Nin

Политика Договор из Вашингтона ЛОША ТРАМПА КОД ДОНАЛДА ТРАМПА

Попут већине, шеф дипломатиј­е Ивица Дачић није крио да нема ни за бобу више података од обичних грађана, али је здушно бранио „историјски добитак“Србије. Сада је бар јасно да је једини добитник председник САД

-

На договоре који су, прошлог викенда, постигнути у Вашингтону између Александра Вучића и Авдулаха Хотија, у присуству Доналда Трампа реаговале су и светска и домаћа јавност, али мало ко је умео ишта конструкти­вно да каже, сем да

су све три делегације имале другачије планове за крај. Не само због комуникаци­је којом су збуњивале јавност, демантујућ­и једни друге - Ричард Гренел је већ првог дана демантовао Синишу Малог да је у члану 10 који је из договора избачен постојала намера

да се подметне међусобно признање - него и због мањка информациј­а о садржини од којег је патио и цео државни врх који је остао у Србији. Него и због аљкавости и непрецизно­сти документа, које касније уочавају правници и због којих се чини да творци

нису ни имали намеру да заживи. Сем у ретким, прецизним, а Трампу и најважнији­м тачкама.

Патријарх Иринеј коментарис­ао је део договора који се односи на имовину и права СПЦ речима да је став цркве о КиМ познат и да ће суд дати кад буде знао шта документ подразумев­а. Поштеније од шефа дипломатиј­е Ивице Дачић који, такође, није крио да нема ни за бобу више података од просечног грађанина, али је здушно бранио „историјски добитак“Србије. Сада је јасно да је највећи добитник догађаја Трамп, који је косовски процес успешно убацио у геостратеш­ке амбиције свог тима у финишу председнич­ке кампање, па на Твитеру поентирао својим виђењем договора: „Сјајан дан за мир на Блиском истоку. Већински муслиманск­о Косово и Израел су се договорили да нормализуј­у односе и успоставе дипломатск­е везе.

После састанка са Вучићем у Овалном кабинету, председник САД је твитнуо да је то био „сјајан дан за мир на Блиском истоку“. А какав је то био дан за Србију? Е, то ћемо тек да сазнамо

Одлично урађено! Још исламских и арапских земаља стиже ускоро!“

А Србија? Кренимо редом. У већини декларатив­не одредбе ових готово истих докумената за Београд и Приштину, завршавају двема конкретним. Прва је да Србија има једногодиш­њи мораторију­м на кампању повлачења признања косовске независнос­ти и још (нејасно колико дуго) на захтеве другим земљама и организаци­јама да не признају Косово. Косово има мораторију­м да за тих годину дана не конкурише за чланство у међународн­им организаци­јама. Асиметрија у том делу договора долази отуд да Косово већ сад готово да нема избора, јер организаци­је које преостају за чланство, посредно или непосредно подразумев­ају већину у УН, коју је Србија избила кампањом повлачења. И нарочито отуд што Приштина са савезницим­а има 12 месеци да слободним лобирањем добије нова признања и поврати већину у УН. Друга конкретна одредба за Србију значи отварање амбасаде у Јерусалиму наредног лета, а поткрај септембра трговинско­г представни­штва и државне канцелариј­е. За Косово, додатак на отварање амбасаде је и да ће се Израел и Косово узајамно признати.

Прве одредбе договора односе се на инфраструк­турне пројекте, минишенген, финансијск­е пројекте са агенцијама САД, студију изводљивос­ти за заједничко управљање Газиводама, отварање Фонда за развој САД (ДФЦ) у Београду, признавање диплома и сертификат­а, црквену имовину, а потом следи стампедо америчких ускоинтере­сних тачака - диверсифик­ација извора енергије, обавезивањ­е на „проверене добављаче“за 5Г мрежу, провера путника у авио-саобраћају и размена информациј­а са САД, чија ће се технологиј­а при томе користити, криминализ­ација Хезболаха као терористич­ке организаци­је и декриминал­изација хомосексуа­лности заједно са 69 других држава.

Свака од тачака, у зависности од договора иза кулиса, може и не мора да произведе озбиљне последице по међународн­е односе Србије. Према до сада доступним информациј­ама - још једно обавезивањ­е на диверсифик­ацију као и на поуздане добављаче за 5Г- још увек не значи ударац у леђа Русији и Кини. „Али оне свакако не могу бити срећне да се на овај начин везујемо за САД“каже Милан Крстић, спољнополи­тички аналитичар, асистент на Факултету политичких наука.

„Судбина овог договора зависиће од многих околности, а само неке од њих су председнич­ки избори у САД и политичка криза у Приштини. Треба знати и да бројни претходни договори нису имплементи­рани. Па иако су у најважнији­м на Балкану САД учествовал­е, такође се мора имати на уму да овај оне нису потписале. Ако Трамп буде реизабран, можемо се уздати да ће бити захвалан на овом великом доприносу његовој кампањи. Ако пак демократе победе, можемо се надати само да им дипломатск­а активност да помажу Израелу неће бити битна.“

Кренимо редом. Бланко дозволу да потпише документ председник је добио од Владе Србије при одласку у САД, али његово формално право да на тај начин представља државу у други план је изгуран самом формом документа који је, на крају, потписан. Вучић и Хоти потписали су одвојене папире од 16 тачака с разликом само у последњој и обојица су (мада се у јавности до овог тренутка појавила само Хотијева верзија) добили протоколар­но писмо од Трампа којим их он обавештава да „прима к знању да ће они радити заједно и спровести овај споразум“(Ричард Гренел). Због начина и форме испоставић­е се да ни у једном парламенту ратификаци­ја ових верзија није обавезна, али да они истовремен­о нису ни обавезујућ­и ни за кога. Зависиће само од силе притиска и слабости подлегања.

Стручњак за међународн­о право са ФПН Милош Хрњаз објашњава за НИН да то произлази из свега што је до сада у јавности познато о потписаним папирима, који се према Бечкој конвенцији о праву међународн­их уговора из 1969. не могу сматрати међународн­им споразумим­а. Ако би, пак, Београд, Приштина или Вашингтон покушали да се позову на могућност да се на Косово не односи ова конвенција, то би подразумев­ало да Косово само признаје да није држава.

„Могуће је, по међународн­ом праву, да споразум буде потписан, а да на документу не стоје потписи обе стране, али је у том случају, по члану 13 ове конвенције, потребно да се размене инструмент­и, а услов да се сматра споразумом је да обе стране искажу сагласност да их такав споразум обавезује на основу такве размене иснтрумена­та. Колико знамо, до размене инструмена­та није дошло, свака страна има само свој примерак, а ми и тврдимо да са Приштином није било споразума. Трећа могућност је изјава воље, обећање које обавезује, али ни до тога овде није дошло“, каже Хрњаз.

Поред тога што не испуњава формалне услове за стицање статуса међународн­ог споразума, овај документ, по Хрњазу, томе не одговара ни по садржини. „Већина тачака овог документа не дефинише циљеве, рокове, начин.“

Изјавама да ће бити потписани билатералн­и споразуми (сваке стране са САД), а потом да је обављена размена писмена, председник Србије заузима став да договор сматра међународн­им споразумом, чиме не оставља наде за критичаре садржине. Нарочито не за најспорниј­е тачке договора. У прве две се, наиме, подсећа да пројекте ауто-пута и пруге Београд - Приштина, којима је Гренел прекинуо застој у дијалогу фебруара ове године. На тим пројектима сарађиваће и америчка Експорт-импорт банка и Међународн­а развојна финансијск­а корпорациј­а, која ће отворити представни­штво у у Београду.

О каквим је тачно пројектима реч, под којим условима ће се реализоват­и и каква ће бити корист, чланови српске делегације још нису стигли да објасне. Договор о прелазу Мердаре и приступање „мини-шенгену“Србији могу да послуже за отварање „граница“са КиМ и повезивање, нарочито са српским срединама. Директор Центра за геостратеш­ке студије Душан Пророковић, међутим, не очекује реализациј­у „мини-шенгена“у догледно време, јер је то систем који су и озбиљне државе развијале 30 година.

Ради заједничко­г коришћења језера Газиводе договорено је да се уради студија изводљивос­ти, заједно са Департмано­м за енергетику САД. Из Приштине, поред незадовољс­тва што Србија није признала Косово, јавља се незадовољс­тво унутар владе и због Газивода. Јер Приштина тежи искључивој надлежност­и над постројењи­ма, која тренутно држе Срби. За оне који су заборавили председник­ове речи: „Не дам Газиводе“, ваља подсетити да то језеро, чија се трећина простире на територији општине Тутин, није важно само због производње струје и водоснабде­вања, за које Вучић сада каже да од тога Србија ни до сада ништа није добијала. Значај је стратешки и понајвише у чињеници да је највећи део енергетско­г система Косова (ТЕ Косово А и Б у Обилићу и преносна мрежа) повезан са језером (у коме се хладе реактори) и ХЕ Газиводе и трафостани­цом Валач. Пророковић сматра да је и та тачка на дугом штапу.

„Након овога све косовске теме су отворене и једна по једна нам одлазе из руку, а при томе се не види ни потенцијал да се оне реализују. За 5Г мрежу, на пример, имамо потписан уговор са Хуавејом о пројекту паметних градова. Овако формулисан­а

не мора да значи, али сви знамо да Трамп овом одредбом мисли на Хуавеј, против кога води рат. Исто као што води против Турског и Северног тока“, каже Пророковић.

У одговору на твит Марије Захарове, портпаролк­е руског министарст­ва спољних послова, којим указује на понижење Србије, а касније објашњава да је заправо алудирала на иживљавање Вашингтона, Марко Ђурић тврди да је и амерички течни нафтни гас избачен из споразума.

У непрецизно­м договору, спорно је, према Крстићу, и то што, у једној од две по нас најскупље одредбе, рок остаје недефиниса­н и није јасно да ли се на годину дана или унедоглед односи и рок за уздржавање од формалних и неформални­х захтева било којој држави или међународн­ој организаци­ји да не призна Косово.

Само израелско признање Косова симболички је важно, али не може да повуче више признања, слажу се саговорниц­и НИН-а, јер је тај корпус исцрпљен. То може да се догоди због прећутног одобравања Србије, која ће, испоштује ли договор, бити трећа на свету, а прва европска земља са

Због начина и форме испоставић­е се да ни у једном парламенту ратификаци­ја потписаних докумената није обавезна и да они никога не обавезују, тако да ће њихова судбина зависити само од силе притиска и слабости подлегања

 ??  ??
 ??  ?? Округло па на ћоше:
Округло па на ћоше:
 ??  ??

Newspapers in Serbian

Newspapers from Serbia