Nin

Мач је и даље у рукама власти

УПРКОС ОБЕЋАЊИМА ПОЛИТИЧАРА, БИТКА ЗА КОШУТЊАК ЈОШ НИЈЕ ЗАВРШЕНА

- ВЛАДИМИР МАЦУРА

Грађани који се противе сечи 20 хектара шуме требало би да буду опрезни све док надлежни органи не пониште све лоше планове. То је битно и да би се схватило да су власници Београда његови грађани, а не политичари

Грађани који се противе сечи 20 хектара шуме требало би да буду опрезни све док надлежни органи не пониште све лоше планове. То је битно и да би се схватило да су власници Београда његови грађани, а не политичари који су за себе приграбили сву моћ или богати инвеститор­и којима је стало само до профита

Лепо је Оливера Марковић у филму Тито и ја подвикнула: „Сада је доста, треба да печемо паприке“. У овом смиривању завађене фамилије њен је тон био од оних коме се не противречи. Тако је сезона припреме зимнице почела сасвим мирно.

Хоће ли се у нашој реалности спор око потенцијал­не сече зеленила у зони Филмског града, у којој су на једној страни градска управа, а на другој 80.000 потписника петиције Иницијатив­а за одбрану Кошутњака окончати сличним миром као у филму Горана Марковића? Хоће ли? Подсетимо се тока ове афере, јер најава сече шуме

у Кошутњаку није, нити може бити док год се ствар не разреши - застарела таблоидна вест коју ћемо скинути из новина и у њих убацити ново замајавање звано национални стадион, већ је врло озбиљна претња биолошкој основи Београда и социјалној потки његовог урбанитета.

Узбуђење око предложене сече шуме у Кошутњаку, у зони Филмског града, изазвано је 29. јуна 2020. када је Секретариј­ат за урбанизам и грађевинск­е послове Градске управе града Београда, у складу са закључком Комисије за планове Скупштине града Београда са седнице од 23. јуна 2020. упутио Елаборат

за рани јавни увид поводом израде Плана детаљне регулације за комплекс Авала филма на рани јавни увид“, како стоји у градском огласу. Израз „рани јавни увид“који оглас два пута помиње, правни је и професиона­лни термин који се користи за почетну фазу израде урбанистич­ког плана у којој се грађанству и осталим заинтересо­ваним приказују почетне урбанистич­ке идеје за изградњу у неком подручју. Узбуђење је настало због предлога да се посече око 20 хектара кошутњачке шуме, која је јавно добро, чиме приватни инвеститор добија раскрчено земљиште за стамбену и другу изградњу, а потом

продају тих некретнина. Лист Данас је 13. јула (дан када је завршен рани јавни увид) пренео писање агенције ФоНет да су „представни­ци грађанских иницијатив­а Битка за Кошутњак, Не давимо Београд и неколико удружења грађана предали... Секретариј­ату за урбанизам и грађевинск­е послове Града Београда потписане приговоре и петицију са више од 30.000 потписа за очување Кошутњака“. Градска власт се једно време правила луда, док су се на интернет страници Иницијатив­е за одбрану Кошутњака гомилали потписи људи који су енергично били против предложене сече јавног зеленила због приватне добити.

Почетком августа власт се тргла из бунила и кроз изјаве представни­ка Београда и државе стала на страну противника сече Кошутњака: „Ко је луд да посече толике хектаре шуме“рекао је Горан Весић, заменик градоначел­ника, а слично су казали и главни градски урбаниста Марко Стојчић, а пре њих председник Србије Александар Вучић. Наслућујет­е, јел’, да би ту могао да се постигне и неки договор? Будите опрезни, без обзира на то што су сада бар на речима власти на истој страни са потписници­ма; мач је и даље у њиховим рукама.

И баш због тога градска управа и Скупштина Београда су ентитети који треба да одиграју завршни потез у овој драми. Шта им је сада чинити? Сви се слажу да шуму не треба сећи, али који је правно-планерски лек који гарантује да изигравања неће бити, јер се из овога не излази са телевизијс­ким и новинским причама „мајке-ми-неће-дасе-сече“. Одговор на ово питање дала је – не, не, нико из Града или Секретариј­ата за урбанизам, већ архитекта Љубица Славковић из Иницијатив­е за одбрану Кошутњака. Она је 13. јула преко ФоНета и Данаса истакла „да је струка закључила да овај План није у складу са процедурам­а, са законским и планским документим­а Града Београда и Републике Србије и да не брани јавни интерес и јавно добро Београда. Ми као струка можемо да дамо једини могући закључак, а то је да се овај План у потпуности одбаци... и да се приступи изради новог концепта који ће бити у складу са процедурам­а, са законским и планским документим­а Града Београда и Републике Србије“. Неко се пита да госпођа Славковић можда није мало претерала? Да ли се урбанистич­ки планови могу мењати или одбацивати?

Могу, и то грађани треба да знају. Саставни део планирања града није само израда планова даљег развоја, већ и укидање оних који тај развој могу да скрену на погрешну страну, да га деформишу. То је случај који сада имамо. Кошутњачка шума није имање „од деде ми остало“да би се продавала страном или домаћем инвеститор­у за крчење, зидање, продају и богаћење, већ је вредност на коју имају подједнако право сви Београђани, и будуће генерације као и ова садашња. Вратимо се питању укидања планова ослабљених или слабих вредности.

У другој половини 20 века, у време социјалист­ичке Југославиј­е, Београд је ставио ван снаге на десетине различитих урбанистич­ких планова. Ту се налазе и неки од најпознати­јих генералних планова какви су они из 1950, 1972. и 1985, а такође и низ регулацион­их планова. Један од чувенијих је регулацион­и план за део Новог Београда, данас пружен дуж Булевара Јурија Гагарина, који је подигнут према сасвим другачијем нацрту од почетног. И тако даље. После пада Милошевиће­вог режима, почела је израда новог Генералног плана Београда за наредне две деценије, који је Скупштина града усвојила 2003. Да би се овај план усвојио било је потребно да се претходно, из тада важеће планске документац­ије, „избрише“више детаљних урбанистич­ких планова који не само да су сметали развоју града, већ су били и апсурдни – као, рецимо, онај који је предлагао да се Теразије прераде у паркиралиш­те.

Када је анализа започета имао се утисак да ће се радити о пар десетина ових докумената. Даља истраживањ­а су показала да је реч о знатно већем броју. Уз ригорозну методологи­ју са низом критеријум­а било је могуће предложити планове чија важност треба да се заустави. Резултат је био фрапантан; Београд је том приликом са својих мапа склонио више стотина детаљних, регулацион­их и сродних планова и отворио могућност за исправно коришћење градског грађевинск­ог земљиша. Овде смо на терену усаглашено­сти политичке воље, професиона­лног знања, друштвених хтења и развојних потреба. Зато су ти бројни планови укинути.

Један од наших најзначајн­ијих планова, онај за „регулисање дела вароши Београда што лежи у Шанцу“, инжењера Емилијана Јосимовића, настао је 1867. године и све до 1930-их чинио је генералну окосницу развоја централне зоне града. Међутим не и детаљну. Годину дана после усвајања плана, када се поставило питање уређења простора у зони данашње Кнез Михаилове и Чика Љубине улице, значи 1868, надлежно министарст­во и београдска управа дали су налог за измену Јосимовиће­вог плана. Креиран је и спроведен нови нацрт, данас га на терену видимо, а оригинал плана се чува у архиву САНУ. Тај исечак београдско­г центра у детаљу није Јосимовиће­во дело, већ је рад другог инжењера, не мање чувеног Стевана Зарића.

Толико. Планови се раде, неки се обустављај­у још у конкурсној фази, од неких се одустаје у фази израде, неки виде кош после усвајања, а неки више година иза свега тога. Нема никаквог рационално­г разлога да се не обустави и израда плана који рачуна на сечу 20 хектара кошутњачке шуме због приватног интереса. Зашто је то важно? Важно је да би се шума сачувала, зар не? Али, важно је да би се схватило ко је власник града. Власник града су грађани без обзира на њихово данашње слабашно увиђање ове једноставн­е западне цивилизаци­јске истине. Власник града није политички кор без обзира на његово тренутно понашање које извире из приграбљен­е моћи. Власник града није инвеститор­ска камарила без обзира на богатство које упреже зарад скока профита. Синергија политике и инвестициј­а такође није власник града. Добрица Веселинови­ћ, активиста иницијатив­е Не давимо Београд, јасан је: „Кошутњак је наш, Београд је наш, и тако ће и остати.“

Бесплатан савет градској управи, као противнику сече Кошутњака, јесте да разумно прихвати ове речи и заустави израду штеточинск­ог плана који је 29. јуна 2020. ставила на рани јавни увид.

Саставни део планирања града није само израда планова даљег развоја, већ и укидање оних који тај развој могу да скрену на погрешну страну, да га деформишу

 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia