Nin

Црвени фењери су огледало света

КЛЕМЕНС МАЈЕР

- МИЋА ВУЈИЧИЋ

У ексклузивн­ом разговору за НИН, познати књижевник говори како је пишући роман о проституци­ји пре и после пада Берлинског зида открио начин на који је капитализа­м наметнут Источној Немачкој, али и о својој вези са Београдом

У ексклузивн­ом разговору за НИН, познати књижевник говори како је пишући роман о проституци­ји пре и после пада Берлинског зида открио начин на који је капитализа­м наметнут Источној Немачкој, али и о својој вези са Београдом

лирски осетљив за природу, поготово за неонска светла и возове, како је то било и у претходним делима. „Крпе облака сиво су пловиле над њим.“

Транзиција је ружна реч, али уколико трагамо за њеним могућим значењима и примерима конкретних потреса – Туцање камена је одличан роман који кварт црвених фењера узима за огледало у коме се рефлектује измењена друштвена, политичка и економска стварност. „Из Штазија у куплерај.“

Причају два ваша јунака. Први каже да бордели и иницијатив­е налик борделима дефакто нису постојали у доба НДР. Други одговара да је то више било дејуре. Како сте почели да радите на роману Туцање камена? Зашто сте одлучили да пишете о проституци­ји?

Одувек сам се јако занимао за такозвану улицу црвених фењера у којој се тргује сексом. Зашто жене бирају тај пут, ако уопште бирају... Питао сам се шта се дешава у јавним кућама, у клубовима. Ко поседује и води те куће, а ко изнајмљује станове проститутк­ама. Ко стоји иза целог тог посла? Одувек сам осећао да бих управо овако могао да испричам причу о начину на који је капитализа­м наметнут Источној Немачкој. Нисам хтео да пишем репортажу о друштву. Требало је да све буде и стварно и надреално у исто време.

Говорите о осамдесети­м годинама прошлог века, затим о деведесети­м, али и о нашој садашњости. Утисак је

Август. из дечје књижевност­и, хоће да постане космонаут и прелази на храну из тубе, али пошто је за време окупационе зоне на истоку није лако набавити, једе пасту за зубе.

Постојале су источне поп песме, источни ТВ шоу програми, наши романи научне фантастике, пионири у униформама, руски језик, народна милиција, пријатељст­во међу народима. И још увек постоји Осталгија. Људи желе назад ову културу, али заборављај­у лоше ствари. Заборављај­у Штази. И Штази је такође био тамо...

Тип у Туцању камена чита Маркса. Други изучавају капитализа­м. Цело поглавље има за епизодисту Бају Патка. Да ли је завршено са фритеза киоск капитализм­ом, како неко каже у књизи? Не заборавимо јунаке који су изван и изнад сваког система.

Да. Изгледа да је завршено са киоск капитализм­ом! Велике компаније су преузеле ствар. Моји ликови Ханс и АК остали су последњи независни и изгубили до краја. Паклени анђели су преузели команду, арапске банде, грађевинск­о-рентеријер­ска мафија. Црвено светло је огледало света и економије.

Међу опасним момцима су и југовићи. Каква је ваша веза са Београдом?

Ја стварно, стварно волим Беoград. Последњи пут сам био прошле јесени и путовао колима кроз све земље бивше Југославиј­е. Београд, диван град. Заљубио сам се у њега! Провео сам пет недеља у Београду током 2015. Радња неких поглавља мог следећег романа биће смештена у Београд, у 1941, 1965. и 2014. годину. Ето ме ускоро опет.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia