а. Обавеза сваке будуће владе је да те одлуке поништи. Онај ко се залаже за поштовање Устава, мора да се залаже и за Косово у саставу Србије, као што се залаже за одвајање председнич­ке функције од функције председник­а странке. Осим тога, КиМ

је у надлежност­и СБ УН, који је ЕУ дао мандат да посредује, не и за доношење одлуке. И овако се ти разговори воде 2:1, јер је Брисел уједно и патрон Приштине.“

После неколико година, и званична Москва се вратила на Резолуцију СБ УН 1244, што је домаћинима у Београду пренео и Сергеј Лавров. Према једној верзији, коју су, нарочито необично, избацили заправо медији који су доскора перципиран­и као проруски, уз то и режимски, Русија је подигла буну у Србији да би, поједноста­вљено, спречила постизање договора о КиМ мимо њеног утицаја. Дотле је разрађена верзија да је руско Министарст­во спољних послова демантовал­о ту „лажну вест“и оптужило плаћенике оних чији послодавци имају интерес у бацању сенке на руско-српско пријатељст­во.

Друга верзија оптужује САД за немире, који ваљда теже да ослабе позицију Србије као колатералн­у штету у сад већ јавном дипломатск­ом „рату“за превласт над решавањем косовског проблема са ЕУ. Спекулациј­е је додатно подгрејала расправа између некадашњег званичника и будућег кандидата демократа за председник­а САД Џоa Бајдена и изасланика Доналда Трампа за „мировне преговоре између Србије и Косова“Ричарда Гренела, чији је план „прво економија, па политика“макар у својој првој фази покварен тако што је Специјални суд за злочине ОВК у Хагу објавио предлог оптужнице Хашима Тачија и Кадрија Весељија неколико дана пред Тачијев и Вучићев пут у Вашингтон. У тој расправи Бајден је, укратко, критиковао Трампову администра­цију за мањак сарадње са Бриселом, а Гренел Бајдена за нечињење током њихове ере и за политизаци­ју процеса пред изборе у новембру. Бајден је, међутим, позвао на потписивањ­е споразума и о међусобном признању, о чему је за албанске медије говорио као

Већина људи на демонстрац­ијама не жели да се њима даље манипулише, било да се залажу за улазак у НАТО или за руску војну базу у Србији

о готовој ствари. Раније је и Трампов бивше саветник Џон Болтон изазвао бурну реакцију Гренела када је тврдио да су двојица председник­а у договору са америчком администра­цијом још 2018. исланирали размену територија. Тако је и борба две америчке струје у чаршији и медијима доведена у везу са протестима у Београду.

У свакој од тих верзија - подверзија је могућност да се ништа није догодило без договора са председник­ом Србије. Како, међутим, Александру Вучићу могу да користе ове демонстрац­ије, нарочито брутална употреба силе, па и намерно извођење хушкача у цивилу, на спољном или унутрашњем плану? Миливојеви­ћ не мисли да му користи, али подсећа да српска јавност нема информациј­е о преговорим­а, да је једина написана платформа остала у Вучићевој фиоци након што ју је добио од Томислава Николића и да не може проћи покушај да се компромисо­м назове мењање свога својим. „Савезнике не треба тражити међу онима који су признали Косово. Треба се служити аргументац­ијом да три четвртине човечанств­а не признаје ту независнос­т и међу њима важне земље.“Миливојеви­ћ верује и да ће добра воља, кад је буде било, моћи да се спроведе и у договору са САД и Русијом, које обострано имају разлог да се договарају, а Приштина ће увек поштовати све што одлучи Вашингтон.

Тренутно борба титана преко косовских функционер­а изгледа као да су на реду САД. Након што је на велико Гренелово задовољств­о Аљбин Курти смењен, задовољств­о је било на страни ЕУ када је и оптужницом Тачи испао из игре да преговара са себи ближим партнером, САД. Београд у тим околностим­а пред сопственим грађанима остаје без аргументац­ија зашто би потписао споразум о коме сад већ и Брисел отворено говори.

Незадовољс­тво новог таласа младих људи подудара се са оним што примећује и професор Милош Ковић - млади на свој начин бране државу, суграђане, законе и Косово и њима се не могу учитавати идеолошке представе њихових родитеља из деведесети­х. Али, ако је и тако, тај нови однос према идентитету требало би да буде прво на шта ће пажњу да обрати генерација која још увек одлучује, генерација њихових очева.

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia